Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Δηλωση τοκων στην Εφορια

Δηλωση τοκων στην Εφορια 21 Μαρ 2013 14:45 #37

  • Loulis Loulakis (loulis)
  • Το Άβαταρ του/της Loulis Loulakis (loulis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 158
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 0 (7)
Κι αν υπάρχουν τόκοι σε λογαριασμό με πολλά ονόματα, ποιος οφείλει να τα δηλώσει ?
Ο καθένας όσα εισέπραξε απ' αυτά ? Κι αν ναι, πως αποδεικνύεται ?
Ο πρώτος αναγραφόμενος ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δηλωση τοκων στην Εφορια 21 Μαρ 2013 17:49 #38

  • phil
  • Το Άβαταρ του/της phil
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 44
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0 (1)
Λογικά όλοι οι συνδικαούχοι οφείλουν να δηλώσουν τους τόκους.

Χρειάζεται βεβαίωση από την τράπεζα εκτός κι αν μας κάνουν κάποια έκπληξη και οι τράπεζες στέλνουν απευθείας τα στοιχεία στην εφορία.

Οι τόκοι μοιράζονται ανάλογα με τον αριθμό των συνδικαιούχων.

Loulis Loulakis έγραψε:
Κι αν υπάρχουν τόκοι σε λογαριασμό με πολλά ονόματα, ποιος οφείλει να τα δηλώσει ?
Ο καθένας όσα εισέπραξε απ' αυτά ? Κι αν ναι, πως αποδεικνύεται ?
Ο πρώτος αναγραφόμενος ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δηλωση τοκων στην Εφορια 21 Μαρ 2013 18:40 #39

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Οι τόκοι δηλώνονται από όλους του συνδικαιούχους και μοιράζονται ισόποσα σε αυτούς (φορολογικά).
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δηλωση τοκων στην Εφορια 21 Μαρ 2013 20:10 #40

  • coltakias
  • Το Άβαταρ του/της coltakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 163
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 0
σωστος ο μακπερ...μα καλα τοσα χρονια που δεν υπηρχε και ο φορος αλληλεγθης κανενας δε δηλωνε τοκουσ????ισα ισα ετσι μπορουσες να δικεολογισεις και πιθανον αγορες που εκανες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δηλωση τοκων στην Εφορια 26 Μαρ 2013 00:09 #41

  • adria
  • Το Άβαταρ του/της adria
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
Να ρωτήσω και κάτι άλλο:
εκεί που τα έχω τα χρήματα έχει επιτόκιο 35% στους τόκους, οπότε γιατί να είμαι υποχρεωμένη να τα δηλώσω και εδώ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δηλωση τοκων στην Εφορια 30 Μαρ 2013 06:45 #42

  • μπέκος (thanos)
  • Το Άβαταρ του/της μπέκος (thanos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 78
  • Κάρμα: 0
σοφη κουβεντα ο μεγαλος!!!!!!!!

Ο Τσιγκούνης έγραψε:
adria έγραψε:
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Είχα καποια χρήματα νόμιμα σε ελληνική τράπεζα και τα έστειλα εδώ και κάποιο καιρο σε τράπεζα του εξωτερικού. Εκεί μου φορολογουν κανονικά τους τόκους. Η ερώτηση μου είναι η εξής: όταν θα κάνω δήλωση πρέπει να δηλώσω τους τόκους και εδώ? Και αν ναι, για ποιον λόγο αφού έχουν ήδη φορολογηθεί στην χώρα που έχω το λογαριασμό? Από την άλλη αν δεν τους δηλώσω αυτό με βάζει αμέσως στην κατηγορία του φοροφυγά?

Όποιος γνωρίζει και μπορεί να μου απαντήσει τον ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Στο νέο νόμο 4110/2013, άρθρο 2 παρ. 3, αναφέρει:
«Στους τόκους που αποκτά φυσικό πρόσωπο κάτοικος Ελλάδας από καταθέσεις στην αλλοδαπή ή από ομολογιακά δάνεια που εκδίδονται σε αυτή και παραμένουν στην αλλοδαπή, ο δικαιούχος υποχρεούται να αποδίδει τον οφειλόμενο φόρο δεκαπέντε τοις εκατό (15%) με την υποβολή δήλωσης στην αρμόδια δημόσια οικονομική υπηρεσία μέχρι και την 31η Ιανουαρίου του επόμενου από την καταβολή ή πίστωση έτους, προσκομίζοντας και το πρωτότυπο αποδεικτικό της αλλοδαπής τράπεζας ή πιστωτικού οργανισμού, από το οποίο θα προκύπτει
το ποσό των τόκων που καταβλήθηκε ή με το οποίο πιστώθηκε ο λογαριασμός του στην αλλοδαπή κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος, ο φόρος που έχει παρακρατηθεί και ο χρόνος καταβολής ή πίστωσης.
Από το συνολικό ποσό του φόρου που αναλογεί και πρέπει να αποδοθεί, εκπίπτει ο φόρος που αποδεδειγμένα έχει παρακρατηθεί από τα φυσικά πρόσωπα σε κράτος με το οποίο η Ελλάδα έχει θέσει σε ισχύ Σ.Α.Δ.Φ. για το εισόδημα που προέκυψε σε αυτό και μέχρι του ποσού του φόρου που αναλογεί για το εισόδημα αυτό στην Ελλάδα, εφόσον ο φόρος που παρακρατήθηκε στο άλλο κράτος ορίζεται στις διατάξεις της Σ.Α.Δ.Φ..»
Επομένως αν η χώρα που διατηρείς λογαριασμό έχει συμφωνία αποφυγής διπλής φορολόγησης, τότε εδώ δίνεις την διαφορά φόρου (αν πλήρωσες 10%, εδώ θα πρέπει να δώσεις το 5%) μέχρι την 31η Ιανουαρίου του επόμενου από την καταβολή των τόκων έτους.
Επιπλέον, αν δεν θες να λάβεις τον χαρακτηρισμό του φοροφυγά, το δηλώνεις στο Ε1 για να πληρώσεις άλλο 1% ή 2% φόρο αλληλεγγύης όπως λέει ο φίλος George.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δηλωση τοκων στην Εφορια 04 Απρ 2013 15:46 #43

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
εχω λογαριασμο στο εξωτερικο, και πηγα να δηλωσω το φορο τοκων

Επειδη ειμαι συνδικαιουχος με τον αδερφο μου, ο εφορας ,μου ειπε

οτι θα πρεπει και οι δυο να κανουμε δηλωσεις για τους τοκους και μαλιστα ο καθενας να δηλωσει τους ΜΙΣΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ !!!!

Του εξηγησα, οτι τα λεφτα ειναι δικα μου , και οτι ο αδερφος μου, μπηκε συνδικαιουχος για λογους ασφαλειας, αλλα δεν το δεχθηκε.

Τελικα εφυγα , νευριασμενος απο την εφορια και δεν πληρωσα φραγκο

τι ισχυει τελικα?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δηλωση τοκων στην Εφορια 04 Απρ 2013 15:50 #44

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Αυτο που σου ειπε ο εφορος οσα ονοματα και διαιρεις το ποσο . Στην περιπτωσή σου δια 2 . Οταν βαζεις συνδικαιουχο αυτο ειναι σε απλα λογια .
Επισης οτι ειπε ο Τσιγκουνης για την διαφορα φορων . Οτι ειχα πει δηλαδη πριν 1 χρονο για την διαφορα χωρας με αποφυγη διπλης φορολογιας και χωρας που δεν υπαγεται στην συμφωνια .
Τελευταία διόρθωση: 04 Απρ 2013 15:53 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δηλωση τοκων στην Εφορια 04 Απρ 2013 16:21 #45

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Αυτο που σου ειπε ο εφορος οσα ονοματα και διαιρεις το ποσο . Στην περιπτωσή σου δια 2 . Οταν βαζεις συνδικαιουχο αυτο ειναι σε απλα λογια .
Επισης οτι ειπε ο Τσιγκουνης για την διαφορα φορων . Οτι ειχα πει δηλαδη πριν 1 χρονο για την διαφορα χωρας με αποφυγη διπλης φορολογιας και χωρας που δεν υπαγεται στην συμφωνια .

Δεν είναι Έτσι διότι ένας άλλος φίλος μου είχε κ αυτός συνδικαιουχο και στην εφορία δεν του ζητήσαν δυο δηλώσεις φόρου τόκων ....

Ότι του καπνίσει του κάθε εφορα ........
Τελικά τι ισχύει ; Υπάρχει καμία εγκύκλιος ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα