Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 22 Ιαν 2011 19:18 #1

  • gam
  • Το Άβαταρ του/της gam
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 13
  • Κάρμα: 0 (1)
Στις 27-12-2010 ανοιξα λογαριασμο Μισθοδοσιας στην Alpha Bank με επιτοκιο 4,25 % εως 3000 ευρω απο 3000 εως 10,000 2.10% απο10000 εως 15000 1.10% και ανω των 15.001 ευρω 1%
Προ 2 ημερων ελαβα Αντιγραφο Λογαριασμου που στο κατω μερος με ενημερωνει οτι απο 1-3-2011 τα επιτοκια του Alpha Μισθοδοσια διαμορφωνονται σε 4,25% για ευρω 0-3000 και σε 0,75% για ευρω απο 3.001 και ανω αντιστοιχως.
Σκετη ΚΟΡΟΙΔΙΑ της ALPHA BANK την στιγμη που και στο web site της Τραπεζας υπαρχουν ακομη τα παλαια επιτοκια διχως να αναφερει τι θα γινει μετα τις 1-3-2011.
Κατι αναλογο ειχε κανει και η EUROBANK με τον Λογαριασμο Live.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 22 Ιαν 2011 19:32 #2

  • xxx
  • Το Άβαταρ του/της xxx
ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ALPHA BANK ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΕΠΙΟΚΙΟ 4,25% ΑΛΛΑ ΟΙ ΤΟΚΟΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΝ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ ΗΤΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΛΙΓΟΙ...ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΕΜΒΟΥΝ....ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΑΣ ΕΦΑΓΕΕΕΕΕ! ΑΣΦΑΛΩΣ ΤΟΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΤΗ T-BANK.:evil:
χχχ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 23 Ιαν 2011 01:06 #3

Ο λογαριασμός σου τοκιζόταν μεν με 4,25%, αλλά μόνο τα πρώτα 1.000 ευρώ. Τα υπόλοιπα έπαιρναν κάτι μηδαμινό.
Και (φυσικά) οι υπάλληλοι της Alpha ούτε που θα το κοίταξαν να σ'το πουν!:whistle:
Το 4,25% στα πρώτα 3.000 ευρώ είναι καινούριο επιτόκιο και ΜΟΝΟ αν άνοιγες καινούριο λογαριασμό.

Κι εγώ έλαβα την επιστολή στην οποία αναφέρεται ο φίλος gam, αλλά δε με πολυπειράζει.
Έτσι κι αλλιώς μόνο τρία χιλιάρικα αφήνω μέσα, ό,τι υπόλοιπο έχω πάει στην T-Bank (Απόδοση).B)

Μακάρι φυσικά να μπορούσα κι εγώ να πάω τη μισθοδοσία μου στην Τ-ΒΑΝΚ, αλλά δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος...:(
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιαν 2011 01:10 από Μάριος Αντωνίου (epolala). Αιτία: Προσθήκη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": FU

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 23 Ιαν 2011 06:02 #4

  • gam
  • Το Άβαταρ του/της gam
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 13
  • Κάρμα: 0 (1)
Φιλε Μαριε ο λογαριασμος ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ (27-12-2010) και εχω λαβει μονον 1 Αντιγραφο μεχρι στιγμης.
gam
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 23 Ιαν 2011 10:04 #5

  • Sovereign (aithalidis)
  • Το Άβαταρ του/της Sovereign (aithalidis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (4)
Αγαπητοί φίλοι είναι μεγάλη η απάτη των μεγάλων τραπεζών που σε μια προσπάθεια να προσελκύσουν τους μικροκαταθέτες τάζουν υψηλά επιτόκια και μετά κάνουν την πάπια...Εγώ προσωπικά δε μάσησα με το 4,25% κράχτη της Alpha μισθοδοσίας και έχω τα χρήματά μου με 2% στο ταμιευτήριο της FBBank χώρις περιορισμό ποσού ούτε κλιμακωτά επιτόκια. Και επιπλέον σηκώνω λεφτά από όποιο ΑΤΜ θέλω ΧΩΡΙΣ χρέωση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 23 Ιαν 2011 12:09 #6

  • ΜΑΝΟΛΗΣ (manthe)
  • Το Άβαταρ του/της ΜΑΝΟΛΗΣ (manthe)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 20
  • Κάρμα: 0 (1)
Ότι και να λέμε, ο -μακράν- καλύτερος και ξεκάθαρος μέχρι στιγμής λογαριασμός μισθοδοσίας, είναι ο λογαριασμός της "T Bank". Δίνει 7%, μέχρι 5.000€. Από κει και πέρα, μπορείς να ανοίξεις ένα λογαριασμό "Τ Απόδοση" για σένα και για κάθε μέλος της οικογένειάς σου, με 3,5% και μέχρι πάλι του ποσού των 5.000€. Και οι δύο αυτοί λογαριασμοί είναι λογαριασμοί ανοιχτοί. Έτσι σε μια 4μελή οικογένεια, που εργάζονται (ή είναι συνταξιούχοι) οι γονείς και έχουν ενήλικα παιδιά, μπορούν να διατηρούν δύο (2) λογαριασμούς των 5.000€ με 7% και τέσσερις (4) των 5.000€ με 3,5% και μάλιστα όλα τα χρήματα (30.000€) ελεύθερα. Υπάρχει τίποτα καλύτερο;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 23 Ιαν 2011 17:36 #7

  • gpap
  • Το Άβαταρ του/της gpap
Καλησπέρα,

Επειδή διατηρώ και γω τον συγκεκριμένο λογαριασμό μισθοδοσίας, θα ήθελα να διευκρινήσω ότι το επιτόκιο του 4,25% ισχύει μόνο αν τα χρήματα του λογαριασμού μισθοδοσίας είναι μέχρι 3.000€. Αν τα χρήματα γίνουν π.χ. 4.000€ (επειδή μπήκε ένας μισθός), τότε ο τόκος σε όλο το ποσό υπολογίζεται με 2,1%.

Παράδειγμα:

για ποσό 3.000€ χ 4,25% / 12 = 10,63€ ο τόκος για ένα μήνα :) , ενώ
για ποσό 5.000€ χ 2,10% / 12 = 8,75€ ο τόκος για ένα μήνα :angry: .

Συμπέρασμα μην αφήνετε στον συγκεκριμένο λογαριασμό πάνω από 3.000€ εάν θέλετε να απολαμβάνεται τόκο 4,25%.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 23 Ιαν 2011 23:35 #8

  • XRHSTOS
  • Το Άβαταρ του/της XRHSTOS
ΝΑ ΜΑΣΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ 3000 ΤΟ ΕΠΙΤΟΚΙΟ ΕΙΝΑΙ 4,25
ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ
ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΑΠΟ ΑΤΜ.
ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΗΜΗ ΚΑΙ ΑΜΦΙΒΟΛΛΟΥ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ FBB
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 24 Ιαν 2011 07:12 #9

  • gam
  • Το Άβαταρ του/της gam
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 13
  • Κάρμα: 0 (1)
Καλημερα σας

Φιλε gpap εισαι σιγουρος οτι εαν βαλεις πανω απο 3.000 ευρω στον λογαριασμο σου ολα τα χρηματα θα ειναι στα 2.10 % ???
Το εχεις δει στο αντιγραφο του 3μηνιαιου λογαριασμου σου ?

gam
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα