Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: DeGiro

DeGiro 31 Μαρ 2015 19:06 #37

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
Η Υπηρεσία Mobile Trader είναι προσβάσιμη μέσω του κινητού σας τηλεφώνου ή του tablet σας στη σελίδα

m.degiro.nl

Περισσότερα εδώ: www.degiro.gr/webtrader/webapp.html
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

DeGiro 31 Μαρ 2015 19:26 #38

  • ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 221
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 2
y (t8) έγραψε:
Η Υπηρεσία Mobile Trader είναι προσβάσιμη μέσω του κινητού σας τηλεφώνου ή του tablet σας στη σελίδα

m.degiro.nl

Περισσότερα εδώ: www.degiro.gr/webtrader/webapp.html
απο android έχεις τα παντα εκτος απο online παρακολουθηση...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

DeGiro 31 Μαρ 2015 20:45 #39

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
«starmaker έγραψε:
Μενέλαος έγραψε:
starmaker:
«Επισης μολις τωρα πηρα τηλεφωνο και εμαθα οτι ναι μεν ειναι 20χιλ/λογαριασμο η προστασια (ανεξαρτητων συνδικαιουχων) αλλα και οτι μπορεις να κανεις πολλους λογαριασμους αν και θα προτιμουσαν να συνδεσεις τον καθε λογαριασμο με διαφορετικο iban.»

Το γεγονός ότι θα ανοίξεις πολλούς λογαριασμούς (με τον ίδιο ή τους ίδιους δικαιούχους) δεν σημαίνει ότι έτσι αυξάνεις το όριο του εγγυημένου ποσού. Η εγγύηση είναι ανά καταθέτη και ανά λογαριασμό σε αυτούς. Εκτός και αν το έχεις ψάξει.

Λόγω βιασύνης δεν το διατύπωσα όπως θα επρεπε. Ακούστε τι ακριβώς μου ειπε μετα απο 2 τηλεφωνα ενας κύριος σε αψογα ελληνικα απο το call center τους στην Βουλγαρια.

Καταρχην η προστασια ειναι ανα λογαριασμο και υστερα ανα καταθετη. Παραδειγματα: ο Α ανοιγει εναν λογαριασμο τοτε εχει εγγυηση 20χιλ/λογαριασμο, ο Α και ο Β ανοιγουν ενα λογαριασμο με πρωτο τον Α και διατηρει και τον προηγουμενο τοτε παλι εχει 20χιλ και για τους 2 λογαριασμους. Αν ομως στον δευτερο λογαριασμο ο Β ειναι πρωτος και ο Α δευτερος, τοτε ισχυουν αλλες 20χιλ προστασια. Δηλαδη το πρωτο ονομα μετραει στον κοινο λογαριασμο. Επομενως αν 2 ατομα θελουν να ανοιξουν 2 λογαριασμους και να εχουν προστασια 20χιλ εκαστος τοτε πρεπει ειτε να ανοιξει ο καθενας ατομικο λογαριασμο ειτε 2 κοινους λογαριασμους που ομως θα εχουν διαφορετικο πρωτο ονομα. Πραγματικα μου ακουγεται μπερδεμενο, δεν το εψαξα περαιτερω ενω και μια κοπελα αρχικα μου ειχε πει οτι ισχυει 20χιλ/λογαριασμο και μπορεις να ανοιξεις οσους θελεις αρκει να τους συνδεσεις με διαφορετικα iban τραπεζων, κατι που οπως ομως φαινεται δεν ισχυει. Επαναλαμβανω οτι δεν το εχω ψαξει το θεμα και δεν μπορεσα να επικοινωνησω με εναν φιλο μου- εξπερ σε αυτα τα θεματα. Ελπιζω οταν εχω χρονο θα δω απο καποια εγκυρη πηγη περα απο ντεχιρο τι ακριβως συμβαινει με το ολλανδικο ταμειο προστασιας του επενδυτη. Μαλιστα οταν ευκαιρήσω σκοπευω να τους γραψω για να παρω και επισημη απαντηση για το τι ισχυει τελικα.

Αυτη την φορα θα κανω κατι "μυθικο": θα διαψευσω τον εαυτο μου!! Παλι επικοινωνησα με την degiro γιατι μου φανηκε παραλογο ο ισχυρισμος του πρωτου ονοματος συνδικαιουχου. Αυτη την φορα μου ειπαν οτι τελικα σε εναν κοινο λογαριασμο ειναι 20χιλ/ατομο οπως ειναι αλλωστε το λογικο. Δηλαδη σε εναν λογαριασμο 2 ατομων ισχυει εγγυηση 40 χιλιαδων (αυτη ειναι η τριτη και τελευταια εκδοχη τους για το τι γινεται). Τελικα αποφασισα να τους στειλω ενα γραπτο mail ωστε να μου απαντησουν επισημα τι στο καλο ισχυει!!!!! Μετα μενει να απαντηθει τι γινεται με την σχεση ΣΑΤ/de giro. Για την ωρα κρατιεμαι απο το γεγονος οτι εχει πολυ φτηνες τιμες. »



Από όλες τις παραπάνω διατυπωθείσες απόψεις σημαίνει ότι οι άνθρωποι φάσκουν και αντιφάσκουν. Λαμβάνομε συνέχεια διαφορετικές απαντήσεις. Έχετε εμφανίσει τρεις εκδοχές. Φίλε starmaker έστειλες το e-mail που μας έλεγες; Ιδού τι απάντησαν σε αντίστοιχο e-mail σε μένα:
«Το μέγιστο ποσό εγγύησης είναι 20.000€ για επενδυτή ή επενδυτικό λογαριασμό. Στην περίπτωση του κοινού λογαριασμού, προφανώς, ισχύει το δεύτερο»

Αυτό όμως έρχεται σε αντίθεση με αυτά που γράφουν στην ελληνική ιστοσελίδα τους:

Βλ. Σύμβαση Παροχής Υπηρεσιών σε Πελάτη από την Εταιρεία DEGIRO, 15.7 Σύστημα Αποζημίωσης Επενδυτών:
«Το BCS εγγυάται ένα ποσό 20.000 ευρώ κατά άτομο το μέγιστο ανά επενδυτική εταιρεία και αυτό ρητά δεν προορίζεται για την αποζημίωση ζημιών οι οποίες προέκυψαν από επενδύσεις.»

Προσπάθησε να τους γράψεις κι εσύ, να δούμε αν θα έχεις διαφορετική απάντηση. Αλλά το σημαντικότερο είναι να έστελνες ένα e-mail στο Investor Compensation Scheme (ICS) της χώρας, στα Ολλανδικά «Beleggerscompensatiestelsel» (ή αλλιώς BCS). Εγώ έκανα την προσπάθεια, επικοινώνησα με την Κεντρική Τράπεζα της χώρας και μου έδωσαν τα στοιχεία επικοινωνίας. Εσύ κάτσε και γράψε στο Ταμείο Αποζημιώσεων.
Ευχαριστώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": starmaker

DeGiro 31 Μαρ 2015 20:53 #40

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Σημερα επικοινωνησα εκ νεου με de giro. Τελικα ισχυει το 20χιλ ανα λογαριασμο ανεξαρτητων δικαιουχων. Επομενως σε ποσα 40χιλ συμφερουν 2 ατομικοι λογαριασμοι καθοτι σε ενα κοινο 2 ατομων δεν ισχυουν 40χιλιαδες ευρω αλλα 20χιλιαδες. Επίσης οσους λογαριασμους και να κανεις ισχυει πρωτο το ανα λογαριασμο και μετα το ανα ατομο. Με λιγα λογια δεν εχει κανενα νοημα ο κοινος λογαριασμος σε σχεση με την προστασια των καταθεσεων αλλα μονο σε σχεση με θεματα κληρονομιας. Εννοειται οτι μου ζητησαν συγγνωμη για το λαθος απο μονοι τους αλλα μου φαινεται καπως μετα απο καμια 10αρια τηλεφωνα να μαθαινω τι συμβαινει για και τοσο βασικο. Θα το διορθωσω και στα αρχικα μου ποστς μην τα διαβασει κανεις κατα λαθος και παραπληροφορηθει.
Τελευταία διόρθωση: 31 Μαρ 2015 20:54 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

DeGiro 31 Μαρ 2015 20:55 #41

  • ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 221
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 2
Μήπως έχει ρίσκο να επενδύσετε άνω τν 20000 ευρώ γενικά σε forex platform..???
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

DeGiro 31 Μαρ 2015 20:56 #42

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΟΥ ΟΛΛΑΝΔΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ ΕΠΕΝΔΥΤΩΝ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ (μπορείτε να κάνετε μνεία ονομαστικά στην Degiro και είναι υποχρεωμένοι να σας απαντήσουν):

De Nederlandsche Bank (DNB) has received your message of 23 februari 2015 in good order. In answer to your question regarding the Investor Compensation Scheme (ICS), in Dutch Beleggerscompensatiestelsel (BCS), we can inform you as follows.

The information on our website, regarding the ICS/BCS you can find through the following link:
www.toezicht.dnb.nl/en/2/51-202210.jsp

The Authority of Financial Markets (AFM) is the supervisor on investment companies in the Netherlands.
Therefore you should contact the AFM for any questions on DEGIRO B.V.

The AFM can be reached on the following contact details:

Postal address:
P.O. Box 11723
1001 GS Amsterdam

Telephone number: 0900 540 0 540 (€ 0,05 per minute) Telephone number (from abroad): +31 20 553 52 00 Fax number: +31 797 2000
Internet: www.afm.nl

E-mail:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

or

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.


To access the register, please click on the following link:
www.afm.nl/en/professionals/registers/al...nderneming.aspx?q=de
+giro&id=3708F58C-68A1-E011-A203-005056BE6692

Should you have any further questions, please do not hesitate to contact us again.

With kind regards,
mw H.H.J. Peeters

De Nederlandsche Bank N.V.
Communication Department
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

DeGiro 31 Μαρ 2015 21:21 #43

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
Πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλύτερη η γραπτή επικοινωνία. Υπάρχει και ο χρόνος και η άνεση να δουν πιο σωστά το αίτημα και να απαντήσουν τεκμηριωμένα, πράγμα που στην τηλεφωνική επικοινωνία δεν ισχύει πάντα. Επίσης, στα γραπτά πάντα είμαστε πιο προσεκτικοί όλοι μας, μιας και μένουν και ως τεκμήρια ;)

Σε σχετικό μου email μου απάντησαν ότι ισχύει 20000€ ανά λογαριασμό και όχι δικαιούχο. Δηλ. ακόμα και 2 δικαιούχοι να είναι στο λογαριασμό, πάλι 20000€ είναι η εγγύηση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

DeGiro 31 Μαρ 2015 21:33 #44

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
Η τοποθέτηση συνδικούχου έχει τεράστια σημασία, ιδιαίτερα στο εξωτερικό. Μην το παίρνετε αψήφιστα. Άνθρωποι είμαστε. Μου έχει τύχει περίπτωση ατομικού λογαριασμού στην Αγγλία, όπου μετά το θάνατο του δικαιούχου οι νόμιμοι κληρονόμοι δεν κατάφεραν να τα εισπράξουν και τα χρήματα χάθηκαν. Πάντα συνδικαιούχος!

Το ερώτημα είναι: Η τοποθέτηση συνδικαιούχου στο λογαριασμό μας στη Degiro, του στερεί (του συνδικαιούχου) το ατομικό δικαίωμα αποζημίωσης των 20.000 ευρώ, ακόμα και σε άλλο λογαριασμό του;

Μου έγραψαν ότι «Το μέγιστο ποσό εγγύησης είναι 20.000€ ανά επενδυτή ή επενδυτικό λογαριασμό».

Έστω λοιπόν ότι έχομε δύο επενδυτικούς λογαριασμούς στη Degiro. Στον ένα λογαριασμό πρώτος συνδικαιούχος είναι ο Α και δεύτερος συνδικαιούχος ο Β. Στον άλλο λογαριασμό πρώτος συνδικαιούχος είναι ο Β και δεύτερος ο Α. Τι αποζημίωση δικαιούνται οι Α και Β; Το γεγονός ότι κάποιος είναι δεύτερος δικαιούχος σε ένα λογαριασμό, μήπως του στερεί τη δυνατότητα να λάβει αποζημίωση από το λογαριασμό στον οποίο είναι πρώτος δικαιούχος; (αποζημίωση όχι μόνο ανά δικαιούχο αλλά και ανά λογαριασμό/ Δηλ. δόθηκε αποζημίωση στον ένα λογαριασμό του «20.000 ευρώ», άρα δεν μπορεί να δοθεί αποζημίωση και στον δεύτερο λογαριασμό του).

Μήπως με το παραπάνω σχήμα των συνδικαιούχων, οι Α και Β δικαιούνται αποζημίωσης 20.000 ευρώ συνολικά και ας διατηρούν 2 λογαριασμούς, ενώ αν είχαν έναν ατομικό λογαριασμό ο καθένας, θα δικαιούνταν συνολικά 40.000 ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

DeGiro 31 Μαρ 2015 21:35 #45

  • ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 221
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 2
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.153 δευτερόλεπτα