Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε ακίνητα

Επένδυση σε ακίνητα 25 Σεπ 2014 13:35 #1

  • giorgos (georgios1978)
  • Το Άβαταρ του/της giorgos (georgios1978)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 92
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 3
Αναρωτιέμαι αν συμφέρει να επενδύσει κανείς σε ακίνητο με τις υπάρχουσες συνθήκες (μιλάω κυρίως για τη φορολόγηση). Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, έστω ότι αγοράζεις ένα διαμέρισμα αξίας 70.000 ευρώ και το νοικιάζεις 400 ευρώ το μήνα (4.800 ευρω μικτό εισόδημα / έτος) η μικτή ετήσια απόδοση είναι περίπου 6,9%. Ποια θα είναι η φορολόγηση που θα υποστεί ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε ακίνητα 25 Σεπ 2014 14:06 #2

  • db
  • Το Άβαταρ του/της db
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 1 (1)
Αν μιλας σοβαρα, μπορω να σου πουλησω το σπιτι μου. :woohoo:
Το νοικιασα στην ξεφτιλα, απο ενοικια δεν μου επιτρεπεται να πω τι πηρα γιατι θα με μπαναρουν, λογαριασμοι ολοι απληρωτοι και ο αλητηριος βγηκε λαδι!
Για να τον βγαλεις εξω θελεις μια πεντακοσαρα μονο για τον κλητηρα και απο εφορια, ΕΝΦΙΑ και δε συμμαζεται , αστα να πανε!
Α, και επειδη σε βλεπω ετοιμο να ρωτησεις, με συμβολαιο κανονικοτατα. Ολα νομιμα κι'όλα δηλωμενα! :angry: :(
Δυστυχως ομω ςολη η σχετικη νοοθεσια ειναι υπερ του ενοικιαστη. Ξανασκεψου το!
Τελευταία διόρθωση: 25 Σεπ 2014 14:13 από db.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi), GSAKKI, Δημήτρης (amstrad79)

Επένδυση σε ακίνητα 25 Σεπ 2014 17:06 #3

  • coltakias
  • Το Άβαταρ του/της coltakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 163
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 0
11% η 12% ειναι για ενοικια μεχρι 12000(το χρονο) και 33% για απο εκει και περα...βαλε και τον ενφια και το φορο για να το αγορασεις κτλ κτλ...το σημαντικοτερο ομως ειναι...ΘΑ ΤΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙΣ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ??????????????

Σημαντικο για εμενα ειναι αν το ακινητο που θελεις να αγορασεις ειναι σε χαμηλη τιμη και τι προοπτικες εχει και οχι τοσο το ενοικιο εκτος και αν μπορει να ενοικιαστει σε <αξιοπιστο ατομο> η μεγαλη εταιρια.Το 6.9% καλο ακουγεται αλλα στη τελικη δεν ειναι τοσο και ουτε ειναι ευκολα ρευστοποιησιμο πλεον...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Επένδυση σε ακίνητα 25 Σεπ 2014 17:19 #4

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
Μακριά από ακίνητο πλην γης όταν είναι σε καλή θέση (παραγωγική) ή αν το ακίνητο είναι ψόφιο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Επένδυση σε ακίνητα 25 Σεπ 2014 22:22 #5

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Eχουμε και λεμε μικτή ετήσια απόδοση είναι περίπου 6,9% μειον 0.83 % λογω της φορολογησης = 6.07 %

(12% Χ 6,9 = 0.83 %) - Υποθετω, οτι τα εισοδηματα σου απο ενοικια ειναι μικροτερο απο 12000 συνολικα.

Αν βαλουμε και ΕΝΦΙΑ αλλα 400 ευρω (δεν μπορω να το υπολογισω ακριβως, γιατι δεν εχω στοιχεια του ακινητου) εχουμε μια ακομη μειωση της ταξης των 400/4800 Χ 100 = - 8.33 % .

Απομενει καθαρη αποδοση = 6.07 - 8.33 = - 2.26 % εαν και εφοσον ο ενοικιαστης ειναι φερρεγυο ατομο και χωρις να υπολογισουμε τα εξοδα που κατα την διαρκεια της συμβασης βαρυνουν τον ιδιοκτητη.

Εχει κανεις αντιρρησεις ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 25 Σεπ 2014 22:24 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Επένδυση σε ακίνητα 25 Σεπ 2014 23:11 #6

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
Σωστά βάλε και αλλαγή ονόματος σε ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ γιατί αν φύγει ο ενοικιαστής και σου αφήσει φέσι πληρώνεις και τις ΔΕΚΟ, πράγμα που σημαίνει τουλάχιστον 300€ ακόμη (σχέδιο ηλεκ/γου κλπ), κοινόχρηστα που για ην πληρωμή είναι κατά το Νόμο υπεύθυνος ο ιδιοκτήτης και πάει λέγοντας. Εγω έχω μια μίσθωση Δημοσίου με 5000€/μήνα και οριακά με συμφέρει από το να μετακομίσω εκεί την έδρα της εταιρείας και μάλιστα έχω κάνει και διανομή του ενοικίου στα παιδιά μου, ώστε μαζί με εμένα τα 3000 να φορολογούνται με 11% και τα υπόλοιπα 2000 με 33%.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Επένδυση σε ακίνητα 25 Σεπ 2014 23:21 #7

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
gus έγραψε:
Σωστά βάλε και αλλαγή ονόματος σε ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ γιατί αν φύγει ο ενοικιαστής και σου αφήσει φέσι πληρώνεις και τις ΔΕΚΟ, πράγμα που σημαίνει τουλάχιστον 300€ ακόμη (σχέδιο ηλεκ/γου κλπ), κοινόχρηστα που για ην πληρωμή είναι κατά το Νόμο υπεύθυνος ο ιδιοκτήτης και πάει λέγοντας. Εγω έχω μια μίσθωση Δημοσίου με 5000€/μήνα και οριακά με συμφέρει από το να μετακομίσω εκεί την έδρα της εταιρείας και μάλιστα έχω κάνει και διανομή του ενοικίου στα παιδιά μου, ώστε μαζί με εμένα τα 3000 να φορολογούνται με 11% και τα υπόλοιπα 2000 με 33%.

Να συμπληρωσω μονο, οτι δεν ειναι σωστο ολους τους ενοικιαστες να τους βαλουμε στο ιδιο τσουβαλι. Εξαρταται και το τι επιλογη ενοικιαστη θα κανεις και ποσα θα ριξεις για συντηρηση στο ακινητο.Ειναι λαθος τακτικης να θεωρεις οτι ενα βαψιμο τοιχων, αντε και μια αλλαγη στις μπριζες ειναι ολες και ολες οι υποχρεωσεις σου απο πλευρας συντηρησης.

Να στο πω αλλιως : Ψιχουλα θα ριξεις...ψιχουλα θα λαβεις...

Στα Αγγλικα : Pay in order to be paid !

Σπιτι χωρις διπλα τζαμια,χωρις φυσικο αεριο,χωρις τεντες,ηλιακο θερμοσιφωνα, τριφασικο ρευμα (για να εχει νυχτερινο τιμολογιο) και χωρις σωστη κουζινα, δεν αξιζει μια ! Κανεις λογικος ενοικιαστης δεν θα πληρωσει αξιολογο ενοικιο.

Και εαν καιροσκοπικα ''τον τυφλωσεις'' και του τα παρεις, συντομα θα σου φυγει.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 25 Σεπ 2014 23:44 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GSAKKI

Επένδυση σε ακίνητα 26 Σεπ 2014 01:16 #8

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1400
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 326
  • Κάρμα: 40
Εάν έχεις 70.000, όπως λες στο πρώτο μήνυμα, έχεις εξετάσει ποιες άλλες επιλογές υπάρχουν;
Θα τα αφήσεις στην τράπεζα;
Θα αγοράσεις μετοχές;
Θα τα κρύψεις κάτω από το στρώμα;

Δυο πράγματα πιστεύω ότι πρέπει να εξετάσεις:
1ον) την ασφάλεια του κεφαλαίου σου,
2ον) την απόδοση της επένδυσης.

Το 90% των ακινήτων είναι πλέον βάρος για τον ιδιοκτήτη.
Υπάρχει και το 10% που έχει διατηρήσει την αξία του (ή έχει ελάχιστη μείωση) και μελλοντικά (χωρίς να μπορεί να προσδιοριστεί το πότε ακριβώς) θα ανέβει η τιμή του.
Ο gus είπε κάτι σωστό. Μακριά από ακίνητο πλην γης. Εάν θέλεις να "παρκάρεις" το κεφάλαιό σου, χωρίς να έχεις άμεση ανάγκη από εισόδημα μέσω ενοικίου, υπάρχουν ευκαιρίες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Επένδυση σε ακίνητα 26 Σεπ 2014 04:41 #9

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Να σας πω εγώ πραγματική ιστορία που την έμαθα λόγω πρώην "ιδιαίτερων" σχέσεων με Ολλανδική οικογένεια:
(= μάνα 50φεύγα, δυο γυοι 30 ο ένας 23 ο άλλος, χωρίς τίποτα ιδιαίτερο στη ζωή τους οι δυο μικροί. Πατήρ δεν υπάρχει).

Η μάνα έχει σπίτι στην Ολλανδία που μπορεί να πουληθεί 300k (όχι τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή, αλλά τόσο κάνει εκεί).
Οι γιοί (που βολοδέρνουν επαγγελματικώς όπως και όλη η ευρωπαϊκή νεολαία) την ψήσανε να το πουλήσουν, και να πάνε να αγοράσουν γη (με σπίτι μέσα) σε κάποια χώρα του νότου (που είναι φτηνά) και να ζήσουν εκεί όλοι ευτυχισμένοι, κάτω απ' τον ήλιο, υγιεινή ζωή κλπ, να βγάζουν προϊόντα και "να τα πουλάνε στην αγορά" (*1).

Ήρθε εδώ ο μεγάλος γυιός, ψάχτηκε σε διάφορα μέρη, και κατέληξε σε ένα χωριό (όχι παραθαλάσσιο) της Μεσσηνίας, όπου βρήκε μέσα στο χωριό ένα παλιό σπίτι να πουλιέται, μαζί με 500m2 χωραφάκι δίπλα του. Του ζητήσανε 120.000 ευρώ. Απ' ότι είδα το σπίτι θα ήθελε και άλλα 50-70 χιλιάρικα σε επισκευές και εκσυγχρονισμούς για να γίνει στοιχειωδώς κατοικήσιμο σύμφωνα με τα δικά τους standards.
Τον απέτρεψα βέβαια (αν δεν το έκανα, μετά από λίγο καιρό που θα διαπίστωνε πως δεν θα μπορούσε να το πουλήσει ΟΥΤΕ 25.000 επισκευασμένο, θα με κατηγορούσε εμένα που δεν του άνοιξα τα μάτια) και φάνηκε πως το project "υγιεινή ζωή στην ύπαιιθρο του νότου" πήρε αναβολή για κανα χρόνο.
Εν τω μεταξύ διακόπηκαν και οι "ιδιαίτερες σχέσεις" που υπήρχαν με αυτούς τους Ολλανδούς, χωρίς να χαθεί κάθε επικοινωνία όμως.
Αυτή τη βδομάδα έμαθα πως αγόρασαν ακίνητο τελικά. Ήδη έδωσαν καπάρο.
Στην Ισπανία, περιοχή Ανδαλουσίας, απόσταση από θάλασσα 18km, 160 στρέμματα με δένδρα, δυο οικήματα μέσα (κατοικίες) και τρίτο μη κατοικήσιμο, ΕΚΑΤΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ευρώ.
Το οποίο (αν κάνεις τη διαίρεση) βγαίνει 625 ευρώ το στρέμμα.
Θα χρειαστούν και κανα τριαντάρι ακόμα για επισκευές και εκσυγχρονισμούς των σπιτιών.

Συμπέρασμα δικό μου:
Τα ακίνητα στην Ελλάδα ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ (παρά την πτώση των τελευταίων 3-4 ετών) ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΑ. Οι αξίες θα πέσουν κι άλλο, σε σχέση με άλλες σταθερές.

Έχει νόημα (συναισθηματικό) να δεσμεύσει κάποιος λεφτά για να έχει ένα σπίτι για να μένει χωρίς ιδιοκτήτη πάνω απ' το κεφάλι του, αλλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ κανένα λογικό νόημα να δεσμεύσει λεφτά "για εξασφάλιση" ή "για εισόδημα". Πάει, αυτή η εποχή πέρασε, τελείωσε.
Ούτε καν το "να αφήσει στο παιδί του ένα σπίτι" δεν έχει πια νόημα. Καλύτερα να του αφήσει τα λεφτά που κάνει (σήμερα) το σπίτι, και να αποφασίσει το παιδί τι θα τα κάνει, όταν έρθει η ώρα, παρά να έχεις "παντρέψει" το παιδί με ντουβάρια, που αμφίβολο είναι αν θα του είναι χρήσιμα γι' αυτό που έχει στο μυαλό του, και κάθε τόσο θα του ζητάνε (χαράτσια, συντηρήσεις κλπ). Αν θέλει σπίτι, θα δώσει τα λεφτά και θα πάρει σπίτι. Όταν το χρειάζεται.
Αν έχει μυαλό θα αυγατίσει τα λεφτά που θα του αφήσεις, αν δεν έχει θα εξαφανίσει ΟΤΙ κι αν του αφήσεις. Ξέρω περιπτώσεις ακαμάτηδων πενηντάρηδων και εξηντάρηδων (σήμερα) που μέσα στα 30-35 χρόνια της "ενεργούς οικονομικής ζωής τους" διέλυσαν ότι βρήκαν. Είτε αυτό ήταν λεφτά, είτε κτήματα, είτε διαμερίσματα.

(*1) Όνειρα θερινής νυκτός οι νεαροί Ολλανδοί. Νομίζουν πως έτσι, ένας αλεξιπτωτιστής σε μια περιοχή (και μάλιστα άγνωστη, χωρίς να ξέρει πρόσωπα και πράματα) θα στήσει "την παραγωγή του" και θα ευδοκιμήσει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Δημήτρης (amstrad79), Thanasis (atsi), grems
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα