Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ...Η συχρονη εκδοχη του ''Ελληνικου'' μαυραγοριτισμου, λεγεται πλεον super maket.

...Η συχρονη εκδοχη του ''Ελληνικου'' μαυραγοριτισμου, λεγεται πλεον super maket. 26 Ιουλ 2015 16:58 #1

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
ΣΟΥΠΕΡ (ΜΑΡΚΕΤ) ΑΠΑΤΗ


Ο λογος :

www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64199198

αλλα και ο αντιλογος :

attikipress.gr/safari-timon-apo-katanalotes-kai-super-market/

Συμπερασματα απο τον ενδεικτικο πινακα τιμων :

Το Γερμανικο καλαθι του LIDL συγκρινομενο με το Ελληνικο του Σκλαβενιτη ειναι 30 % χαμηλοτερο.
Αυτο για οσους σπευσουν να δηλωσουν οτι υπερβαλω στον τιτλο περι συχρονης εκδοχης ''Ελληνικου'' μαυραγοριτισμου.

Oργανωμενο ολιγοπωλειο (cartel) σχεδον ομοιων τιμων απο τα ''Ελληνικα'' σουπερ μαρκετ εις βαρος του Ελληνικου νοικοκυριου...

Κατά τα αλλα η Carrefour-Μαρινόπουλος αρχισε να δεχεται την εγκατασταση Ενεχυροδανειστήριων μέσα στους χωρους της.

Ο λαδέμπορος, ο μαυραγορίτης της Κατοχής ξανάρχεται αλλά μεταλλαγμένος! Τώρα δεν κάνει τη δουλειά του στο ημίφως, αλλά κάτω από το λαμπερό φως των πολυκαταστημάτων, νόμιμα και με ταμειακή μηχανή! Και επιπλέον, οι πελάτες του τον «λατρεύουν» αφού τους εξασφαλίζει ταχύτητα, εξυπηρέτηση και θέση πάρκινγκ.

Aπό τη μια οι αλυσίδες σούπερ μάρκετ επιδεικνύουν την κοινωνική ευαισθησία τους επιτρέποντάς μας να αφήνουμε στους ειδικούς κάδους τους τρόφιμα για τους φτωχούς ή παρέχουν έκπτωση 10% (στα τυριά) για τους ανέργους.

Από την άλλη μας διευκολύνουν να πουλήσουμε ό,τι πολυτιμότερο έχουμε και ύστερα να αγοράσουμε τα απαραίτητα.

www.fpress.gr/agora/item/12471-apisteyto...ur-marinopoylos-foto
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 26 Ιουλ 2015 22:18 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

...Η συχρονη εκδοχη του ''Ελληνικου'' μαυραγοριτισμου, λεγεται πλεον super maket. 27 Ιουλ 2015 02:02 #2

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Μαρία,
Διάβασα και τα 3 δημοσιεύματα.
Δεν βλέπω πως προκύπτει ο τίτλος που έβαλες από όσα γράφονται σ' αυτά (μαυραγοριτισμός).

Περιγράφεται μια κατάσταση η οποία είναι απολύτως δικαιολογημένη λόγω της κρίσης, αλλά δεν περιγράφονται φαινόμενα αισχροκέρδειας (αυτό είναι μαυραγοριτισμός) σε καμία περίπτωση.

Όσο για το "αγορά χρυσού" που εγκατέστησε ο Μαρινόπουλος δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κατακρίνεται. Αυτός που αναγκάζεται να πουλήσει κόσμημα για να φάει θα το πουλήσει, είτε στο σαράφικο εντός σουπερμαρκετ, είτε στο σαράφικο δυο γωνίες πιο πέρα. Ειδικά δε το Carrefur (στο οποίο παλιά πήγαινα σε αυτό που είναι κοντά στο ολυμπιακό στάδιο - είχε τις φτηνότερες σκυλοτροφές από παντού) φημίζεται για τις υπενοικιάσεις σε μικρές επιχειρήσεις που κάνει. Newstand, τακούνι εξπρες, βουλκανιζατέρ και πλυντήριο αυτοκινήτου, καφετέρια - fast food, κινητές τηλεφωνίες, είδη καπινστού, ότι θέλεις είχε μέσα (δεν ξέρω αν τα έχει ακόμα - έχω καιρό να πάω).
Τι πα να πει: "Από την άλλη μας διευκολύνουν να πουλήσουμε ό,τι πολυτιμότερο έχουμε και ύστερα να αγοράσουμε τα απαραίτητα"? Δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνουν?
Να μας λένε "Όχι, όχι, μην το πουλήσεις!"?
Να μας τα δίνουν τσάμπα?
Να μας στέλνουν στο σαράφη του ημίφωτος?
Να μας ρωτάνε "που βρήκες τα λεφτά να πληρώσεις?" κι αν καταλάβουν ότι είναι από πώληση δαχτυλιδιού να μας διώχνουν από πελάτες αρνούμενοι να τα πάρουν?

Νομίζω ότι ο πραγματικός μαυραγορίτης (και απατεών, και νταβατζής, και εκβιαστής) είναι αυτός που αποφάσισε να βάλει 23% ΦΠΑ σε πάρα πολλά από τα βασικά είδη, και όχι ο σουπερμαρκετάς.

Οι αναφορές τιμών (σε κάποιο απ' τα 3 λινκ) είναι (νομίζω) πολύ κοντά στην αλήθεια. Και ΔΕΝ είναι κακές.

Γιατί λοιπόν μαυραγορίτες, και γιατί "απάτη" τα σουπερμαρκετ? :woohoo:
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 27 Ιουλ 2015 02:04 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

...Η συχρονη εκδοχη του ''Ελληνικου'' μαυραγοριτισμου, λεγεται πλεον super maket. 27 Ιουλ 2015 02:10 #3

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
Μαρία,
Διάβασα και τα 3 δημοσιεύματα.
Δεν βλέπω πως προκύπτει ο τίτλος που έβαλες από όσα γράφονται σ' αυτά (μαυραγοριτισμός).

Περιγράφεται μια κατάσταση η οποία είναι απολύτως δικαιολογημένη λόγω της κρίσης, αλλά δεν περιγράφονται φαινόμενα αισχροκέρδειας (αυτό είναι μαυραγοριτισμός) σε καμία περίπτωση.

Όσο για το "αγορά χρυσού" που εγκατέστησε ο Μαρινόπουλος δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κατακρίνεται. Αυτός που αναγκάζεται να πουλήσει κόσμημα για να φάει θα το πουλήσει, είτε στο σαράφικο εντός σουπερμαρκετ, είτε στο σαράφικο δυο γωνίες πιο πέρα. Ειδικά δε το Carrefur (στο οποίο παλιά πήγαινα σε αυτό που είναι κοντά στο ολυμπιακό στάδιο - είχε τις φτηνότερες σκυλοτροφές από παντού) φημίζεται για τις υπενοικιάσεις σε μικρές επιχειρήσεις που κάνει. Newstand, τακούνι εξπρες, βουλκανιζατέρ και πλυντήριο αυτοκινήτου, καφετέρια - fast food, κινητές τηλεφωνίες, είδη καπινστού, ότι θέλεις είχε μέσα (δεν ξέρω αν τα έχει ακόμα - έχω καιρό να πάω).
Τι πα να πει: "Από την άλλη μας διευκολύνουν να πουλήσουμε ό,τι πολυτιμότερο έχουμε και ύστερα να αγοράσουμε τα απαραίτητα"? Δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνουν?
Να μας λένε "Όχι, όχι, μην το πουλήσεις!"?
Να μας τα δίνουν τσάμπα?
Να μας στέλνουν στο σαράφη του ημίφωτος?
Να μας ρωτάνε "που βρήκες τα λεφτά να πληρώσεις?" κι αν καταλάβουν ότι είναι από πώληση δαχτυλιδιού να μας διώχνουν από πελάτες αρνούμενοι να τα πάρουν?

Νομίζω ότι ο πραγματικός μαυραγορίτης (και απατεών, και νταβατζής, και εκβιαστής) είναι αυτός που αποφάσισε να βάλει 23% ΦΠΑ σε πάρα πολλά από τα βασικά είδη, και όχι ο σουπερμαρκετάς.

Οι αναφορές τιμών (σε κάποιο απ' τα 3 λινκ) είναι (νομίζω) πολύ κοντά στην αλήθεια. Και ΔΕΝ είναι κακές.

Γιατί λοιπόν μαυραγορίτες, και γιατί "απάτη" τα σουπερμαρκετ? :woohoo:

Οι αναφορες τιμων ειναι στο δευτερο link. To ολιγοπωλιακο φαινομενο ολοι - πλην του LIDL- να εμφανιζουν σχεδον ιδιες τελικες τιμες δεν σε προβληματιζει ?

Και φυσικα ολοι κερδιζουν...Και το LIDL και οι αλοι. Με τι υπερ-ποσοστο ομως ??? (αναφερομαι στους αλλους πλην του LIDL)
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 27 Ιουλ 2015 02:12 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

...Η συχρονη εκδοχη του ''Ελληνικου'' μαυραγοριτισμου, λεγεται πλεον super maket. 27 Ιουλ 2015 03:06 #4

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria (mb361) έγραψε:
Οι αναφορες τιμων ειναι στο δευτερο link. To ολιγοπωλιακο φαινομενο ολοι - πλην του LIDL- να εμφανιζουν σχεδον ιδιες τελικες τιμες δεν σε προβληματιζει ?

Και φυσικα ολοι κερδιζουν...Και το LIDL και οι αλοι. Με τι υπερ-ποσοστο ομως ??? (αναφερομαι στους αλλους πλην του LIDL)

Ναι, ο πίνακας τιμών είναι αυτός:



Προφανώς κερδίζουν. Για τι θα δούλευαν, για την ψυχή της μάνας τους? Κακό είναι που κερδίζουν?

Μην ξεχνάς όμως ότι υπάρχουν μαγαζιά που έχουν κλείσει, ή πουλήθηκαν (πρόσφατα Βερόπουλος). Αυτό σημαίνει πως η δουλειά δεν είναι χρυσωρυχείο.

Επίσης παλιότερα είχα μάθει (λόγω εμπλοκής μου σε δουλειές που είχαν να κάνουν με 2 σουπερμαρκετ) ότι το ποσοστό κέρδους τους (το καθαρό, μετά φθορές, κλοπές, φόρους κλπ) είναι από 1 ώς 2% επί του τζίρου τους.
Βεβαίως σε άλλα είδη βάζουν (μικτό) κέρδος 100% και σε άλλα 0. Το 1-2% που σου λέω είναι ο μέσος όρος.
Δεν έχει το ίδιο ποσοστό κέρδους π.χ. τα μακαρόνια και τα τιρμπουσόν.

Απορώ, γιατί έχεις μια επικριτική διάθεση απέναντι σε μια επιχείρηση που "κερδίζει".
Καλώς κάνει (λέω εγώ) και κερδίζει. Σου είπα ποιος είναι αυτός που εκβιάζει, ληστεύει, κοροϊδεύει.
Αλλά μην το γυρίσουμε πάλι στα πολιτικά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

...Η συχρονη εκδοχη του ''Ελληνικου'' μαυραγοριτισμου, λεγεται πλεον super maket. 27 Ιουλ 2015 03:12 #5

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
Οι αναφορες τιμων ειναι στο δευτερο link. To ολιγοπωλιακο φαινομενο ολοι - πλην του LIDL- να εμφανιζουν σχεδον ιδιες τελικες τιμες δεν σε προβληματιζει ?

Και φυσικα ολοι κερδιζουν...Και το LIDL και οι αλοι. Με τι υπερ-ποσοστο ομως ??? (αναφερομαι στους αλλους πλην του LIDL)

Ναι, ο πίνακας τιμών είναι αυτός:



Προφανώς κερδίζουν. Για τι θα δούλευαν, για την ψυχή της μάνας τους? Κακό είναι που κερδίζουν?

Μην ξεχνάς όμως ότι υπάρχουν μαγαζιά που έχουν κλείσει, ή πουλήθηκαν (πρόσφατα Βερόπουλος). Αυτό σημαίνει πως η δουλειά δεν είναι χρυσωρυχείο.

Επίσης παλιότερα είχα μάθει (λόγω εμπλοκής μου σε δουλειές που είχαν να κάνουν με 2 σουπερμαρκετ) ότι το ποσοστό κέρδους τους (το καθαρό, μετά φθορές, κλοπές, φόρους κλπ) είναι από 1 ώς 2% επί του τζίρου τους.
Βεβαίως σε άλλα είδη βάζουν (μικτό) κέρδος 100% και σε άλλα 0. Το 1-2% που σου λέω είναι ο μέσος όρος.
Δεν έχει το ίδιο ποσοστό κέρδους π.χ. τα μακαρόνια και τα τιρμπουσόν.

Απορώ, γιατί έχεις μια επικριτική διάθεση απέναντι σε μια επιχείρηση που "κερδίζει".
Καλώς κάνει (λέω εγώ) και κερδίζει. Σου είπα ποιος είναι αυτός που εκβιάζει, ληστεύει, κοροϊδεύει.
Αλλά μην το γυρίσουμε πάλι στα πολιτικά.

Soto 51,

Eπικριτικη απεναντι στις ολιγοπωλιακες πρακτικες και στην χειραγωγηση των τιμων ειμαι.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 27 Ιουλ 2015 03:15 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

...Η συχρονη εκδοχη του ''Ελληνικου'' μαυραγοριτισμου, λεγεται πλεον super maket. 27 Ιουλ 2015 04:13 #6

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Πολύ μικρός, θυμάμαι που πήγαινα με τους γονείς μου στο μπακάλικο της γειτονιάς..
Τα πράγματα, λίγα..
Τόνος Rio Mare, σκουμπρί κονσέρβα, μάρκας Tay-yo, πελτές Κύκνος, αντζούγιες χύμα, ελιές Καλαμών, φέτα βαρελίσια, 5-6 σκληρά τυριά, γάλα Νουνού κ γιαούρτι χύμα..

Λίγα κ (κυριολεκτικά) καλά!!

Φτηνά προϊόντα, αγνά, χωρίς ΦΠΑ, χωρίς προσφορές, χωρίς κουπόνια κ δωροεπιταγές..

Ακόμη κ τώρα, για καλή λακέρδα κ φέτα, πάω στο μπακάλικο κοντά στο πατρικό μου, που ακόμη υπάρχει, χάρη στον γιό του παππού που το είχε..

Συμπέρασμα;

Η ποιότητα σήμερα έχει πέσει κάθετα, οι τιμές έχουν ανέβει κ πάνε να μας χρυσώσουν το χάπι..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

...Η συχρονη εκδοχη του ''Ελληνικου'' μαυραγοριτισμου, λεγεται πλεον super maket. 27 Ιουλ 2015 04:20 #7

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria (mb361) έγραψε:
Eπικριτικη απεναντι στις ολιγοπωλιακες πρακτικες και στην χειραγωγηση των τιμων ειμαι.
Έψαξα τώρα και βρήκα αλληλογραφία μου με την
ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
Δ/ΝΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΣΥΜΠΡΑΞΕΩΝ ΚΑΙ
ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ
από το 2005.

Είχαν κάνει μια έρευνα τότε, γιατί κάποιους έψαχναν μήπως έκαναν αυτό που λες (καρτέλ) και είχαν έρθει και σε μένα να τους απαντήσω σε ένα πολύ εκτεταμένο ερωτηματολόγιο (27 ερωτήσεις) μπας και ξετρυπώσουν κανένα λαγό.

Έγιναν διάφορες συσκέψεις και συζητήσεις τότε, γιατί οι ισοροπίες ήταν πολύ λεπτές.
Απ' τη μια θέλαμε (η δικιά μου εταιρεία) να βοηθήσουμε την επιτροπή να τσακίσουν τους 2 (πανελλαδικά) παραγωγούς του προϊόντος γιατί όντως είχαν κάνει καρτέλ.
Απ' την άλλη "δεν έπρεπε" να καρφώσουμε στην ψύχρα το καρτέλ, γιατί:
α) Θα μάθαιναν (οπωσδήποτε) το αποτέλεσμα της έρευνας - επομένως και το ποιος τους κάρφωσε.
β) Είχαμε δεσμούς και με τους δυο (ήταν και πελάτες μας εκτός των άλλων) οι οποίοι δε έπρεπε να διαταραχθούν.

Οπότε έκανα το εξής:
1) Έμαθα σε πόσους περίπου πελάτες του καρτέλ είχαν απευθύνει το ερωτηματολόγιο. Ήταν περί τους 80.
2) Απάντησα επίσημα στην επιτροπή με έναν "ουδέτερο" τρόπο, που ούτε κάρφωνε, αλλά ούτε και έβγαζε τους 2 να είναι παναγίες.
3) Και μετά από 15-20 μέρες έστειλα κι άλλη μια απάντηση στην επιτροπή, ανώνυμη όμως αυτή τη φορά, λέγοντας:
"Είμαι ένας απ' τους 80 που απευθύνατε το ερωτηματολόγιο. Δυστυχώς, γι' αυτά που ρωτάτε δεν θα πάρετε ειλικρινείς απαντήσεις από κανέναν, γιατί κανείς δεν θα θελήσει να έρθει σε σύγκρουση με τους 2 παραγωγούς του προϊόντος που ερευνάτε. Οι πραγματικές απαντήσεις είναι οι εξής:"
Και εξέθεσα την κατάσταση όπως πράγματι ήταν.
Σημείωσε ότι ο ετήσιος τζίρος της δικιάς μου εταιρείας προς τους δυο του καρτέλ ήταν πάνω από 6 εκ. ευρώ το χρόνο (για τέτοια ποσά μιλάμε).
Δεν είδα ποτέ να "τιμωρηθεί" κάποιος απ' τους δυο από την επιτροπή. Και δεν φαντάζομαι ότι αν συνέβη, δεν θα το μάθαινα. Θα γραφόταν και στις εφημερίδες.

Τα καρτέλ δεν περιμένουν να πλουτίσουν από το κωλόχαρτο, τα μακαρόνια και τη φέτα, Μαρία.
Και γενικώς, τα σουπερμαρκετ (λέω εγώ) αντιμετωπίζουν έντιμα τους πελάτες τους.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

...Η συχρονη εκδοχη του ''Ελληνικου'' μαυραγοριτισμου, λεγεται πλεον super maket. 27 Ιουλ 2015 04:40 #8

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε πόσο αγοράζουν απο τους παραγωγούς τα προϊόντα μαναβικής...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

...Η συχρονη εκδοχη του ''Ελληνικου'' μαυραγοριτισμου, λεγεται πλεον super maket. 27 Ιουλ 2015 05:04 #9

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε πόσο αγοράζουν απο τους παραγωγούς τα προϊόντα μαναβικής...
Δεν αγοράζουν πάντα με τον ίδιο τρόπο που τα πουλάνε.
Π.χ. μπορεί να αγράζουν με μονάδα "τελάρο κρεμμυδιών 12kg", τεμ 50 (που κάνει 600 kg κρεμμύδια) και τα πουλάνε με το κιλό.
Η μαναβική όμως έχει και πολύ φύρα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα