Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Πως προστατεύετε τα χρήματα σας;

Πως προστατεύετε τα χρήματα σας; 20 Δεκ 2014 14:41 #10

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13131
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Οι εχέμυθες κι ασφαλείς Ελβετικές Τράπεζες, αξιολόγησης ΑΑΑ, που προσφέρουν εγγράφως 100% εγγύηση του Κεφαλαίου και των τόκων, δέχονται και καταθέσεις 500 μονάχα ευρώ/δολλαρίων/ελβετικών φράγκων.
Δεν είναι απαραίτητο να είστε πολυεκατομμυριούχοι για να αναζητήσετε σταθερότητα κι ασφάλεια για τους κόπους μιας ζωής!

Εδώ, η επέλαση των αναρχοκομμουνιστών του ΣΥΡΙΖΑ, φοβίζει τα μεγάλα ξένα επενδυτικά funds και τους τραπεζίτες, που φεύγουν από την Ελλάδα, εμάς τους μικρο-καταθέτες δε θα τρομοκρατήσει;

Έχουμε το δικαίωμα να αμυνθούμε απέναντι στις ξεκάθαρες δηλώσεις της Αυγής/Λαφαζάνη/Στρατούλη/Γλέζου, περί αναγκαστικών κρατικοποιήσεων όλων των ιδιωτικών τραπεζών, αναγκαστικού κρατικού δανεισμού από τα αποθέματα των καταθέσεων μας, κατασχέσεων, δημεύσεων, διωγμών επενδυτών, ποινικοποίηση όσων μετέφεραν χρήματα στο εξωτερικό, κτλ.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 20 Δεκ 2014 14:45 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως προστατεύετε τα χρήματα σας; 20 Δεκ 2014 15:06 #11

  • nick (nick6)
  • Το Άβαταρ του/της nick (nick6)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 183
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: -2
εγω προσωπικα θα σκεφτομουν για εξωτερικο για ποσα ανω των 100.000 ευρω...τωρα για 10-15000 καλυτερα να τα βαλει στο στρωμα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως προστατεύετε τα χρήματα σας; 20 Δεκ 2014 16:18 #12

  • Reactor
  • Το Άβαταρ του/της Reactor
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: -13
Nick Ast έγραψε:
Πως εξασφαλίζετε (ο καθένας από εσάς) ότι τα χρήματα σας δεν χάνουν την αξία τους;
Δεν νομίζω να υπάρχει αυτό που ψάχνεις διότι εσύ θες τα χρήματα και εξασφαλισμένα αλλά και να μην χάνουνε την αξία τους. Για να μην χάνουνε την αξία τους πρέπει όπως προαναφέρθηκε να τα επενδύσεις και όλες οι επενδύσεις έχουνε ένα ρίσκο έστω και απειροελάχιστο.
Εγώ έχω έναν αποταμιευτικό λογαριασμό(τον χρησιμοποιώ σαν προθεσμιακή) και έχω επενδύσει σε μια p2p lending πλατφόρμα. Επίσης σκέφτομαι στο μέλλον για κάνα ETF η άμα ανεβούνε τα επιτόκια και καμιά προθεσμιακή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως προστατεύετε τα χρήματα σας; 20 Δεκ 2014 17:22 #13

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
Πως εξασφαλίζετε (ο καθένας από εσάς) ότι τα χρήματα σας δεν χάνουν την αξία τους;

προσωπική μου επιλογή είναι η διαφοροποίηση των περιουσιακών στοιχείων. όσο μεγαλυτερη η διαφοροποίηση τόσο το καλύτερο.
όταν λέμε διαφοροποίηση εννοούμε και τα κλασσικά γη, ρευστό, καταθεσεις, ομόλογα, χρυσο, αμοιβαια, μετοχες και οτι εναλλακτικό αξίζει όπως π.χ bitcoin,forex, p2p ακόμα και betting.

Σκεφτόμουν προχθες ότι οι φουκαραδες που έβαλαν την περιουσια τους σε Ομόλογα Ελληνικού Δημόσιου έκαναν στην ουσία ένα μόνο λάθος, δεν διαφοροποίησαν το χαρτοφυλακίο τους δηλαδή ακόμα και αν είχαν το 20% σε ΟΕΔ, το 20% σε προθεσμιακή, το 20% σε χρυσό και το 20% σε ρευστό, και το 20% σε μια γκαρσονιέρα, ποσο να έχαναν μαξιμουμ: 20%?, θα σώζαν όμως ένα μεγάλο μέρος της περιουσίας τους.

Και μετά σκέφτηκα και το άλλο, ας πουμε ότι τρελλαίνομαι και βάζω σε 5-10 διαφορετικά στοιχηματικά site ένα ποσό ας πουμε 20 χιλιάρικα, και κάθε σαββατοκυριακο, παίζω 20 ευρώ στανταρτ ασο σε καθε παιχνιδι πρωτοπορου των μεγαλυτερων πρωταθληματων Αγγλια, Γερμανία, Γαλλια,Ισπανία κτλ Ακόμα και έτσι θα χάσω λιγότερα λεφτά από οσα θα έχανα αν τα εβαζα σε ΟΕΔ!! :laugh:
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Πως προστατεύετε τα χρήματα σας; 21 Δεκ 2014 23:45 #14

  • Nick Ast (nickast)
  • Το Άβαταρ του/της Nick Ast (nickast)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Όπως αναφέρθηκε το να προστατευέτε τα χρήματα σας είναι όντως κάπως ρητορική.
Η ερώτηση ουσιαστικά ήταν, τι κάνετε με ένα τέτοιο ποσό; Πως το έχετε χειριστεί; Φοβάστε τις εξελίξεις στην Ελλάδα;

Ξέρω ότι μερικώς έχει απαντήθει απλά ήθελα να δώσω το παρόν και να σας ευχαριστήσω για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως προστατεύετε τα χρήματα σας; 22 Δεκ 2014 00:27 #15

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
H UBS δεν έχει μέχρι σήμερα αρνητικό επιτόκιο. Συμφωνώ για τη διασπορά. Εγώ επειδή φοβάμαι για τις εξελίξεις. Το 80% των διαθέσιμων μου το έχω στο εξωτερικό σε 4 τράπεζες και το υπόλοιπο θυρίδα με μετρητά χρυσό καταθέσεις. Εκείνο που με ελκύει αυτή τη στιγμή είναι η εύφορη γη για επενυση στον πρωτογενή τομέα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως προστατεύετε τα χρήματα σας; 22 Δεκ 2014 00:37 #16

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
PantelisP έγραψε:
εκεί κάπου στα 500.000€+ ίσως να αξίζει σιγά-σιγά να σκέφτεσαι ανοιγμα λογαριασμού σε ελβετία (με αρνητικό επιτοκιο αυτή την εποιχή).

Στα 10.000-20.000 : παίζει στρώμα.

Στα 20.000-100.000 : 10-30% στο στρώμα και τα υπόλοιπα σε τράπεζα σπασμένα και προσευχές στον άγιο Αλέξιο τον Γιουροφάγο.

Στα 100.000-500.000 πιστευώ οτι πρέπει να κανεις 3-4 κινήσεις . Αποψη μου:

-- 30-50% σε εταιρικά ομόλογα
-- 25-30% σπασμένες "εγγυημένες" καταθέσεις σε πολλές τράπεζες και δικαιούχους.
-- 15-25% στρώμα ή και μετοχές .

(και πάντα να είσαι προετοιμασμένος να χάσεις ενα 10-20% για να μην πάθεις κανενα εγκεφαλικό ή καταθλιψη)

XAXAX συμφωνω, αλλα χρυσο δε σε βλεπω να τοποθετησε, γιατι??????
Επίσης εως τωρα euroφαγος ή ψαλιδοχερης ειναι ο σαμαρας, με εμμεσο τροπο σου ψαλιδιζει το κεφαλαιο.
Καθε χρονο πεφτει ψαλιδι σε μισθους συνταξεις, καταθεσεις (μεσω φορων) κλπ κλπ
Ο καλυτερος ΚΟΥΡΕΑΣ, ειναι ο σαμαρας, καλυτερος και απο τον τρυφωνα σαμαρα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως προστατεύετε τα χρήματα σας; 22 Δεκ 2014 01:33 #17

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Μέχρι το 2008 η Ισλανδία θεωρείτο ΑΑΑ και από τους τρεις οίκους αξιολόγησης, αλλά οι καταθέτες μη κάτοικοι σε αυτή τη χώρα δεν πήραν ούτε το ασφαλισμένο ποσό που ήταν μέχρι τότε 20.000 ευρώ.Επίσης η Ισλανδία έχει υπογράψει συνθήκη ελεύθερου εμπορίου με Ελβετία, Λιχτενστάιν και Νορβηγία. Η ελβετική UBS έπρεπε να στηριχτεί το 2008 από το κράτος για να μην καταρρεύσει. Κατόπιν αυτού Ελβετοί πολιτικοί είχαν δηλώσει ότι θα το σκεφτούν πολύ αν θα στηρίξουν ξανά ελβετική τράπεζα στο μέλλον. Δεδομένου ότι το ΑΕΠ της Ελβετίας είναι πολύ λιγότερο (το ένα δέκατο)από τις καταθέσεις που είναι παρκαρισμένες στη χώρα και ότι δεν έχει το φράγκο κλειδωμένα ισοτιμία με το ευρώ πώς νοιώθετε ασφάλεια για τις καταθέσεις σε αυτή τη χώρα;;;Μια φίλη μου που ζει μόνιμα στην Ελβετία μου έχει πει ότι μόλις η χώρα εγκαταλείψει το τραπεζικό απόρρητο όπως αναμένεται να γίνει το 2017 , θα ζήσουν καταστάσεις όπως της Κύπρου ή της συνεταίρου τους Ισλανδίας...
Οι καιροί ου μενετοί...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως προστατεύετε τα χρήματα σας; 22 Δεκ 2014 03:32 #18

  • Midi (Midi )
  • Το Άβαταρ του/της Midi (Midi )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 64
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (1)
και μια ερωτηση για οποιον κατεχει ..δεν χρωσταω πουθενα και εχω καποια χρηματα εξω ..ολα καλα μεχριεδω ..αν αυριο ομως μπει καποιο τρελο χαρατσι επι καταθεσεων και περιουσιολογιου μπορει να βρεθουμε σε μια μερα να χρωσταμε τα .. μαλιοκεφαλα μας .. τι μπορω να κανω για να προστατεψω οποια ακινητη περιουσια εχω ωστε να μην κατασχεθει ?(εκτος απο ξεπουλημα ..) μεταβιβαση σε παιδια θα το εσωζε ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα