Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Ε1 ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ε1 ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 30 Μαϊ 2015 12:40 #1

  • stathistaxi
  • Το Άβαταρ του/της stathistaxi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 56
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 3 (2)
Μηπως ξερει κανεις πως φορολογεί τους κατοίκους εξωτερικού ? Εκανα δήλωση της θείας μου με 6000 συνταξη. Δεν υπάρχει ούτε αυτοκίνητο ούτε σπίτι μόνο 1 ευρώ τόκος .. Δηλ το μόνο εισόδημα είναι σύνταξη 6000 κ 1 ευρώ τόκος το GSIS λέει να πληρώσω 1320 ε .!!! Γιατί ??? Δεν έχει αφορολόγητο 9500 ε ???? Τικαρισα κ το κουτάκι που υποχρεούται να κάνει δήλωση στην Ελλάδα..Ξέρει κανείς κάτι ???
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ε1 ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 30 Μαϊ 2015 14:04 #2

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
stathistaxi έγραψε:
Μηπως ξερει κανεις πως φορολογεί τους κατοίκους εξωτερικού ? Εκανα δήλωση της θείας μου με 6000 συνταξη. Δεν υπάρχει ούτε αυτοκίνητο ούτε σπίτι μόνο 1 ευρώ τόκος .. Δηλ το μόνο εισόδημα είναι σύνταξη 6000 κ 1 ευρώ τόκος το GSIS λέει να πληρώσω 1320 ε .!!! Γιατί ??? Δεν έχει αφορολόγητο 9500 ε ???? Τικαρισα κ το κουτάκι που υποχρεούται να κάνει δήλωση στην Ελλάδα..Ξέρει κανείς κάτι ???

Δυστυχώς φίλε μου είναι για άλλη μια φορά η παράνοια του ελληνικού κράτους. Ο φόρος που βλέπεις είναι ο φόρος που υπολογίζεται με τη χρήση της κλίμακας μισθωτών/συνταξιούχων. Δηλ. 6.000 x 22% (πρώτη κλίμακα) = 1320€ χωρίς κανένα αφορολόγητο γιατί δεν ισχύει για τους κατοίκους εξωτερικού. Είναι η πρώτη φορά που η θεία σου κάνει δήλωση; Αν είχε και πέρυσι τέτοια σύνταξη τα ίδια θα είχε πληρώσει. Η διαφορά πέρυσι ήταν ότι τελευταία στιγμή είχαν απαλλάξει τους κατοίκους εξωτερικού από τα τεκμήρια διαβίωσης (κάτι που δεν έχει γίνει ακόμα φέτος) με αποτέλεσμα πάλι να ισχύει η κλίμακα αλλά μόνο για πραγματικά εισοδήματα και όχι τεκμαρτά. Συμπέρασμα, εφόσον υπάρχει η σύνταξη των 6000€ τα 1320€ φόρο δεν τα γλιτώνει ακόμα κι αν τελικά δεν ισχύσουν τεκμήρια διαβίωσης γιατί ούτως ή άλλως τα ξεπερνά με τα 6000.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Ε1 ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 30 Μαϊ 2015 14:10 #3

  • stathistaxi
  • Το Άβαταρ του/της stathistaxi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 56
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 3 (2)
Οχι περυσι δεν ειχε πληρωσει τοσο ειχε πληρώσει 200 ε . Κάθε χρόνο κάνει δήλωση. Δηλαδη καταργ΄θηκε το αφορολόγητο για τους συνταξιούχους ?? Το Online πρόγραμμα που΄κυκλοφορεί στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ βγάζει ότι δεν πρέπει να πληρώσει φόρο καθόλου!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ε1 ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 30 Μαϊ 2015 14:18 #4

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Επειδή έχω προσωπική περίπτωση συγγενή μου, αυτό που σου λέω για το 22% επί της σύνταξης είναι 101% τσεκαρισμένο (εγώ έκανα τη δήλωση και είδα την εκκαθάριση). Για να πληρώσει μόνο 200€ πέρυσι όπως γράφεις είτε πρέπει να είχε δηλώσει πολύ μικρότερη σύνταξη είτε να μην δήλωσε κάτοικος εξωτερικού είτε να είχε κάποιους άλλους κωδικούς (που δεν γνωρίζω) που να μειώνουν το φορολογηθέν εισόδημα. Όσο για τα προγράμματα, τα περισσότερα είναι ανακριβή (το γνωρίζω εκ πείρας). Όσο για το αφορολόγητο, δεν ίσχυε ποτέ, επαναλαμβάνω, για τους κατοίκους εξωτερικού.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 30 Μαϊ 2015 14:19 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), stathistaxi
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.052 δευτερόλεπτα