Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 19 Μαρ 2015 17:55 #118

  • vacondios
  • Το Άβαταρ του/της vacondios
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 223
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 86
  • Κάρμα: 6 (1)
soto51 έγραψε:

vacondios,

Πρώτον: Η προσωπική σου άποψη είναι δεκτή, αλλά είναι η ΔΙΚΗ σου άποψη.

Είναι εξαγγελία της κυβέρνησης και δέσμευση προς τους "θεσμούς" στα πλαίσια της συμφωνίας της 20ης Φεβρουαρίου. Όσο για την προσωπική μου άποψη οι πιθανότητες να υλοποιηθούν με επιτυχία είναι πάρα πολύ μικρές
..
soto51 έγραψε:
Δεύτερον: Τα δικά σου λεφτά (λίρες κλπ) μπορείς να τα δηλώσεις ή να μην τα δηλώσεις, δικά σου είναι, ότι θέλεις τα κάνεις.

Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι απόλυτο και αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός τα λεφτά που έχει είτε νομίμως είτε παρανόμως να τα είτε να τα ξεπλύνει είτε να τα αφήσει μαύρα αναλόγως με τους σκοπούς που έχει θέσει και τα οράματά του για το μέλλον

soto51 έγραψε:
Τρίτον: "Η εφορία θα σε καλέσει με στοργή να το δηλώσεις" είπες? Χα-χα! Καλό! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?
Τέταρτον: "Ηθικό δίδαγμα: Έχεις λεφτά? Αν ΔΕΝ τα δηλώσεις μπορεί να τα σώσεις".
Πέμπτον: "Να μπορείς να δικαιολογήσεις στο μέλλον όταν τα φέρεις πίσω για να τα αξιοποιήσεις". Ναι. Σε πενήντα χρόνια δηλαδή. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι. Πριν από τέτοιας τάξης διάστημα, δεν θα υπάρξει ευκαιρία να κάνεις επενδύσεις εδώ.

Όταν έχεις 200.000 ευρώ σε κατάθεση στο εξωτερικό και ζεις με την ελπίδα και την ασφάλεια και κοιμάσαι ήσυχος ότι ότι και να σου συμβεί όποτε και οπουδήποτε τα χρειαστείς θα τα έχεις διαθέσιμα. Κατά την προσωπική μου άποψη μόνο η ιδέα ότι δεν πρόκειται να τα ξαναδείς ποτέ σου τα λεφτουδάκια σου στον τόπο σου η ελπίδα και η ασφάλεια που προανέφερα μηδαμηνίζεται

soto51 έγραψε:
Έκτον: Αν η τράπεζα του εξωτερικού δείχνει τάσεις ότι θα συμπεριφέρεται όπως οι GR τράπεζες (ως προς την εχεμύθια που προσφέρει), τότε την κατατάσσεις στην ίδια κατηγορία με τις GR τράπεζες και της συμπεριφέρεσαι αναλόγως.

Προ-τελευταίον (ασχέτως αρίθμησης):
Έστω δύο τύποι, με κομπόδεμα 200.000 ο καθένας.
Ο ένας, τα έχει στην τράπεζα (επομένως αναγκαστικά δηλωμένα).
Ο άλλος, τα έχει στο σεντούκι του, ΔΗΛΩΜΕΝΑ επίσης (όπως λες εσύ ότι θα κάνεις).
Κάτι γίνεται, και το κράτος λέει: "Είμαι στην τάδε (έκτακτη) ανάγκη, και κουρεύω από τις 200.000 που έχεις στην τράπεζα το 25%. Σου παίρνω ένα πενηντάρι, και σου αφήνω τις 150.000".
ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ όμως, το ΙΔΙΟ κράτος, ΞΕΡΕΙ ότι και ο άλλος έχει στο σεντούκι του 200.000 (γιατί τα έχει δηλώσει).
Εσύ τι λες, θα του τα αφήσει? Θα παραδεχτεί δηλαδή το κράτος ότι ο σεντούκης κατάφερε και του ξεγλύστησε, ενώ ο τράπεζας δεν?
Ομολογώ πως αυτή η εκδοχή (που απορρέει από το σκεπτικό σου) μου αφήνει κάποια κενά.

Οχι δεν υπάρχει κανένα κενό, στην υπόθεσή σου υπάρχει το εξής άτοπο: Το Ελβετικό κράτος ή το Ηνωμένο Βασίλειο ή το Γερμανικό κράτος ή το Μεγάλο Δουκάτο να βρεθεί στην ίδια κατάσταση και να κάνει ότι είχε κάνει προ διετίας το Κυπριακό Κράτος. Πιστεύεις στα αλήθεια σε επικείμενη χρεοκοπία της Ελβετίας?

soto51 έγραψε:
Τελευταίον (εντός αρίθμησης): Η official δικαιολογία θα είναι:
"Δεν είναι δυνατόν να αποδεχτούμε σαν κοινωνία ότι θα επιβραβεύσουμε αυτούς που δεν έδειξαν εμπιστοσύνη στο τραπεζικό σύστημα της χώρας με μη κούρεμα, ενώ αυτοί που έδειξαν εμπιστοσύνη να τιμωρηθούν γι' αυτό, με κούρεμα. Τα αίσχη που έκαναν οι προηγούμενες κυβερνήσεις με τους ομολογιούχους του δημοσίου, εμείς δεν πρόκειταινα τα ξανακάνουμε. Επομένως βάσει του χψz Νόμου που ψηφίζουμε απόψε, καλούμε με σημείωμα από τη ΔΟΥ όποιον δήλωσε μετρητά στο σεντούκι να μας φέρει εντός 10 ημερών το 25%. Όποιος δεν τα φέρει, κατάσχεση, κλπ".
Σου ακούγεται απίθανο αυτό το σκεπτικό vacondios?

Εντελώς απίθανο και άτοπο.

Διότι κανένας εγχώριος νόμος δεν μπορεί να υπερισχύσει του Ευρωπαϊκού Δικαίου που επιβάλλει ελευθερία στη διακίνηση κεφαλαίων, αγαθών, προσώπων και υπηρεσιών στην Ενωμένη Ευρώπη. Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν θα ήθελαν να δώσουν αυξημένα κίνητρα ώστε ο κόσμος να προτιμάει να κρατάει τα λεφτά του σε τράπεζες εντός Ελλάδας και να ανασχέσουνε την εκροή καταθέσεων στο εξωτερικό? Εγώ είμαι σίγουρος ότι πολύ θα το ήθελαν αλλά δεν έχουν το δικαίωμα

Η απάντηση στην προφανή αστειότητά σου "βάσει του χψz Νόμου που ψηφίζουμε απόψε, καλούμε με σημείωμα από τη ΔΟΥ όποιον δήλωσε μετρητά στο σεντούκι να μας φέρει εντός 10 ημερών το 25%. Όποιος δεν τα φέρει, κατάσχεση, κλπ".
Είναι η εξής:

Αγαπητή Δ.Ο.Υ.
Στη δήλωσή μου ερωτήθην τί είχα στο σεντούκι τη στιγμή που τα δήλωνα και όχι ότι υπάρχει τώρα. Ξέρεις καταλαβαίνω το πρόβλημά σας και θα ήμουν διατεθειμένος να προσφέρω ολόκληρο το σεντούκι αλλά....

τα φαγα και μάλιστα έχω χάσει και τις αποδείξεις πληρωμής ή τις έχω δώσει για τη λοταρία Και αυτή τη στιγμή το μόνο που μπορώ να σου φέρω είναι τα @@ μου. Λίγο τα τσιγάρα, λίγο τα ποτά, λίγο τα ξενύχτια άστα να μη σου τα λέω τώρα cherchez la femme. Mήπως έχω κάνει κάτι παράνομο? Δε νομίζω.
.
soto51 έγραψε:
Αν θέλεις μου λες: Επαγγελματικά με τι ασχολείσαι?

Είμαι μηχανικός πληροφορικής Μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας
και εξ αυτού μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι:
1) Εαν η τράπεζα του εξωτερικού δε γνωρίζει το Ελληνικό ΑΦΜ σου και
2) Εαν η Ελληνική ΔΟΥ γνωρίζει μόνο τα ποσά και όχι τα IBAN που έχεις που έχεις στο εξωτερικό
Τα χρήματα είναι ασφαλέστατα από ενδεχόμενο Ελληνικό bail in.

Εαν μάλιστα είναι καθαρά και φορολογημένα δεν έχει δικαίωμα κανένας να σου εγείρει την παραμικρή απαίτηση επί αυτών (επί του κεφαλαίου εννοώ όχι των τόκων) διότι στην Ε.Ε. η διπλή φορολόγηση απαγορεύεται δια ροπάλου
Εσύ νόμιζες πως έχεις τίποτα κορτάκηδες
μα ούτε πιτσιρίκια έχεις μήτε και πρεζάκηδες
Τελευταία διόρθωση: 19 Μαρ 2015 22:05 από vacondios.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 19 Μαρ 2015 18:12 #119

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1779
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 691
  • Κάρμα: 35
vacondios έγραψε:
soto51 έγραψε:

vacondios,

Πρώτον: Η προσωπική σου άποψη είναι δεκτή, αλλά είναι η ΔΙΚΗ σου άποψη.

Είναι εξαγγελία της κυβέρνησης και δέσμευση προς τους "θεσμούς" στα πλαίσια της συμφωνίας της 20ης Φεβρουαρίου. Όσο για την προσωπική μου άποψη οι πιθανότητες να υλοποιηθούν με επιτυχία είναι πάρα πολύ μικρές
..
soto51 έγραψε:
Δεύτερον: Τα δικά σου λεφτά (λίρες κλπ) μπορείς να τα δηλώσεις ή να μην τα δηλώσεις, δικά σου είναι, ότι θέλεις τα κάνεις.

Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι απόλυτο και αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός τα λεφτά που έχει είτε νομίμως είτε παρανόμως να τα είτε να τα ξεπλύνει είτε να τα αφήσει μαύρα αναλόγως με τους σκοπούς που έχει θέσει και τα οράματά του για το μέλλον

soto51 έγραψε:
Τρίτον: "Η εφορία θα σε καλέσει με στοργή να το δηλώσεις" είπες? Χα-χα! Καλό! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?
Τέταρτον: "Ηθικό δίδαγμα: Έχεις λεφτά? Αν ΔΕΝ τα δηλώσεις μπορεί να τα σώσεις".
Πέμπτον: "Να μπορείς να δικαιολογήσεις στο μέλλον όταν τα φέρεις πίσω για να τα αξιοποιήσεις". Ναι. Σε πενήντα χρόνια δηλαδή. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι. Πριν από τέτοιας τάξης διάστημα, δεν θα υπάρξει ευκαιρία να κάνεις επενδύσεις εδώ.

Όταν έχεις 200.000 ευρώ σε κατάθεση στο εξωτερικό και ζεις με την ελπίδα και την ασφάλεια και κοιμάσαι ήσυχος ότι ότι και να σου συμβεί όποτε και οπουδήποτε τα χρειαστείς θα τα έχεις διαθέσιμα. Κατά την προσωπική μου άποψη μόνο η ιδέα ότι δεν πρόκειται να τα ξαναδείς ποτέ σου τα λεφτουδάκια σου στον τόπο σου η ελπίδα και η ασφάλεια που προανέφερα μηδαμηνίζεται

soto51 έγραψε:
Έκτον: Αν η τράπεζα του εξωτερικού δείχνει τάσεις ότι θα συμπεριφέρεται όπως οι GR τράπεζες (ως προς την εχεμύθια που προσφέρει), τότε την κατατάσσεις στην ίδια κατηγορία με τις GR τράπεζες και της συμπεριφέρεσαι αναλόγως.

Προ-τελευταίον (ασχέτως αρίθμησης):
Έστω δύο τύποι, με κομπόδεμα 200.000 ο καθένας.
Ο ένας, τα έχει στην τράπεζα (επομένως αναγκαστικά δηλωμένα).
Ο άλλος, τα έχει στο σεντούκι του, ΔΗΛΩΜΕΝΑ επίσης (όπως λες εσύ ότι θα κάνεις).
Κάτι γίνεται, και το κράτος λέει: "Είμαι στην τάδε (έκτακτη) ανάγκη, και κουρεύω από τις 200.000 που έχεις στην τράπεζα το 25%. Σου παίρνω ένα πενηντάρι, και σου αφήνω τις 150.000".
ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ όμως, το ΙΔΙΟ κράτος, ΞΕΡΕΙ ότι και ο άλλος έχει στο σεντούκι του 200.000 (γιατί τα έχει δηλώσει).
Εσύ τι λες, θα του τα αφήσει? Θα παραδεχτεί δηλαδή το κράτος ότι ο σεντούκης κατάφερε και του ξεγλύστησε, ενώ ο τράπεζας δεν?
Ομολογώ πως αυτή η εκδοχή (που απορρέει από το σκεπτικό σου) μου αφήνει κάποια κενά.

Οχι δεν υπάρχει κανένα κενό, στην υπόθεσή σου υπάρχει το εξής άτοπο: Το Ελβετικό κράτος ή το Ηνωμένο Βασίλειο ή το Γερμανικό κράτος ή το Μεγάλο Δουκάτο να βρεθεί στην ίδια κατάσταση και να κάνει ότι είχε κάνει προ διετίας το Κυπριακό Κράτος. Πιστεύεις στα αλήθεια σε επικείμενη χρεοκοπία της Ελβετίας?

soto51 έγραψε:
Τελευταίον (εντός αρίθμησης): Η official δικαιολογία θα είναι:
"Δεν είναι δυνατόν να αποδεχτούμε σαν κοινωνία ότι θα επιβραβεύσουμε αυτούς που δεν έδειξαν εμπιστοσύνη στο τραπεζικό σύστημα της χώρας με μη κούρεμα, ενώ αυτοί που έδειξαν εμπιστοσύνη να τιμωρηθούν γι' αυτό, με κούρεμα. Τα αίσχη που έκαναν οι προηγούμενες κυβερνήσεις με τους ομολογιούχους του δημοσίου, εμείς δεν πρόκειταινα τα ξανακάνουμε. Επομένως βάσει του χψz Νόμου που ψηφίζουμε απόψε, καλούμε με σημείωμα από τη ΔΟΥ όποιον δήλωσε μετρητά στο σεντούκι να μας φέρει εντός 10 ημερών το 25%. Όποιος δεν τα φέρει, κατάσχεση, κλπ".
Σου ακούγεται απίθανο αυτό το σκεπτικό vacondios?

Εντελώς απίθανο και άτοπο.

Διότι κανένας εγχώριος νόμος δεν μπορεί να υπερισχύσει του Ευρωπαϊκού Δικαίου που επιβάλλει ελευθερία στη διακίνηση κεφαλαίων, αγαθών, προσώπων και υπηρεσιών στην Ενωμένη Ευρώπη. Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν θα ήθελαν να δώσουν αυξημένα κίνητρα ώστε ο κόσμος να προτιμάει να κρατάει τα λεφτά του σε τράπεζες εντός Ελλάδας και να ανασχέσουνε την εκροή καταθέσεων στο εξωτερικό? Εγώ είμαι σίγουρος ότι πολύ θα το ήθελαν αλλά δεν έχουν το δικαίωμα

Η απάντηση στην προφανή αστειότητά σου "βάσει του χψz Νόμου που ψηφίζουμε απόψε, καλούμε με σημείωμα από τη ΔΟΥ όποιον δήλωσε μετρητά στο σεντούκι να μας φέρει εντός 10 ημερών το 25%. Όποιος δεν τα φέρει, κατάσχεση, κλπ".
Είναι η εξής:

Αγαπητή Δ.Ο.Υ.
Στη δήλωσή μου ερωτήθην τί είχα στο σεντούκι τη στιγμή που τα δήλωνα και όχι ότι υπάρχει τώρα. Ξέρεις καταλαβαίνω το πρόβλημά σας και θα ήμουν διατεθειμένος να προσφέρω ολόκληρο το σεντούκι αλλά....

τα φαγα και μάλιστα έχω χάσει και τις αποδείξεις πληρωμής ή τις έχω δώσει για τη λοταρία Και αυτή τη στιγμή το μόνο που μπορώ να σου φέρω είναι τα @@ μου. Λίγο τα τσιγάρα, λίγο τα ποτά, λίγο τα ξενύχτια άστα να μη σου τα λέω τώρα cherchez la femme. Mήπως έχω κάνει κάτι παράνομο? Δε νομίζω.
.
soto51 έγραψε:
Αν θέλεις μου λες: Επαγγελματικά με τι ασχολείσαι?

Είμαι μηχανικός πληροφορικής Μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας
και εξ αυτού μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι:
1) Εαν η τράπεζα του εξωτερικού δε γνωρίζει το Ελληνικό ΑΦΜ σου και
2) Εαν η Ελληνική ΔΟΥ γνωρίζει μόνο τα ποσά και όχι τα IBAN που έχεις που έχεις στο εξωτερικό
Τα χρήματα είναι ασφαλέστατα από ενδεχόμενο Ελληνικό bail in.

Εαν μάλιστα είναι καθαρά και φορολογημένα δεν έχει δικαίωμα κανένας να σου εγείρει την παραμικρή απαίτηση επί αυτών διότι στην Ε.Ε. η διπλή φορολόγηση απαγορεύεται δια ροπάλου

Συνάδελφε ΗΥ συμφωνώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 19 Μαρ 2015 18:33 #120

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Καλά τα λέτε και καλά τα συζητατε εχοντας στο μυαλό σας έ:-)οντας στο μυαλο σας νομολογιες και συνθηκες του παροντως τιποτα απο οσα λετε ομως δεν θα ισχυουν σε ενα δυσμενες σενάριο οπου υπάρχει μια κυβέρνηση στην εξουσια εθνικολαικιστων οπως η σημερινή . Αδιαφοουν τοσο για τους κανονες της Ε.Ε οσο και για την νομολογια .Παραδειγμα ο νομος για προκαταβολή φορων επι των εισαγωμενων προιοντων απο Κυπρο Βουλγαρια 26% οπου καταστρατηγουν και την αποφυγη διπλης φορολογιας και το δικαιο ενδοκοινωτικων συναλλαγων . Να μην μιλησω για τις κεντρικες πολιτικες τυς αποφασεις εκτος κοινωτικου κανονιστικου πλαισιου ολες . Οποτε μην αποκλειετε τιποτα ειδικα οταν η κυβερνηση αυτη υποστηριζεται απο την πλειοψηφια ανθρωπων που δεν εχουν στην τραπεζα ουτε 1000 ευρω . Οποτε .......
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 20 Μαρ 2015 06:03 #121

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Filoxrimatos έγραψε:
Soto,
δεν είναι ακριβώς έτσι. Δεν μιλάω για μικρές καθημερινές συναλλαγές.
Πες ότι θες να αγοράσεις ένα καινούριο αυτοκίνητο ή να μπεις στο νοσοκομείο για μια ακριβή επέμβαση.
Εκεί -και με δεδομένο ότι θα υπάρχει πλέον ένα σύστημα παρακολούθησης, π.χ. χρήση φοροκάρτας- πως θα δικαιολογήσεις 20.000 - 30.000€ που δεν τα έχεις δηλώσει και δεν φαίνονται πουθενά ;

Η σκέψη του el_malak είναι πιο ρεαλιστική γιατί και να σου έρθει το χαρτί από την εφορία απλά δεν τα πληρώνεις ποτέ, όπως χιλιάδες συμπατριώτες μας. Κι αν δεν έχεις τίποτα στο όνομα σου άστους να κουρεύονται.

Filoxrimate,
Το να μην πληρώνεις τις ειδοποιήσεις της εφορίας είναι μια τακτική (ήδη χιλιάδες – μη σου πω εκατομμύρια – άνθρωποι το κάνουν) αλλά εμένα προσωπικά δεν με θέλγει.
Δεν μου αρέσει να χρωστάω βρε παιδί μου, πως να στο πω, ποτέ μου δεν χρώσταγα (ψέματα: Πολύ νέος έβαλα κάτι γραμμάτια μια φορά κι από τότε ΔΕΝ ΞΑΝΑΒΑΛΑ ΠΟΤΕ), ποτέ δεν αγοράζω με δόσεις, κάρτες, δάνεια κλπ, είναι έξω από μένα αυτό το σύστημα.
Και μια φορά που πήρα στεγαστικό δάνειο το έκανα για το 10% της αξίας του ακινήτου, και ενώ είχα τα λεφτά ώστε να μην το πάρω, αλλά με συμβούλεψαν ότι με συνέφερε φορολογικά. Όταν εξέλιπε ο (φορολογικός) λόγος, πήγα και τους τα έδωσα όλα πίσω, 15 χρόνια πριν «λήξει» το δάνειο.
Το «άστους να κουρεύονται» μια κουβέντα είναι, ακόμα και το ότι σε ψάχνουν είναι ενοχλητικό.

Στα υπόλοιπα τώρα:

ΔΕΝ αγοράζεις καινούριο, γυαλιστερό, ακριβό αυτοκίνητο. Ζεις σε μια χώρα με πρόβλημα. Αν π.χ. η εταιρεία που δουλεύεις σε έστελνε για 3 χρόνια στη Σομαλία, ή στη Σιέρα Λεόνε, με ΠΟΛΥ καλό μισθό (που σου επέτρεπε να αγοράσεις εκεί μια τζιπάρα) θα την αγόραζες? Όχι βέβαια. Γιατί δεν τη σηκώνει το κοινωνικό κλίμα.
Παίρνεις λοιπόν απόφαση ότι αφού θέλεις να ζεις εδώ (με τα κακά της χώρας μας αλλά ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ της), θα πρέπει να κάνεις μερικούς συμβιβασμούς.
Ένας απ’ αυτούς είναι ότι ΔΕΝ θα προκαλείς, στα σημεία που η πρόκληση μπορεί να σε βλάψει.
Θα πρέπει λοιπόν να αρκεστείς σε ένα πιο «δεύτερο» αυτοκίνητο (ίσως δεύτερο χέρι?), που δεν θα προκαλέσει έλεγχο της εφορίας. Μπορεί να το πάρεις 30.000, αλλά θα γράψεις 5.000, αφού είναι μεταχειρισμένο. Κάνει κι αυτό τη δουλειά του μια χαρά.

Ακριβή επέμβαση (χτύπα ξύλο – αχρείαστες να ‘ναι):
Πριν καιρό χρειάστηκε να κάνω μια σύνθετη εξέταση (όχι επέμβαση). Το που θα την έκανα εξαρτιώταν από το γιατρό. Εννοώ ότι ήθελα να μου την κάνει κάποιος συγκεκριμένος. Δεν έχω ιδιωτική ασφάλιση που να την πληρώνει, ένας κοινός ασφαλισμένος του εθνικού συστήματος υγείας είμαι, δηλαδή αν ήθελα να την κάνω τσάμπα έπρεπε να στηθώ στις ουρές, να πάρω παραπεμπτικά, εγκρίσεις κλπ, να κλείσω ραντεβού (γίνεται και σε δημόσιο νοσοκομείο – πάλι ουρές) όλο αυτό το χάλι.

Για την εξέταση χρειάζεται ο γιατρός, σε καλωδιώνουν με διάφορα ηλεκτρόδια που συνδέονται σε ένα PC, και ένας χειριστής του PC (όχι γιατρός). Κόστος όλα μαζί 400 ευρώ στην ιδιωτική κλινική (για 15 λεπτά), υποθέτω όλες την ίδια τιμή έχουν. Θα πήγαινα όμως σε μια συγκεκριμένη, γιατί εκεί ήταν ο γιατρός. Νομίζω μάλιστα πως είναι από τους μετόχους της.
Μπαίνω μέσα, μου λέει τι θα κάνουμε, κι του λέω:
-«Εν τάξει, μισό λεπτό όμως να πάω να πληρώσω στο ταμείο, γιατί ήρθα πρώτα κατ’ ευθείαν σε σας».
-«Όχι, κάτσε να τελειώνουμε, πληρώνεις μετά».
Τέλειωσε η εξέταση.
-«Θα μου δώσετε κάποιο χαρτί να πάω στο ταμείο? Αν και εγώ δεν θέλω κανένα χαρτί, μόνο να σας πληρώσω και το αποτέλεσμα θέλω» είπα εγώ.
Με κοίταξε κάπως ερευνητικά (να βεβαιωθεί πως δεν ήμουν εφοριακός νομίζω), και μου λέει:
-«Δεν θέλεις απόδειξη?»
-«Όχι, τι να την κάνω?»
-«Καλά. Άσε 200 ευρώ και είσαι ΟΚ» είπε ο γιατρός και μου έδωσε το αποτέλεσμα της εξέτασης που είχε βγάλει το PC.

Σε ρωτάω λοιπόν εγώ τώρα, Filoxrimatos:
Αν (χτύπα ξύλο) σου χρειαστεί να κάνεις μια επέμβαση των 30.000 ευρώ (που θα την πληρώσεις απ’ την τσέπη σου), τι λες, δεν θα στην κάνουν με 15-18.000 μαύρα, αν ΤΟΥΣ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ?
Εγώ σου λέω πως όχι μόνο θα στην κάνουν, αλλά θα σε προσέξουν και περισσότερο.

Ποια φοροκάρτα και πράσινα άλογα μου λες λοιπόν εσύ τώρα...

Σε δεινή θέση, αγαπητέ φιλοχρήματε, είναι αυτός που ΔΕΝ ΕΧΕΙ να πληρώσει για την επέμβαση του (και περιμένει από τον ΕΟΠΥΥ να τον κάνει καλά), όχι αυτός που έχει, και δεν τα δικαιολογεί.
Ο δεύτερος πάντα θα την βρει την άκρη. Ο πρώτος είναι που δεν... έχει πολύ μέλλον.
Δυστυχώς, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 20 Μαρ 2015 06:05 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 20 Μαρ 2015 06:25 #122

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
vacondios έγραψε:

vacondios:
Είναι εξαγγελία της κυβέρνησης και δέσμευση προς τους "θεσμούς" στα πλαίσια της συμφωνίας της 20ης Φεβρουαρίου. Όσο για την προσωπική μου άποψη οι πιθανότητες να υλοποιηθούν με επιτυχία είναι πάρα πολύ μικρές
Όταν είπα για «προσωπική σου άποψη» εννοούσα ότι γενικώς, κατάλαβα πως είσαι υπέρ της δήλωσης. (Αν κατάλαβα στραβά, διόρθωσέ με και συγγνώμη).
«Εξαγγελία της κυβέρνησης» ποιο είναι? Σε τι αναφέρεσαι?
Όσο για τη συμφωνία της 20/2, νομίζω πως τη χαρακτηρίζει μια δημιουργική ασάφεια. Εσύ, σε ποιο κομμάτι της αναφέρεσαι τώρα?
.
.
vacondios:
Όταν έχεις 200.000 ευρώ σε κατάθεση στο εξωτερικό και ζεις με την ελπίδα και την ασφάλεια και κοιμάσαι ήσυχος ότι ότι και να σου συμβεί όποτε και οπουδήποτε τα χρειαστείς θα τα έχεις διαθέσιμα. Κατά την προσωπική μου άποψη μόνο η ιδέα ότι δεν πρόκειται να τα ξαναδείς ποτέ σου τα λεφτουδάκια σου στον τόπο σου η ελπίδα και η ασφάλεια που προανέφερα μηδαμηνίζεται
Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει το ότι δεν θα τα ξαναδείς. Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να τα χάσεις αν έχεις συνεταίρο σου το κράτος (το οποίο παραπαίει και πάει για φαλιμέντο), παρά αν το κράτος ΔΕΝ ξέρει ότι τα έχεις.
.
.
vacondios:
Οχι δεν υπάρχει κανένα κενό, στην υπόθεσή σου υπάρχει το εξής άτοπο: Το Ελβετικό κράτος ή το Ηνωμένο Βασίλειο ή το Γερμανικό κράτος ή το Μεγάλο Δουκάτο να βρεθεί στην ίδια κατάσταση και να κάνει ότι είχε κάνει προ διετίας το Κυπριακό Κράτος. Πιστεύεις στα αλήθεια σε επικείμενη χρεοκοπία της Ελβετίας?
Παρανόησες, επειδή φαίνεται ότι δεν διαβάζεις προσεκτικά: Έγραψα:
«Αν η τράπεζα του εξωτερικού δείχνει τάσεις ότι θα συμπεριφέρεται όπως οι GR τράπεζες (ως προς την εχεμύθια που προσφέρει), τότε την κατατάσσεις στην ίδια κατηγορία με τις GR τράπεζες και της συμπεριφέρεσαι αναλόγως»
Προφανώς και δεν θεωρώ την επικείμενη χρεοκοπία των χωρών που αναφέρεις ως πιθανή. Μπορώ να σου πω ότι την αποκλείω μάλιστα. Αυτό όμως που ΔΕΝ αποκλείω, είναι μια διευρωπαϊκή συνεργασία σε θέματα φορολογίας.
Και για μεν αυτές τις χώρες η φορολογία έχει κάποια λογική, έννοια, δικαιοσύνη και ανταποδοτικότητα, για τη δικιά μας όμως?
.
.
vacondios:
Εντελώς απίθανο και άτοπο
.Εν τάξει.
Μπορούμε να έχουμε διαφορετικές εκτιμήσεις, no hard feelings.
.
.
vacondios:
Διότι κανένας εγχώριος νόμος δεν μπορεί να υπερισχύσει του Ευρωπαϊκού Δικαίου που επιβάλλει ελευθερία στη διακίνηση κεφαλαίων, αγαθών, προσώπων και υπηρεσιών στην Ενωμένη Ευρώπη. Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν θα ήθελαν να δώσουν αυξημένα κίνητρα ώστε ο κόσμος να προτιμάει να κρατάει τα λεφτά του σε τράπεζες εντός Ελλάδας και να ανασχέσουνε την εκροή καταθέσεων στο εξωτερικό? Εγώ είμαι σίγουρος ότι πολύ θα το ήθελαν αλλά δεν έχουν το δικαίωμα
Παρδόν? «δεν έχουν το δικαίωμα» είπατε? Δηλαδή αυτός είναι ο λόγος που ο κόσμος παίρνει από τις τράπεζες ότι έχει και δεν έχει και όπου φύγει φύγει? Για πες μου: Αν ΕΙΧΑΝ το δικαίωμα δηλαδή, ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ για να αντιστρέψουν αυτή την κατάσταση? Τι «αυξημένα κίνητρα» θα έδιναν?
.
.
vacondios:
Αγαπητή Δ.Ο.Υ.
Στη δήλωσή μου ερωτήθην τί είχα στο σεντούκι τη στιγμή που τα δήλωνα και όχι ότι υπάρχει τώρα. Ξέρεις καταλαβαίνω το πρόβλημά σας και θα ήμουν διατεθειμένος να προσφέρω ολόκληρο το σεντούκι αλλά.... τα φαγα και μάλιστα έχω χάσει και τις αποδείξεις πληρωμής ή τις έχω δώσει για τη λοταρία Και αυτή τη στιγμή το μόνο που μπορώ να σου φέρω είναι τα @@ μου. Λίγο τα τσιγάρα, λίγο τα ποτά, λίγο τα ξενύχτια άστα να μη σου τα λέω τώρα cherchez la femme. Mήπως έχω κάνει κάτι παράνομο? Δε νομίζω.

Δυστυχώς, ΑΥΤΗ θα είναι η κατάληξη της ΟΠΟΙΑΣ επιστολής σου.
Θα μείνει αυτό που σου έγραψα εγώ:
«Καλείσθε να μας φέρετε εντός 10 ημερών χψz ευρώ, που αντιστοιχούν στο 25% του ποσού που έχετε δηλώσει ότι κατέχετε στο στρώμα σας. Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης σας θα... κλπ".»
.
.
vacondios:
Είμαι μηχανικός πληροφορικής Μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας
και εξ αυτού μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι:
1) Εαν η τράπεζα του εξωτερικού δε γνωρίζει το Ελληνικό ΑΦΜ σου και
2) Εαν η Ελληνική ΔΟΥ γνωρίζει μόνο τα ποσά και όχι τα IBAN που έχεις στο εξωτερικό
Τα χρήματα είναι ασφαλέστατα από ενδεχόμενο Ελληνικό bail in.
Τα επαγγελματικά σου credentials είναι σεβαστά, και οι εκτιμήσεις σου για τη λειτουργία των ΗΥ συστημάτων ακόμα περισσότερο. Στις φορολογικές γνώσεις και στην Ελληνική πραγματικότητα είναι που νομίζω ότι είσαι κάπως «εκτός».
Αλλά θα αντιδικήσω (και πάλι), λέγοντας σου:
1) Η ξένη τράπεζα (ιδίως αν είναι ευρωπαϊκή) μπορεί να σε αναγκάσει να της πεις το ΑΦΜ σου. Και αυτό θα συμβεί, αν και αυτήν την ΑΝΑΓΚΑΣΕΙ το κράτος στο οποίο δραστηριοποιείται να το κάνει. Δες εδώ προς τα που πάει το πράμα:
euranetplus-inside.eu/eu-commission-to-f...h-more-transparency/
2) Στην δήλωση του περιουσιολογίου (την πρώτη) η Ελληνική ΔΟΥ έστω ότι ζητάει μόνο ποσά. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι στην επόμενη (ή σε κάποια επόμενη) δεν θα σου ζητήσουν και ΙΒΑΝ? Τι θα κάνεις τότε?
Επομένως το πόσο «ασφαλέστατα» είναι τα (δηλωμένα) χρήματα, είναι προς συζήτηση...
.
.
vacondios:
Εαν μάλιστα είναι καθαρά και φορολογημένα δεν έχει δικαίωμα κανένας να σου εγείρει την παραμικρή απαίτηση επί αυτών (επί του κεφαλαίου εννοώ όχι των τόκων) διότι στην Ε.Ε. η διπλή φορολόγηση απαγορεύεται δια ροπάλου
«Δεν έχει δικαίωμα κανένας να σου εγείρει την παραμικρή απαίτηση». Ε, καλά τώρα! Λες και δεν ξέρεις σε ποια χώρα ζεις!
Για σκέψου το λίγο: Το κούρεμα των ομολογιούχων ποιος το έκανε? Οι Ρουμάνοι διαρρήκτες? Αυτό που έκαναν σ' αυτούς τους ανθρώπους, ΕΙΧΑΝ το δικαίωμα να το κάνουν? Τι μου λες λοιπόν εσύ τώρα, περί "δικαιώματος έγερσης απαιτήσεων!"
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 20 Μαρ 2015 06:28 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 20 Μαρ 2015 12:33 #123

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Soto, δεν μπορώ να πω...έχεις μια απάντηση για όλα.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνεις ένα συμβιβασμό (π.χ. μεταχειρισμένο αυτοκίνητο) ή να πάρεις ρίσκο (αν δέχεται ο άλλος να τα πάρει μαύρα). Γιατί ένα καινούριο αυτοκίνητο 20.000€ δεν είναι πρόκληση, σε αντίθεση με ένα μεταχειρισμένο τζιπ ή mercedes των 5.000€, αλλά δεν ξέρεις και πως θα είναι το σύστημα που ενδεχομένως θα κάνει τις συναλλαγές με μαύρα, αδύνατες ή πολύ δύσκολες.
Όπως πάρα πολύ δύσκολο ή και αδύνατο θα είναι να φέρεις τα λεφτά σου πίσω (γιατί το να βρεις κάποιον που θέλει να βγάλει έξω Χ ποσό και να τα ανταλλάξει με τα δικά σου λεφτά είναι σενάριο του Χόλιγουντ).
Κι εγώ από την πλευρά μου μέχρι τώρα δεν χρωστάω τίποτα σε κανέναν, όλα πληρωμένα στην ώρα τους και στην εντέλεια. Αλλά αν με αναγκάσουν θα γίνω μπαταχτζής. Μη νομίζεις, η ενόχληση δεν είναι μεγάλη, από την στιγμή που αποφασίσεις να τα γράψεις όλα εκεί που δεν πιάνει μελάνι, θα τους κάνεις και εκδούλευση από πάνω.
Τέλος πάντων, όταν έρθει εκείνη η στιγμή θα δούμε πως θα το αντιμετωπίσουμε.
Η δικιά μου οπτική είναι ότι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
Τελευταία διόρθωση: 20 Μαρ 2015 12:40 από Filoxrimatos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 20 Μαρ 2015 15:01 #124

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Filoxrimatos έγραψε:
Soto, δεν μπορώ να πω...έχεις μια απάντηση για όλα.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνεις ένα συμβιβασμό (π.χ. μεταχειρισμένο αυτοκίνητο) ή να πάρεις ρίσκο (αν δέχεται ο άλλος να τα πάρει μαύρα). Γιατί ένα καινούριο αυτοκίνητο 20.000€ δεν είναι πρόκληση, σε αντίθεση με ένα μεταχειρισμένο τζιπ ή mercedes των 5.000€, αλλά δεν ξέρεις και πως θα είναι το σύστημα που ενδεχομένως θα κάνει τις συναλλαγές με μαύρα, αδύνατες ή πολύ δύσκολες.
Όπως πάρα πολύ δύσκολο ή και αδύνατο θα είναι να φέρεις τα λεφτά σου πίσω (γιατί το να βρεις κάποιον που θέλει να βγάλει έξω Χ ποσό και να τα ανταλλάξει με τα δικά σου λεφτά είναι σενάριο του Χόλιγουντ).
Κι εγώ από την πλευρά μου μέχρι τώρα δεν χρωστάω τίποτα σε κανέναν, όλα πληρωμένα στην ώρα τους και στην εντέλεια. Αλλά αν με αναγκάσουν θα γίνω μπαταχτζής. Μη νομίζεις, η ενόχληση δεν είναι μεγάλη, από την στιγμή που αποφασίσεις να τα γράψεις όλα εκεί που δεν πιάνει μελάνι, θα τους κάνεις και εκδούλευση από πάνω.
Τέλος πάντων, όταν έρθει εκείνη η στιγμή θα δούμε πως θα το αντιμετωπίσουμε.
Η δικιά μου οπτική είναι ότι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Φίλε,
Είσαι απαισιόδοξος.
Θα αστειεύεσαι βέβαια, λέγοντας "το να βρεις κάποιον που θέλει να βγάλει έξω λεφτά είναι σενάριο του Χόλιγουντ", όταν η μισή Ελλάδα ψάχνεται πως να βγάλει έξω λεφτά χωρίς να την φακελλώσουν.
Αλλά δικαιολογείσαι, αν ΔΕΝ έζησες τις εποχές που όχι τα έβγαζες και σε φακέλλωναν (όπως τώρα), αλλά δεν τα έβγαζες καθόλου.
Εγώ τις έχω ζήσει.

Για το αυτοκίνητο:
Ναι, είσαι αναγκασμένος να κάνεις συμβιβασμούς (σαν κι αυτόν που σου είπα).
Αλλά δε νομίζω ότι θα σε πειράξει πολύ αν αντί για ένα καινούριο (από την αντιπροσωπεία) τζιπ των 25.000 αγοράσεις ένα άριστο μεταχειρισμένο, επίσης των 25.000 (επομένως και πολύ ανώτερο του πρώτου), που όμως θα γράψεις ότι το πήρες 7.000.

Για τα υπόλοιπα:
Η εγχείρηση και η εξέταση δεν έχουν ΦΠΑ. Αν όμως ο γιατρός "γράψει" την αμοιβή του, η μισή πάει στους κοπρίτες, όπως έχουμε αναλύσει με πολλούς τρόπους εδώ μέσα. Εσύ τι λες, δεν θα προτιμήσει τα μαύρα?
Το ίδιο ισχύει για τα περισσότερα πράματα. Συγκεκριμένα είναι αυτά που δεν κρύβονται. Άραξε λοιπόν, απόλαυσε τη ζωή σου και το έχειν σου, και ΜΗΝ βάλεις συνεταίρο στη ζωή σου κάποιον που ΤΟ ΜΟΝΟ που θέλει, είναι να μπεi συνεταίρος για να σου φάει λεφτά.
That simple.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 20 Μαρ 2015 19:26 #125

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Βλεπω τον αλεξ τωρα απο βρυξελες .Ποσο πολυ φανερο ειναι οτι λεει ελεινα ψεματα .Σταματαει τον λογο του λεει συνεχεια αααα. Και συνεχιζει . Κλασικο παραδειγμα ψευτη . Αδερφια νομιζω οτι ο βαρωνος μπροστα του ειναι παιδαρελι νομιζωειπε οκ σ ολα απλα πρεπει να βρει τον τροπο να τα περασει .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 20 Μαρ 2015 20:23 #126

  • vacondios
  • Το Άβαταρ του/της vacondios
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 223
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 86
  • Κάρμα: 6 (1)
soto51 έγραψε:

vacondios:
Είναι εξαγγελία της κυβέρνησης και δέσμευση προς τους "θεσμούς" στα πλαίσια της συμφωνίας της 20ης Φεβρουαρίου. Όσο για την προσωπική μου άποψη οι πιθανότητες να υλοποιηθούν με επιτυχία είναι πάρα πολύ μικρές
Όταν είπα για «προσωπική σου άποψη» εννοούσα ότι γενικώς, κατάλαβα πως είσαι υπέρ της δήλωσης. (Αν κατάλαβα στραβά, διόρθωσέ με και συγγνώμη).
«Εξαγγελία της κυβέρνησης» ποιο είναι? Σε τι αναφέρεσαι?
Όσο για τη συμφωνία της 20/2, νομίζω πως τη χαρακτηρίζει μια δημιουργική ασάφεια. Εσύ, σε ποιο κομμάτι της αναφέρεσαι τώρα?
.
.
vacondios:
Όταν έχεις 200.000 ευρώ σε κατάθεση στο εξωτερικό και ζεις με την ελπίδα και την ασφάλεια και κοιμάσαι ήσυχος ότι ότι και να σου συμβεί όποτε και οπουδήποτε τα χρειαστείς θα τα έχεις διαθέσιμα. Κατά την προσωπική μου άποψη μόνο η ιδέα ότι δεν πρόκειται να τα ξαναδείς ποτέ σου τα λεφτουδάκια σου στον τόπο σου η ελπίδα και η ασφάλεια που προανέφερα μηδαμηνίζεται
Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει το ότι δεν θα τα ξαναδείς. Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να τα χάσεις αν έχεις συνεταίρο σου το κράτος (το οποίο παραπαίει και πάει για φαλιμέντο), παρά αν το κράτος ΔΕΝ ξέρει ότι τα έχεις.
.
.
vacondios:
Οχι δεν υπάρχει κανένα κενό, στην υπόθεσή σου υπάρχει το εξής άτοπο: Το Ελβετικό κράτος ή το Ηνωμένο Βασίλειο ή το Γερμανικό κράτος ή το Μεγάλο Δουκάτο να βρεθεί στην ίδια κατάσταση και να κάνει ότι είχε κάνει προ διετίας το Κυπριακό Κράτος. Πιστεύεις στα αλήθεια σε επικείμενη χρεοκοπία της Ελβετίας?
Παρανόησες, επειδή φαίνεται ότι δεν διαβάζεις προσεκτικά: Έγραψα:
«Αν η τράπεζα του εξωτερικού δείχνει τάσεις ότι θα συμπεριφέρεται όπως οι GR τράπεζες (ως προς την εχεμύθια που προσφέρει), τότε την κατατάσσεις στην ίδια κατηγορία με τις GR τράπεζες και της συμπεριφέρεσαι αναλόγως»
Προφανώς και δεν θεωρώ την επικείμενη χρεοκοπία των χωρών που αναφέρεις ως πιθανή. Μπορώ να σου πω ότι την αποκλείω μάλιστα. Αυτό όμως που ΔΕΝ αποκλείω, είναι μια διευρωπαϊκή συνεργασία σε θέματα φορολογίας.
Και για μεν αυτές τις χώρες η φορολογία έχει κάποια λογική, έννοια, δικαιοσύνη και ανταποδοτικότητα, για τη δικιά μας όμως?
.
.
vacondios:
Εντελώς απίθανο και άτοπο
.Εν τάξει.
Μπορούμε να έχουμε διαφορετικές εκτιμήσεις, no hard feelings.
.
.
vacondios:
Διότι κανένας εγχώριος νόμος δεν μπορεί να υπερισχύσει του Ευρωπαϊκού Δικαίου που επιβάλλει ελευθερία στη διακίνηση κεφαλαίων, αγαθών, προσώπων και υπηρεσιών στην Ενωμένη Ευρώπη. Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν θα ήθελαν να δώσουν αυξημένα κίνητρα ώστε ο κόσμος να προτιμάει να κρατάει τα λεφτά του σε τράπεζες εντός Ελλάδας και να ανασχέσουνε την εκροή καταθέσεων στο εξωτερικό? Εγώ είμαι σίγουρος ότι πολύ θα το ήθελαν αλλά δεν έχουν το δικαίωμα
Παρδόν? «δεν έχουν το δικαίωμα» είπατε? Δηλαδή αυτός είναι ο λόγος που ο κόσμος παίρνει από τις τράπεζες ότι έχει και δεν έχει και όπου φύγει φύγει? Για πες μου: Αν ΕΙΧΑΝ το δικαίωμα δηλαδή, ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ για να αντιστρέψουν αυτή την κατάσταση? Τι «αυξημένα κίνητρα» θα έδιναν?

Προφανώς μέτρα μηδενικού δημοσιονομικού κόστους.
πχ
"Στους έχοντες καταθέσεις στις 4 ελληνικές συστημικές τράπεζες άνω των xxxxxx ευρώ προσφέρεται η δυνατότητα εξόφλησης του ΕΝΦΙΑ, ΦΜΑΠ, ΦΕ ΦΠΑ σε διπλάσιο αριθμό δόσεων χωρίς επιβάρυνση.

Μπαίνουν σε κλήρωση με δωρο Mercedes και πλούσια δώρα

soto51 έγραψε:
.
vacondios:
Αγαπητή Δ.Ο.Υ.
Στη δήλωσή μου ερωτήθην τί είχα στο σεντούκι τη στιγμή που τα δήλωνα και όχι ότι υπάρχει τώρα. Ξέρεις καταλαβαίνω το πρόβλημά σας και θα ήμουν διατεθειμένος να προσφέρω ολόκληρο το σεντούκι αλλά.... τα φαγα και μάλιστα έχω χάσει και τις αποδείξεις πληρωμής ή τις έχω δώσει για τη λοταρία Και αυτή τη στιγμή το μόνο που μπορώ να σου φέρω είναι τα @@ μου. Λίγο τα τσιγάρα, λίγο τα ποτά, λίγο τα ξενύχτια άστα να μη σου τα λέω τώρα cherchez la femme. Mήπως έχω κάνει κάτι παράνομο? Δε νομίζω.

Δυστυχώς, ΑΥΤΗ θα είναι η κατάληξη της ΟΠΟΙΑΣ επιστολής σου.
Θα μείνει αυτό που σου έγραψα εγώ:
«Καλείσθε να μας φέρετε εντός 10 ημερών χψz ευρώ, που αντιστοιχούν στο 25% του ποσού που έχετε δηλώσει ότι κατέχετε στο στρώμα σας. Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης σας θα... κλπ".»

Aπολύτως ομοία θα είναι η κατάληξη αυτού που έγραψες εσύ για κάτι που δεν αποτελεί βεβαιωμένη οφειλή΄
Μολών λαβέ και εάν βρεις εμένα να με χέσεις.
Πάρε το αβγό και κούρευ' το

.soto51 έγραψε:
.vacondios:
Είμαι μηχανικός πληροφορικής Μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας
και εξ αυτού μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι:
1) Εαν η τράπεζα του εξωτερικού δε γνωρίζει το Ελληνικό ΑΦΜ σου και
2) Εαν η Ελληνική ΔΟΥ γνωρίζει μόνο τα ποσά και όχι τα IBAN που έχεις στο εξωτερικό
Τα χρήματα είναι ασφαλέστατα από ενδεχόμενο Ελληνικό bail in.
Τα επαγγελματικά σου credentials είναι σεβαστά, και οι εκτιμήσεις σου για τη λειτουργία των ΗΥ συστημάτων ακόμα περισσότερο. Στις φορολογικές γνώσεις και στην Ελληνική πραγματικότητα είναι που νομίζω ότι είσαι κάπως «εκτός».
Αλλά θα αντιδικήσω (και πάλι), λέγοντας σου:
1) Η ξένη τράπεζα (ιδίως αν είναι ευρωπαϊκή) μπορεί να σε αναγκάσει να της πεις το ΑΦΜ σου. Και αυτό θα συμβεί, αν και αυτήν την ΑΝΑΓΚΑΣΕΙ το κράτος στο οποίο δραστηριοποιείται να το κάνει. Δες εδώ προς τα που πάει το πράμα:

Μέχρι τώρα σε όσες χώρες της Ε.Ε. έχω ανοίξει λογαριασμούς δεν μου έχουν ζητήσει ΑΦΜ, Εάν εσύ έχεις υπόψη σου κάτι διαφορετικό πες το.
soto51 έγραψε:
vacondios έγραψε:

euranetplus-inside.eu/eu-commission-to-f...h-more-transparency/
2) Στην δήλωση του περιουσιολογίου (την πρώτη) η Ελληνική ΔΟΥ έστω ότι ζητάει μόνο ποσά. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι στην επόμενη (ή σε κάποια επόμενη) δεν θα σου ζητήσουν και ΙΒΑΝ? Τι θα κάνεις τότε?

Και εγώ σου λέω ότι δε θα ζητήσουν, Μπορώ να σου εξηγήσω για ποιο λογο είναι ανώφελο αλλά απ' ότι βλέπω δεν αξίζει τον κόπο. Πάντως εδώ είμαστε και θα το δούμε Και το πάω και στοίχημα
.
soto51 έγραψε:
vacondios έγραψε:


Επομένως το πόσο «ασφαλέστατα» είναι τα (δηλωμένα) χρήματα, είναι προς συζήτηση...
.
.
vacondios:
Εαν μάλιστα είναι καθαρά και φορολογημένα δεν έχει δικαίωμα κανένας να σου εγείρει την παραμικρή απαίτηση επί αυτών (επί του κεφαλαίου εννοώ όχι των τόκων) διότι στην Ε.Ε. η διπλή φορολόγηση απαγορεύεται δια ροπάλου
«Δεν έχει δικαίωμα κανένας να σου εγείρει την παραμικρή απαίτηση». Ε, καλά τώρα! Λες και δεν ξέρεις σε ποια χώρα ζεις!
Για σκέψου το λίγο: Το κούρεμα των ομολογιούχων ποιος το έκανε? Οι Ρουμάνοι διαρρήκτες? Αυτό που έκαναν σ' αυτούς τους ανθρώπους, ΕΙΧΑΝ το δικαίωμα να το κάνουν? Τι μου λες λοιπόν εσύ τώρα, περί "δικαιώματος έγερσης απαιτήσεων!"

Εν ολίγοις εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει μια στο εκατομμύριο πιθανότητα
σε ένα ευρωπαϊκό κράτος να σου γίνει κατάσχεση

όχι για οφειλή αλλά για χάριν bail in διαφορετικού κράτους?
Εσύ νόμιζες πως έχεις τίποτα κορτάκηδες
μα ούτε πιτσιρίκια έχεις μήτε και πρεζάκηδες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.175 δευτερόλεπτα