Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: προσκληση από εφορία

προσκληση από εφορία 24 Ιαν 2013 20:56 #784

  • costantinos
  • Το Άβαταρ του/της costantinos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 120
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: -1 (-4)
evi28 έγραψε:
Θυμησε μας, σε παρακαλω.
www.tsig.gr/lang-el/forum/8-%CE%9A%CE%B1...E%B1?start=450#24022

ευχαριστηση μου δις Evi28 :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 24 Ιαν 2013 22:10 #785

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
evi28 στο έχει γράψει ανώνυμος κάποιος εδώ μέσα -δεν είμαι εγώ- θα το επαναλάβω όσο το θυμάμαι γιατί αποδείχτηκε πολύ εύστοχο και μου έκανε εντύπωση πως από 2-3 δημοσιεύσεις κατάλαβε πως σκέφτεσαι. Αν νομίζεις ότι με παιδικά επιχειρήματα θα μπορέσεις να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα κάνεις λάθος.

Αυτό στο γράφω εντελώς καλοπροαίρετα, δεν θέλω να σου την πω για κανένα λόγο, δεν με ενδιαφέρει αν έβγαλες αδήλωτα εισοδήματα έξω, δεν είμαι εγώ αυτός που θα σας κάνει κανενός είδους κήρυγμα. Με έχει όμως εντυπωσιάσει ο αστείος τρόπος που αντιμετωπίζεις το θέμα σου, σε σημείο να πιστέψω ότι σπας πλάκα, κάνεις χαβαλέ μαζί μας ρε παιδί μου. Έτσι δεν είναι;

Στο μεταξύ έχει γραφτεί καμιά 20ρια φορές ότι έχει επιβεβαιωθεί ότι και η Γερμανία και η Αγγλία έχει στείλει στην Ελλάδα τέτοιες λίστες, το είχα υπαινιχτεί κι εγώ 2-3 φορές ότι σας τσίμπησαν για αυτόν το λόγο, έφτασε η ώρα να το γράψω ανοιχτά. Και εσύ εξακολουθείς να μην έχεις καταλάβει τίποτα, ή να μην θέλεις να καταλάβεις. Δεν πειράζει, το τόπικ τουλάχιστον έχει πλάκα, οπότε μπορείς να συνεχίσεις την λογοδιάρροια εκεί που την άφησες.

evi28 έγραψε:
Blog απο νεο κοσμο με ενδιαφερουσες αποψεις:

emvasmata.tumblr.com

Εξαιρετικά τα λέει ο παραπάνω κύριος. Κάποιος νομομαθής να σχολιάσει τις θέσεις του;
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 24 Ιαν 2013 22:19 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 24 Ιαν 2013 23:20 #786

  • phil
  • Το Άβαταρ του/της phil
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 44
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0 (1)
irene69 έγραψε:
neilos
για να γινει συμπληρωματικη δηλωση χρειαζονται αντιγραφα της αρχικης?


Αυτο δεν το ξερω ,αν χρειαζονται τα αντιγραφα να τα καταθεσουμε μαζι εκεινη την ωρα .Ισως να χρειαζονται .
αυτο που επισης εμαθα ειναι οτι κανουμε συμπληρωματικες δηλωσεις τοκων ανα ετος .
και κατι αλλο που ισως βοηθησει ,οτι αν εχετε κληρονομησει χρηματα και δεν τα εχετε δηλωσει ,μπορειται να κανετε συμπληρωματικη δηλωση αποδοχης κληρονομιας .ρωτηστε το βεβαια για σιγουρα .

Εμένα μου είπαν ότι χρειάζονται. Έχω πέσει και σε περίεργο υπάλληλο όμως.

Για τη συμπληρωματική δήλωση αποδοχής κληρονομιάς, αν γίνεται, χρειάζεται κάποια προσοχή γιατί υπάρχει φόρος 10% σε όλο το ποσό χωρίς αφορολόγητο και μαζί μπορεί και κάποιο πρόστιμο - προσαύξηση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 24 Ιαν 2013 23:27 #787

  • phil
  • Το Άβαταρ του/της phil
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 44
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0 (1)
Αν κάποιος κατέθεσε συμπληρωματική για τόκους μπορεί να μας πει αν του βάλανε κάποιο πρόστιμο; Εμένα μου είπαν ότι υπάρχει πρόστιμο αλλά από κάποιες ΠΟΛ που έχω βρει δε θα 'πρεπε να βάζουν. Μήπως έχει αλλάξει κάτι;

Για τόκους μου είπαν ότι μπορώ να κάνω συμπληρωματική μόνο για τα 10 τελευταία χρόνια. Έχει κάνει κανείς για πιο παλιά;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 25 Ιαν 2013 00:08 #788

  • phil
  • Το Άβαταρ του/της phil
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 44
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0 (1)
Έχω κάνει και μια βλακεία στις δύο τελευταίες δηλώσεις με τους μήνες ιδιοκατοίκησης και πρέπει να κάνω τροποποιητική. Υπάρχει πρόστιμο γι' αυτό.

Μπορεί να μου προτείνει κανείς μια φορολογική παράβαση για την οποία να επιβάλλεται πρόσθετος μικρός φόρος για να γλιτώσω το πρόστιμο;

Οι νόμοι μας είναι τρελοί. Αν με την τροποποιητική δεν επιβάλλεται πρόσθετος φόρος πληρώνεις πρόστιμο.

Με αυτά που βλέπω και διαβάζω τις τελευταίες μέρες δεν απορώ για το πώς φτάσαμε εδώ που είμαστε. Μπράβο στους νομοθέτες μας!

Μπράβο και σε αυτούς που στείλανε τα "ραβασάκια" σ' όλον τον κόσμο. Τους έχω δηλώσει από πέρυσι ότι έχω κατάθεση στο εξωτερικό, άρα και έμβασμα, έχω πληρώσει φόρους γι' αυτό και τώρα πρέπει μέσα σε 20 μέρες να τους βρω στοιχεία που θα έπρεπε να είχαν ελέγξει οι ίδιοι πριν να μου στείλουν την πρόσκληση με την οποία με θεωρούν κλέφτη.

Τώρα όλοι θα φοβηθούν και θα στείλουν λεφτά με τη σέσουλα στις αξιόπιστες ελληνικές τράπεζες όπως κάθε λίγο και λιγάκι λένε στην τηλεόραση και γράφουν παντού τα παπαγαλάκια τους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 25 Ιαν 2013 00:33 #789

  • neilos
  • Το Άβαταρ του/της neilos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 27
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
συμπληρωματικη για τοκους δεν επισυρει προστιμο.
υπαρχει βεβαια το θεμα της εισφορας αλληλεγγυης.

το κειμενο του νεου blog ειναι εξαιρετικο..

μελετη θελει το ζητημα της αποδοχης κληρονομιιας.

εαν εχουν περασει 10 χρονια δεν οφειλεται φορος.

η πρωτη γραμμη αμυνας ειναι ειναι οτι τα χρηματα ησαν στις τραπεζες πριν τον νομο παπακωνσταντινου.

εαν εκδηλωθει κρατικη αυθαιρεσια ,απροκαλυπτα αντισυνταγματικη, υπαρχουν και συνεπειες ,αστικες αποζημιωσεισ κυριως για οσους
την επιχειρησουν η συμμετασχουν σ αυτη.(εξοδα λογιστων δικηγορων κλπ).

το κρατος εχει δικαιωμα να διενεργησει ελεγχο,δεν εχει δικαιωμα να επιβαλει αναδρομικο ποθεν εσχεσ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 25 Ιαν 2013 01:42 #790

  • Test4 (Katerina Pap)
  • Το Άβαταρ του/της Test4 (Katerina Pap)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 25
  • Κάρμα: 0
Υπαρχει κανενα νεοτερο ως προς το ποσοι ευπεβαλαν δηλωση ως τωρα; Μιλαω για τωρα, οχι το παλιο 250 που ειχε αναφερθει αρχες του μηνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 25 Ιαν 2013 05:18 #791

  • stathis
  • Το Άβαταρ του/της stathis
ωραια τα λεμε εδω...
οι περισσοτεροι δεν θελουμε την συγκυβερνηση και λεμε να τραβηξουμε τα χρημματα μας απο τις τραπεζες κ.τ.λ...

στο αμαξοστασιο στα σεπολια του μετρο θα ερθετε μπας και ειμαστε πολλοι και δεν περασει η επιστρατευση και πεσει καμια κυβερνηση???

η θα καθομαστε να φιλοσοφουμε στο νετ?

και οχι δεν ειμαι δημοσιος υπαλληλος.
ιδιωτικος υπαλληλος και ελευθεριος επαγγελματιας εχω υπαρξει...
αλλα αμα θελουμε να τους ριξουμε θα πρεπει να δωσουμε ολες τις μαχες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 25 Ιαν 2013 12:40 #792

  • irene69 (irene)
  • Το Άβαταρ του/της irene69 (irene)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Κάρμα: 0
neilo εγραψε :μελετη θελει το ζητημα της αποδοχης κληρονομιιας.

εαν εχουν περασει 10 χρονια δεν οφειλεται φορος.


διευκρινηστε μου κατι σας παρακαλω πολυ .το 1997 καναμε αποδοχη κληρονομιας τα ακινητα ,οταν πεθανε και η μητερα μου .ομως στη τραπεζα ειχε χρηματα η μαμα τα οποια τα μοιραστηκαμε τα αδερφια .σημειωστε οτι ημασταν συνδικαιουχοι στο λογαραιαμο της μητερας μου ,και τα δυο αδερφια.πρεπει να κανουμε συμπληρωματικη δηλωση αποδοχης κληρονομιας για τα χρηματα αυτα?
η συμβολαιογραφος ειπε οτι απο τη στιγμη που ημασταν συνδικαιουχοι δε χρειαζεται ,απλα προσκομιζουμε αποδεικτικα τραπεζας ,για το που βρηκαμε αυτα τα χρηματα,και οτι αν κανουμε αποδοχη θα πληρωσουμε φορο μεγαλο και προστιμο χωρις λογο .εσεις τι λετε ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα