Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επιστροφή φόρου

Επιστροφή φόρου 14 Οκτ 2015 13:11 #1

  • tsarkalakos
  • Το Άβαταρ του/της tsarkalakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 700
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 12
Καλημέρα μου ήρθε 18 Σεπτέμβρη ενα εκκαθαριστικό για συμπληρωματική δήλωση που υπέβαλλα φέτος για αναδρομικά εισοδήματα του προηγούμενου φορ.έτους..

Το θέμα ειναι ότι το χαρτί αναγράφει μετά από 15 ημέρες να πάω στην εφορία.

Ο καιρός πέρασε και λόγο δουλειάς δεν μπορώ να πάω.Άμα πάω θα μου τα δώσουν στο χέρι? Μήπως δεν μου τα δώσουν και μου πουν την γνωστή καραμέλα περιμέντε να γίνει συμψηφισμός με τον ενφιά που θα εκδοθει τις επόμενες ημέρες?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή φόρου 14 Οκτ 2015 13:35 #2

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Μην ανησυχεις, αργεί πολύ! Ακόμα δίνουν επιστροφές σε αυτούς που κανανε δήλωση μέχρι Ιουλιο να φανταστεις και κάτι 100ρικα κλπ. Πέρνα μετά απο 1 μηνα (οχι 15 μερες) να σου πουν που βρίσκεται η επιστροφή σου και αν έχουνε IBAN. Στο χέρι δε δινουν τίποτα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή φόρου 14 Οκτ 2015 13:42 #3

  • tsarkalakos
  • Το Άβαταρ του/της tsarkalakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 700
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 12
εχω επιστροφη και απο την φετινή δήλωση και απο την συμπληρωματικη που εκανα για εισοδηματα που ελαβα φετος αναδρομικα..γιαυτο ρωταω

περσυ ειχα επιστροφη και προλαβα να πληρωσω κατι δοσεις του ενφια και μετα μου εκαναν συμψηφισμο και μου φαγανε και ενα
ταληρο!

γιατι με ειδοποιησαν να παω απο κει? μηπως θελουν να μου τα δωσουν μετρητα? 150 ευρω ειναι το ποσο..

για την φετινη επιστροφη ειχα παει τελη αυγουστου και μου ζητησαν το iban μου αν και εγω το ειχα συμπληρωσει και στην δηλωση απο κατω και μου ειπαν οτι μεσα σεπτεμβρη θα μου τα βαλουν...ακομα ΤΙΠΟΤΑ

τωρα να πληρωσω ενφια η οχι? να παω στην εφορια ? το θεμα ειναι οτι δεν μπορω λογω δουλειας εκτος και αν μου τα δωσουν μετρητα χαλαλι να ζητησω μια χαρη
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
Τελευταία διόρθωση: 14 Οκτ 2015 13:45 από tsarkalakos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή φόρου 20 Οκτ 2015 13:06 #4

  • tsarkalakos
  • Το Άβαταρ του/της tsarkalakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 700
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 12
Σε συμψηφισμό της επιστροφής φόρου για τα εισοδήματα του 2014 με την πρώτη δόση του ΕΝΦΙΑ θα προχωρήσει το υπουργείο Οικονομικών, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.
Αυτό σημαίνει ότι στο τέλος Οκτωβρίου, εάν κάποιος δικαιούται επιστροφής φόρου από τη φετινή του δήλωση, θα δει την πρώτη δόση του ΕΝΦΙΑ να μειώνεται κατά το ύψος της επιστροφής.
Πρόκειται για ένα θέμα που αφορά κυρίως μισθωτούς, στους οποίους γίνεται κάθε μήνα παρακράτηση από το μισθό και υπάρχει σοβαρή πιθανότητα στο τέλος να δικαιούνται επιστροφής φόρου.
Παράδειγμα
Για παράδειγμα, εάν κάποιος δικαιούται επιστροφή 300 ευρώ και η πρώτη δόση του ΕΝΦΙΑ είναι 400 ευρώ, θα πρέπει να καταβάλει στο Δημόσιο μόνο τα 100 ευρώ.
Χρειάζεται προσοχή διότι ο συμψηφισμός θα γίνει την τελευταία ημέρα του Οκτωβρίου. Εάν λοιπόν κάποιος δεν γνωρίζει το θέμα, υπάρχει κίνδυνος να πληρώσει χωρίς λόγο δύο φορές την πρώτη δόση.
Σημειώνεται πάντως πως στο υπουργείο Οικονομικών υπάρχουν και δεύτερες σκέψεις για το θέμα.
Συγκεκριμένα, εξετάζεται η κατάργηση του συμψηφισμού. Στο υπουργείο πάντως θα πρέπει να κινηθούν γρήγορα, καθώς ο χρόνος μέχρι τις 30/10, οπότε λήγει η προθεσμία για την πληρωμή της πρώτης δόσης είναι λίγος.


www.moneyonline.gr/site/article/8148/sim...i-forou-pos-tha-gini
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
Τελευταία διόρθωση: 20 Οκτ 2015 13:07 από tsarkalakos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή φόρου 20 Οκτ 2015 19:46 #5

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
πώς θα γινει αυτο οταν δεν εχει γινει εκκαθαριση των δηλωσεων ακομα?αυτοι εκκαθαριζουν δηλωσεις του μηνους ιουνιου ακομα ενω η ημερομηνια υποβολης ηταν 5 σεπτεμβριου...εγω εκανα δηλωση αυγουστο και περιμενω μια επιστροφη φορου και οταν ρωτησα την εφορια μου ειπε πανω απο εξαμηνο θα περιμενω για να γινει εκκαθαριση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή φόρου 21 Οκτ 2015 02:07 #6

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Οι δηλώσεις πλέον εκκαθαρίζονται αυτόματα (εκτός και αν σου λέει να περάσεις για έλεγχο), απλά περιμένεις πότε θα βάλουν την επιστροφή. Συνεπώς όταν βγεί ο ΕΝΦΙΑ, τότε θα συμψηφιστεί το ποσό. Αν όχι μπορείς να πάς και επιτόπου και να ζητήσεις συμψηφισμό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή φόρου 21 Οκτ 2015 02:44 #7

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
ermakos έγραψε:
Οι δηλώσεις πλέον εκκαθαρίζονται αυτόματα (εκτός και αν σου λέει να περάσεις για έλεγχο), απλά περιμένεις πότε θα βάλουν την επιστροφή. Συνεπώς όταν βγεί ο ΕΝΦΙΑ, τότε θα συμψηφιστεί το ποσό. Αν όχι μπορείς να πάς και επιτόπου και να ζητήσεις συμψηφισμό.


εκτος απο αυτες που πανε για ελεγχο στην εφορια εννοεις και αυτες που πανε στη ΔΗΛΕΔ? γιατι γι'αυτους που πανε για ελεγχο δεν θα γινει συμψηφισμος για τον ΕΝΦΙΑ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή φόρου 21 Οκτ 2015 12:56 #8

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Λογικά συμψηφισμός γίνεται για τα πάντα (αν σου χρωστάνε δηλαδη, με ότι χρωστας), το είδα επιτόπου που το κάνανε. Αν έχεις μεγάλη επιστροφή (νομιζω 1500και πάνω ή έκπτωση απο αναπηρία κλπ) ζητάνε και ελέγχουνε τη δήλωση, αν όμως σου έχει βγεί ηλεκτρονικό εκκαθαριστικό, τότε δε χρειάζεται άλλος έλεγχος και απλά μπαίνει στη σειρά για επιστροφές και αργεί αρκετα....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή φόρου 22 Οκτ 2015 02:28 #9

  • Zis (teris3)
  • Το Άβαταρ του/της Zis (teris3)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 130
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 20
  • Κάρμα: 1 (1)
Εκανα την δήλωσή μου το καλοκαίρι και μου βγήκε αμέσως το ηλεκτρονικό εκκαθαριστικό για επιστροφή 600€. Είχα δώσει και IBAN και περίμενα κανονικά την καταβολή της επιστροφής αλλά μέχρι και σήμερα ΤΙΠΟΤΑ.
Δεν είχα κάνει καμία ενέργεια και απλά περίμενα αλλά σήμερα που μου εμφανίστηκε ο ΕΝΦΙΑ με έτσουξε! Τί να κάνω τώρα; Να πάω εφορία και να ζητήσω χειροκίνητα συμψηφισμό;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα