Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1

Απ: ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 23 Μαϊ 2011 03:03 #10

  • newmember
  • Το Άβαταρ του/της newmember
Θα τα βάλεις όλα (εφάπαξ + αποζημίωση) στο 659. Θα σου έρθει εκκαθαριστικό κανονικά. Αργότερα θα σου έρθει έκτακτη εισφορά επειδή είσαι πάνω από τις 100Κ και το σύστημα δεν γνωρίζει τις πηγές των ποσών του 659. Θα πας στη ΔΟΥ και θα κάνεις αίτηση να διορθωθεί η έκτακτη εισφορά γιατί, βάσει εγκυκλίου, το εφάπαξ απαλλάσσεται από την έκτακτη εισφορά. Θα περάσουν 4-5 μήνες κατά τους οποίους θα σου έρχεται υπενθύμιση να πληρώσεις την εισφορά. Θα αγνοείς αυτές τις υπενθυμίσεις. Στο τέλος, θα σου έρθει διορθωμένη έκτακτη εισφορά με μηδενικό ποσό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 25 Μαϊ 2011 14:43 #11

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ενας λογιστής με συμβούλεψε να μην τα αναφέρω αυτά τα ποσά στο 659 διότι δεν είναι υποχρεωτικά μια και απαλλάσσονται από τον φόρο, για να μην υποστώ την ταλαιπωρία της έκτακτης εισφοράς και της ανάκλησής της. Και ότι αν θελήσω να αγοράσω κάτι με αυτά τα χρήματα μπορώ να τα δικαιολογήσω σαν ανάλωση μέρους του μισθού μου από τα προηγούμενα χρόνια που δούλευα. Η γνώμη σας ποια είναι σε όλα αυτά?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 26 Μαϊ 2011 01:05 #12

  • Κώστας1 (koter)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας1 (koter)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Δημοσιεύσεις: 205
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: 0 (9)
Με αφορμή την επαναφορά του θέματος στο προσκήνιο και εφόσον είχα ξεχάσει να απαντήσω στο φίλο Μανώλη, έχω να πω τα εξής:
ΜΑΝΟΛΗΣ έγραψε:
1. Το έντυπο αναφέρει επί λέξει: ".....Επίσης, γράψτε και τα ποσά που δε θεωρούνται εισόδημα (π.χ. αποζημίωση για ατύχημα, εφάπαξ ασφαλιστικού οργανισμού κτλ.)."
Εφόσον λοιπόν για τους κωδικούς 781 και 782 αναφέρεται το παραπάνω νομίζω ότι όλα τα άλλα περιττεύουν, δεν σταματώ όμως εδώ και συνεχίζω.
ΜΑΝΟΛΗΣ έγραψε:
Στους κωδικούς που αναφέρω, αναγράφουμε ποσά που αποκτήσαμε, άρα θεωρούνται εισόδημα, αλλά δεν καταχωρούνται με τα -τυχόν-
άλλα εισοδήματα του πίνακα 4, επειδή φορολογούνται με ειδικό τρόπο (αυτοτελώς), ανάλογα με την πηγή προέλευσης.
Στον κωδικό 659 που αναφέρεις εσύ δεν αναγράφονται μόνο ποσά που φορολογούνται με ειδικό τρόπο αλλά και ποσά τα οποία απαλλάσσονται από το φόρο (Βλέπε την πρώτη παράγραφο στους κωδικούς 659 και 660 της σελίδας 39 των οδηγιών.

Αρα στον εν λόγω κωδικό αναγράφουμε ποσά για εισοδήματα που φορολογούνται με ειδικό τρόπο και επίσης ποσά που δεν θεωρούνται εισόδημα.
ΜΑΝΟΛΗΣ έγραψε:
Στους κωδικούς που αναφέρεις, αναγράφουμε ποσά που ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ, προκειμένου να δικαιολογήσουμε κάποια αγορά, το ποσό της οποίας δεν καλύπτεται από το εισόδημα που έχουμε δηλώσει. Μεταξύ των ποσών που επικαλούμαστε, περιλαμβάνεται βεβαίως και το εφάπαξ ασφαλιστικών οργανισμών.
Οι κωδικοί 781 και 782 που αναφέρω εγώ όντως χρησιμοποιούνται για αυτό το σκοπό, αλλά σε παραπέμπω πάλι στην πρώτη παράγραφο κάτω από την επικεφαλίδα "ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΠΙΝΑΚΑ 6" της σελίδας 39 των οδηγιών, στην οποία φαίνεται ότι όλοι οι κωδικοί του πίνακα 6 χρησιμοποιούνται για τον ίδιο σκοπό.
ΜΑΝΟΛΗΣ έγραψε:
2. Έχω βγει στη σύνταξη (ΙΚΑ) από το 2009 και πέρυσι συμπλήρωσα τη δήλωση μου όπως ακριβώς αναφέρω (και προτείνω) στον φίλο @PANOS V.
ΜΑΝΟΛΗΣ έγραψε:
Μη πανικοβάλεστε.
Είναι άλλο πράγμα το: "Μη δηλώνετε εφάπαξ ή αποζημίωση στον 659 γιατί κινδυνεύετε να σας βάλουν έκτατη εισφορά", όπως αναφέρει ο φίλος @Βαγγέλης και άλλο το μη βάζετε, γιατί θα πληρώσετε έκτακτη εισφορά, όπως πιθανόν κάποιος μπορεί να εκλάβει αυτή την προτροπή.

Επειδή στον κωδικό αυτόν μπαίνουν διάφορα ποσά που -επαναλαμβάνω- ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ, αλλά εισόδημα που φορολογείται με ειδικό τρόπο, εάν υποβάλλει κάποιος τη δήλωσή του ηλεκτρονικά, το κομπιούτερ δεν γνωρίζει την πηγή των χρημάτων που δηλώνει (ξερά νούμερα βάζουμε) και έτσι εφόσον το συνολικό εισόδημα (μαζί δλδ με μισθό, ενοίκια κλπ) υπερβαίνει τις €100.000, έρχεται το "μπουγιουρντί" της έκτακτης εισφοράς.
Εάν όμως η δήλωση υποβληθεί προσωπικά, ή με ταχυδρομείο, το πρόβλημα αυτό αποφεύγεται, διότι ο/η υπάλληλος βλέπει την πηγή προέλευσης των χρημάτων του κωδ. 659.
Στην πρώτη περίπτωση, κάνοντας μια απλή αίτηση (όπως έκανα κι εγώ), απαλλάσσεσαι από όποιο επιπλέον χαράτσι.
Και εγώ φίλε Μανώλη που συνταξιοδοτήθηκα το 2007 από το δημόσιο και έβαλα στη δήλωση του 2008 το εφάπαξ στο κωδικό 659 και παρόλο που δεν έκανα την δήλωση μέσω ιντερνετ την κατέθεσα ο ίδιος, το 2009 με την έκτακτη εισφορά μου ήρθε μπουγιουρντί να πληρώσω 1000 €, φυσικά δεν το πλήρωσα.

Επειδή όταν λέω κάτι δεν το λέω τυχαία και για να επιβεβαιώσω τον αρχικό ισχυρισμό μου θα πω και τούτο.

Πέρσι συνταξιοδοτήθηκε ο αδελφός μου, πριν αρκετό καιρό (και όχι αργότερα από το προηγούμενό μου post) συμπλήρωσε και κατέθεσε ο ίδιος την δήλωση του στην ΔΟΥ, γνωρίζοντας την δική μου περίπτωση δήλωσε το εφάπαξ στον κωδικό 781.

Στον έλεγχο που έκανε ο εφοριακός που παρέλαβε την δήλωση όταν διαπίστωσε την ύπαρξη του ποσού στον συγκεκριμένο κωδικό και πριν προλάβει να δει την βεβαίωση τον ρώτησε αν πρόκειται για εφάπαξ (φυσικά έλαβε θετική απάντηση), χωρίς να αναφέρει οτιδήποτε άλλο σχετικά με αυτό.

Επομένως τι μπορεί να σημαίνει αυτό;;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 26 Μαϊ 2011 13:38 #13

  • newmember
  • Το Άβαταρ του/της newmember
Έχετε δίκιο. Το λέει ξεκάθαρα στις οδηγίες για το 781-782. Το εφάπαξ μπαίνει εκεί και όχι στο 659-660. Εγώ το έβαλα (λανθασμένα όπως αποδεικνύεται) πέρυσι στο 659 και ακολούθησε η διαδικασία που έγραψα παραπάνω. Στη ΔΟΥ δεν μου δημιούργησαν κανένα πρόβλημα, μάλλον είναι σύνηθες λάθος. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, το ποσό δεν φορολογείται και εξαιρείται από την έκτακτη εισφορά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 10 Αυγ 2011 15:01 #14

  • ΖΚ
  • Το Άβαταρ του/της ΖΚ
Νομίζω κι εγώ ότι δεν προκύπτει από πουθενά ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ δήλωσης στον 659 ποσών που φορολογούνται αυτοτελώς (π.χ. αποζημίωση απόλυσης, κλπ) ή απαλάσσονται της φορολογίας. Ο μόνος λόγος να δηλωθούν αφορούν τα τεκμήρια.

Αν και αυτό δεν αποτελεί απόδειξη/επιβεβαίωση το έχω κάνει σε δήλωση παρελθόντος έτους μη δηλώνοντας ποσό από διανομή κερδών (bonus μέσω διανομής κερδών) που φορολογούνταν αυτοτελώς (τότε) χωρίς να υπάρξει θέμα.

Σε κάθε περίπτωση επειδή δεν είμαι ειδικός παρακαλώ για σχόλια όλων των φίλων που έχουν εμπεριστατωμένη άποψη για το θέμα (το οποίο είναι επικαιρο και λόγω έκτακτης εισφοράς)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 15 Αυγ 2011 16:33 #15

  • HLIAS
  • Το Άβαταρ του/της HLIAS
φιλε ζκ. δεν δηλωνουμε πλεον τιποτα στον 659, δεν ειναι υποχρεωτικο καθοτι αυτα για τα οποια προβλεπεται αναγραφει ειναι ηδη φορολογημενα και εχει εξαντληθει η φορολογικη μας υποχρεωση. δηλωνουμε μονο προαιρετικα και μονο σε περιπτωση που θελουμε να δικαιολογησουμε το ποθεν εσχες οπως πχ αγορα ακινητου. εγω την τελευταια φορα που τους εμπιστευτηκα και δηλωσα κερδη απο μετοχες και τοκους καταθεσεων τιμωρηθηκα με εκτατη εισφορα 3000ε. αυτο εγινε διοτι τα συγκεκριμενα ποσα προστεθηκαν με το εισοδημα απο μισθωτες υπηρεσιες που ειχα και ξεπερασαν τα 100000. ο κυριος παπαθανασιου μακραν ο πιο αθλιος υπουργος οικονομικων τις πρωην κυβερνησης του ακαταλληλοτερου. τωρα ειμαστε στα δικαστηρια εχει κριθει αντισυνταγματικη απο το συμβουλιο της επικρατειας και εχει παραπεμφθει στην ολομελεια για τελικη αποφαση. αντε βρες ακρη με τα δικαστηρια και το ελληνικο δημοσιο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 15 Αυγ 2011 18:15 #16

  • antonios (antonakis)
  • Το Άβαταρ του/της antonios (antonakis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ
  • Δημοσιεύσεις: 199
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 0
HLIAS έγραψε:
φιλε ζκ. δεν δηλωνουμε πλεον τιποτα στον 659, δεν ειναι υποχρεωτικο καθοτι αυτα για τα οποια προβλεπεται αναγραφει ειναι ηδη φορολογημενα και εχει εξαντληθει η φορολογικη μας υποχρεωση. δηλωνουμε μονο προαιρετικα και μονο σε περιπτωση που θελουμε να δικαιολογησουμε το ποθεν εσχες οπως πχ αγορα ακινητου. εγω την τελευταια φορα που τους εμπιστευτηκα και δηλωσα κερδη απο μετοχες και τοκους καταθεσεων τιμωρηθηκα με εκτατη εισφορα 3000ε. αυτο εγινε διοτι τα συγκεκριμενα ποσα προστεθηκαν με το εισοδημα απο μισθωτες υπηρεσιες που ειχα και ξεπερασαν τα 100000. ο κυριος παπαθανασιου μακραν ο πιο αθλιος υπουργος οικονομικων τις πρωην κυβερνησης του ακαταλληλοτερου. τωρα ειμαστε στα δικαστηρια εχει κριθει αντισυνταγματικη απο το συμβουλιο της επικρατειας και εχει παραπεμφθει στην ολομελεια για τελικη αποφαση. αντε βρες ακρη με τα δικαστηρια και το ελληνικο δημοσιο.
δηλαδη αυτοι που εχουν καταθεσεις στο εξωτερικο συμπληρωνουν μονο τον κωδικο 029 και τιποτα αλλο? η μηπως ειναι καλο (οχι υποχρεωτικο) να βαλουν και τους τοκους στον 659?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 15 Αυγ 2011 18:50 #17

  • HLIAS
  • Το Άβαταρ του/της HLIAS
antonios έγραψε:
HLIAS έγραψε:
φιλε ζκ. δεν δηλωνουμε πλεον τιποτα στον 659, δεν ειναι υποχρεωτικο καθοτι αυτα για τα οποια προβλεπεται αναγραφει ειναι ηδη φορολογημενα και εχει εξαντληθει η φορολογικη μας υποχρεωση. δηλωνουμε μονο προαιρετικα και μονο σε περιπτωση που θελουμε να δικαιολογησουμε το ποθεν εσχες οπως πχ αγορα ακινητου. εγω την τελευταια φορα που τους εμπιστευτηκα και δηλωσα κερδη απο μετοχες και τοκους καταθεσεων τιμωρηθηκα με εκτατη εισφορα 3000ε. αυτο εγινε διοτι τα συγκεκριμενα ποσα προστεθηκαν με το εισοδημα απο μισθωτες υπηρεσιες που ειχα και ξεπερασαν τα 100000. ο κυριος παπαθανασιου μακραν ο πιο αθλιος υπουργος οικονομικων τις πρωην κυβερνησης του ακαταλληλοτερου. τωρα ειμαστε στα δικαστηρια εχει κριθει αντισυνταγματικη απο το συμβουλιο της επικρατειας και εχει παραπεμφθει στην ολομελεια για τελικη αποφαση. αντε βρες ακρη με τα δικαστηρια και το ελληνικο δημοσιο.
δηλαδη αυτοι που εχουν καταθεσεις στο εξωτερικο συμπληρωνουν μονο τον κωδικο 029 και τιποτα αλλο? η μηπως ειναι καλο (οχι υπ
οχρεωτικο) να βαλουν και τους τοκους στον 659?

ANTONIO. αν δεν εχες προβλημα με τις καταθεσεις στο εξωτερικο και μπορεις να τις δικαιολογησεις με βαση τα εισοδηματα σου συμπληρωνεις αφοβα τον 029, αλλωστε αν εχεις σου ζητουν και οχι ποσα εχεις. τους τοκους αν και εφοσον εχουν φορολογηθει εκει δεν εισαι υποχρεωμενος να τους δηλωσεις αν οχι η τραπεζα του εξωτερικου σου χορηγει βεβαιωση καταβολης τοκων πηγαινεις στη δου τις περιοχης σου πληρωνεις το 10% κρατας την αποδειξη και εισαι οκ. σε καμμια περιπτωση δεν εισαι υποχρεωμενος να δηλωσεις στο 659 τους τοκους. με την πληρωμη του φορου των τοκων στην ημεδαπη εξαντλειται η φορολογικη σου υποχρεωση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 15 Αυγ 2011 19:17 #18

  • ΖΚ
  • Το Άβαταρ του/της ΖΚ
Συμφωνώ απόλυτα (έτσι την πάτησα κι εγώ το 09 αλλά και το 2010 μια και δήλωσα bonus από διανομή κερδών-φορολογείται αυτοτελώς στη πηγή-) και επιβαρύνθηκα με την έκτακτη εισφορά,

Παρόλλα αυτά υπάρχει -θεωρητικά προς το παρόν- ένας κίνδυνος. Εφόσον ζητηθεί να δηλώνουμε εφεξής τις καταθέσεις - όπως ακούγεται- θα υπάρξει πρόβλημα αφόσον δεν έχουν δηλωθεί εισοδήματα στον 659 (εννοείται ότι μιλάμε για νόμιμα εισοδήματα) καθώς τότε θα πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα