Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: 90 τρισεκατομμύρια δολάρια τα επόμενα 15 χρόνια!

90 τρισεκατομμύρια δολάρια τα επόμενα 15 χρόνια! 15 Oct 2014 23:51 #1

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13066
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Μονάχα στα επόμενα 15 χρόνια, θα επενδυθούν περίπου 450 τρισεκατομμύρια δολάρια, σύμφωνα με έρευνα του Bloomberg, 90 από τα οποία σε οικοδομές πόλεων!
Μαντέψτε πόσοι από αυτούς τους ξένους ιδιώτες επενδυτές θα έρθουν να ακουμπήσουν τα λεφτά τους στην Ελλάδα μας...

Με τους τιμωρητικούς κι αντισυνταγματικούς φόρους σε ακίνητα που δεν αποφέρουν εισόδημα, με τους Σταλινικούς να απειλούν με πογκρόμ, με τους αναρχικούς να απειλούν με κατασχέσεις περιουσιών και δημεύσεις τραπεζικών καταθέσεων, με τους Μαοϊστές να απειλούν με γκούλαγκ, με τους Ναζιστές να απειλούν με διωγμούς στο όνομα της φυλετικής καθαρότητας, κτλ...

Αναφορές


www.bloomberg.com/news/2014-09-16/fight-...economic-growth.html
www.scientificamerican.com/article/how-t...mbat-climate-change/
www.businessinsider.com/r-slowing-climat...to-lead-study-2014-9
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.

90 τρισεκατομμύρια δολάρια τα επόμενα 15 χρόνια! 16 Oct 2014 00:55 #2

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Cross wrote:
Μαντέψτε πόσοι από αυτούς τους ξένους ιδιώτες επενδυτές θα έρθουν να ακουμπήσουν τα λεφτά τους στην Ελλάδα μας...

Με τους τιμωρητικούς κι αντισυνταγματικούς φόρους σε ακίνητα που δεν αποφέρουν εισόδημα, με τους Σταλινικούς να απειλούν με πογκρόμ, με τους αναρχικούς να απειλούν με κατασχέσεις περιουσιών και δημεύσεις τραπεζικών καταθέσεων, με τους Μαοϊστές να απειλούν με γκούλαγκ, με τους Ναζιστές να απειλούν με διωγμούς στο όνομα της φυλετικής καθαρότητας, κτλ...

Cross,

Oτι απομεινει απο τους παραπανω θα φαγωθει απο τους εργοληπτες, μεσω υπερτιμολογησεων !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

90 τρισεκατομμύρια δολάρια τα επόμενα 15 χρόνια! 23 Oct 2014 14:51 #3

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13066
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Σκεφτείτε πόσο θα άλλαζε η όψη της Χώρας μας, πόσοι εκατοντάδες χιλιάδες άνεργοι θα έβρισκαν σταθερές δουλειές με καλούς μισθούς, πόσο θα ανέβαινε το βιοτικό επίπεδο μας, πόσο θα αυξανόταν η κατανάλωση, πόσο θα βελτιώνονταν οι κοινωνικές συνθήκες πόλωσης, κτλ, αν έφερναν οι εν λόγω ξένοι επενδυτές μονάχα 1 από τα 450 τρισεκατομμύρια δολάρια στην Ελλάδα, τα επόμενα 15 χρόνια.

Θα φτιάχναμε γέφυρες, δρόμους, εργοστάσια, λιμάνια, μαρίνες, αεροδρόμια, ξενοδοχειακές μονάδες, γήπεδα γκολφ, ιδιωτικά Πανεπιστήμια, ιδιωτικά Νοσοκομεία και Κλινικές, παιδικούς σταθμούς, θέατρα, κινηματογράφους, μουσεία, πίστα F1, ναυπηγεία, κτλ.

Και στα επόμενα 15 χρόνια, θα έπεφτε άλλο 1 τρισεκατομμύριο δολάρια για συντήρηση κι αναβαθμίσεις.

Αλλά είμαστε τόσο ανόητοι κι ανεύθυνοι, που ψηφίζουμε Σταλινικούς δημαγωγούς που φοβίζουν, απειλούν και διώχνουν όλους αυτούς τους επενδυτές που θα έσωζαν τη Χώρα...
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 23 Oct 2014 15:07 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

90 τρισεκατομμύρια δολάρια τα επόμενα 15 χρόνια! 24 Oct 2014 03:03 #4

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Cross wrote:
Σκεφτείτε πόσο θα άλλαζε η όψη της Χώρας μας, πόσοι εκατοντάδες χιλιάδες άνεργοι θα έβρισκαν σταθερές δουλειές με καλούς μισθούς, πόσο θα ανέβαινε το βιοτικό επίπεδο μας, πόσο θα αυξανόταν η κατανάλωση, πόσο θα βελτιώνονταν οι κοινωνικές συνθήκες πόλωσης, κτλ, αν έφερναν οι εν λόγω ξένοι επενδυτές μονάχα 1 από τα 450 τρισεκατομμύρια δολάρια στην Ελλάδα, τα επόμενα 15 χρόνια.

Θα φτιάχναμε γέφυρες, δρόμους, εργοστάσια, λιμάνια, μαρίνες, αεροδρόμια, ξενοδοχειακές μονάδες, γήπεδα γκολφ, ιδιωτικά Πανεπιστήμια, ιδιωτικά Νοσοκομεία και Κλινικές, παιδικούς σταθμούς, θέατρα, κινηματογράφους, μουσεία, πίστα F1, ναυπηγεία, κτλ.

Και στα επόμενα 15 χρόνια, θα έπεφτε άλλο 1 τρισεκατομμύριο δολάρια για συντήρηση κι αναβαθμίσεις.

Αλλά είμαστε τόσο ανόητοι κι ανεύθυνοι, που ψηφίζουμε Σταλινικούς δημαγωγούς που φοβίζουν, απειλούν και διώχνουν όλους αυτούς τους επενδυτές που θα έσωζαν τη Χώρα...

Cross,
Μη γράφεις με τόσο μεγάλους χαρακτήρες, είναι κουραστικό. Έχεις πρόβλημα όρασης?

Επί της ουσίας τώρα:
Έκανα κάποιους υπολογισμούς:

Invest15Y.jpg


Από αυτούς προκύπτει πως σωστά είναι τα νούμερα, τουλάχιστον σε τάξη μεγέθους.

Τι λέει ο πίνακας μου (στήλη C):

Σειρά 1: 450tr δια 15 χρόνια = 30trillion το χρόνο.
Σειρά 2: 450tr δια 7b (ο πληθυσμός της γης) = $64.286 επένδυση ανά κάτοικο γης. Αυτό μου φαίνεται λίγο υπερβολικό, αλλά ας πάμε παρακάτω:
Σειρά 3: $64.286 δια 15 χρόνια = $4.286 επένδυση ανά έτος, ανά κάτοικο του πλανήτη. ΚΑΘΕ χρόνο, ΚΑΘΕ άνθρωπος θα έχει να "επενδύσει" $4.286 (πέρα απ' το φαϊ του, τα ρούχα του κλπ) επί 15 χρόνια? Μου ξαναφαίνεται λίγο υπερβολικό.

Η επόμενες 3 σειρές (5, 6, και 7) είναι οι ίδιοι υπολογισμοί, όμως μόνο για τα ποσά που αφορούν το city housing (90tr).
Αυτά τα ποσά δείχνουν λίγο πιο πραγματικά. $857 ανά έτος ανά κάτοικο του πλανήτη για housing σε πόλεις είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα. Μην ξεχνάμε πως 2-3δις άνθρωποι στον πλανήτη ζουν σε καλύβες ή σε φαβέλες.

Πάμε τώρα στην "ευχή" σου, να ερχόταν 1tr (από τα 450) στη χώρα μας. Οι αντίστοιχοι υπολογισμοί είναι στις σειρές 9,10 και 11.
Αυτό θα σήμαινε 67δις το χρόνο, ή $100.000 ανά κάτοικο, ή $ 6.700 ανά κάτοικο το χρόνο.

Και προσδιορίζεις το που θα ξοδευόντουσαν αυτά τα λεφτά:

γέφυρες,
δρόμους,
εργοστάσια,
λιμάνια,
μαρίνες,
αεροδρόμια,
ξενοδοχειακές μονάδες,
γήπεδα γκολφ,
ιδιωτικά Πανεπιστήμια,
ιδιωτικά Νοσοκομεία και Κλινικές,
παιδικούς σταθμούς,
θέατρα,
κινηματογράφους,
μουσεία,
πίστα F1,
ναυπηγεία

Ρε Cross,
-Ναυπηγεία έχουμε (4 ξέρω εγώ και ίσως υπάρχουν κι άλλα) και δεν καταφέρνουμε να τα κάνουμε να δουλέψουν.
-Πίστα F1 να φτιάξουμε για ποιο λόγο? Για να ανταγωνιστούμε τη Suzuka, τη Monza, το Spa-Francorchamps, το Watkins Glen, το Zandvoort, το José Carlos? Ποια ακριβώς? Και γιατί θα μας προτιμούσε η FIA?
Θα μπορούσαμε να μετατρέπουμε την Αθήνα σε πίστα (με φόντο την Ακρόπολη) ένα σαββατοκύριακο το χρόνο (ή ένα κάθε δύο χρόνια), ότι κάνει δηλαδή και το Μονακό που δεν έχει και Ακρόπολη, αλλά ποιος θα συμφωνούσε? Και ποιος θα έκανε κουμάντο?
-Κινηματογράφους? Τι ακριβώς επένδυση είναι αυτή? Τι παράγει?
-Παιδικούς σταθμούς? Εννοείς κρατικούς?
-Ιδιωτικά νοσοκομεία και κλινικές? Και ποιος θα πληρώνει τα νοσήλεια?
-Ιδιωτικά πανεπιστήμια. Δεν έχουμε? Δεν φτάνουν αυτά? Χρειάζονται κι άλλα?
-Γήπεδα golf. Έχουμε. Γεμίζουν? Παίζει ο κόσμος golf? (άσε που έχω ακούσει πως θέλουν πολύ νερό αυτά).
-Ξενοδοχειακές μονάδες. Κι άλλες? Αυτές που έχουμε, πως πάνε από πληρότητα (και αποπληρωμή των δανείων τους)?
-Αεροδρόμια. Ναι. Πες όμως που ακριβώς χρειάζεται αεροδρόμιο. Γιατί έχω την εντύπωση πως τα βασικά (και παραπάνω) υπάρχουν. Και με τι προσωπικό θα δουλεύουν τα επι πλέον αεροδρόμια?
-Μαρίνες. Ναι. Αυτές χρειάζονται. Και θα μπορούσαν να βγάζουν και κέρδη. Οι Τούρκοι απέναντι δηλαδή, πως βγάζουν?
-Λιμάνια. Ποιο μας λείπει?
-Εργοστάσια. Σαν τι? Συμφωνώ, αλλά ρωτάω για να καταλάβω τι έχεις στο μυαλό σου.
Και τέλος, γέφυρες-δρόμους (και τούνελ - τα ξέχασες αυτά, μαζί πάνε): Νομίζω φίλε πως καλά είμαστε από οδική συγκοινωνία, τόσο καλά που οι επόμενες επενδύσεις θα χρειαστούν σε 20-30 χρόνια (κι αν χρειαστούν). Υπό την προϋπόθεση βέβαια πως θα τελειώσει αυτός ο απίστευτος δρόμος Κόρινθος-Πάτρα, που 30 χρόνια φτιάνεται, κι ακόμα μια λουρίδα ανά κατεύθυνση έχει, και χωρίς διαχωριστικό.

Ξέρεις τι ξέχασες? Το τραίνο. Η χώρα μας έχει μείνει πίσω 100 χρόνια σ' αυτό (υπό την πίεση των συντεχνιών των φορτηγατζήδων και των λεωφορειούχων που επί 100 χρόνια είναι δικτυωμένοι με την εξουσία) και οι γραμμές που έχουμε είναι της εποχής που τις έφτιαξε ο Τρικούπης. Τελευταίο χαρακτηριστικό έγκλημα πάνω σ' αυτό το θέμα η Γέφυρα (Ρίο-Αντίρριο) που δεν πρόβλεψε σιδηροδρομική γραμμή πάνω της, ώστε για άλλα 100 χρόνια να μην μπορεί να πάει τραίνο στην Ήπειρο και το Αγρίνιο, και μείνουν χωρίς δουλειά οι φορτηγατζήδες της και τα ΚΤΕΛ της.

Τι λες, θα δαπανηθούν για επενδύσεις στη χώρα μας $6.667 ανά έτος ανά κάτοικο για τα επόμενα 15 χρόνια?
Εγώ λέω πως όχι.
Πιο καλά θα αποδώσουν αν πάνε για να δαπανηθούν στη Botzwana.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

90 τρισεκατομμύρια δολάρια τα επόμενα 15 χρόνια! 24 Oct 2014 16:25 #5

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13066
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
soto51 wrote:
Μου ξαναφαίνεται λίγο υπερβολικό.
Τα ποσά είναι σωστά, αναφέρονται στα μεγαλύτερα οικονομικά περιοδικά περιοδικά του Πλανήτη.

-Πίστα F1 να φτιάξουμε για ποιο λόγο?
Για έσοδα δισεκατομμυρίων από τον σχετικό θεματικό τουρισμό!

-Παιδικούς σταθμούς? Εννοείς κρατικούς?
Ιδιωτικούς φυσικά, ποιοτικούς, χωρίς μέσον!

-Ιδιωτικά νοσοκομεία και κλινικές? Και ποιος θα πληρώνει τα νοσήλεια?
Το Κράτος, με τα κουπόνια του αντιπαραγωγικού ΕΟΠΥΥ, ή οι ίδιοι οι πλούσιοι ασθενείς, ή οι τουρίστες.

-Ιδιωτικά πανεπιστήμια. Δεν έχουμε? Δεν φτάνουν αυτά? Χρειάζονται κι άλλα?
Δεν έχουμε ούτε ένα! Χαλάνε την πιάτσα στους βολεμένους καθηγητές οικογενειοκρατίας...

-Αεροδρόμια. Ναι. Πες όμως που ακριβώς χρειάζεται αεροδρόμιο.
Διεθνή μεγάλα αεροδρόμια παντού, έχουμε;

-Λιμάνια. Ποιο μας λείπει?
Εμπορικά λιμάνια μεγέθους και κίνησης Rotterdam, έχουμε;

...καλά είμαστε από οδική συγκοινωνία...
Πλάκα μας κάνεις; Έχεις πάει να οδηγήσεις στη Γερμανία; Ξέχασες τα χιλιάδες θύματα κάθε χρόνο, λόγω ανεπαρκούς δικτύου;

Τι λες, θα δαπανηθούν για επενδύσεις στη χώρα μας $6.667 ανά έτος ανά κάτοικο για τα επόμενα 15 χρόνια?
Εγώ λέω πως όχι.
Συμφωνώ, αφού οι πολίτες ψηφίζουν μαζικά τους αναρχοκομμουνιστές του Τσίπρα!

Πιο καλά θα αποδώσουν αν πάνε για να δαπανηθούν στη Botzwana.
Κι εδώ θα απέδιδαν, αν τους επέτρεπαν οι πολιτικοί μας να τις κάνουν, χωρίς να τους απειλούν με κατασχέσεις και φυλακίσεις!
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 24 Oct 2014 16:30 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

90 τρισεκατομμύρια δολάρια τα επόμενα 15 χρόνια! 24 Oct 2014 16:58 #6

  • nick (nick6)
  • nick (nick6)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 183
  • Thank you received: 18
  • Karma: -2
τοσα χρονια φιλε CROSS ψηφιζουμε τους "δημοκρατες" ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και ειδαμε την καταντια της χωρας..καμια αναπτυξη, κλεισιμο των εργοστασων, υπερογκα δανεια, ανεργια κλπ. τι χειροτερο μπορουν να κανουν οι σταλινικοι δημαγωγοι που λες? ας τους δουμε και αυτους και θα κρινουμε μετα!

οσον αφορα τις θεσεις εργασιας που λες εγω το καλοκαιρι στα ξενοδοχεια κατα πλειοψηφια ρουμανους σερβους και αλβανους βλεπω να δουλευουν..στην οικοδομη δουλευαν οι αλβανοι....στην αυστραλια για να σε παρουν για δουλεια θα πρεπει πρωτα να παρουν αυστραλους και εαν μεινει θεση παιρνουν ξενο!

τριτον σοτος τα γηπεδα γκολφ δε θα ειναι για τους ιθαγενεις στην ελλαδα αλλα για τους τουριστες που θα ερχονται το καλοκαιρι..η ισπανια εχει πολλα το ιδιο και η ιταλια ενω η ελλαδα εχει μεινει πισω..θεωρω οτι πρεπει να υπαρξει και σε αυτο αναπτυξη καποια στιγμη!
The administrator has disabled public write access.

90 τρισεκατομμύρια δολάρια τα επόμενα 15 χρόνια! 26 Oct 2014 07:48 #7

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Cross,
Έχουμε διαφορετική οπτική.
Γι' αυτό και δε νομίζω πως εμείς οι δυο θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε σε στόχους και προγράμματα.
Επίσης, εγώ έχω μια πιο επιφυλλακτική αντιμετώπιση απέναντι στις διάφορες "πληροφορίες" που διασπείρονται από τις (άπειρες) πηγές πληροφοριών, και γι' αυτό το "αναφέρονται στα μεγαλύτερα οικονομικά περιοδικά του Πλανήτη", από μόνο του, δεν αρκεί για να με πείσει για κάτι.
Δεν αμφισβήτησα χονδρικώς τα ποσά (το έγραψα άλλωστε) απλώς είπα πως μου φαίνονται κάπως υπερτιμημένα. Μικρής σημασίας πάντως η παρατήρηση μου, ιδίως εφ' όφον μιλάμε για έναν τόσο μακρύ χρονικό ορίζοντα (15 χρόνια).

Τώρα σε αρκετά από όσα λες διαφωνώ απόλυτα, ενώ άλλα έχουν δόση αλήθειας.
Έχω πάντως την εντύπωση πως είσαι λίγο "αιθεροβάμων". Ειδικά για την πίστα F1 (επειδή τυχαίνει να έχω ασχοληθεί με τέτοια θέματα) η υπεραισιοδοξία σου είναι προφανής. Όπου κι αν γινόταν στη χώρα θα ήταν μια δαπάνη που ποτέ δεν θα πλήρωνε πίσω τα λεφτά της. (Γι' αυτό άλλωστε και κανείς ιδιωτικός φορέας δεν έχει ποτέ ασχοληθεί σοβαρά με την υπόθεση). Το να πούμε βέβαια (όπως γινόταν στο παρελθόν, και όπως έγινε και με τους ολυμπιακούς αγώνες) "Θα τα αναλάβει το κράτος" δε με βρίσκει σύμφωνο, για τους ίδιους λόγους που δεν βρίσκονται ιδιώτες να δώσουν λεφτά να το κάνουν. Είναι από οικονομικής πλευράς καταδικασμένο. Και πιστεύω (το λέω πάντα) πως στόχος πρέπει να είναι η ΜΕΙΩΣΗ των κρατικών δαπανών, όχι η αύξηση τους.

Νομίζω, Cross (και συ nick, που βλέπεις τουριστική ανάπτυξη μέσω του golf) πως ΑΛΛΟΥ πρέπει να δοθεί έμφαση από τις επενδύσεις μας. Π.χ. να φροντίσουμε να ΜΗΝ κλείνουν τα εργοστάσια ζάχαρης (που κλείνουν - είναι ένα ήδη υπάρχον κεφάλαιο που το αφήνουμε και χάνεται σκουριάζοντας στην αχρηστία), να μπορούσαμε να είχαμε ένα εργοστάσιο ελαστικών οχημάτων (είχαμε· και τα κάναμε να φύγουν κι αυτά), και αφήνω τα ρούχα, τα υφάσματα, και ένα σωρό άλλα τέτοια πράματα στα οποία η κρατική πρωτοβουλία δεν έχει καμία θέση. Ή μάλλον έχει, αρνητική, γιατί με τη συμπεριφορά της η πολιτεία όλους αυτούς τους κλάδους τους σακάτεψε (αντί να τους προστατεύσει απέναντι στην επίθεση της Ασίας).

Να σου πω ένα ακόμα στοιχείο (που τυχαίνει να το ξέρω), μια και ανέφερες σαν επένδυση τους "κινηματογράφους":

Θα θυμάσαι ίσως το πρώτο multiplex αιθουσών κινηματογράφου που έγινε στην Ελλάδα: Ήταν το Village στο Μαρούσι, που ξεκίνησε να λειτουργεί αρχές δεκαετίας '90 νομίζω. Η επένδυση έγινε καθαρή εξ αρχής: Αγόρασαν το οικόπεδο (με ό,τι είχε πάνω του στην οδό Φραγκοκλησιάς), τα γκρέμισαν και έφτιαξαν το συγκρότημα με τις αίθουσες, το παρκινγκ από κάτω, και τους λοιπούς χώρους (cafe, fast food, κλπ).
Ξέρεις σε πόσο χρόνο έγινε η απόσβεση της επένδυσης? Δεν θα το πιστέψεις!
Σε 13 μήνες!

13 μήνες μετά την έναρξη λειτουργίας του, οι επενδυτές της Village Roadshow είχαν πάρει πίσω τα λεφτά τους!
Λειτούργησε μερικά χρόνια ακόμα (όπου έβγαζε καθαρά κέρδη μόνον, η απόσβεση είχε γίνει), και όταν άρχισε η κάμψη σε αυτού του είδους τις επιχειρήσεις (γιατί οι εποχές αλλάζουν, η πιτσιρικαρία πλέον δεν πάει στα Village, κατεβάζει έργα και τα βλέπει απ' το internet) τα μάζεψαν κι έφυγαν.

Να σου πω και ένα τρίτο στοιχείο, για το πως δουλεύει η χώρα (τρομάρα της), για το οποίο δεν χρειάζεται να έχεις ειδική πληροφόρηση για να το ξέρεις:
Κάποια μέρα (το 2003 νομίζω, ας πούμε 26 Οκτωβρίου, σαν σήμερα), το Ελληνικό έπαψε να είναι αεροδρόμιο. Κακώς λέω εγώ, έπρεπε η πρωτεύουσα να έχει ΔΥΟ πολιτικά αεροδρόμια, αλλά βλέπεις ο κ. Λαλιώτης συμφώνησε με την απαίτηση της Hochtief και υπέγραψε ότι "δεν μπορεί να λειτουργεί άλλο πολιτικό αεροδρόμιο σε μια ακτίνα 200 (ή 250, δεν θυμάμαι ακριβώς) km από τον Βενιζέλο".
Κακώς, αλλά έγινε.
Το ότι το Ελληνικό θα έπαυε να είναι αεροδρόμιο το ξέραμε (όλοι) πολύ πριν από το 2003. Από όταν το υπέγραψε ο Λαλιώτης.
Σε μια χώρα σαν (ας πούμε) τις ΗΠΑ - που τυχαίνει να ξέρω - ξέρεις τι θα σήμαινε αυτό?
Θα σήμαινε πως ό,τι χρειαζόταν για την αλλαγή χρήσης του χώρου θα είχε αποφασιστεί, μελετηθεί, και προγραμματιστεί ΠΡΙΝ από την 26 Οκτωβρίου 2003.
26 Οκτωβρίου 2003 θα πέταγαν τα τελευταία αεροπλάνα από το Ελληνικό.
27 Οκτωβρίου θα πέταγαν όλα από το Βενιζέλο, όπως και έγινε εδώ.
Ε, 27 Οκτωβρίου θα έμπαιναν μέσα οι μπουλντόζες και θα άρχιζαν δουλειά για να γίνει το Ελληνικό ό,τι είχε αποφασιστεί πως πρέπει να γίνει. Και σε 2-3 χρόνια, ό,τι κι αν ήταν αυτό, θα ήταν έτοιμο. Δηλαδή το 2006.
Εδώ τι έγινε?
Έχουν περάσει ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ από τότε που καταργήθηκε το αεροδρόμιο, και ο χώρος έχει μείνει έτσι.
Και δεν ξέρω και πόσο ακόμα θα μείνει.
Έτσι δουλεύει η χώρα, φίλοι Cross kai nick, και ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ τι θα μπορούσε να είναι το πολιτικό καθεστώς που ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ το χάλι πράμα θα μπορούσε να το αλλάξει. Σίγουρα δεν είναι η νδ και το πασοκ (αυτοί έχουν αποδείξει πως δεν μπορούν, δεν μπόρεσαν), αλλά είμαι πεπεισμένος πως ΟΥΤΕ και ο συριζας θα μπορέσει. Για τον απλό λόγο πως είναι "μια απ' τα ίδια" με τους άλλους δυο. Και τα δείγματα περί αυτού είναι πολλά.
Επομένως, nick, η φράση σου "ας τους δουμε και αυτους και θα κρινουμε μετα", δε με βρίσκει σύμφωνο.
Δεν έχω περιθώριο (εγώ προσωπικά) να περιμένω άλλα 8 ή 16 ή 30 χρόνια για να "τους δω". Δεν θέλω να τους δω. Δεν με έχουν πείσει, ή μάλλον με έχουν πείσει περί του αντιθέτου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

90 τρισεκατομμύρια δολάρια τα επόμενα 15 χρόνια! 26 Oct 2014 14:25 #8

  • nick (nick6)
  • nick (nick6)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 183
  • Thank you received: 18
  • Karma: -2
sotos συμφωνω μαζι σου στπ οτι πρωταρχικος στοχος πρεπει ειναι να μην κλεινουν τα εργοστασια ζαχαρης και ολα τα αλλα που ειπες...δευτερον αφου δεν σε εχουν πεισει πρεπει να ανεχομαστε αυτους που σε εφεραν σε αυτο το σημεο σκοπιμα?
The administrator has disabled public write access.

90 τρισεκατομμύρια δολάρια τα επόμενα 15 χρόνια! 26 Oct 2014 15:42 #9

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13066
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Βρε soto51, εγώ σου γράφω για ιδιωτικές επενδύσεις εκατοντάδων τρισεκατομμυρίων δολαρίων, κι εσύ περιορίζεσαι στην αντιπαραγωγική και με παράνομο κρατικό προστατευτισμό διατήρηση των εργοστασίων ζάχαρης, των κλωστουφαντουργείων, των βιομηχανιών ρούχων, των βιομηχανιών ελαστικών;
Όλα μαζί αξίας μερικών δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ.

Όταν Ινδοί και Κινέζοι παράγουν τα ίδια παραπάνω προϊόντα στο 10% της ελληνικής τιμής, τι ελπίζεις να κάνουν οι καταναλωτές; Να στηρίξουν εθνικιστικά τα ντόπια εργοστάσια που τους γδέρνουν;

Τα συγκριτικά μας πλεονεκτήματα είναι στον Τουρισμό, στον Ιαματικό Τουρισμό, στις οικολογικές μορφές ενέργειας, στον Θρησκευτικό Τουρισμό, στη Μεσογειακή διατροφή, στον Πολιτισμό, στον Αθλητισμό.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 26 Oct 2014 15:56 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.082 seconds