Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 12 Ιουν 2015 02:13 #55

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Δραττομαι της ευκαιριας να σε ρωτησω κι εγω φιλτατε tsig, μπανει στον 743 επενδυτικο συμβολαιο του οποιου η αποδοση εξαρταται εν μερει απ το χρηματιστηριο?
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 12 Ιουν 2015 16:06 #56

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Johan (larry) έγραψε:
Δραττομαι της ευκαιριας να σε ρωτησω κι εγω φιλτατε tsig, μπανει στον 743 επενδυτικο συμβολαιο του οποιου η αποδοση εξαρταται εν μερει απ το χρηματιστηριο?
Αντιγράφω από τις οδηγίες:
ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ ότι, στην έννοια των χρεογράφων συμπεριλαμβάνονται οι μετοχές, οι ομολογίες, 
τα έντοκα γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου, τα ομόλογα τραπεζών, τα προθεσμιακά συμβόλαια, 
τα συμβόλαια μελλοντικής εκπλήρωσης, τα συμβόλαια δικαιωμάτων προαίρεσης, τα μερίδια αμοιβαίων 
κεφαλαίων, οι μετοχές και γενικά προϊόντα που μπορούν να διαπραγματεύονται στα χρηματιστήρια 
και στις αγορές.
Ίσως από τα παραπάνω μπορείς να καταλάβεις αν πρέπει να το δηλώσεις.
Γνῶθι σαὐτόν
Τελευταία διόρθωση: 12 Ιουν 2015 16:07 από Ο Τσιγκούνης (T$ig).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 12 Ιουν 2015 19:28 #57

  • dimopoulos (dimo)
  • Το Άβαταρ του/της dimopoulos (dimo)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 41
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
PantelisP (Pantelis Panagiotidis) έγραψε:
Ρωτηστε κάποιον λογιστή, δεν είναι δύσκολες αυτές οι καταστάσεις, καθημερινότητα τους θα ελεγα. Τα φορουμς καλά είναι, αλλα πετάγονται και λένε διαφοροι χαζομάρες που και τρομάζει ο κόσμος, συν οτι τα βλέπουν και οι έφοροι, που εχουν (οικονομικό) όφελος να στριμώχνουν όποιον νομιμο έχει λεφτά (αποψη μου).

Αν και το παραπάνω έχει γραφτεί προ ημερών θα ήθελα να πω δυο σκέψεις μου σχετικά.
Δεν δίνω τη δήλωσή μου σε λογιστή όχι γιατί λυπάμαι τα 50 ευρώ αλλά για τους παρακάτω λόγους:

1. Θέλω να ελέγχω ο ίδιος τι ακριβώς κάνω.
2. Στους περισσότερους δεν έχω εμπιστοσύνη ότι ξέρουν για μετοχές κλπ. ούτε ότι θα κάτσουν να πολυσκοτιστούν για το πως θα γλιτώσω εγώ τώρα ή και μελλοντικά κάποιο ποσό.
3. Οι ελάχιστοι που μάλλον είναι καλοί, δεν δίνουν σημασία σε έναν μεμονωμένο πελάτη των 50 ευρώ. Δεν ασχολούνται καν οι ίδιοι και πασάρουν τη δήλωση σε κάποιον υπάλληλο.

Ισως όμως να απευθυνθώ σε κάποιον και να ρωτήσω μόνο 2-3 συγκεκριμένα πράγματα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gkikri

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 12 Ιουν 2015 20:29 #58

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Ο Τσιγκούνης (T$ig) έγραψε:
Αντιγράφω από τις οδηγίες:
........

Eννοειται οτι τα εχω διαβασει αυτα, αλλα ειναι τρελο να σε φορολογουν για τετοια συμβολαια, αν βαλεις 10000 στον 743 σου βγαζει φορο 1800€, δηλαδη εσυ πας να βγαλεις 4000 σε 10 χρονια και το κρατος σου παιρνει απο τωρα τα μισα?.... :huh:
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 13 Ιουν 2015 15:20 #59

  • dimopoulos (dimo)
  • Το Άβαταρ του/της dimopoulos (dimo)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 41
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Τελικά στο μινι φορολογικό δεν περιλαμβάνει κάτι για τις αγοραπωλησίες μετοχών. Σωστά;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 13 Ιουν 2015 21:50 #60

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Johan (larry) έγραψε:
δηλαδη εσυ πας να βγαλεις 4000 σε 10 χρονια και το κρατος σου παιρνει απο τωρα τα μισα?
Γιατί σου φαίνεται παράξενο αυτό, Larry?

Κι' αν σκεφτεί και ένα τρόπο που να στα παίρνει όλα, αλλά να μη φαίνεται ότι το κάνει, αμφιβάλλεις ότι θα τον εφαρμόσει κι αυτόν?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 15 Ιουν 2015 09:21 #61

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
dimopoulos (dimo) έγραψε:
Τελικά στο μινι φορολογικό δεν περιλαμβάνει κάτι για τις αγοραπωλησίες μετοχών. Σωστά;

Εξυπακουεται πως οτι δεν περιλαμβανεται στο νεο φορολογικο, μενει ως ειχε στο παλιο :laugh:
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 17 Ιουν 2015 12:52 #62

  • akis63
  • Το Άβαταρ του/της akis63
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 22
  • Κάρμα: 0 (3)
Τελικά ακόμη δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια διευκρίνιση για το φοροτεχνικό χειρισμό των αγοραπωλησιών εντός της χρήσης με τη χρήση του ίδιου κεφαλαίου (δηλαδή με χρηματοδότηση των αγορών από προηγούμενες πωλήσεις κ.ο.κ). :whistle:

Κάτι άλλο που θα ήθελα τη γνώμη σας είναι το εξής:
Ο τόκος (τοκομερίδιο) από ομόλογο εξωτερικού που τηρείται όμως σε χαρτοφυλάκιο ελληνικής τράπεζας που ενεργεί ως θεματοφύλακας και εισπράττεται απ' αυτήν και πιστώνεται στον συνδεδεμένο ημεδαπό λογαριασμό αναγράφεται άραγε στον κωδ. 667 (τόκοι ημεδαπής προέλευσης) ή στον κωδ. 669 (τόκοι που αποκτήθηκαν στο εξωτερικό) και ο παρακρατηθείς φόρος 15% από το ημεδαπό πιστωτικό ίδρυμα (δηλαδή τη θεματοφύλακα τράπεζα) αντίστοιχα καταχωρείται στον κωδ. 675 ή στον κωδ. 677;
Το ρωτώ επειδή όταν το ομόλογο βρίσκεται στη θεματοφυλακή ημεδαπού πιστωτικού ιδρύματος ο τόκος εσπράττεται και πιστώνεται απευθείας από το ίδρυμα αυτό χωρίς να "εισάγεται" από τον ίδιο το δικαιούχο, ούτε βέβαια η κινητή αυτή αξία (ομόλογο) βρίσκεται στο εξωτερικό αλλά τηρείται σε ημεδαπό χαρτοφυλάκιο.
Βέβαια το θέμα αυτό είναι καθαρά τυπικό αφού έτσι κι αλλοιώς ο αναλογών φόρος 15% έχει ήδη παρακρατηθεί και αποδοθεί, αλλά αναρωτιέμαι τι είναι ορθότερο.
Τελευταία διόρθωση: 17 Ιουν 2015 13:03 από akis63.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα