Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond

Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 31 Δεκ 2014 16:25 #19

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
brand-DEU έγραψε:
birdy έγραψε:
Φιλε brand-DEU το ενημερωτικό που επισύναψες αναφέρει έξοδα διαχείρισης 0.8% .Αληθεύει; Σε ενημέρωσε για αυτό η τράπεζα Πειραιώς

Καλημέρα birdy, χρόνια πολλά.

Ναι το έχω δει αυτό που λες.. Και το ρώτησα στη τράπεζα. Μου διευκρίνησαν ότι δεν ισχύει αυτό το 0.8%

Για τη δική μου εξασφάλιση όμως ζήτησα και πήρα εγγράφως τις προμήθειες διάθεσης και εξαγοράς καθώς επίσης και τα έξοδα διαχείρησης.
Τα οποία είναι :
προμήθεια διάθεσης 0.25% (για μένα ως πελάτης του personal banking έκπτωση 25%, δηλαδή 0,1875%),
προμήθεια εξαγοράς 0%
έξοδα διαχείρησης 0%

Απίστευτο!! 0% έξοδα διαχείρισης.Ασφαλώς πρόκειται για παγκόσμια πρωτοτυπία.Δηλαδή είναι το μοναδικό αμοιβαίο στον κόσμο που δεν χρεώνει management fee.Tη στιγμή που η τράπεζα σε χρεώνει ακόμα και φωτοτυπίες και προμήθεια για το παραμικρό,σου δώσανε εγγράφως ότι δεν υπάρχει αμοιβή διαχείρισης.
Κάθε αμοιβαίο έχει επιπλέον ορισμένα έξοδα που μεταφέρονται στους πελάτες και αφορούν αμοιβές ορκωτών,δημοσιεύσεις,ενημερώσεις πελατών κτλ.Τα ανωτέρω μαζί με την αμοιβή διαχείρισης αποτελούν το δείκτη συνολικών εξόδων (TER) που ENΣΩΜΑΤΩΝΕΤΑΙ στην τιμή του μεριδίου.Για αυτό το λόγο τα περισσότερα αμοιβαία,όπως και αυτό που αναφέρεις υστερούν σε απόδοση από το δείκτη αναφοράς.Δεν μπορώ δηλαδή να φανταστώ πως θα γίνει ο πελάτης να ρευστοποιήσει μετά από χ έτη το αμοιβαίο και να του προσθέσουν στην τιμή πώλησης τον ετήσιο TER επί τα έτη διακράτησης.Για αυτό και το μόνο διαπραγματεύσιμο είναι οι προμήθειες εξόδου-εισόδου που κυμαίνονται ανάλογα με τον πελάτη
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 31 Δεκ 2014 16:39 #20

  • Ανδρέας (ani12345678)
  • Το Άβαταρ του/της Ανδρέας (ani12345678)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 273
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2
Ερώτηση. τα αμοιβαία φαίνονται μέσω winbank και αν ναι μετά από πόσες μέρες εμφανίστηκαν μετά την αγορά; Επίσης τι τίτλους έχετε πάρει από την Τράπεζα και τι έχετε υπογράψει;
Τελευταία διόρθωση: 31 Δεκ 2014 16:40 από Ανδρέας (ani12345678).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 31 Δεκ 2014 23:39 #21

  • brand-DEU
  • Το Άβαταρ του/της brand-DEU
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 56
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 26
  • Κάρμα: 2 (3)
Ναι Αντρέα φαίνονται στο winbank.. μετά από 2 εργάσιμες..

Σε ότι αφορά τα έγγραφα,
-αίτηση συμμετοχής σε αμοιβαία κεφάλαια
-έντυπο με το ISIN του αμοιβαίου (προαιρετικά). Χρήσιμο όταν έχεις να κάνεις με ξένο θεματοφύλακα.
-σύμβαση παροχής επενδυτικών υπηρεσιών σε ιδιώτες πελάτες (22 άρθρα + 5 παραρτήματα)
-παραλαβή "Γενικές πληροφορίες Παροχής επενδυτικών υπηρεσιών για ιδιώτες πελάτες

και μετά 8-10 μέρες παραλαμβάνεις ταχυδρομικώς, το έντυπο "Διεκπεραίωση αίτησης απόκτησης μεριδίων αμοιβαίων κεφαλαίων"
Τελευταία διόρθωση: 31 Δεκ 2014 23:59 από brand-DEU.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": birdy

Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 31 Δεκ 2014 23:44 #22

  • brand-DEU
  • Το Άβαταρ του/της brand-DEU
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 56
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 26
  • Κάρμα: 2 (3)
Nick Pap έγραψε:
brand-DEU έγραψε:
birdy έγραψε:
Φιλε brand-DEU το ενημερωτικό που επισύναψες αναφέρει έξοδα διαχείρισης 0.8% .Αληθεύει; Σε ενημέρωσε για αυτό η τράπεζα Πειραιώς

Καλημέρα birdy, χρόνια πολλά.

Ναι το έχω δει αυτό που λες.. Και το ρώτησα στη τράπεζα. Μου διευκρίνησαν ότι δεν ισχύει αυτό το 0.8%

Για τη δική μου εξασφάλιση όμως ζήτησα και πήρα εγγράφως τις προμήθειες διάθεσης και εξαγοράς καθώς επίσης και τα έξοδα διαχείρησης.
Τα οποία είναι :
προμήθεια διάθεσης 0.25% (για μένα ως πελάτης του personal banking έκπτωση 25%, δηλαδή 0,1875%),
προμήθεια εξαγοράς 0%
έξοδα διαχείρησης 0%

Απίστευτο!! 0% έξοδα διαχείρισης.Ασφαλώς πρόκειται για παγκόσμια πρωτοτυπία.Δηλαδή είναι το μοναδικό αμοιβαίο στον κόσμο που δεν χρεώνει management fee.Tη στιγμή που η τράπεζα σε χρεώνει ακόμα και φωτοτυπίες και προμήθεια για το παραμικρό,σου δώσανε εγγράφως ότι δεν υπάρχει αμοιβή διαχείρισης.
Κάθε αμοιβαίο έχει επιπλέον ορισμένα έξοδα που μεταφέρονται στους πελάτες και αφορούν αμοιβές ορκωτών,δημοσιεύσεις,ενημερώσεις πελατών κτλ.Τα ανωτέρω μαζί με την αμοιβή διαχείρισης αποτελούν το δείκτη συνολικών εξόδων (TER) που ENΣΩΜΑΤΩΝΕΤΑΙ στην τιμή του μεριδίου.Για αυτό το λόγο τα περισσότερα αμοιβαία,όπως και αυτό που αναφέρεις υστερούν σε απόδοση από το δείκτη αναφοράς.Δεν μπορώ δηλαδή να φανταστώ πως θα γίνει ο πελάτης να ρευστοποιήσει μετά από χ έτη το αμοιβαίο και να του προσθέσουν στην τιμή πώλησης τον ετήσιο TER επί τα έτη διακράτησης.Για αυτό και το μόνο διαπραγματεύσιμο είναι οι προμήθειες εξόδου-εισόδου που κυμαίνονται ανάλογα με τον πελάτη

Σου έχω νέα.....

Ακόμα 3 α/κ που δεν χρεώνουν έξοδα διαχείρησης...
το Δήλος Blue chips (μετοχικό α/κ)
το Πειραιώς Μετοχικό ( μετοχικό α/κ)
το Πειραιώς διεθνές εταιρικών ομολόγων (ομολογιακό α/κ)


και τα 3 έχουν 0% έξοδα διαχείρησης..
επιπλέον το Δήλος blue chips αν το κρατήσεις πάνω από χρόνο έχει 0% προμήθεια εξαγοράς
ενώ το Πειραιώς Μετοχικό και το Πειραιώς διεθνές εταιρικών ομολόγων έχουν προμήθεια εξαγοράς 0% όποτε και αν αποφασίσεις να ρευστοποιήσεις...
Τελευταία διόρθωση: 31 Δεκ 2014 23:58 από brand-DEU.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 01 Ιαν 2015 01:30 #23

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
Επιμένω δεν υπάρχουν αμοιβαία κεφάλαια χωρίς αμοιβή διαχείρισης,κάνε ένα κόπο και ρώτησε ποιος είναι ο δείκτης συνολικών εξόδων για το αμοιβαίο που σε ενδιαφέρει.Για το Δήλος blue chips που έριξα μία ματιά στο ενημερωτικό του αναφέρει αμοιβή διαχείρισης 3,5% ετησίως και δείκτη συνολικών εξόδων 3,92% www.nbgam.gr/funds/pd/nl/newsletter.pdf
Τώρα αν στο έδωσαν εγγράφως προσωπικά θα το έστελνα στην Επιτροπή κεφαλαιαγοράς για παραπλάνηση επενδυτικού κοινού.Μάλιστα μου κάνει εντύπωση η μεγάλη υστέρηση που έχει το εν λόγω αμοιβαίο (Piraeus Invest European Bonds) με το δείκτη αναφοράς,με δεδομένο το μεγάλο ράλυ που έχουν κάνει τα ομόλογα τα τελευταία χρόνια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 01 Ιαν 2015 01:57 #24

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
παιδιά έχει κανείς ιδέα γιατι το αυτό το Διαχ. Διαθεσίμων χάνει τόσο πολύ μέχρι και τώρα?
http://www.naftemporiki.gr/finance/quote/eelmmcfe.mtf/eurobank-lf-cash-fund-eur

όλα ανακάμψανε από τα sell-off του φθινοπώρου και αυτό πάει κατά διαόλου,
υπότιθεται ότι τα Διαχ. Διαθ. είναι τα καλύτερα για παρκάρισμα.
μήπως ετοιμάζονται για τίποτα?
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 01 Ιαν 2015 02:05 #25

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
Δεν είναι κλασικό διαχείρισης διαθεσίμων,έχει μεγάλη θέση σε ελληνικά τραπεζικά και εταιρικά ομόλογα που έχουν φάει βουτιά λόγω της πολιτικής αβεβαιότητας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 01 Ιαν 2015 03:12 #26

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Πριν πολλά χρόνια, ας μην πω πόσα, είχα ας πούμε μια στενή μακροχρόνια επαφή με εταιρία Αμοιβαίων Κεφαλαίων.

Κυρίως με την ομάδα που πουλούσε τα Αμοιβαία Κεφάλαια στους πελάτες.



Ως "συνεργάτης" κατά κάποιον τρόπο, οι άνθρωποι ήταν χαλαροί και συζητούσαν ελεύθερα μπροστά μου επί ώρες που βρισκόμουν κάθε φορά στα γραφεία τους.


Η "συναναστροφή" αυτή και αυτά που άκουσα τότε για το πώς θεωρούν τους πελάτες, τι κόλπα μεταχειρίζονται (έκαναν επίδειξη ο ένας στον άλλον, οι παλαιοί έδιναν συμβουλές στους νέους κτλ) για να καταφέρουν το κάθε κορόιδο ξεχωριστά, και πόσες επισκέψεις χρειάστηκαν και και και...

με έκαναν να αποφασίσω να διαχειρίζομαι μόνος μου τα λεφτά μου και να λαμβάνω ο ίδιος για τον εαυτό μου την προμήθεια διαχείρισης και την προμήθεια εισόδου και εξόδου και και και...


Α, ναι, τα εν λόγω αμοιβαία τότε προωθούνταν φυσικά και μέσω της τράπεζας του εν λόγω ομίλου, με προμήθειες προς κάθε έναν που κατάφερνε να φέρει πελάτη.


Αυτά τα ολίγα από εμένα, όποιος θέλει ας πάρει αμοιβαία, όλοι οι πωλητές αμοιβαίων θα τον ευχαριστούν πάντα για αυτό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 01 Ιαν 2015 13:36 #27

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
brand-DEU έγραψε:
George123 καλημέρα, χρόνια πολλά.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Είναι ομολογιακό το Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond, όπως πολύ σωστά είπες.
το 65% περίπου είναι σε ομόλογα Βελγίου,Ολλανδία,Γαλλίας,Γερμανίας..

Φυσικά και μπορεί να έχει αρνητική απόδοση του χρόνου....
Την τελευταία 5ετία πάντως έχει μια διακύμανση του +0.5% -0.5%, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι, απλά το αναφέρω.

Το α/κ που ανέφερες φαίνεται μια αρκετά ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Γνωρίζεις μήπως προμήθειες διάθεσης, εξαγοράς, θεματοφυλακής;
Λογικά πρέπει να είναι μηδενικές, ως α/κ δ/δ, πιθανόν να έχει κάποια έξοδα θεματοφυλακής.....
,
Στο τηλ μου ειπαν,
5/οοο διαθεση, 0 δειαχιριση 0 εξαγορα...
Σημειωτεον οτι αυτου του ειδους το αμκ ειναι η καλυτερη επιλογη εαν για χ,ψ λογους φοβασαι το φακελωμα απο εμβασμα σε ξενη τραπεζα..
Εαν μπορεις να τα βγαλεις σε ξενη τραπεζα..ειναι 1000 φορες καλυτερα απο αμκ διαχ διαθεσιμων εξωτερικου
Τελευταία διόρθωση: 01 Ιαν 2015 13:56 από george123.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": brand-DEU
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα