Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ!

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 13:28 #10

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Το βασικό ειναι γιατί ποσό μιλάμε. Επίσης η ανάλυση των κινήσεων για να δείς απο πού προέρχεται.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 14:04 #11

  • pol
  • Το Άβαταρ του/της pol
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 2
Την περίπτωση να χρησιμοποίησε κάποιος υπάλληλος τον ανενεργό λογαριασμό σου για να κάνει απάτη είτε μεταφέροντας -υπεξαιρώντας χρήματα από ανενεργούς λογαριασμούς τρίτων είτε από δάνειο στο όνομα σου την σκέφτηκες? Λάθος που σήκωσες 100 ευρώ για να "τεστάρεις" τον λογαριασμό και λάθος που το αφήνεις έτσι. Αν όντως πρόκειται για απάτη και στραβώσει το πράγμα να δω πως θα ισχυριστείς ότι δεν γνώριζες. Στην θέση σου θα ενημέρωνα εγγράφως την τράπεζα ότι δεν έχω ιδέα ποιος είναι ο συνδικαιούχος και πως βρέθηκε στο λογαριασμό μου και ότι δεν είχα ποτέ κοινο λογαριασμό με κανέναν.
Τελευταία διόρθωση: 02 Φεβ 2016 14:08 από pol.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 14:09 #12

  • Wimborne
  • Το Άβαταρ του/της Wimborne
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 24
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 7
Ενήμερωσε την τράπεζα άνθρωπε μου για το τι συμβαίνει ή και την Βρετανική αστυνομία. Κάποιος χρησιμοποιεί τα στοιχεία σου για να ξεπλένει χρήμα από παράνομες δραστηριότητες και συ κάθεσαι και ρωτάς στα φόρουμ πως θα πάρεις τα λεφτά; Κάκιστα έκανες που πήρες και τα 100 ευρώ. Θα βρεθείς άσχημα μπλεγμένος αν συνεχίσεις τις χαζομάρες. Στο λέω χοντρά μπας και καταλάβεις την κατάσταση που βρίσκεσαι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 14:13 #13

  • pol
  • Το Άβαταρ του/της pol
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 2
Wimborne έγραψε:
Ενήμερωσε την τράπεζα άνθρωπε μου για το τι συμβαίνει ή και την Βρετανική αστυνομία. Κάποιος χρησιμοποιεί τα στοιχεία σου για να ξεπλένει χρήμα από παράνομες δραστηριότητες και συ κάθεσαι και ρωτάς στα φόρουμ πως θα πάρεις τα λεφτά; Κάκιστα έκανες που πήρες και τα 100 ευρώ. Θα βρεθείς άσχημα μπλεγμένος αν συνεχίσεις τις χαζομάρες. Στο λέω χοντρά μπας και καταλάβεις την κατάσταση που βρίσκεσαι.

Δεν τον συμφέρει να πιστεύει ότι κάποιος χρησιμοποιεί τον ανενεργό λογαριασμό του για παράνομη δραστηριότητα. Το σενάριο "κέρδισα το λοτο" είναι πιο βολικό :-). Η πιθανότητα να βρεθούν λεφτά στο λογαριασμό σου κατά λάθος είναι μικρή, η πιθανότητα μαζί με τα λεφτά να έχουν μπει και κανα δυο ονόματα ακόμα κατά λάθος είναι ανύπαρκτη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 14:50 #14

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Δεν ειναι πρόβλημα το ότι πήρε 100ευρώ απο το ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ! Φυσικά και εφόσων εχει τόσα χρόνια να τον κινήσει, δικαιολογεί την άγνοια του ποσού που μπορεί να έχει μέσα. Το οτι υπάρχει συνδικαιούχος με ίδιο επίθετο και άλλο όνομα μπορεί να ειναι και τυχαίο ή λάθος την ώρα που ανοιγόταν ο λογαριασμός. Το βασικό ειναι το πόσα έχει μέσα. 500ευρώ 50.000? Αν πχ εχει 500-1000 μπορεί να ειναι και δικά σου, και να μή το θυμάσαι ή να στα επιστρέψανε απο κάποια εγγύηση πχ που είχες δώσει για σπίτι, δεη κλπ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 15:06 #15

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Εμένα μου φαίνεται δύσκολο να ανοίχτηκε για ξέπλυμα και να έχει μέσα προθεσμιακή...
Οι καιροί ου μενετοί...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 15:12 #16

  • pol
  • Το Άβαταρ του/της pol
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 2
Δεν υπάρχει τίποτε τυχαίο σε αυτή την περίπτωση. Γράφει ότι ο λογαριασμός έχει συχνές κινήσεις. Το "είχα άγνοια" μπορεί να λειτουργούσε όσο ο λογαριασμός ήταν ανενεργός από την δική του πλευρά, αλλά αν ο "συνδικαιούχος" έχει κάνει απάτη μεγάλου χρηματικού ποσού και επειδή κατά πάσα πιθανότητα χρησιμοποιεί μη πραγματικά στοιχεία, όταν προκύψει θέμα θα βάλουν στην δικογραφία και τον "συνεργό". Και εκεί το προφορικό "δεν ήξερα δεν ρώταγα" θα του στοιχίσει πάρα πολλά λεφτά ακόμα και αν την βγάλει καθαρή. Από κάτι τέτοια ζουν οι δικηγόροι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 15:34 #17

  • Nozomi
  • Το Άβαταρ του/της Nozomi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 281
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 112
  • Κάρμα: 13
Νομίζω οι τελευταίοι συμφορουμίτες μίλησαν πολύ σωστά.
Η πιθανότητα λάθους (υπέρ εσού μάλιστα!) από Τράπεζα είναι απειροελάχιστη. Απ΄την στιγμή μάλιστα που δεν μιλάμε απλά για πίστωση κάποιου ποσού, αλλα για άλλον συνδικαιούχο, τότε μπλέκει η δουλειά, κι μπορείς να μπλέξεις ο ίδιος πολύ άσχημα.

Τα "δεν ήξερα-δεν ρώτησα" δεν περνάνε στα δικαστήρια, σημαντικό είναι τι μπορείς να αποδείξεις, κι απ΄την στιγμή που τράβηξες λεφτά μετά από χρόνια, μπορούν να σε τυλίξουν σε ένα χαρτί ως συνεργό.
Επίσης παίζει η πιθανότητα να μην μπορέσουν να βρουν τον άλλον (σε περίπτωση που παίχτηκε κόλπο με τραπεζοϋπάλληλο συνεργό, μπορεί κάλλιστα να έχει δώσει λάθος στοιχεία) κι να βρεθείς εσύ να λογοδοτείς ακόμα κι μόνος σου για τις απάτες κι τα ξεπλύματα του άλλου.

Οι ενέργειές σου: άρνηση των συναλλαγών κι του συνδικαιούχου κι ενημέρωση της Βρετανικής Αστυνομίας.

Όσον αφορά την Βρετανική Αστυνομία, δεν γνωρίζω πως μπορεί να γίνει από Ελλάδα, θα μπορούσες να ρωτήσεις τους δικούς μας.
Τελευταία διόρθωση: 02 Φεβ 2016 15:35 από Nozomi.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 15:51 #18

  • kostello
  • Το Άβαταρ του/της kostello
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
Λοιπον ακουστε. ΟΛΑ αυτά που ειπατε ο καθενας ξεχωριστα τα εχω σκεφτει να τα κανω.
Δεν είναι σιγουρο ότι προκειτε για πουστια όπως δεν είναι και σιγουρο ότι μπορει να είναι και λαθος.
κανεις δεν ξερει και δεν μπορει να ξερει.

Το πανεπιστημιο δεν μου εδωσε καμια υποτροφια γιατι δεν δινονται υποτροφιες χωρις να ενημερωνουν με χαρτια στο σπιτι κλπ παρα να βαζουν λεφτα στην τραπεζα.
Επισης δεν είναι τοκοι γιατι δεν γινετε μερικα cents (ουτε καν 1 λιρα δεν ειχα μεσα) να γινουν μερικεσ χιλιαδες μεσα σε 10 χρονια.
Εγω θελω τροπο να διεκδικησω τα λεφτα. αν το πω στην τραπεζα και βρεθει ότι είναι λαθος τα χανω όλα.
αν δεν είναι λαθος όμως και είναι απατη τοτε παλι δεν θα τα χασω και τα λεφτα θα κατασχεθουν?

Επισης ο λογαριασμος ο ενας ειχε κινησεις καθημερινες και ειχε μισθοδοσια κάθε τελος του μηνα.
Μην ξεχνατε ότι υπαρχει και άλλος λογαριασμος συνδεδεμένος με το ονομα μου τον οποιο βλεπω μεσω ebanking.
Το προσωπο δεν είναι συγκενης μου και δεν το γνωρίζω. εχει ακριβως το ιδιο επιθετο με εμενα. Όταν πρωτο μπηκα στο ebanking ειδα καποια στοιχεια του αλλου ατομου όπως ονομα επιθετο και διευθυνση. Ηταν στην Ελλαδα.
το email και το τηλεφωνο που ειχε μεσα ηταν τα δικα μου που ειχα τοτε στην Αγγλια. Αυτά όλα τα αλλαξα και επισης αλλαξα την αλληλογραφια να ερχετε ολη στην δικη μου διευθυνση ώστε αυτος να μην ενημερώνετε για τυχον κινησεις που μπορει να κανω εγω.

Ο λογαριασμος που κινούταν κάθε μερα όταν εφτασε σχεδόν στο 0 σταματησε να κινειτε! και μισθοδοσια δεν ξαναμπηκε από τοτε όπως εμπαινε κάθε τελος κάθε μηνα.

Οσο αναφορα την κινηση, αυτή ξεκινησε από τον Σεπτεμβριο του 2009 οπου και μπηκαν καποια μεγαλα ποσα στους δυο λογαριασμούς. στον έναν μαλιστα όπως ειπα κλειστηκαν καποια χρηματα με σταθερο επιτοκιο.
στον αλλον το ποσο που μπηκε αναφέρεται σαν deposit bond mature.
Επισης υπαρχει κινηση που πληρωνει μια καρτα. card payment αναφέρεται η συναλλαγή.

Και σχετικα προσφατα μεταφερθηκε ένα μεγαλο ποσο σε καποιον τριτο λογαριασμο. αυτή είναι η μονη κινηση τους ενός λογαριασμου μεχρι τωρα.

αρα εχουμε 3 λογαριασμούς
1ος - καθημερινες κινησεις, μισθοδοσια, πληρωμη καρτας και στραματησαν ολες οι κινησεις μολις εφτασε κοντα στο 0
2ος- καταθεση ένα μεγαλο ποσο σαν deposit bond mature και εμεινε ετσι αρκετα μεχρι προσφατα που εγινε μεταφορα ενός ποσου σε καποιον τριτο λογαριασμο.
3ος - κλειστα λεφτα με σταθερο επιτοκιο εδώ και χρονια. (Σε αυτόν δεν είμαι συνδικαιουχος αλλα τον βλεπω συνδεδεμενο στο ebanking.

Το ποσα λεφτα είναι που ρωτάτε πολλοι δεν νομιζω να εχει σημασια και να αφορα και καποιον.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα