Tsig.gr

Νέα Μυστικά επιτόκια τραπεζών

Μυστικά επιτόκια τραπεζών

Εκτύπωση

Συχνά βλέπουμε τράπεζες να μην δημοσιοποιούν τα επιτόκιά τους. Συνήθως ο λόγος είναι γιατί δεν έχουν ανταγωνιστικά επιτόκια. Μερικές φορές, όμως, οι τράπεζες έχουν καλά επιτόκια που τα δίνουν μέσω τηλεφώνου ή, ακόμα χειρότερα, μόνο αν περάσει κάποιος μια βόλτα από το κατάστημα. Ειδικά αν έχει μια επιταγή στο χέρι.

Για τα επιτόκια αυτά υπάρχει κενό ενημέρωσης, καθώς είναι δύσκολο να εντοπιστούν, πόσο μάλλον να μπουν σε συγκριτικό πίνακα και να ενημερώνονται καθημερινά.

Για τον σκοπό αυτό δημιουργείται νέος συγκριτικός πίνακας προθεσμιακών καταθέσεων, με τα ανεπίσημα και ανταγωνιστικά επιτόκια των τραπεζών.

Σε αυτό το σημείο μπορούν να συνεισφέρουν όλα τα μέλη της ιστοσελίδας, όταν μαθαίνουν από έγκυρη πηγή, για κάποια καλά επιτόκια τραπεζών που δεν ανακοινώνονται. Σε αυτήν την κατηγορία μπαίνουν και τα αυξημένα επιτόκια που προσφέρουν κάποιες τράπεζες και είναι παραπάνω από τα επίσημα επιτόκια.

Κάθε μέλος μπορεί να εισάγει νέα σειρά στον πίνακα. Χρήσιμο είναι να καταγράφουμε το ελάχιστο ποσό που απαιτείται για το επιτόκιο που βρήκαμε. Αυτόματα μπαίνει το ψευδώνυμο του μέλους στην σειρά και μπορεί να την επεξεργαστεί, ακόμα και να την σβήσει. Τα μέλη δεν μπορούν να διορθώνουν ή να σβήνουν σειρές που έχουν βάλει άλλα μέλη.

Τελευταία Ενημέρωση: Παρασκευή, 29 Οκτωβρίου 2010 22:05  
Σχόλια (26)
26 Τρίτη, 24 Ιανουάριου 2012 12:55
dimitris89
boreite n mou peite poia einai ta epitokia twra stis trapezes?
25 Δευτέρα, 28 Νοεμβρίου 2011 15:47
kodys
πως εξηγειτε τις χαμηλες αποδοσεις στις προθεσμιακες στην ελβετια με μισο τοις εκατο επιτοκια πχ? ενας λογος που σκεφτηκα ετσι αυθαιρετα ειναι πως παιρνουν τοσα πολλα λεφτα που δεν βρισκουν νοημα να κανουν προθεσμιακες και δεν εχουν ζητηση. στον αντιποδα η κυπρος οπου κατοικος εξωτερικου μπορει να κανει προθεσμιακη με 11% αποδοη στη privetbank.
υπαρχει εξηγηση για τις χαμηλες αποδοσεις προθεσμιακων στην ελβετια?
ετχαριστω.
24 Πέμπτη, 28 Ιουλίου 2011 10:58
gjon
Τα εκλεισα στην Πειραιως για 3μηνες με επιτοκιο 4.4%
Για ποσο 65000ευρω, μου ειπαν στην αρχη 4%
23 Πέμπτη, 26 Μαΐου 2011 16:38
nikiforos
είμαι δημόσιος υπάλληλος και έχω λογαριασμό μισθοδοσίας παραδοσιακά σε μια συγκεκριμένη τράπεζα- απο όσο ξερω απο συναδερφους δε γίνεται να επιλέξω τράπεζα για τη μισθοδοσια μου. Γίνεται ως δημόσιος υπάλληλος να μεταφέρω το λογαριασμό μισθοδοσίας μου σε άλλη τράπεζα για να έχω και καλύτερα επιτόκια; Αν ναι υπάρχει κόστος; Υπάρχει κάποιο σχετικό ΦΕΚ;
22 Δευτέρα, 04 Οκτωβρίου 2010 07:47
Nikos T.

Ο Λογαριασμός Live της EuroBank δεν έχει πλέον επιτόκιο 3% για ποσά άνω των 3.000 euro. έχει 2%!

Ο λογαριασμός "Ταμιευτήριο LIVE" ανοίγει μόνο μέσω e-banking

Οι τόκοι αποδίδονται την 1η κάθε μήνα

Σας ενημερώνω ότι η πρώτη δόση τόκων (για τον πρώτο 1,5 χρόνο) καταβλήθηκαν κανονικότατα στις 20/8/10 για τα 5ετή ομόλογα του Ελληνικού δημοσίου που δόθηκαν στις αρχές του 2009 με 5,5% περίπου.

20 Τετάρτη, 01 Σεπτεμβρίου 2010 18:31
CMC

Αξίζει τον κόπο, ειδικά αν είστε ήδη πελάτες της Eurobank με άλλο λογαριασμό.

Ο λογαριασμός "Ταμιευτήριο LIVE" ανοίγει μόνο μέσω e-banking και προσφέρει 3% (2,7% καθαρό) για ποσό άνω των 3000€, και 1% (0,90% καθαρό) για 0-2999€.

Οι τόκοι αποδίδονται την 1η κάθε μήνα!

Το προϊόν είναι καλό και τα λεφτά ανοιχτά!!!

Επίσης δεν έχει κάποια έξοδα (νομίζω)

 

19 Τετάρτη, 18 Αυγούστου 2010 16:40
Ο Επενδυτής

Παιδιά, προσοχή, να δείτε πρώτα απ' όλα ποιές Τράπεζες πέρασαν το τελευταίο τεστ αντοχής. Σε αυτές είναι οι μικρότερες που αναφέρουν καλύτερα επιτόκια? Τι θα κάνουν αυτές οι Τράπεζες αυτές σε περίπτωση μεγαλύτερης ύφεσης? Θα αντέξουν? Αν όχι τι θα γίνουν τα χρήματα των καταθετών? Μάλλον θα πρέπει να δούμε τι έπαθαν στην Ιρλανδία και πτώχευσαν.

Καλύτερα λοιπόν σε επιτόκια της κλίμακας του 2,9% - 3,5% που υπάρχουν στις μεγάλες Ελληνικές Τράπεζες που πέρασαν το τεστ αντοχής παρά να τα ρισκάρουμε.

Αν θέλουμε ρίσκο παίζουμε και στο χρηματιστίριο!!!!

Ας σκεφτούμε επιτέλους ποιό όριμα πριν επενδύσουμε τα χρήματά μας σε μικρές ή καινούριες Τράπεζες που αναζητούν με αγονία ρευστότητα προσφέροντας μεγάλα επιτόκια

18 Δευτέρα, 12 Ιουλίου 2010 22:08
kostasgl

Παιδιά μια ερώτηση.

Ποια είναι η διαφορά (αν υπάρχει) μεταξύ:

α. Κατάθεσης υπό προειδοποίηση

και

β. Προθεσμιακής κατάθεσης

και ποια δίνει τα υψηλότερα επιτόκια; 

Και στις δύο, στην ουσία, υπάρχει μια προθεσμία για την ανάληψη χρημάτων και εγώ νόμιζα ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Είναι έτσι όμως;

17 Τετάρτη, 30 Ιουνίου 2010 21:33
kodys

 

η εθνικη τραπεζα παιδια δεν ειναι στο παιχνιδι των επιτοκιων ή εχω χασει επεισοδια?δεν τη βλεπω πουθενα.ειναι τοσο χαμηλα τα επιτοκια της που ειναι εκτος συναγωνισμου? μηπως ακουγεται σαν ανεκδοτο αυτο που ρωταω?

16 Τρίτη, 29 Ιουνίου 2010 22:57
kodys

διαβαζω εδω τα ποσα που θελετε να κλεισετε κτλ.γιατι πατε σε ιδιωτικες τραπεζες και οχι στο παρακαταθηκων?τι προβλημα υπαρχει εκει?ρωταω μηπως δε ξερω κατι γιαυτο.

δινει για ποσα απο 5000 εως 100.000 επιτοκιο 4,80 για ενα μηνα και τριμηνο 5%.

δε συμφερει ή υπαρχει αλλος λογος που δεν ακουγεται το παρακαταθηκων?απο οσα διαβαζω εδω τα επιτοκια εκτος απο 2-3 περιπτωσεις που δινουν οι τραπεζες οι ιδιωτικες ειναι πολυ μικροτερα και μου εκανε εντυπωση.

αν μπορει καποιος ας μου απαντησει.

ευχαριστω πολυ.

15 Τρίτη, 29 Ιουνίου 2010 22:52
kodys

h alpha bank διαπραγματευσεις κανει?εχει κανεις εμπειρια απο εκει?πηγα σε 2 καταστηματα της και ηταν ανενδοτοι σε διαπραγματευση.

14 Πέμπτη, 24 Ιουνίου 2010 13:29
kostasgl

Για τον πορτοκαλί μισθό της ING γνωρίζει κανείς τίποτα; Αν συμφέρει δηλαδή;

Εχω ενα προγραμμα ιδιωτικης ασφαλισης-συνταξιοδοτικο στην Εθνικη ασφαλιστικη, μεσω εθνικης τραπεζας το οποιο εινια σε ευρω (το Προσθετω+). Σε περιπτωση φημολοφουμενης επιστροφης στη δραχμη, θα μου υποτιμησουν το ποσον που εχω βαλει η θα μεινει σε ευρω (επειδη ειναι ενα αγορασμενο προιον με συγκεκριμενη αξια)?

Εχει κανεις αποψη?
12 Πέμπτη, 03 Ιουνίου 2010 11:28
ΜΙΧΑΛΗΣ
Καλημέρα σας..Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι η FBB μου έδωσε για 85.000 5% επιτόκιο για 6 μήνες...
11 Τρίτη, 01 Ιουνίου 2010 08:31
amanda
Η ρωσικη Τραπεζα δινει 4,70% το εξαμηνο για ποσον 50.000 ευρω.
Για ποσα γυρω στα 100.000 ευρω μπορει να φτασει 5,30% !!!!!!!
τους 12 μηνες
10 Πέμπτη, 27 Μαΐου 2010 19:11
ΘΑΝΟΣ
Πεμπτη 27/5

Για 50.000 €,

PROBANK 3μηνη, μεσοσταθμικο επιτοκιο 4,5%, μηνιαιος εκτοκισμος.
(1ος μην. 3%, 2ος μην. 4,5%, 3μην. 6% )

Milenium 10μηνη ,μεσοσταθμικο επιτοκιο 4,5%,μηνιαιος εκτοκισμος.
(1ος εως 9ος μην. 4% και ο 10ος μηνας 10%, απαιτουν και 500€
καταθεση για 30ημ. περαν των 50.000€ στο βιβλιαριο ταμ/ριου.

Πανελληνια 12μηνη,μεσοσταθμικο επιτοκιο 4,88%, μηνιαιος εκτοκισμος.
(1ος εως 12ος μηνας 4,5% και στο τελος 1 μηνας δωρο συνολο 4,88%)
9 Παρασκευή, 21 Μαΐου 2010 05:49
jdellagram
20 Μαιου

Ποσό 50.000

Alpha Bank 3-μηνο ----> 3,8%
Εurobank 3-μηνο ----> μ.ο 3,4% ( 1 μήνας 3.2%
2 μήνας 3.4%
3 μήνας 3.6% )
με δυνατότητα ανάληψης κάθε μήνα

Αυτά και να περιμένετε καλύτερα επιτόκια το άμεσα προσεχές διάστημα
8 Τετάρτη, 19 Μαΐου 2010 12:10
ansel 2
Τετάρτη 19/5/2010

Ποσό 185000
Διάρκεια 3 μήνες

Τράπεζα Αττικής 4.5% (χωρίς διαπραγμάτευση)

Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο 4.3% (με διαπραγμάτευση)
7 Πέμπτη, 13 Μαΐου 2010 12:39
ansel
Πέμπτη 13/5/10

Ποσό 180000

Probank 4,3%
Marfin 4,2%
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 3,95%
Eurobank 3,9%
Kύπρου 3,4%
Geniki 2,9%

Αυτά τα επιτόκια χωρίς διαπραγμάτευση
Απλώς ερώτηση στις συγκεκριμένες τράπεζες
6 Τετάρτη, 12 Μαΐου 2010 22:25
ΚΑΤΕΡΙΝΑ
ΑΠΟ ΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΑ ΕΠΙΤΟΚΙΑ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΘΑ
ΑΝΕΒΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ.ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΟΥ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΡΕΥΝΑ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ.ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 4.8%
ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 100.000
5 Δευτέρα, 03 Μαΐου 2010 08:07
ENGINEER
ΤΡΙΤΗ 27/04/2010
3ΜΗΝΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 3,80%
MARFIN 4,10%
MILLENIUM 4,15%
FBBANK 4,25%
ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ!!!
4 Δευτέρα, 03 Μαΐου 2010 05:55
mankas
40.000 euro gia 3 mines me 4% stin Proton Bank.
3 Τρίτη, 27 Απριλίου 2010 18:03
Ε.Φ.
Σίγουρα πολλοί θα δελεαστούν από τα υψηλά επιτόκια της εν λόγω τραπεζας. Θα ήθελα απλώς να τους προειδοποιήσω ότι τα υποκαταστήματα που η Proton εγκατέλειψε είναι σε άθλια κατάσταση τόσο από πλευράς υποδομής όσο και από λογαριασμούς απλήρωτους ΔΕΚΟ. Εάν όπως διαφημίζει ο Λαυρεντιάδης πάει η τράπεζα τόσο καλά γιατί αφήνει πίσω της συντρίμμια;;
2 Δευτέρα, 26 Απριλίου 2010 16:02
Ευαγγελος Γ.
μυστικων συνεχεια....το περιθωριο κερδους στο επιτοκιο στεγαστικου Ευρωκατοικια2 του ταχ.ταμιευτηριου αυξηθηκε απο 1,50 σε 1,80%(το ελαχιστο), γεγονος που δεν κανουν τον κοπο να ενημερωσουν την ιστοσελιδα τους, ενω ισχυει εδω και 10 μερες τουλαχιστον...προς ενημερωση και του δικου μας πινακα με τα επιτοκια...
1 Δευτέρα, 26 Απριλίου 2010 09:35
tropheus
Πλέον με όλα αυτά που βλέπουμε μάλλον δε θα πω κάτι καινούργιο αλλά σήμερα 2 τραπεζίτες μου επιβεβαίωσαν ότι τα επιτόκια των προθεσμιακών θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν και μάλλον σημαντικά... Θυμίζω σε αντίθεση με άλλον τραπεζίτη που πριν μια εβδομάδα έβλεπε "μάζεμα" των επιτοκίων.

Πάντως σήμερα 60.000 ευρώ στην Proton κλείστηκαν με 4.1% για τρίμηνο