Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ...Η συχρονη εκδοχη του ''Ελληνικου'' μαυραγοριτισμου, λεγεται πλεον super maket.

...Η συχρονη εκδοχη του ''Ελληνικου'' μαυραγοριτισμου, λεγεται πλεον super maket. 30 Ιουλ 2015 13:53 #46

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Εχω την εντυπωση οτι ενα μυνημα μου απο τα δυο παραπανω μεταφερθηκε απο/σε αλλο νημα...



ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Τι να την κάνεις την ποικιλια όταν τα περισσότερα γαλακτοκομικά είναι νοθευμένα;
Τότε ήταν λιγότερο επεξεργασμένα τα τρόφιμα, γι' αυτό μιλάω.
Για παράδειγμα, υπάρχει γάλα κ γιαούρτι 0% λιπαρά.
Μα, είναι δυνατόν;
Νερό σκέτο;
Κ όμως, γίνεται, άγνωστο πως.
Μην είσαι σίγουρος πως αυτό που γράφει η εττικέτα είναι κ τα συστατικά που περιέχινται στο προϊόν.
Συνήθως, οι εταιρίες, υπεύθυνα κ με γνώση των συνεπειών του νόμου, αναγράφουν τα συστατικά.
Σιγά μην μπορέσει ο ΕΦΕΤ να κάνει έλεγχο στα χιλιάδες προϊόντα που κυκλοφορούν..
Όταν το κάνει όμως, τότε ακούμε στις ειδήσεις τα κολπάκια που κάνουν...


Δηλαδη ειναι σημερα νοθευμενα ενω παλια δεν ηταν? Τι σε κανει να το πιστευεις αυτο?
Ο κινδυνος νοθειας απο ασυνειδητους παραγωγους ή ελλειψη ελεγχου υπαρχει παντα. Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι η ποικιλια ειναι κακη.
Κανεις δε σε εμποδιζει σημερα να επιλεγεις μη επεξεργασμενα τροφιμα, αλλωστε αυτο κανω κι εγω. Οσο πιο επεξ/νο τοσο πιο βλαβερο.
Τα γαλατα/γιαουρτια 0% δεν ειναι σκετο νερο, ισα ισα που εχουν καλυτερη γευση. Το πως γινεται δεν ειναι αγνωστο, υπαρχει τροπος που το κανουν... Εγω εχω συνηθισει τετοια, κι αν μου δωσεις ενα κανονικο λιπαρουχο γαλα δε θα μπορεσω να το πιω :)
Ο εφετ πιανει 1 και 9 διαφευγουν, μη περιμενεις και πολλα απ αυτον. Αλλα ειναι αλλο η ετικετα που γραφει τα συστατικα(την οποια λιγοι διαβαζουν) και αλλο τα ληγμενα-σαπια κλπ που θα πιασει ο εφετ.
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Τελευταία διόρθωση: 30 Ιουλ 2015 14:15 από Johan (larry).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

...Η συχρονη εκδοχη του ''Ελληνικου'' μαυραγοριτισμου, λεγεται πλεον super maket. 30 Ιουλ 2015 14:07 #47

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:

Το Lidl προωθεί τα δικά του προϊόντα, οπότε, λογικό ειναι να μην έχει τα πάντα.

Kανενα s/m δεν εχει τα παντα, οποτε δε περιμενει κανεις να βρει τα παντα στο lidl.
Αλλα το να εχει πχ. μονο μια μαρκα μακαρονια δεν ειναι λογικο.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Γιαούρτι στραγγιστό 2% έχει, μάρκας ΓΑΛΠΟ.
Το ίδιο κ φρέσκο γάλα, της ίδιας μάρκας.
Σε χάρτινη συσκευασία, στο ψυγείο..
Για ποιό αλατούχο λες;

Τα γαλπο γαλακτοκομικα ειναι ακαταλληλα για μενα, γιατι εχουν πολυ αλατι.
Ολες οι μαρκες εχουν αλάτι, αλλα η συγκεκριμενη εχει μεγαλο ποσοστο.
Γιατι να παιρνεις κι αλατι με το γαλα σου? παει πολυ(αυτο που σου ελεγα πριν για αναγνωση ετικετας;) )

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Τυρί light σε φέτες, έχει, νομίζω μάρκας linessa, κάτι τέτοιο...

Tυρι light καλο σε φετες βρισκω σπανια, επισης και σ αυτα πρεπει να τσεκαρεις το αλατι τους, δεν εχουν ολα το ιδιο.

Προχτες που πηγα βρηκα και πηρα... παρμεζανα light. Hταν σε μικρη συσκευασια σφαιρας και εκανε 1€ και κατι.
Μια αλλη φορα ειχα βρει gouda σε φετες.


ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Νερά, δεν αξίζει να παίρνεις απο κει, εκτός αν , οπωσδήποτε, θες να γλιτώνεις 0,5€ την εξάδα, παίρνοντας νερά μάρκας eviva.. :ohmy:

Δεν αξιζει λεω, γιατι ποιος τα κουβαλαει. Συνηθως παιρνω 6αδα Κορπη απ το καρφουρ για 1,6€.
Εσυ εννοουσες οτι το Eviva ειναι κακο? Επιτραπεζιο ειναι?
Δεν ειναι παντως μια απο τις μαρκες που ειχε αποκαλυφθει προσφατα οτι περιεχουν εξασθενες χρωμιο(συνεχιζουν κανονικα να κυκλοφορουν)...

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Κατσικίσιο γάλα, παίρνω αυτό που παίρνεις κ εσύ.

Βασικα δεν το παιρνω γιατι 2.42€ ειναι πολυ ακριβα, ασε που ειναι και μακρας διαρκειας(γευση αποστειρωμενου).
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Τελευταία διόρθωση: 30 Ιουλ 2015 14:19 από Johan (larry).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.050 δευτερόλεπτα