Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Εξόφληση στεγαστικού δανείου στο παρακαταθηκών, συμφέρει?

Εξόφληση στεγαστικού δανείου στο παρακαταθηκών, συμφέρει? 21 Dec 2014 04:05 #1

Καλησπέρα,
έχω στεγαστικό δάνειο ύψους 200.000 ευρώ για 30 χρόνια με επιτόκιο 5,4 στο Παρακαταθηκών.
Δίνω 1100ευρώ δόση σταθερή για 5 χρόνια και έχω άλλα 25.
Επειδή ο μισθός έχει πέσει πολύ και αυτά που προτείνει το ταμείο ως βοήθεια είναι
για γέλια ρωτάω αν με συμφέρει να πάρω δάνειο από τράπεζα οσο χρειάζεται για την εξόφληση
του δανείου στο παρακαταθ και να πληρώνω δόσεις στην τράπεζα που θα έχουν σαφώς μικρότερο επιτόκιο.
Βοηθήστε με , ευχαριστώ πολύ.
The administrator has disabled public write access.

Εξόφληση στεγαστικού δανείου στο παρακαταθηκών, συμφέρει? 22 Dec 2014 16:15 #2

  • Reactor
  • Reactor's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 58
  • Thank you received: 18
  • Karma: -13
stratos20vt wrote:
έχω στεγαστικό δάνειο ύψους 200.000 ευρώ για 30 χρόνια με επιτόκιο 5,4 στο Παρακαταθηκών.
Δίνω 1100ευρώ δόση σταθερή για 5 χρόνια και έχω άλλα 25.
Επειδή ο μισθός έχει πέσει πολύ και αυτά που προτείνει το ταμείο ως βοήθεια είναι
για γέλια ρωτάω αν με συμφέρει να πάρω δάνειο από τράπεζα οσο χρειάζεται για την εξόφληση
του δανείου στο παρακαταθ και να πληρώνω δόσεις στην τράπεζα που θα έχουν σαφώς μικρότερο επιτόκιο.
Πρώτα απόλα δίνεις ελλιπής πληροφορίες και γι'αυτόν τον λόγο είναι αρκετά δύσκολο να σε βοηθήσει κάποιος χωρίς να έχει όλα τα δεδομένα. Επίσης ρώτησες αν σε "συμφέρει" να πάρεις άλλο δάνειο με μικρότερο επιτόκιο για να ξεπληρώσεις αυτό. Αν το ζητούμενο είναι μόνο αυτό τότε θα είναι αρκετά εύκολο να σου απαντήσει κάποιος. Αν όμως δεν μπορείς πια να διαθέτεις τόσα χρήματα για την δόση τότε αλλάζουνε τα δεδομένα.

Χρειαζόμαστε τις εξής πληροφορίες:
-Σύνολο υπολειπόμενων χρεολύσιων (πόσα χρωστάς ακόμα χωρίς τους τόκους)(είναι γύρο στα 184674 μάλλον)
-Επιτόκιο του καινούργιου δανείου
-Διάρκια του καινούργιου δανείου(αν δεν έχεις αποφασίσει την διάρκια ακόμα, δώσε ένα εύρος τιμών)
-Έχεις πρόβλημα με το ύψος της δόσης?

Edited
Last Edit: 22 Dec 2014 20:27 by Reactor.
The administrator has disabled public write access.

Εξόφληση στεγαστικού δανείου στο παρακαταθηκών, συμφέρει? 22 Dec 2014 19:33 #3

το παρακαταθηκών αυτό που προτείνει είναι πάγωμα δόσεων για 2 χρόνια και μετά ψηλότερη δόση
ή επιμήκυνση άλλα 10 χρόνια ώστε η δόση από 1100 που είναι τώρα να πάει 950
που δεν είναι και μεγάλη διευκόλυνση για μένα. Το ζητούμενο είναι μικρότερο επιτόκιο
κάτι που το παρακαταθηκών δεν το κάνει.
Σε οποιαδήποτε τράπεζα και αν πάω τα επιτόκια είναι μικρότερα.
Όταν ξεκίνησε το δάνειο οι μισθοί εμένα και της συζύγου είχαν άθροισμα 2500 και η δόση 1100
τώρα οι μισθοί είναι 1900 και η δόση 1100.
Υποτίθεται διάλεξα Παρακαταθηκών επειδή έχει σταθερή δόση και συνάδελφοι που πήγαν σε
τράπεζα και ξεκίνησαν στο ίδιο επιτόκιο με μένα (5.40) τώρα έχουν πέσει στο 2.5 με 3.
Ζήτω το κράτος...
Last Edit: 22 Dec 2014 19:36 by stratos20vt.
The administrator has disabled public write access.

Εξόφληση στεγαστικού δανείου στο παρακαταθηκών, συμφέρει? 22 Dec 2014 20:27 #4

  • Reactor
  • Reactor's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 58
  • Thank you received: 18
  • Karma: -13
Παραδοχές:
-Σύνολο υπολειπόμενων χρεολύσιων= 184674 euro
-Επιτόκιο του καινούργιου δανείου= 3% (σε όλη την διάρκεια του δανείου)
-Δεν υπάρχει κάποιο επιπλέον χρηματικό ποσο που πρέπει να πληρώσεις για να ξεχρεώσεις το δάνειο πέρα των χρεολύσιων

Αν και τα δύο δανία έχουνε ίδια διάρκεια (25 χρονια) τότε σε συμφέρει να πάρεις το καινούργιο δάνειο και η δόση θα είναι κοντά στα 875.75 euro. Και να ανεβεί το επιτόκιο όσο είναι κάτω του 5.3% θα έχεις κέρδος.

Αν το δάνειο που σκέφτεσαι να πάρεις έχει μεγαλύτερη διάρκεια (>25 χρόνια) τότε δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης εφόσον δεν έχεις και άλλη επιλογή.

Γενικά δύσκολα συγκρίνεις δάνειο κυμαινόμενου επιτοκίου με σταθερού.
The administrator has disabled public write access.

Εξόφληση στεγαστικού δανείου στο παρακαταθηκών, συμφέρει? 22 Dec 2014 20:41 #5

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Να γίνω λίγο κακός και να σου πω ότι με τα δεδομένα που θέτεις κακώς σου έδωσαν αρχικά το δάνειο γιατί με τις αποδοχές που είχες και παλαιότερα σε έφερναν οριακά αλλά παλιά ξυνά σταφύλια αυτά . Δανειο γενικά άνω του 30% των αποδοχών δύσκολα ξεπληρώνεται . Τωρα όπως λέει και ο φίλος σύγκριση σταθερού με κυμαινόμενο δεν μπορεί να γίνει . Και να πας χαμηλά τώρα με το κυμαινόμενο με μεταφορά δανείου είναι πολύ πιθανό στο μέλλον να πας παλι στο 5% . Αυτή την στιγμή τα κυμαινόμενα με τα μηδενικά επιτόκια της ΕΚΤ συμφέρουν αλλά αυτό δεν είναι κατι το σταθερό . Αρα πήγαινε όσο πιο πίσω σε αποπληρωμή το δάνειο μπορείς για να μικρύνει η δοση για το τώρα θα έχεις κάποια ευκολια αλλα μακροπρόθεσμα θα πληρώσεις πιο πολλά σε τοκους . Παιζει ρόλο και η ηλικία σου . Αν τα οικονομικά σοπυ παραμένουν αυτά που λες μονο η προσπαθια σου πρεπει να είναι παράταση του δανειου οσο πιο πισω μπορεις . Πρεπει να πιέσεις για δόση κάτω ή ιση του 40% των εισοδημάτων σου . Έτσι εστω και δυσκολα θα βγεις καπου . Κανονικά πρέπει να εισαι στο 30% δηλαδή στα 650 ευρω για να βγεις αλλα δεν σε πανε εκει . Μεταφορά οπωςδηποτε εάν δεν τραβανε άλλο το δανειο πσιω στο παρακαταθηκών αλλιώς μεταφορά και να παρακαλάς για ευρώ και επιτόκια ευρώ σε περιπτωση νομισματικής αλλαγής θα έχεις θέμα .
The administrator has disabled public write access.

Εξόφληση στεγαστικού δανείου στο παρακαταθηκών, συμφέρει? 22 Dec 2014 20:52 #6

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα σας πω πως έχουν τα πράγματα για να μου πείτε
τι θεωρείτε καλύτερο.
Το δάνειο ξεκίνησε Ιούλιο 2009 όπου εγώ και η σύζυγος (εκπαιδευτικοί και οι δύο 32 ετών)
παίρναμε περίπου 1300 καθαρά έκαστος.
Η δόση μπήκε 1120 για 30 χρόνια.
Με τις <<διευκολύνσεις>> που έκανε το παρακαταθηκών η δόση έπεφτε λίγο και
το ποσό που θα έδινα συνολικά αυξανόταν.
Τώρα παίρνουμε 950 (προς το παρόν..) και δεν ξέρουμε που θα πάει.
Είμαστε 37 ετώ πια και ζοριζόμαστε.
Το 5,40 του παρακαταθηκών δεν πέφτει με τίποτα.
όπου και να πάω (με δάνειο 25 χρόνια) δεν θα είναι μικρότερο το επιτόκιο οπότε και η δόση μικρότερη?
Με συμφέρει να μείνω παρακαταθηκών με 5.40 για πάντα και με επιμήκυνση ?
Υπάρχει βέβαια και η ερώτηση: με μισθό άθροισμα 1900 ευρώ θα μας δώσουν δάνειο 185000 για 25 χρόνια?
Last Edit: 22 Dec 2014 20:56 by stratos20vt.
The administrator has disabled public write access.

Εξόφληση στεγαστικού δανείου στο παρακαταθηκών, συμφέρει? 22 Dec 2014 21:35 #7

  • Reactor
  • Reactor's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 58
  • Thank you received: 18
  • Karma: -13
Εγώ δεν τα ξέρω τόσο καλά αυτά με τα δάνεια. Αν δεν πληρώσετε το δάνειο σας παίρνουνε το σπίτι η κάτι τέτοιο φαντάζομαι έτσι?(δεν είναι σωστό βεβαια να μην αποπληρώσεις το δάνειο σου αλλα άμα δεν γίνετε αλλιώς τι να κανεις :/ ) Αν σας παίρνουνε μόνο σπίτι ίσος είναι καλύτερα να μην το πληρώσετε και να νοικιάσετε κάτι άλλο μιας και φαντάζομαι τα νοίκια θα έχουνε πέσει. Αν γίνετε να πάρετε δάνειο (δεν ξέρω αν θα σας επιτραπεί) τότε ίσος μπορέσετε να αγοράσετε κανένα άλλο σπίτι μιας και έχουνε πέσει η τιμές. Μπορεί να λέω και βλακείες διότι δεν έχω ασχοληθεί επί του θέματος.
The administrator has disabled public write access.

Εξόφληση στεγαστικού δανείου στο παρακαταθηκών, συμφέρει? 22 Dec 2014 22:26 #8

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1783
  • Thank you received: 693
  • Karma: 36
Μάλλον την καλύτερη λύση στην προτείνει ο τελευταίος φίλος. Με 1100 και 950 νοικιάζεις σπίτι στην Εκάλη. Είναι δυνατό με 2600 να παίρνεις δάνειο 200Κ!!!! Οι ..... πληρώνονται φίλε και κοίτα πως θα ξεμπλέξεις πουλώντας τα όλα όσο μπορείς γιατί θα μπλέξεις και τα εγγόνια σου. Εκτός αν κάνεις φροντιστήρια και με τα μαύρα που παίρνεις δεν έχεις πρόβλημα!!!
The administrator has disabled public write access.

Εξόφληση στεγαστικού δανείου στο παρακαταθηκών, συμφέρει? 22 Dec 2014 22:53 #9

έχω και ένα μικρότερο διαμέρισμα που το νοικιάζω και πάιρνω ένα ενοίκιο.
δεν συζητάμε για πώληση κλπ, ρωτάω αν είναι καλύτερα να πάω αλλού για δάνειο ή να
επιμηκύνω στο παρακαταθηκών.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.059 seconds