Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ?

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 15 Μαϊ 2016 15:26 #100

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
maria (mb361) έγραψε:
INF έγραψε:
mitsaras έγραψε:
Ίσως να θέλει έγκριση κάποιου ανώτερου δεν το έψαξα παραπάνω..

όχι δεν μπορεί να το κάνει μόνος του ο οποιοσδήποτε ταμίας, κάμποσοι δεν ξέρουν
καν ότι υπάρχει ΜΠΟΡΩ

μπροστά μου επικοινώνησε με τα κεντρικά, ρώτησε τι να κάνει, και έγινε η μεταφορά

πήγαινε σε άλλο κατάστημα

Υπαρχουν πολλοι ''στοκοι'' (προερχομενοι απο την πρωην ΑΤΕ)...


Στόκους υπαλλήλους (είτε της πρώην ΑΤΕ είτε της ΠΕΙΡΑΙΩΣ είτε οποιασδήποτε τράπεζας) θα πετύχει ο καθένας, πολλούς στην ζωή του. Το θέμα είναι:

1) ως πολίτες να μην περιμένουμε μόνο την μασημένη τροφή στα θέματα που μας απασχολούν και μας επηρεάζουν αλλά να φροντίζουμε να ενημερωνόμαστε στο πλαίσιο του δυνατού. Δόξα το θεό, υπάρχει αν μη τι άλλο και το internet που μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ σε αυτό τον τομέα, και

2) Να μην δεχόμαστε άβουλα και παθητικά την κάθε π@π@ρ... του οποιουδήποτε υπαλλήλου. Με αυτό τον τρόπο θα είμαστε χαμένοι όχι μόνο στις συναλλαγές μας με τις τράπεζες αλλά και γενικότερα.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 15 Μαϊ 2016 17:49 #101

  • mitsaras
  • Το Άβαταρ του/της mitsaras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0 (2)
batista έγραψε:
mitsaras έγραψε:
Η Ίσως να θέλει έγκριση κάποιου ανώτερου δεν το έψαξα παραπάνω..

Αν σου έλεγαν ότι μπορείς να σηκώσεις μόνο 200€ και όχι 420€, θα το έψαχνες παραπάνω ή θα τους έλεγες "ευχαριστώ πολύ, κάτι θα ξέρετε παραπάνω και γειά σας" ;;;;;;
Και αν είχες σκοπό να το ... ψάξεις παραπάνω, τι θα τους έλεγες;
Ότι άκουσες στον Αυτιά και στον Παπαδάκη περί 420€ ή θα του ζήταγες να σου δείξει από ποια διάταξη νόμου προβλέπεται η παπαριά που ισχυρίζεται ο υπάλληλος σε σχέση με το όριο ανάληψης;;; Εεε, τα ίδια ισχύουν και για τι μπορείς να κάνεις με τον ΜΠΟΡΩ και οποιοδήποτε άλλο λογαριασμό, μετά τα CC. Καμία διαφορά.


mitsaras έγραψε:
" Το ότι μπορείς να εκδόσεις επιταγή από τον "ΜΠΟΡΩ" και να την πας όπου γουστάρεις εντός Ελλάδας και επίσης ότι μπορείς να μεταφέρεις από τον "ΜΠΟΡΩ" σε άλλο λογαριασμό της ΠΕΙΡΑΙΩΣ (στο γκισέ), είναι 100% ακριβή (και για μετά από τα CC). " Απο που προκύπτει;

Από τις διατάξεις περί CC (πρώτα και κυριότερα) και από την εμπειρία (έχω κάνει κι εγώ τέτοιες κινήσεις) όλων όσων προσπαθήσαμε να σε βοηθήσουμε με αυτά που σου γράψαμε, αλλά για κάποιον λόγο επιμένεις να τα αμφισβητείς, επειδή έπεσες σε έναν υπάλληλο που για κάποιον λόγο δεν ήξερε ή δεν ήθελε να κάνει την δουλειά του.

Το μόνο που μένει είναι να πάμε μαζί στο κατάστημα προκειμένου να πεισθείς, κάτι που όπως καταλαβαίνεις δεν πρόκειται να συμβεί.
Δεν μιλάμε για μια απλή ανάληψη, ο μπορω έχει διάφορους περιορισμούς κ οι λεπτομέρειες κρίνουν το αποτέλεσμα.. Δεν ειναι το ίδιο..
Κανεις δεν είπε ότι έβγαλε μεγάλο ποσό απο τον μπορω μετά τα cc με οποιοδήποτε τροπο.. Αυτο ψάχνω.. Απο πριν θεωρούσα ότι μπορω να τα βγάλω με επιταγή.. Δεν ειμαι σιγουρος λόγω των περιορισμών του μπορω.. Τα cc δεν ειναι το πρόβλημα έβγαλα κ γω με επιταγή πριν ένα μήνα απο άλλο λογαριασμό μεγάλο ποσό..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 15 Μαϊ 2016 18:05 #102

  • Reactor
  • Το Άβαταρ του/της Reactor
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: -13
mitsaras έγραψε:
Κανεις δεν είπε ότι έβγαλε μεγάλο ποσό απο τον μπορω μετά τα cc με οποιοδήποτε τροπο.. Αυτο ψάχνω.. Απο πριν θεωρούσα ότι μπορω να τα βγάλω με επιταγή.. Δεν ειμαι σιγουρος λόγω των περιορισμών του μπορω.. Τα cc δεν ειναι το πρόβλημα έβγαλα κ γω με επιταγή πριν ένα μήνα απο άλλο λογαριασμό μεγάλο ποσό..
Reactor έγραψε:
Το έχω κάνει δύο ξεχωριστές φορες αυτό που σου λέω, 1000 euro περίπου κάθε φορα. Εφόσον δεν παίρνεις λεφτά στο χέρι είναι εντάξει.
Σου είπα το έκανα εγώ με μεγάλο ποσό (μεγαλύτερο από όσα επιτρέπονται να σηκώσεις με cc). Ο περιορισμός που έχει ο Μπορώ είναι ότι δεν επιτρέπεται μεταφορά χρημάτων σε άλλον λογαριασμό. Ο υπάλληλος αν του πεις μεταφορά, άμα δεν ξέρει ίσως προσπαθήσει στην αρχή να μπει μέσο e-banking και να το κάνει αλλά θα δει ότι δεν γίνετε, θέλει να γίνει αλλιώς, να σηκώσεις τα λεφτά και να τα βάλεις στον άλλον λογαριασμό χωρίς να πάρεις ρευστό. Εγώ θα πάω αυτήν την βδομάδα να το ξανακάνω και θα σου πω αν έχει κάποια ειδική ονομασία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 15 Μαϊ 2016 18:41 #103

  • mitsaras
  • Το Άβαταρ του/της mitsaras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0 (2)
Δεν το έλαβα υπόψιν γιατί δεν διευκρινίσεις για μετά τα cc.. Νόμιζα εννοούσες ότι γενικά γίνεται..
Σίγουρα κάπως αλλιώς το κάνουν.. Το σύστημα δεν ξέρει ότι δεν θα τα πάρεις τα λεφτά.. Δεν γίνεται να δεχτεί ανάληψη άνω των 420..
Εγω θα πάω Δευτέρα ή Τρίτη.. Ελπίζω να τελειώνω γρήγορα κ να μην εχω δρομολόγια...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 15 Μαϊ 2016 19:58 #104

  • tempo
  • Το Άβαταρ του/της tempo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Κάρμα: 0
σε κάθε περίπτωση ενημερώσε μας τι έγινε τελικά γιατί με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα.....εύχομαι να μπορέσεις τελικά να κάνεις την δουλειά σου :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 15 Μαϊ 2016 21:42 #105

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Για να μην το κουράζουμε άλλο το θέμα. Μπορείς και μεταφορά (οποιουδήποτε ποσού) να κάνεις από τον ΜΠΟΡΩ σε άλλο λογαριασμό της ΠΕΙΡΑΙΩΣ (πάντα στο γκισέ) και επιταγή στο όνομα σου να εκδόσεις με χρέωση του ΜΠΟΡΩ. Οι μόνοι περιορισμοί του ΜΠΟΡΩ (στο επίπεδο των συναλλαγών, πριν και μετά τα CC) έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι δεν μπορούσες και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα εναλλακτικά δίκτυα (ΑΤΜ, Web Banking κ.λπ.) για οποιαδήποτε κίνηση.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 19 Μαϊ 2016 14:25 #106

  • mitsaras
  • Το Άβαταρ του/της mitsaras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0 (2)
Έκανα τη μεταφορά τελικα..!! Γίνεται με ανάληψη-κατάθεση..

Θα επανέλθω αλλη στιγμή με λεπτομεριες..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 28 Ιουλ 2016 02:16 #107

  • Giannis (spinalgr1990)
  • Το Άβαταρ του/της Giannis (spinalgr1990)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 33
  • Κάρμα: 0
Τον λογαριασμο τον ξεκινας με μηδενικο ποσό ή μπορεις να το ξεκινήσεις και με καποιο σεβαστό ποσό ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 28 Ιουλ 2016 21:09 #108

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Ioannis (spinalgr1990) έγραψε:
Τον λογαριασμο τον ξεκινας με μηδενικο ποσό ή μπορεις να το ξεκινήσεις και με καποιο σεβαστό ποσό ;

Ο λογαριασμός είναι "αποταμιευτικός". Ξεκινάει από μηδέν και τον τροφοδοτείς εσύ με το ποσό που επιθυμείς (με τις επιλογές που υπάρχουν για ποσά και συχνότητα).
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Giannis (spinalgr1990)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα