Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε μετοχές Αμερικής

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 02 Σεπ 2014 17:59 #1

  • Newbie
  • Το Άβαταρ του/της Newbie
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 99
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: -4
Γειά σας,

Διαβάζω καιρό τώρα το forum, αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Έχω περίπου 50,000 Ευρώ που "κάθονται" στο σπίτι.
Ψάχνω τρόπους επένδυσης με μικρό (άντε μέτριο) ρίσκο μακριά από την Ελλάδα (για ευνόητους λόγους).
Γι' αυτό σκεφτόμουν κάποιο Index Fund και μια ποικιλία μετοχών σε ξένα χρηματιστήρια. Δεν γνωρίζω όμως καθόλου τη διαδικασία και δεν έχω background σε investing. Μόνο ότι έχω διαβάσει μόνος μου στο Internet.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τις παρακάτω απορίες που έχω; Πιο συγκεκριμένα:
- Πως μπορώ να επενδύσω (ΝΟΜΙΜΑ) από την Ελλάδα σε ξένα χρηματιστήρια; Μπορώ να ανοίξω λογαριασμό π.χ. στο e-Trade.com / fidelity.com και να ξεκινήσω;
- Έστω πως βρίσκω μια χρηματιστηριακή στην Ελλάδα που δουλεύει με ξένα χρηματιστήρια. Τα χρήματα που κατατίθενται; Εδώ ή στο εξωτερικό;
- Όταν πουληθεί μια μετοχή από το χαρτοφυλάκιο μου, που πάνε τα λεφτά; Μένουν σε κάποιον λογαριασμό της χρηματιστηριακής ή μου τα καταθέτουν πίσω στην τράπεζα μου στην Ελλάδα;
- Εάν δοκιμάσω να κάνω Day Trading, γίνεται αυτό από την Ελλάδα ή υπάρχουν περιορισμοί; π.χ. Καθυστέρηση συναλλαγών (15 min. delay);
- Που πληρώνω τυχόν φόρους; Στην Ελλάδα ή στην Αμερική που τυχόν θα βρίσκονται η μετοχές;


Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.
Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Ν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 03 Σεπ 2014 13:36 #2

  • Newbie
  • Το Άβαταρ του/της Newbie
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 99
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: -4
Σ 'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Θα το κοιτάξω. Βρήκα και 1-2 ακόμα εταιρίες που ασχολούνται με ξένα χρηματιστήρια.

Κατά τη γνώμη σου, αξίζει μια τέτοια επένδυση ή απλά τζογάρω τα λεφτά μου;
Υπάρχει κάποια σοβαρή εταιρία στην χώρα μας που να προσφέρει επενδυτικές συμβουλές αντί για έναν απλό υπάλληλο τράπεζας που τον αναγκάζουν να κάνει πολλές κινήσεις (σε παρόμοια προϊόντα) για να σου χρεώνουν προμήθεια;

Ευχαριστώ και πάλι.
George έγραψε:
Γεια σου και εσένα φίλε Newbie.



Ξεκοκάλισε το site της παρακάτω χρηματιστηριακής και θα λύσεις πολλές από τι απορίες σου. Θεωρώ πως πρέπει να συνεργαστείς με εγχώρια. Όχι απαραίτητα με αυτή. Ρόλο παίζουν οι προμήθειες και το κόστος παροχής της πλατφόρμας εντολών και παρακολούθησης τιμών.

eurobankequities.gr


Μελέτα και εδώ είμαστε να πούμε για πιο συγκεκριμένα πράγματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 03 Σεπ 2014 17:57 #3

  • nick (nick6)
  • Το Άβαταρ του/της nick (nick6)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 183
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: -2
θεωρω οτι το αμερικανικο χρηματιστηριο με τα λιγα που εχω διαβασει ειναι στα υψηλα του αυτον τον καιρο..δε ξερω στο μελλον τι θα γινει..οσο για την eurobank equities νομιζω εχει τις φθηνοτερες προμηθειες;p απλα ζηταει πολλα χαρτια για να ανοιξεις λογαριασμο εκει...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Newbie

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 04 Σεπ 2014 00:02 #4

  • Ghost (Phantom)
  • Το Άβαταρ του/της Ghost (Phantom)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος
  • Δημοσιεύσεις: 297
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 57
  • Κάρμα: 8
Μια συμβουλη κρατα τα λεφτουδακια σου και ασε τα ξενα χρηματιστηρια αν θες να εχεις την υγεια σου και να κοιμασαι ξεγνοιαστος.Με καθε σκαμπανοβεσμα θα σου ανεβαινει η πιεση στο φουλ :sick:
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Νίκος Καζαντζάκης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 04 Σεπ 2014 03:33 #5

  • nick (nick6)
  • Το Άβαταρ του/της nick (nick6)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 183
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: -2
συμφωνω με τν ghost και αν αυτα τα 50.000 ειναι τα μονα που εχεις τοτε μη τα τζογαρεις !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 06 Σεπ 2014 00:39 #6

  • Newbie
  • Το Άβαταρ του/της Newbie
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 99
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: -4
Δεν διαφωνώ με τους προλαλήσαντες - αμφιταλαντεύομαι καιρό τώρα για το ρίσκο. Σίγουρα δεν το συζητάω για τζόγο σε Forex, αλλά κάτι πιο ήπιο.
Αυτή τη στιγμή έχω σταθερό μισθό και μπορώ να αντέξω μικρά σκαμπανευάσματα στο πορτφόλιο που θα κάνω.
Πως αλλιώς μπορώ να αξιοποιήσω αυτά τα 50,000; Αν τα βάλω στην τράπεζα οι τόκοι πια είναι ελάχιστοι και δεν αξίζει τον κόπο.

Σκεφτόμουν, αν τελικά παω σε λύση Αμερικής, να βάλω ένα μεγάλο ποσοστό σε ένα ETF να ακολουθεί κάποιον δείκτη και ενα μικρότερο ποσό σε κάποιο τομέα του χρηματιστηρίου που δεν έχει μεγάλες αλλαγές. Ίσως κρατήσω και ένα πολύ μικρό ποσό τζογάρισμα σε penny stocks, κτλ.

Καμία άλλη ιδέα πως μπορεί κάποιος να πλησιάσει ετήσια απόδοση 8-10% χωρίς μεγάλα ρίσκα;;;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 06 Σεπ 2014 01:21 #7

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 9
:) Αυτή τη στιγμή την "επένδυση" χωρίς ρίσκο σε λίγο θα την πληρώνεις, όπως τα αρνητικά επιτόκια των γερμανικών τραπεζών. Κοίταξε κάνα εταιρικό ομόλογο που έχει min 50000 με ικανοποιητικό κουπόνι και φυσικά με ρίσκο το οποίο θα περιορίζεται στη χρεωκοπία του εκδότη.

Διαφορετικά θα σου έλεγα να κινηθείς σε καμμιά προθεσμιακή ετήσια (όσο ακόμα υπάρχουν) με επιτόκιο γύρω στο 3%
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 06 Σεπ 2014 01:32 #8

  • Newbie
  • Το Άβαταρ του/της Newbie
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 99
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: -4
Υπάρχουν στη χώρα μας εταιρίες (προφανώς κερδοφόρες) εκτός χρηματιστηρίου που να μπορεί κάποιος να επενδύσει λαμβάνοντας μερίδιο των κερδών; π.χ. μια ανερχόμενη εταιρία που να θέλει ρευστό για να επεκταθεί και ως αντάλλαγμα να σου δίνει ποσοστό ιδιοκτησίας και μερίδιο απο κέρδη...

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τη βοήθεια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 08 Σεπ 2014 00:27 #9

  • Newbie
  • Το Άβαταρ του/της Newbie
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 99
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: -4
Ευχαριστώ και πάλι. Ξέρω πως με το ποσό που διαθέτω δεν μπορώ να παω σε private banking.

Μικρές εταιρίες που να αναλαμβάνουν δημιουργία χαρτοφυλακίου με αμοιβή υπάρχουν; Φαντάζομαι χρηματιστηριακές τύπου Eurobank, Euroxx κτλ δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με μικροεπενδυτές. (νομίζω οι σύμβουλοι των επενδυτικών τύπου Citi ζητάνε πάνω απο 150k Euros για τέτοιου είδους υπηρεσία)

Επίσης, πως μπορώ όμως να συνδιασω diversification και τοποθέτηση χρημάτων σιγά σιγά;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα