Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 01 Απρ 2014 05:19 #37

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Πράγματι, θα χάσουμε τον ύπνο μας άμα δεν μπορούμε να καταθέσουμε στο ...αχούρι.

Μάλιστα πρόσφατα έκαναν και απεργία, γιατί άραγε, δεν τους αρέσει η διακόσμηση εκεί μέσα;
Τελευταία διόρθωση: 01 Απρ 2014 05:19 από El_Malak.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 17 Απρ 2015 02:43 #38

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
Ίδρυση της Εθνικής Αναπτυξιακής Τράπεζας

http://www.xrimatistirio.gr/index_news.asp?id=48301&ekdosi=5382&datalist_=trapezes

Τι ακριβώς σημαίνει η ένταξη του ΤΠκΔ στην Εθνική Αναπτυξιακή Τράπεζα για τους καταθέτες; Εγκυμονεί περισσότερους κινδύνους από ότι ήδη υπάρχουν με το τωρινό καθεστώς;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 17 Απρ 2015 03:32 #39

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
vortex έγραψε:
Ίδρυση της Εθνικής Αναπτυξιακής Τράπεζας

http://www.xrimatistirio.gr/index_news.asp?id=48301&ekdosi=5382&datalist_=trapezes

Τι ακριβώς σημαίνει η ένταξη του ΤΠκΔ στην Εθνική Αναπτυξιακή Τράπεζα για τους καταθέτες; Εγκυμονεί περισσότερους κινδύνους από ότι ήδη υπάρχουν με το τωρινό καθεστώς;

Δεν λεει κατι κακο το εν λογω αρθρο για το ΤΠΔ σε σχεση με μελλοντικους κινδυνους αλλα σε καθε περιπτωση οπου και να τα εχεις τα λεφτα εντος Ελλαδος κινδυνευουν το ιδιο. Το ΤΠΔ ειναι εμμεσως το κρατος και αν το κρατος χρεοκόπησει και ΕΠΙΣΗΜΑ, χρεοκόπησαν και οι τραπεζες επισης ΕΠΙΣΗΜΑ. Σε αυτη την περιπτωση και μεχρι να υπαρξει πραγματικος ευρωπαικος μηχανισμος εγγυησης, δεν καλυπτεται ουτε 1 ευρω. Παντως δεν υπαρχει πιο επικινδυνη κατασταση απο την υπερσυστημικοτητα της Τραπεζας Πειραιως που "αγοράζει" (δεν αγοραζει στην πραγματικοτητα αλλα ας μην ανοιξουμε αυτη την συζητηση) οτι κινειται με τελευταια την Πανελληνια Τραπεζα.
Τελευταία διόρθωση: 21 Απρ 2015 05:13 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vortex

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 21 Απρ 2015 03:11 #40

  • ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83)
  • Το Άβαταρ του/της ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 80
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0
starmaker έγραψε:
. Παντως δεν υπαρχει πιο επικινδυνη κατασταση απο την υπερσυστημικοτητα της Τραπεζας Πειραιως που "αγοράζει" (δεν αγοραζει στην πραγματικοτητα αλλα ας μην ανοιξουμε αυτη την συζητηση) οτι κινειται με τελευταια την Πανελληνια Τραπεζα.

Χαιρετώ!

Θες να αναπτύξεις λίγο το σκεπτικό σου;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 21 Απρ 2015 03:16 #41

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83) έγραψε:
Θες να αναπτύξεις λίγο το σκεπτικό σου;

Να στο αναπτύξω εγώ με χίλες λέξεις:

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 21 Απρ 2015 05:07 #42

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
soto51 έγραψε:
ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83) έγραψε:
Θες να αναπτύξεις λίγο το σκεπτικό σου;

Να στο αναπτύξω εγώ με χίλες λέξεις:




ΤΑ ΕΙΠΕ ΟΛΑ Ο ΠΑΙΚΤΗΣ (SOTOS). Τώρα χωρις πλακα προτου αναπτυξω το σκεπτικο μου δες πως παει η Τραπεζα της Πειραιως καθημερινα. στο χρηματιστήριο. Να καταλαβεις εχει πεσει τοσο πολυ που ακομη και εγω που δεν πιστευω στον τζογο αλλα στην επενδυση, σκεφτομαι να αγορασω μετοχες Πειραιως.

Ομως γιατι εχει πεσει τοσο; Καποιοι θα το αποδωσουν στο γενικο οικονομικο κλιμα. Οκ αλλα γιατι οι υπολοιπες τραπεζες εχουν πεσει το 1//3 σε σχεση με την Πειραιως; Η απαντηση εχει ως εξης: 1) Αγοραζει οτι υπαρχει με τα λεφτα του ελληνικου φορολογουμενου απλα για να αγορασει και κατ' επεκταση να θωρακιστει πισω απο την συστημικοτητα της. Ταυτοχρονα δεν δημιουργει οικονομια κλιμακας στο βαθμο που θα επρεπε και στρατηγικα διωχνει πελατες προς του αλλους. Πχ με ενδιαφερει η εγγυηση καταθεσεων οκ; Ειχα ΑΤΕ, Κυπρου, Ελληνικη, Μαρφιν, Πειραιως, Αλφα. Τωρα εχω Πειραιως και Αλφα, αρα θα προτιμησω και μια τριτη-τεταρτη για ασφαλεια (Eurobank, ΕΤΕ) ισως και μια πεμπτη (Αττικης) και γιατι οχι και μια εκτη ξενη (HSBC); 2) Πηρε την τεραστια περιουσια της ΑΤΕ (που αν δεν την επαιρνε δεν θα υπηρχε καν Πειραιως) αλλα και τα δανεια των κομματων που εγιναν ακριβως για να ξεπουληθει η ΑΤΕ. Παρολο αυτα η ιδια η Πειραιως ειχε δωσει πολυ χειροτερα θαλασσοδανεια απο οποιαδηποτε τραπεζα πηρε και φυσικα χωρις εγγυησεις. Το δανειακο χαρτοφυλακιο της θεωρειται απο τα πλεον αθλια παγκοσμιως. 3) Οι ξενοι επενδυτες πηραν το μπουλο και φευγουν αρον αρον. Μπηκαν με απωτερο σκοπο να βαλουν χερι στα βαρια περιουσιακα στοιχεια της ΑΤΕ (τι να πρωτοπει κανεις απο τα ιδιοκτητα κτιρια εν αντιθεσει με τα ενοικιαζομενα της Πειραιως ή την μιση αγροκτικη εκταση της χωρας-σχημα λογου το τελευταιο). Ενδεικτικο οτι ο Σαλλας πουλησε το ποσοστο της ΕΥΔΑΠ που ανηκε στην ΑΤΕ στον Πολσεν και εβγαλε περισσοτερα χρηματα απο αυτα που εδωσε για να αγορασει την ΑΤΕ, Για να μην μιλησουμε και για κτιρια συγκροτηματων που ακομη και στην τωρινη κριση που πολλα αποτιμουνται απο 50-100εκ ευρω εκαστο!! Το θεμα ειναι οτι ο Πολσεν πηρε τον μπουλο, με την ΕΥΔΑΠ να οδευει στο μισο απο οτι την αγορασε ενω απο την μετοχη της Πειραιως εφαγε τα.......Με λιγα λογια οι επενδυτες φευγουν με τις χειροτερες εντυπωσεις απο το εν λογω σχημα και αν δεν βρεθουν νεοι κερδοσκοποι, η τραπεζα θα αφεθει στο ελεος της. 4) Κακοι τραπεζικοι υπαλληλοι.......το αγαπημενο μου θεμα που εχουν ολες οι ελληνικες τραπεζες αλλα και η HSBC Ελλαδος (που εχει τους χειροτερους ολων). Απλα δεν σωνεται η δουλεια με κοστουματους τενεκεδες που δεν δανειζουν κανεναν ικανο επιχειρηματια και οταν ανοιγουν τις στροφιγγες σωζουν τους ανικανους που ομως ειναι φιλοι τους και τα τρωνε μαζι. 5) Το γνωστο σε ολους θεμα του αδειασματος των ΑΤΜ 6)Το υπαρχον κοινωνικο πολιτικο κλιμα που δεν αφηνει κανενα περιθωριο αισιοδοξιας: διεφθαρμενοι και ανικανοι πολιτικοι, μεγαλομανης λαος που πιστευει σε ΕΛ, Σωρες, Εβραικες συνωμοσιες με πολυ τηλεοραση, καθολου ως λιγο διαβασμα και ελαχιστη αντιληψη της εννοιας της συγχρονης οικονομιας. Φυσικα τα 4 και 5 ισχυουν για ολες τις εγχωριες τραπεζες ενω το 6 καθορισε και θα καθορισει την πορεια της χωρας ως εκει που θα παει.

Σε σχεση βεβαια με το ερωτημα της επικινδυνοτητας του ΤΠΔ, τα πραγματα ειναι απλα: αν πεσει 1 θα πεσουν και τα αλλα αργα η γρηγορα. Για παραδειγμα αν πεσει η Πειραιως δεν θα μεινει κατι σε ελληνικη οικονομια. Ειναι εντελως λαθος η αποψη οτι θα πεσει κατι και θα σωθει κατι αλλο εντος Ελλαδος. Απλα στην πραξη θα δουμε τι θα γινει με επενδυτικα προιοντα με ξενο θεματοφυλακα, που μπορει να επιβιωσουν ... αλλα και παλι οχι. Γενικα ο διαβολος κρυβεται στις λεπτομερειες και επειδη αυτο που θα συμβει στην Ελλαδα θα ειναι πρωτοφανες στην οικονομικη ιστορια και ασχετως τι λενε οι προφεσορες που συγκρινουν κοκορα με ορτυκια επειδη και τα 2 ειναι πτηνα (Ελλαδα- Αργεντινη). Επισης κανεις δεν ξερει τι ντομινο θα υπαρξει.

Επειδη αρκετα μαυρισαμε θα πω το μονο θετικο σαν ελπιδα ομως. Αν συμφωνησει η κυβερνηση θα πεσουν μεσοπροθεσμα 30-40δις ευρω. Αν τα χειριστει στο 1/4 απο οτι τα χειρίστηκε η Ιρλανδια, θα βγουμε απο την κριση. Ποιος πιστευει οτι με αυτους τους πολιτικους και με αυτον τον λαο οτι κατι τετοιο θα γινει;


Αυτες ηταν οι 1000 λεξεις μου αν και η εικονα του Σοτο παιρνει 1 δευτερο να την κοιταξεις και να καταλαβεις εν αντιθεσει με το κειμενο μου που σπαταλαει απλα το χρονο των μελων του Σκρουτζ.
Τελευταία διόρθωση: 21 Απρ 2015 05:16 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soto51

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 21 Απρ 2015 05:31 #43

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker έγραψε:
Αυτες ηταν οι 1000 λεξεις μου
683 για την ακρίβεια.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), starmaker

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 21 Απρ 2015 16:07 #44

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Η Πειραιώς ξεκίνησε τα κόλπα απο παλιά, όταν είχε αγορασει την τράπεζα Chase.
Eίχε ο πατέρας μου καταθέσεις σε λίρες κ μια μέρα τον ενημέρωσαν οτι οι καταθέσεις του μεταφέρθηκαν στην Πειραιώς, που τότε, πριν 20 χρόνια, ήταν μια σχετικά μικρή τράπεζα.

Τι συνέβη κ αναπτύχθηκε τόσο;

Εγώ πιστεύω πως μεγάλο ρόλο έπαιξε ο πρόεδρός της.
Μένει ακλόνητος στη θέση του επι πολλά χρόνια, ενώ σε άλλες τράπεζες υπαρχει εναλλαγή...
Πως τα κατάφερε..δεν ξέρω ακριβώς..
Γιατί όμως η Εurobank θεωρείται καλύτερη;
Ξεχνάτε πως ήταν η πρώτη τράπεζα που ξεκίνησε τον χορό των 36 δόσεων ,ακόμα κ για χαρτιά υγείας,που έβγαζε πιστωτικές σε ανέργους κ έδινε δάνεια με τρομερή ευκολία;
Έχω γνωστό,άεργο απο άποψη, που, όταν οι άλλες τράπεζες απέρριπταν τα δάνεια που ζητούσε, η Eurobank ήταν η μόνη που του έδινε..
Κ όταν οι άλλες τράπεζες του μπλόκαραν πιστωτικές, η Eurobank του αύξησε το όριο στις 10 χιλ!!
Για συμπεριφορά προσωπικού...δεν νομίζω να υπάρχουν χειρότεροι απο την Εθνική..
Ύφος κ συμπεριφορά δημοσίου υπαλλήλου..

Συμφωνώ οτι όλα αυτά ειναι φούσκες κ δεν απεικονίζουν την πραγματικότητα.
Το θέμα είναι οτι μεσω των τραπεζών η ΕΕ μας κρατάει τον "αναπνευστήρα"- τα λεφτα της δηλαδή- στη ζωή..
Οπότε...περιμένουμε..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 21 Απρ 2015 16:15 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": IoannisD (Dia!84)

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 21 Απρ 2015 17:38 #45

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Ξερει κανεις πως λειτουργει το Παρακαταθηκων? Ενας γνωστος μου ειχε αφησει κατι λεφτα, πηγε τωρα να τα παρει πισω και του ειπαν οτι δεν υπαρχουν πλεον, πηγε καποιος και τα πηρε. Οταν ο δικος μου ρωτησε "ποιος?" απαντησαν οτι πρεπει να κανει αιτηση για να το μαθει αυτο.
Μηπως τα λεφτα τα τρωνε αυτοι?...
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Τελευταία διόρθωση: 21 Απρ 2015 17:39 από Johan (larry).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα