Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Ισοτιμια EUR/USD

Ισοτιμια EUR/USD 27 Αυγ 2014 14:27 #10

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
vlass έγραψε:
Εγώ είμαι αγορασμένος στο 1,38 και μετράω καλά κέρδη. :)
Θα περιμένω να πάει στο 1,30 για να ρευστοποιήσω.

Και καλά θα κάνεις, φίλε μου.
Και εγώ είχα πουλήσει $ το 2002 (συμπτωματικά) με ισοτιμία 1$ = 0,86€ (γι' αυτό και θυμάμαι την τιμή). Καλά ήταν, αλλά πάει, πέρασε αυτό, είναι παρελθόν. Ο μπεζαχτάς μπήκε τότε στο σεντούκι (τρόπος του λέγειν), δηλαδή βγήκα απ' το παιχνίδι.
Τώρα (που το σεντούκι έχει και €, και $, και XAU, και CHF), δεν αποτελεί (το σεντούκι) "κάβα" για τζόγο.
Εσύ, βλέπω πως δεν το αντιμετωπίζεις έτσι το σεντούκι σου. :ohmy:
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ισοτιμια EUR/USD 27 Αυγ 2014 14:32 #11

  • vlass
  • Το Άβαταρ του/της vlass
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 242
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 60
  • Κάρμα: 4
Ναί είμαι συντηρητικός επενδυτής.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ισοτιμια EUR/USD 27 Αυγ 2014 14:36 #12

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
vlass έγραψε:
Ναί είμαι συντηρητικός επενδυτής.
Το αντίθετο θα έλεγα.
Το μυαλό σου στο τζόγο είναι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ισοτιμια EUR/USD 27 Αυγ 2014 15:35 #13

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Και εγώ όπως ο φίλος πιο πάνω μόλις φτάσει στο 1,30 έφυγα αέρας. Εχω βρει κάτι φουσκωτά με 20000 μούρλια!!!! Τα λεφτά δεν είναι μόνο για το σεντούκι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ισοτιμια EUR/USD 27 Αυγ 2014 15:42 #14

  • coltakias
  • Το Άβαταρ του/της coltakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 163
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 0
ολες οι επενδυσεις εχουν ρισκο...Σοτο μιλησα για λεφτα παρκαρισμενα χοντρα πορτοφολια και υπομονη...και φυσικα προσπαθεις να πιασεις τη ταση δε θα σου χαρισει κανενας κερδη..οποιος διαθετει και τα 3 δε νομιζω να παρασυρθει απο μενα το εχει κανει ηδη...(ακομα και αγοραζοντας στο 1,25 το 2010 τωρα θα ειχες την ευκαιρια να να ερθεις στα ισια σου γι ατο μιλησα για υπομονη ασε που μετα απο τετοια μεγαλη ανοδο δεν αγοραζεις)...αλλα για να ικανοποιησω και το Σοτο η καλυτερη λυση ειναι βαλτε τα λεφτα σας στο σεντουκι πληρωστε τους φορους σας και με μαθηματικη ακριβεια σε καμποσα χρονια δε θα σας εχει μεινει τιποτα...αμα θελετε αγοραστε κανενα ακινητο γιατι η γη δε χανει ποτε την αξια της απλα τη φορολογουν και στη παιρνουν λιγο λιγο η καντε μια προθεσμιακη με τα φανταστικα επιτοκια και τη μεγαλη σιγουρια που προσφερουν...κουνια που μας κουναγε...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ισοτιμια EUR/USD 27 Αυγ 2014 16:08 #15

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
coltakias έγραψε:
για να ικανοποιησω και το Σοτο η καλυτερη λυση ειναι βαλτε τα λεφτα σας στο σεντουκι

Ελπίζω να κατάλαβες πως το "σεντούκι" είναι μεταφορική έννοια.
Έγραψα: "το σεντούκι έχει και €, και $, και XAU, και CHF", δεν φαντάζομαι να πιστεύεις πως έχω ένα φυσικό σεντούκι που έχει όλα αυτά μέσα έτσι?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ισοτιμια EUR/USD 27 Αυγ 2014 16:22 #16

  • coltakias
  • Το Άβαταρ του/της coltakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 163
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 0
και δε φοβασαι μη παρεις κανενα στο λαιμο σου μιλωντας για $ και λοιπα νομισματα....(γαμωτο και εγω ετοιμαζομουν να σε ρωτησω που κρυβεις το σεντουκι) η δικια μου παρεμβαση στη συζητηση ηταν στο αν εχει αλλαξει η ταση οπως υσχιριστηκε καποιος φιλος και τιποτα αλλο...δε προτεινα σε κανενα να αγορασει $ αυτη τη στιγμη ουτε καν στον εαυτο μου...μαγκια τους οσοι αγορασαν στο 1,39 γιατι ηταν διαβασμενοι...και αμα δεν ηταν και απλα τους εκατσε ας παιξουν κανενα τζοκερ εχει καλυτερα λεφτα και λιγοτερο ρισκο....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ισοτιμια EUR/USD 27 Αυγ 2014 17:01 #17

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
coltakias έγραψε:
και δε φοβασαι μη παρεις κανενα στο λαιμο σου μιλωντας για $ και λοιπα νομισματα....(γαμωτο και εγω ετοιμαζομουν να σε ρωτησω που κρυβεις το σεντουκι) η δικια μου παρεμβαση στη συζητηση ηταν στο αν εχει αλλαξει η ταση οπως υσχιριστηκε καποιος φιλος και τιποτα αλλο...δε προτεινα σε κανενα να αγορασει $ αυτη τη στιγμη ουτε καν στον εαυτο μου...μαγκια τους οσοι αγορασαν στο 1,39 γιατι ηταν διαβασμενοι...και αμα δεν ηταν και απλα τους εκατσε ας παιξουν κανενα τζοκερ εχει καλυτερα λεφτα και λιγοτερο ρισκο....

coltakias,

1) ΠΟΤΕ, και ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ δεν έχω συστήσει εδώ μέσα τι να κάνει από πλευράς επενδύσεων, ούτε καν ιδιωτικώς (με ΡΜ εννοώ).

2) Oι διαπιστώσεις μου πάνω στις "τάσεις" αφορούν το παρελθόν· οχι το μέλλον. Και όταν τις κάνω, συνήθως τις εξηγώ κι όλας.

3) Η γνώμη μου είναι πως η τάση (€/$) δεν έχε αλλάξει, 10 χρόνια τώρα. Μου φαίνεται περίεργο, αλλά έτσι είναι.

4) Όσοι αγόρασαν στο 1,39 δεν ήταν διαβασμένοι· τυχεροί ήταν.

5) Με τράβαγε ένας φίλος μου να πάμε να παίξουμε κανα τζόκερ την προηγούμενη βδομάδα (είχε φτάσει €8εκ. το τζακποτ) αλλά βαρέθηκα να τρέχω. Τελικά πήγε μόνος του, έπαιξε ένα δεκάρικο και πήρε κι άλλα 3 (ξέρεις ποια τρία), σύνολο δεκατρία.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ισοτιμια EUR/USD 27 Αυγ 2014 17:13 #18

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Οταν βλέπεις τι γίνεται με την Ουκρανία (το χειμώνα θα δούμε τα καλά), όταν με όλες τις πετρελαιοπαραγωγές χώρες σε πόλεμο και το πετρέλαιο (βλέπε η επόμενη μεγάλη φούσκα) σε καθοδική πορεία, τότε το να αγοράζεις $ στο 1,39 δεν το βλέπω για πολύ τύχη, αλλά ακόμη και έτσι να είναι η τύχη βοηθά τους τολμηρούς.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα