Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Επιλογή χρηστικών ερωτήσεων απαντήσεων σχετικά με PrivatBank

Επιλογή χρηστικών ερωτήσεων απαντήσεων σχετικά με PrivatBank 19 Φεβ 2011 19:21 #1

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
-Τηλέφωνα και email υπάρχουν στην σελίδα www.privatbank.ua/info/index3.stm?fileName=d6_30_2_18e.html.

-Η PrivatBank καλύπτεται από το Σχέδιο Προστασίας Καταθέσεων της Κύπρου μέχρι 100.000 ευρώ ανά καταθέτη.

-ΑΚΗΣ: Δεχονται την καταθεση του ποσου, ειτε με τραπεζικη επιταγη, ειτε μεσω μεταφορας χρηματων απο αλλη τραπεζα.

-protoporos: Οδύσεια για ανοιγμα λογαριασμού στην privat bank Κύπρου.
Εστειλα ενα ποσο σε λογαρισμο που διατηρώ στην eurobank Κύπρου, πήγα στην Κύπρο, πήρα επιταγή για να την καταθέσω σε προθεσμιακή στην Privat Bank και μου είπαν οτι θα πρέπει να περιμένω περίπου μια εβδομάδα για το ανοιγμα του λογαριασμού γιατι τόσο κανουν να εμφανιστούν τα χρήματα. Τρελλάθηκα γιατι είχα κανονίση την επιστροφή μου για την επόμενη μέρα.
Τελικά εμαθα οτι η μόνη τράπεζα με την οποία έχει συμφωνία η Privat Bank για άμμεση εμφάνηση επιταγής είναι η Marfin Κύπρου.
Φεύγω στην Marfin καταθέτω εκει την επιταγή σε λογαριασμό που ανοιξα, παίρνω επιταγή δική τους και την καταθέτω στην Privat Bank.

-protoporos: σχετικά με το άνοιγμα Λογαριασμού στην Privat Bank σε ενημερώνω οτι ειναι σχετικά εύκολο πέρα απο τα προσωπικά εγγραφα ταυτότητα Διαβατήριο χρειάζεται και κάποιος λογαριασμός κονής οφέλειας που να δειχνη τη διεύθυνση μόνιμης διαμονής σου.
Το κλίμα και η αντιμετωπιση στην τράπεζα ηταν πολύ καλό, ύπάρχει δυνατότητα για internet Banking αλλά το σύστημα δεν είναι τελευταίας γεννιάς. Το μονο πρόβλημα ειναι η εμφάνιση των χρημάτων στο λογαριασμό που ανοίγεις που μπορεί να κάνει πανω απο εβδομάδα για να εμφανιστει αν η μεταφορά προερχεται απο οποιαδήποτε αλλη τράπεζα της Κύπρου εκτός της Marfin Laikis Κύπρου με την οποία έχει ειδική συμφωνία για άμμεση εμφάνηση του ποσου. Αν δεν γνωρίζει κάποιος τις συγκεκριμένες λεπτομέρειες μπορει να χρειαστει να παραμείνει στη Κύπρο πάνω απο εβδομάδα για ολοκλήρωση τις διαδικασίας. Κατι που δεν μου αρεσε είναι οτι στην αρχή μου ζήτησαν να χρεώνουν 50 ευρώ για καθε μήνα που θα εμβάζουν τους τοκους σε λογαριασμό μου σε τράπεζα στην Ελλάδα. Τελικά μετα απο αντίδραση μου και δαιπραγμάτευση το ποσό αυτο έπεσε στα 30 ευρώ. Αν όμως δεν χρειάζεσαι τους τοκους κάθε μήνα αλλα κάθε 2 μήνες π.χ. τοτε χρεώνεσε τα 30 ευρω κάθε δίμηνο.

-DIMITRIS: ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΣ ΠΕΜΠΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΛΑΡΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΔΑΡΟΔΡΟΜΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΝΟΥΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝΕΒΗΚΑ ΜΕΧΡΙ ΠΑΝΩ ΤΗΝ ΑΥΞΕΝΤΙΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ...
ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΠΑΘΑ ΕΝΑ ΣΟΚ ΜΕ ΤΑ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 25 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΠΟΛΥ ΛΙΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥΝΤΟ
ΜΕ ΔΥΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΕΝΑ ΑΝΤΡΑ (ΥΠΕΥΘΥΝΟ) ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ (ΥΠΑΛΛΗΛΟ).
ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ VODAFONE ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ(ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ)
ΑΙΤΗΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΚΥΠΡΟΥ
ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ IBAN ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ
ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΑ ΠΡΟΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ
ΥΠΕΓΡΑΨΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΕΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ ΤΟΥΣ.ΔΛΔ
ΕΑΝ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑΙΝΑ ΠΕΛΑΤΗ ΘΑ ΜΟΥ ΕΔΙΝΑΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΤΟ ΥΠΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ
ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΟΥ ΚΥΠΡΙΑΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ 100.000 ΕΥΡΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΔΑΝΕΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΤΟΚΙΑ
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΟΥΚΡΑΝΙΑ (19%)
ΟΤΙ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΤΟΚΙΟ 11% ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΑΛΛΑ ΛΟΓΟ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ ΚΥΠΡΙΩΝ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΣΕ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΚΥΠΡΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ 5,5% ΓΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ
ΕΜΒΑΣΜΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ 150000 ΕΥΡΩ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 200 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΚΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΕΛΛΑΔΑ 35 ΕΥΡΩ
ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΚΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΖΗΤΑΩ ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 10 ΔΟΛΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΕΚΤΥΠΩΝΟΥΝ STATEMENT KAI ΕΙΝΑΙ ΟΚ
ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΑΛΕΙ ΣΤΟ ΜΑΙΛ ΣΕ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ
ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ ΕΜΒΑΣΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ. ..

-vaany: Αν καταλαβα καλα μπορει κανεις να παει στην Κυπρο να ανοιξει το λογαριασμο να ξαναεπειστρεψει στην Ελλαδα και μετα να στειλει το εμβασμα των 150.000€ στην PRIVATBANK Ετσι δεν ειναι;
Η μηπως πρεπει να το στειλει στη Marfin Κυπρου και να το παραλαβει μετα απο εκει αυτοπροσωπως υπο μορφην επιταγης και να το προσκομισει ιδιοχειρως στην PRIVATBANK;

DIMITRIS: ΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙΣ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΕΜΒΑΣΜΑ ΚΑΤΕΥΘΕΊΑΝ ΣΤΗ PRIVATBANK.
ΚΑΙ ΣΤΗ MARFIN ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΕΜΒΑΣΜΑΤΟΣ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ

-Apostolis: Με συνδικαιούχους πληρεξούσια κτλ ρώτησες τί παίζει;;
DIMITRIS:ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ
ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΠΑΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ.
Ανώνυμος: μετα απο επικοινωνια που ειχα με την privat bank στην Λαρνακα με διαβαιβεωσαν οτι δεν επιτρεπεται να μπει συνδικαιουχος στους λογαριασμους της συγκεκριμένης τραπεζας παρα μόνο ενας πληρεξούσιος σε περιπτωση θανάτου ή ατυχήματος(ο οποιος δεν φένεται ως όνομα στο βιβλιάριο) και προφανώς δεν δικαιούται αποζημίωση απο το ΤΕΚΕ Κύπρου.

-Apostolis:Ας πουμε σε περίπτωση θανάτου ρώτησες τί συμβαίνει;;
DIMITRIS:ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΟ ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΦΟΡΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΕΧΕΙ
ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΣΤΟ
INTERNET(ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

-Apostolis:Γενικά η εντύπωσή σου από την τράπεζα ποια είναι;;
DIMITRIS:ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΤΗ ΛΑΡΝΑΚΑ ΜΕΤΡΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΣΑΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΛΗ
protoporos: η συγκεκριμένη τράπεζα ειναι απο τις μεγαλύτερες στην Οκρανία και με θετικά σχόλια στο τύπο.
Ανώνυμος:Egw exw kanei edw kai 3 mhnes thn prothesmiakh me 12,5% .
Ektos vevaia tou 1% peripou epitokiou ton mhna exw tis kalyteres entipwseis apo thn trapeza kai thn ekshphrethsh tous.
Γνῶθι σαὐτόν
Τελευταία διόρθωση: 24 Φεβ 2011 10:00 από Ο Τσιγκούνης (T$ig).
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.054 δευτερόλεπτα