Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΑΛΒΑΝΙΑ

ΑΛΒΑΝΙΑ 16 Αυγ 2016 03:29 #10

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
kathrine έγραψε:
Η Αλβανία παρουσιάζει μια σταθερή ανάπτυξη του ΑΕΠ της την τελευταία δεκαπενταετία, το οποίο έχει τετραπλασιαστεί. Επίσης υπάρχει μια τάση επιστροφής των ηλικιωμένων μεταναστών στην πατρίδα τους, μεταφέροντας τις συντάξεις τους και τα κεφάλαιά τους, ενισχύοντας το ΑΕΠ και την οικονομική δραστηριότητα στη χώρα τους...

Εγώ θα σου πω περιστατικό που μου είπε γνωστός μου. Απολύτως αξιόπιστος. Εργάζεται σε Ελληνική τεχνική εταιρεία (από τις top 5) η οποία ανέλαβε να κάνει μεγάλο κτιριακό έργο στα Τίρανα, και τον έστειλε εκεί.
Εκτός από τους Έλληνες (της εταιρείας) που πήγαν, πήραν και ένα σωρό παιδιά, Αλβανούς, 30ρηδες, μηχανικούς, απόφοιτους του εκεί πολυτεχνείου. Μια χαρά παιδιά και επιστήμονες.

Τι εικόνα έχουν τα παιδιά αυτά (για μας):
Σε στιγμές "χαλάρωσης" και "ειλικρίνιας" (όπως γίνεται στα ταβερνάκια το βράδυ) τα παιδιά αυτά είχαν το ύφος (και το διατύπωναν με καλή πρόθεση) προς τους δικούς μας:
"Άντε ρε σεις, κάντε κάτι να πάρει μπροστά και η δικιά σας χώρα... Κρίμα δεν είναι να είστε έτσι?"

Εκεί έχουμε καταντήσει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 16 Αυγ 2016 03:31 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), kathrine

ΑΛΒΑΝΙΑ 16 Αυγ 2016 17:29 #11

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
soto51 έγραψε:
kathrine έγραψε:
Η Αλβανία παρουσιάζει μια σταθερή ανάπτυξη του ΑΕΠ της την τελευταία δεκαπενταετία, το οποίο έχει τετραπλασιαστεί. Επίσης υπάρχει μια τάση επιστροφής των ηλικιωμένων μεταναστών στην πατρίδα τους, μεταφέροντας τις συντάξεις τους και τα κεφάλαιά τους, ενισχύοντας το ΑΕΠ και την οικονομική δραστηριότητα στη χώρα τους...

Εγώ θα σου πω περιστατικό που μου είπε γνωστός μου. Απολύτως αξιόπιστος. Εργάζεται σε Ελληνική τεχνική εταιρεία (από τις top 5) η οποία ανέλαβε να κάνει μεγάλο κτιριακό έργο στα Τίρανα, και τον έστειλε εκεί.
Εκτός από τους Έλληνες (της εταιρείας) που πήγαν, πήραν και ένα σωρό παιδιά, Αλβανούς, 30ρηδες, μηχανικούς, απόφοιτους του εκεί πολυτεχνείου. Μια χαρά παιδιά και επιστήμονες.

Τι εικόνα έχουν τα παιδιά αυτά (για μας):
Σε στιγμές "χαλάρωσης" και "ειλικρίνιας" (όπως γίνεται στα ταβερνάκια το βράδυ) τα παιδιά αυτά είχαν το ύφος (και το διατύπωναν με καλή πρόθεση) προς τους δικούς μας:
"Άντε ρε σεις, κάντε κάτι να πάρει μπροστά και η δικιά σας χώρα... Κρίμα δεν είναι να είστε έτσι?"

Εκεί έχουμε καταντήσει.

Πάντως, οι Αλβανοί που ζουν στην Ελλάδα κάνουν τα πάντα για να μείνουν εδώ.
Σκίζονται να πάρουν ελληνική υπηκοότητα τα παιδιά τους..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΑΛΒΑΝΙΑ 16 Αυγ 2016 20:58 #12

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
soto51 έγραψε:
kathrine έγραψε:
Η Αλβανία παρουσιάζει μια σταθερή ανάπτυξη του ΑΕΠ της την τελευταία δεκαπενταετία, το οποίο έχει τετραπλασιαστεί. Επίσης υπάρχει μια τάση επιστροφής των ηλικιωμένων μεταναστών στην πατρίδα τους, μεταφέροντας τις συντάξεις τους και τα κεφάλαιά τους, ενισχύοντας το ΑΕΠ και την οικονομική δραστηριότητα στη χώρα τους...

Εγώ θα σου πω περιστατικό που μου είπε γνωστός μου. Απολύτως αξιόπιστος. Εργάζεται σε Ελληνική τεχνική εταιρεία (από τις top 5) η οποία ανέλαβε να κάνει μεγάλο κτιριακό έργο στα Τίρανα, και τον έστειλε εκεί.
Εκτός από τους Έλληνες (της εταιρείας) που πήγαν, πήραν και ένα σωρό παιδιά, Αλβανούς, 30ρηδες, μηχανικούς, απόφοιτους του εκεί πολυτεχνείου. Μια χαρά παιδιά και επιστήμονες.

Τι εικόνα έχουν τα παιδιά αυτά (για μας):
Σε στιγμές "χαλάρωσης" και "ειλικρίνιας" (όπως γίνεται στα ταβερνάκια το βράδυ) τα παιδιά αυτά είχαν το ύφος (και το διατύπωναν με καλή πρόθεση) προς τους δικούς μας:
"Άντε ρε σεις, κάντε κάτι να πάρει μπροστά και η δικιά σας χώρα... Κρίμα δεν είναι να είστε έτσι?"

Εκεί έχουμε καταντήσει.

Πάντως, οι Αλβανοί που ζουν στην Ελλάδα κάνουν τα πάντα για να μείνουν εδώ.
Σκίζονται να πάρουν ελληνική υπηκοότητα τα παιδιά τους..

Είναι λογικό Παναγιώτη όταν μιλάμε για μια χώρα μέλος της ΕΕ.

Που να δεις, αν είχαμε γίνει ... Βενεζουέλα των Βαλκανίων, όπως ήθελαν κάποιοι μπαχαλάκηδες.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΛΒΑΝΙΑ 17 Αυγ 2016 01:03 #13

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Πάντως, οι Αλβανοί που ζουν στην Ελλάδα κάνουν τα πάντα για να μείνουν εδώ.
Σκίζονται να πάρουν ελληνική υπηκοότητα τα παιδιά τους..

Τα παιδιά τους (αν μάλιστα γεννήθηκαν εδώ) είναι δεύτερης γενιάς μετανάστες. Οι δεσμοί τους με την "χώρα καταγωγής" είναι πολύ ασθενείς. Έλληνες αισθάνονται. Το έχω δει και στους δικούς μας (2ης γενιάς μετανάστες) στην Αμερική και την Αυστραλία.
"Ναι, ο παππούς στην Ελλάδα έζησε, ναι, ο μπαμπάς στην Ελλάδα γεννήθηκε, αλλά εγώ είμαι Αμερικάνος/Αυστραλός κλπ".
(Δε σου λέω για την περίπτωση ο μπαμπάς να έχει παντρευτεί αμερικάνα - αυστραλέζες δεν υπήρχαν για να παντρευτούν οι δικοί μας εκεί. Τότε ούτε Ελληνικά δεν ξέρουν τα παιδιά).
Το ίδιο συμβαίνει και μ' αυτά τα παιδιά των Αλβανών εδώ. Τι σχέση έχουν με την Αλβανία?
Οπότε μη σου κάνει εντύπωση το ότι "σκίζονται" να πάρουν την υπηκοότητα. Δεν "σκίζονται" επειδή αν δεν την πάρουν θα χάσουν κανένα κελεπούρι, θέλουν υπηκοότητα γιατί πρέπει να έχουν μια υπηκοότητα.
Τη δεκαετία του 1990 (που οι Αλβανοί πέρναγαν εδώ μέσα χωρίς χαρτιά και δούλευαν παράνομα) θα μπορούσες να πεις ότι αν κάποιος κατάφερνε να πάρει την υπηκοότητα (με γάμο π.χ.) ήταν κελεπούρι αυτό που του έκατσε. Αλλά τώρα? Σιγά το κελεπούρι!

Σε μερικά χρόνια αυτές οι "φτωχές" χώρες γύρω μας θα μας έχουν ξεπεράσει σε πλούτο. Η kathrine είπε (σωστά νομίζω) ότι το ΑΕΠ της Αλβανίας έχει πάει x4 σε 15 χρόνια. Ίσως όχι τόσο γρήγορα, αλλά το ίδιο γίνεται και σε Βουλγαρία, Ρουμανία, και τις άλλες χώρες γύρω.
Σας τις είχα ξαναβάλει εδώ τις φωτο, να τι είδα πριν 1-2 χρόνια όταν άλλαξα οθόνη και πήρα μια Samsung απ' το "Πλαίσιο":


Rom1_2016-08-16.jpg


Rom2_2016-08-16.jpg


Τότε κατάλαβα ότι δεν έχουμε μέλλον.
Διότι αυτοί όλοι, βγαίνοντας το 1989-90 από τη λαίλαπα του παραπετάσματος που τους κράτησε καθηλωμένους 50-70 χρόνια είδαν μπροστά τους τον ορίζοντα ανοιχτό, και τρέχουν να τον εκμεταλλευτούν. Και το κάνουν επιτυχώς, όπως φαίνεται από τα ΑΕΠ τους.

Εμείς εδώ τι κάνουμε? Να το πω με άλλα λόγια (μη μου το κόψει ο tsig):
Σύρουμε το πτηνό μας.

Και όπως φαίνεται, θα συνεχίσουμε να το κάνουμε για χρόνια. Διότι μάλλον δεν ξέρουμε να κάνουμε τίποτα άλλο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΑΛΒΑΝΙΑ 17 Αυγ 2016 02:35 #14

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Οι καιροί ου μενετοί...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΑΛΒΑΝΙΑ 17 Αυγ 2016 10:24 #15

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Πράγματι, η Βουλγαρία, η Ρουμανία, η Πολωνία έχουν προσελκύσει πολυεθνικές κ οι δείκτες τους δείχνουν πως ευημερούν.
Ξέρω μερικά άτομα που έχουν τελειώσει ιατρική στην Ρουμανία κ δουλεύουν χρόνια εδώ, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ο κόσμος όμως, με τι μισθούς ζεί;
Στις μεγάλες πόλεις τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα.
Στην επαρχία όμως, ειδικά στην Βουλγαρία, νομίζεις πως ο χρόνος γύρισε 100 χρόνια πίσω.

Ο πληθυσμός αυτών των χωρών, μια ζωή ήταν μαθημένος να ζει με τα λίγα.
Τώρα που έχει κάπως περισσότερα, απο ότι πριν 20 χρόνια, αισθάνεται ικανοποιημένος.
Και έχουν ρυθμίσει την οικονομία τους ώστε η καθημερινότητά τους να είναι απλή κ φτηνή..

Εμείς εδώ, το αντίθετο..

Μετά τον Β' ΠΠ ζήσαμε την απόλυτη εξαθλίωση κ φτάσαμε πρόσφατα στο άλλο άκρο, την απόλυτη χλιδή κ ασυδοσία..

Τώρα που ισορροπεί το πράμα κ φτάνουμε στην θέση που θα έπρεπε να ήμασταν απο χρόνια, μας κακοφαίνεται...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΛΒΑΝΙΑ 17 Αυγ 2016 12:15 #16

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Τώρα που ισορροπεί το πράμα κ φτάνουμε στην θέση που θα έπρεπε να ήμασταν απο χρόνια, μας κακοφαίνεται...

Φτάνουμε?
Ή έχουμε δρόμο ακόμα, μέχρι να "επέλθει η ισορροπία"....,?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΑΛΒΑΝΙΑ 17 Αυγ 2016 12:32 #17

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Πράγματι, η Βουλγαρία, η Ρουμανία, η Πολωνία έχουν προσελκύσει πολυεθνικές κ οι δείκτες τους δείχνουν πως ευημερούν.
Ξέρω μερικά άτομα που έχουν τελειώσει ιατρική στην Ρουμανία κ δουλεύουν χρόνια εδώ, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ο κόσμος όμως, με τι μισθούς ζεί;
Στις μεγάλες πόλεις τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα.
Στην επαρχία όμως, ειδικά στην Βουλγαρία, νομίζεις πως ο χρόνος γύρισε 100 χρόνια πίσω.

Ο πληθυσμός αυτών των χωρών, μια ζωή ήταν μαθημένος να ζει με τα λίγα.
Τώρα που έχει κάπως περισσότερα, απο ότι πριν 20 χρόνια, αισθάνεται ικανοποιημένος.
Και έχουν ρυθμίσει την οικονομία τους ώστε η καθημερινότητά τους να είναι απλή κ φτηνή..

Εμείς εδώ, το αντίθετο..

Μετά τον Β' ΠΠ ζήσαμε την απόλυτη εξαθλίωση κ φτάσαμε πρόσφατα στο άλλο άκρο, την απόλυτη χλιδή κ ασυδοσία..

Τώρα που ισορροπεί το πράμα κ φτάνουμε στην θέση που θα έπρεπε να ήμασταν απο χρόνια, μας κακοφαίνεται...


Παναγιώτη, έχεις απόλυτο δίκιο. Μιλάμε κάποιες φορές για την ανάπτυξη που παρουσιάζουν κάποιες χώρες σαν κι αυτές, την ίδια ώρα όμως αναθεματίζουμε τους μισθούς ... Ρουμανίας :blink: .
Παρ' όλα αυτά θα μπορούσαμε κάλλιστα να έχουμε ισορροπήσει και σε λογικά θετικούς ανάπτυξης και σε ανθρώπινους μισθούς αν δεν μας έλειπαν κάποια βασικά χαρακτηριστικά.
Το μέτρο, η οργάνωση, η πειθαρχία και η λογοδοσία είναι αυτά που πάντα μας έλειπαν, από τότε που γίναμε κράτος, παρά το γεγονός ότι κάποτε τα διδάξαμε στον υπόλοιπο κόσμο.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

ΑΛΒΑΝΙΑ 17 Αυγ 2016 13:33 #18

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Όποιος δοκίμασε να πάρει εργάτες, μηχανικούς, μεταφορείς, λογιστές, από τη Βουλγαρία, ξέρει πως είναι χάλια/τεμπέληδες/ανίδεοι.
Δεν πάει μπροστά μια Χώρα μονάχα με ξένες επενδύσεις, λόγω χαμηλότατης φορολογίας.

Οι Αλβανοί, αντίθετα, εργάζονται σαν σκυλιά, αν βρουν τον σωστό αφέντη.
Προς το παρόν, δεν έχουν ικανή κυβέρνηση για σταθερή ανάπτυξη.

Οι Ρουμάνοι έχουν ξεφύγει, είναι σχεδόν Γερμανοί.

Οι Πολωνοί ήταν και είναι ανώτεροι και παραγωγικότεροι κι από τους Γερμανούς.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 17 Αυγ 2016 13:35 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα