Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: Συνταξιοδοτικά προγράμματα

Συνταξιοδοτικά προγράμματα 19 Αυγ 2015 12:55 #37

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
vortex έγραψε:
ψάχνω για ένα πρόγραμμα που να ικανοποιεί τις εξής προϋποθέσεις: 1) εφάπαξ καταβολή ποσού 2) (το μέγιστο δυνατό) ελάχιστο εγγυημένο επιτόκιο 3) εξασφάλιση ότι δε θα θιγεί το κεφάλαιο σε περίπτωση χρεωκοπίας, Grexit, κλπ. (πχ. επένδυση σε ΑΚ εξωτερικού). Πάντως, όπως και να 'χει, δυστυχώς ένα ρίσκο πάντα υπάρχει.

Κ εγώ γι'αυτό ψάχνω..
Πως όμως θα σου εξασφαλίσει επιτόκιο αν δεν επενδύσει σε Α/Κ;

Συνεπώς, πάμε για απλή φύλαξη χρημάτων..

Δίνουμε ένα εφάπαξ ποσό, το διώχνουμε απο την τράπεζα ή απο το σπίτι κ περιμένουμε μετά απο χρόμια, είτε να το πάρουμε με τη μορφή μηνιαίας σύνταξης, είτε εφάπαξ κ πάλι..

Κινδυνεύουμε σε περίπτωση χρεοκοπίας της ασφαλιστικής..
Πόσο πιθανό είναι να χρεοκοπήσει η Allianz πχ;

Θα το κοιτάξω απο Σεπτέμβρη...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικά προγράμματα 19 Αυγ 2015 14:42 #38

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Πάντα η προσωπική διαχείριση αποδίδει περισσότερα, αρκεί να τηρείς τους όρους του ίδιου σου του συμβολαίου... :-). Το κάνω και για τη σύνταξη μου, το έκανα και για τις σπουδές των παιδιών μου ... δούλεψε ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικά προγράμματα 19 Αυγ 2015 15:33 #39

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) έγραψε:
Πάντα η προσωπική διαχείριση αποδίδει περισσότερα, αρκεί να τηρείς τους όρους του ίδιου σου του συμβολαίου... :-). Το κάνω και για τη σύνταξη μου, το έκανα και για τις σπουδές των παιδιών μου ... δούλεψε ...

Τι εννοείς προσωπική διαχείρηση;
Απλή αποταμίευση;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικά προγράμματα 19 Αυγ 2015 15:46 #40

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) έγραψε:
Πάντα η προσωπική διαχείριση αποδίδει περισσότερα, αρκεί να τηρείς τους όρους του ίδιου σου του συμβολαίου... :-). Το κάνω και για τη σύνταξη μου, το έκανα και για τις σπουδές των παιδιών μου ... δούλεψε ...

Τι εννοείς προσωπική διαχείρηση;
Απλή αποταμίευση;

Ξεκίνησα με μηδέν και έβαζα κάθε μήνα ένα ποσό στο ταμιευτήριο, από ένα ποσό [50000 δραχμές τότε] ξεκίνησα τις προθεσμιακές, σε κάθε λήξη της προθεσμιακής πρόσθετα το ποσό που εντωμεταξύ είχε μαζευτεί στο ταμιευτήριο...

Πάλι δε τα σώνεις από τον πληθωρισμό, αλλά τουλάχιστον παίρνεις περισσότερα απ' ότι σου δίνει η κάθε ασφαλιστική στο τέλος ...
Τελευταία διόρθωση: 19 Αυγ 2015 15:50 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικά προγράμματα 19 Αυγ 2015 18:28 #41

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
Τον παλιό καλό καιρό σίγουρα η προσωπική διαχείρηση των χρημάτων πλεονεκτούσε. Όμως τώρα, από τη μια μεριά τα επιτόκια έκαναν βουτιά, από την άλλη υπάρχει ένα γενικότερο κλίμα αβεβαιότητας με τις τράπεζες. Νομίζω, αν μπορούσε κανείς να κλείσει ένα συνταξιοδοτικό με ελάχιστο εγγυημένο επιτόκιο 2.5-3.0% θα έβγαινε κερδισμένος.

Βέβαια, το σημαντικότερο είναι η ασφάλεια του κεφαλαίου. Δε ξέρω όμως κατά πόσο μια μεγάλη, πολυεθνική ασφαλιστική θα μπορούσε να εξασφαλίσει τη σύνταξη σε περίπτωση δυσμενών εξελίξεων. Γι' αυτό και διστάζω (ακόμα) να δεσμεύσω τα χρήματά μου για δεκαετίες - σε περίπτωση προεξόφλησης του συμβολαίου είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα υπάρχει χασούρα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικά προγράμματα 19 Αυγ 2015 21:01 #42

  • FLYER
  • Το Άβαταρ του/της FLYER
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 60
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0
εγω παλι πιστευω να εμπιστευτεις οτι σου περισσευει σε ασφαλιστικη ειναι σαν να βαζεις τα χερακια σου να βγαλεις τα ματακια σου....

μοναχος σου χορευε και οσο θελεις πηδα !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Συνταξιοδοτικά προγράμματα 19 Αυγ 2015 22:42 #43

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
FLYER έγραψε:
εγω παλι πιστευω να εμπιστευτεις οτι σου περισσευει σε ασφαλιστικη ειναι σαν να βαζεις τα χερακια σου να βγαλεις τα ματακια σου....

μοναχος σου χορευε και οσο θελεις πηδα !

Καλυτερα στην χυτρα παρα σε Ασφαλιστικη.

Tα ψιλά γραμματα, τα εαν και εφοσον των μονομερως καταρτιζομενων Ασφαλιστηριων Συμβολαιων (= παντα προς οφελος των Εταιρειων) να μου λειπουν...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 19 Αυγ 2015 22:47 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικά προγράμματα 20 Αυγ 2015 01:27 #44

  • sin
  • Το Άβαταρ του/της sin
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 49
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0
maria (mb361) έγραψε:
FLYER έγραψε:
εγω παλι πιστευω να εμπιστευτεις οτι σου περισσευει σε ασφαλιστικη ειναι σαν να βαζεις τα χερακια σου να βγαλεις τα ματακια σου....

μοναχος σου χορευε και οσο θελεις πηδα !

Καλυτερα στην χυτρα παρα σε Ασφαλιστικη.

Tα ψιλά γραμματα, τα εαν και εφοσον των μονομερως καταρτιζομενων Ασφαλιστηριων Συμβολαιων (= παντα προς οφελος των Εταιρειων) να μου λειπουν...

Σαν κομμουνίστρια- ής μου ακούγεστε...
Τελευταία διόρθωση: 20 Αυγ 2015 01:29 από sin.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικά προγράμματα 20 Αυγ 2015 06:34 #45

  • GioBeth (crameil)
  • Το Άβαταρ του/της GioBeth (crameil)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Γεια σας αυτό είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω.
Είμαι στα 30 και έψαχνα και εγώ μια λύση στο γνωστό πρόβλημα της συνταξιοδότησης (και επένδυσης) οι μεγάλες εταιρείες metlife,
aig ,ing,axa κ.λ.π δίνουν 2-3% επιτόκιο με τα γνωστά θεματάκια τους (αύξηση 3% κάθε χρόνο ψιλά γράμματα )και οι καταθετικοί ψίχουλα .
Γιαυτό αποφάσισα να πάρω στα χέρια μου την κατάσταση, οι μετοχές δίνουν καλή απόδοση αλλά θέλουν χρόνο παρακολούθησης και ανά διαστήματα αλλαγές στο χαρτοφυλάκιο με εξαιρετικό ρίσκο (όταν λέω μετοχές αναφέρομαι στις αμερικανικές ) .
Για τα ομόλογα δεν το συζητώ
Και μια μέρα έπεσε το μάτι μου στα closed-end fund με απόδοση 5-14%, και καθώς γνωρίζω την αξία της μηνιαίας καταβολής κεφαλαίου έψαξα και βρήκα 2 τα οποία δίνουν 9-10 % χρόνο .
οι τιμές τους δεν έχουν μεγάλη διακύμανση εκτός από την περίοδο 2008-2009
Αυτήν την στιγμή έχω επενδύσει σε 2 cef τα:
1)Eaton Vance Tax-Advantaged Global Dividend Opportunities Fund (ETO) (δίνει 0,18c κάθε μήνα με τιμή 24$ )
2)PIMCO Income Strategy Fund II (PFN) (δίνει 0,08c κάθε μήνα με τιμή 9$)
αν και τα δύο στο τέλος του έτους βγάλουν παραπάνω κέρδη τα διανέμουν.

και αυτά έχουν ρίσκο αλλά όπως γνωρίζουμε χωρίς ρίσκο δεν υπάρχει απόδοση
αν πάτε finance.yahoo.com και κάνετε έρευνα θα δείτε ότι το πρώτο επενδύει σε μετοχές και το δεύτερο σε ομόλογα.
επιπλέον το eaton αυξάνει την επιστροφή σχεδόν κάθε χρόνο finance.yahoo.com/q/hp?s=ETO&a=04&b=26&c...d=07&e=20&f=2015&g=v
Αυτά μέχρι στιγμής με βολεύουν γιατί τα χρήματα μου λίμναζαν σε λογαριασμούς με μηδενικά επιτόκια και η μηνιαία επιστροφή δεν είναι άσχημη γιατί μπορεί να γίνει επανεπένδυση . Είμαι ακόμα νέος στα επενδυτικά μονοπάτια άμα βρω΄κάτι καλύτερο θα σας πω.
Κάποιος μπορεί να πει τι αυτό δεν είναι συνταξιοδοτικό πρόγραμμα ,αλλά σε ομόλογα(εταιρικά ,κρατικά) και διαχείριση διαθεσίμων δεν επενδύουν οι ασφαλιστικές ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα