Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Tους πηρανε χαμπαρι...

Tους πηρανε χαμπαρι... 11 Φεβ 2015 16:40 #289

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker έγραψε:
Παντως εγω εχω καταφερει να εκτελωνισω μονος μου (δεν το ξαναδοκιμαζω). Μου πηρε γυρω στις 4 ωρες, πληρωσα τα μαλλιοκεφαλα μου, ειδα τις γνωστες ξυνισμενες γουρουνοφατσες, εχασα μερικα κιλα σε τρεξιμο (και οχι τιποτα αλλο ειμαι και αδυνατος), μαζεψα ενα τομο χαρτουρα και πληρωσα και ενα καρο λεφτα. Γενικα ηταν η πιο κοντινη εμπειρια που ειχα στα ναρκωτικα.
Ακριβώς αυτό λέω, φίλε.
Εσύ τον ήπιες μια φορά, τελείωσες.
Αν σε ρωτήσει κάποιος γνωστός σου τι να κάνει (μια που έχεις την εμπειρία), τι θα τον συμβουλέψεις?
Δεν θα τον συμβουλέψεις "Πήγαινε σε έναν εκτελωνιστή, να ξεμπερδεύεις" ???

Ε, αυτό θέλουν να γίνεται. Γι' αυτό σε βασάνισαν. Δεν μπορύν να στο αρνηθούν (στο τέλος), μπορούν όμως να σου βγάλουν το λάδι.

Και ΑΥΤΟ ρωτάω αν είναι μέσα στη διαπλοκή που "θα σπάσει" ο συριζας.

(Χα-χα!)
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Tους πηρανε χαμπαρι... 12 Φεβ 2015 01:52 #290

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)


Απόσπασμα από τον Θουκιδίδη (Περικλέους Επιτάφιος):

«Αλλα πάσαν μεν θάλασσαν και γην εσβατόν τη ημετέρα τόλμη καταναγκάσαντες γενέσθαι, πανταχού δη μνημεία κακών τε καγαθών ίδια ξυγκατοικίσαντες».

Στην νεοελληνική:

Εξαναγκάσαμε με την τόλμη μας ολόκληρη τη θάλασσα και την ξηρά να γίνει προσιτή, ιδρύσαμε παντού αιώνια μνημεία και των συμφορών και των επιτυχιών μας.


...και ο αντιλογος :

www.naftemporiki.gr/story/914996/kai-o-polemos-sunexizetai

Το μνημόνιο δεν είναι Μεσολόγγι και η Ευρώπη δεν είναι Τριπολιτσά, η άλωση της οποίας θα οδηγήσει σε εθνική ανάσταση, σε ανάκτηση της φυλετικής αυτοπεποίθησης. Ανάμεσα στην ηρωική θυσία και την αθεμιτουργία, που δεν βρήκε ποτέ τον υμνητή της, υπάρχουν κι άλλες προσεγγίσεις.

Με αναμετρήσεις μεταξύ προσδοκίας και επιφυλάξεων, όπου μεταξύ ευσεβών πόθων και δεύτερων σκέψεων μεσολαβεί το πεδίο της απτής πολιτικής πραγματικότητας. Πεδίον βολής, καθόλου φθηνό, όπου ασκούνται αντικειμενικοί παράγοντες και ο εκλογικός κύκλος αλλαχού, που επιβάλλει άλλες προτεραιότητες.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 12 Φεβ 2015 03:12 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Tους πηρανε χαμπαρι... 12 Φεβ 2015 12:17 #291

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
soto51 έγραψε:
starmaker έγραψε:
Παντως εγω εχω καταφερει να εκτελωνισω μονος μου (δεν το ξαναδοκιμαζω). Μου πηρε γυρω στις 4 ωρες, πληρωσα τα μαλλιοκεφαλα μου, ειδα τις γνωστες ξυνισμενες γουρουνοφατσες, εχασα μερικα κιλα σε τρεξιμο (και οχι τιποτα αλλο ειμαι και αδυνατος), μαζεψα ενα τομο χαρτουρα και πληρωσα και ενα καρο λεφτα. Γενικα ηταν η πιο κοντινη εμπειρια που ειχα στα ναρκωτικα.
Ακριβώς αυτό λέω, φίλε.
Εσύ τον ήπιες μια φορά, τελείωσες.
Αν σε ρωτήσει κάποιος γνωστός σου τι να κάνει (μια που έχεις την εμπειρία), τι θα τον συμβουλέψεις?
Δεν θα τον συμβουλέψεις "Πήγαινε σε έναν εκτελωνιστή, να ξεμπερδεύεις" ???

Ε, αυτό θέλουν να γίνεται. Γι' αυτό σε βασάνισαν. Δεν μπορύν να στο αρνηθούν (στο τέλος), μπορούν όμως να σου βγάλουν το λάδι.

Και ΑΥΤΟ ρωτάω αν είναι μέσα στη διαπλοκή που "θα σπάσει" ο συριζας.

(Χα-χα!)


Μα για αυτο σου ειπα το παραδειγμα......επειδη συμφωνω απολυτα με αυτα που λες. Απλα εγω το εζησα στο πετσι μου. Επισης ξερω ανθρωπους που το πηγαν ακομη πιο περα και συμβουλευουν τους αλλους να μην ξαναπερνουν πραγματα απο χωρες εκτος Ε.Ε. Φυσικα αυτο ειναι ανεφικτο αν εισαι επαγγελματιας αλλα πολλοι απλοι ιδιωτες αποφευγουν να αγορασουν προιοντα εκτος Ε.Ε. εκτος αν ειναι απο Κινα που τα στελνουν ειτε gift ειτε δηλωνοντας χαμηλοτερη τιμη (declare low value) για να μην περασει τελωνειο. Επισης αρκετες φορες στο εκτελωνιζουν χωρις να σε ρωτησουν με παρανομα τελη που μαλιστα εχουν τελεσιδικα ακυρωθει και ομως εξακολουθουν να ισχυουν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Tους πηρανε χαμπαρι... 13 Φεβ 2015 01:07 #292

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Aντιγραφη απο το ΒΗΜΑ

Δεν άργησαν καθόλου. Μόλις ανέλαβαν, προτού ακόμη δημοσιευθούν στο ΦΕΚ οι αρμοδιότητές τους, χωρίς ακόμη να έχουν δικαίωμα υπογραφής, άρχισαν οι υπουργοί της συγκυβέρνησης τους... διορισμούς, ίνα επαληθευθεί το αρχαίο πολιτικό ρητό τού «φύγε εσύ, έλα εσύ». Αυτή τη φορά όμως οι συριζαίοι κάνουν το ρουσφέτι του διορισμού με στυλ. Δεν διορίζουν όποιους-όποιους, δεν κοιτάζουν καν το βιογραφικό τους, τις σπουδές τους, αν είναι άνεργοι ή όχι, ούτε βεβαίως τους περνούν από κάποιο ίντερβιου. Βαφτίζουν τον διορισμό... συμβολικό και συνεχώς διορίζουν. Ενας υπουργός, για παράδειγμα, διόρισε για συμβολικούς λόγους τον γιο τού Τεμπονέρα, μια άλλη (που είναι και στο οικονομικό επιτελείο) τον γιο του Κάππου και έπεται συνέχεια. Βασική προϋπόθεση βεβαίως να είναι συριζαίοι, έστω συμπαθούντες.

Καμιά δεκαριά σύμβουλοι

Αυτό το ΦΕΚ βγάζει κάθε φορά που αλλάζει κυβέρνηση ειδήσεις. Να, πάρτε για παράδειγμα το γραφείο του αντιπροέδρου της κυβέρνησης Ι. Δραγασάκη (φωτογραφία). Στο υπ' αριθμόν 23 ΦΕΚ της 10ης Φεβρουαρίου 2015 βλέπω ότι διορίστηκαν καμιά δεκαπενταριά σύμβουλοι. Και όχι μόνον. Στο ίδιο ΦΕΚ παρατηρώ ότι συστήνεται και πολιτικό γραφείο του αντιπροέδρου της κυβέρνησης και θέσεις ειδικών συμβούλων, συνεργατών, μετακλητών υπαλλήλων και αποσπασμένων υπαλλήλων του δημόσιου τομέα. Ολες αυτές οι θέσεις προκαλούν δαπάνη σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού 117.614,00 ευρώ για το τρέχον οικονομικό έτος και 128.700,00 ευρώ για καθένα από τα επόμενα έτη. Τώρα, θα πείτε ποιες αρμοδιότητες θα έχει το πολιτικό γραφείο του αντιπροέδρου; Ε, λοιπόν, σας πληροφορώ ότι το πολιτικό γραφείο του αντιπροέδρου έχει αρμοδιότητα (σύμφωνα πάλι με το ΦΕΚ) να... επιτηρεί το γραφείο του αντιπροέδρου. Και ξέρετε ποιος υπογράφει τις αποφάσεις για τη σύσταση του γραφείου; Ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Ι. Δραγασάκης μαζί με τον υπουργό Οικονομικών Γιάνη Βαρουφάκη.

Η σύμβουλος που λατρεύεται ως... θεά στο Περού

Μια και ο λόγος για τον Γιάνη Βαρουφάκη, σας πληροφορώ ότι μπορεί ακόμη να μη διαθέτει γραμματέα, μπορεί να μη διαθέτει κρατικό αυτοκίνητο (και να πηγαίνει στο υπουργείο με ταξί), αλλά σύμβουλο έχει. Και ξέρετε ποια; Την Ελενα Παναρίτη, αυτή που έφερε ο Γ. Παπανδρέου από την Παγκόσμια Τράπεζα, αυτή που την έκανε βουλευτή επικρατείας και την αξιοποιούσε ως σύμβουλό του στις... αγορές. Η κυρία Παναρίτη, η οποία αυτοπροσδιορίζεται σε κάποιες ραδιοφωνικές εκπομπές που την άκουσα ως «θεσμική οικονομολόγος» (έννοια την οποία ποτέ δεν κατάλαβα), δεν χάνει ευκαιρία να λέει πόσο βοήθησε την οικονομία του Περού και πόσο τη λατρεύουν στη χώρα αυτή της Λατινικής Αμερικής. Από τότε που έφυγε από το ΠαΣοΚ άλλαξε και λουκ η κυρία Παναρίτη. Εκοψε α λα γκαρσόν τα μαλλιά της, αδυνάτισε υπερβολικά, ντύνεται μοδάτα και ταξιδεύει συνεχώς. Με τον κ. Βαρουφάκη γνωρίζονται από παλιά, τον εκτιμά πολύ, είχε αρχίσει τις επαφές μαζί του εδώ και καιρό και καθόλου δεν αιφνιδιάστηκε που έγινε σύμβουλός του ή που τον συνόδευσε στις Βρυξέλλες στο έκτακτο Eurogroup. Και κάτι ακόμη, η κυρία Παναρίτη γνωρίζει καλά όλους αυτούς τους οικονομολόγους, νομπελίστες και καθηγητές αμερικανικών πανεπιστημίων με τους οποίους συναναστρεφόταν ο Γ. Παπανδρέου και τους προσκαλούσε στα περίφημα Συμπόσια της Σύμης.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 13 Φεβ 2015 01:08 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Tους πηρανε χαμπαρι... 13 Φεβ 2015 08:42 #293

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Μια που το θέμα εδώ είναι «Τους πήρανε χαμπάρι...», να σας πω τι εγώ έχω πάρει χαμπάρι, από όσα έχω ακούσει τις τελευταίες 15-20 μέρες, και αφού τα συνδυάσω με τα ισχύοντα, και αυτά που πρόκειται (σύμφωνα με διάφορες εξαγγελίες) να καθιερωθούν.

Και αφορμή γι’ αυτές τις διαπιστώσεις αποτέλεσε η αποψινή συνέντευξη τύπου του πρωθυπουργού στις Βρυξέλλες μετά τη σύνοδο κορυφής, την οποία παρακολούθησα ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ.

Α) Ο Τσίπρας δεν χάνει ευκαιρία όπου σταθεί κι όπου βρεθεί να αναφέρεται «στην πάταξη του λαθρεμπορίου και της φοροδιαφυγής», σαν αυτή να είναι η πανάκεια που θα βγάλει τη χώρα απ’ τα όποια αδιέξοδα έχει φτάσει, και να μη χρειάζεται τίποτα άλλο.

Β) Το ίδιο αναμασάνε και τα πάσης λογής παπαγαλάκια-δημοσιογράφοι σε κάθε ευκαιρία, και μάλιστα τον προκαλούν κι όλας, σαν να τον κουρδίζουν, να τα διακηρύσσει όλο και πιο εμφατικά.

Γ) Υποθέτω πως τα ίδια λέει (ο Τσίπρας) και στους ξένους, κάθε φορά που συναντιώνται και βέβαια, οι άνθρωποι θα του λένε: «Ναι, εν τάξει, καλά όλα αυτά που μας λες, αλλά τα νούμερα δεν βγαίνουν». Η απάντηση του Αλέξη πρέπει να είναι (δεν είμαι μέσα για να ξέρω, αλλά δεν βλέπω τι άλλο θα μπορούσε να είναι): «Μην ανησυχείτε, εμείς έχουμε αποφασίσει να πιάσουμε όλα τα κρυμμένα λεφτά, πράμα που οι προηγούμενοι δεν μπορούσαν να κάνουν, γιατί είχαν δεσμεύσεις με αυτούς που τα κρύβουν. Εμείς δεν έχουμε τέτοιες».
Πράγματι, το επιχείρημα είναι αφοπλιστικό, και (ίσως) εν μέρει και αληθές και πραγματικό.

Δ) Οι διακηρύξεις περί «πάταξης της φοροδιαφυγής» δεν περιορίζονται σε μια συνέντευξη, ή σε ένα πρόγραμμα που κάπου ανακοινώθηκε, και θα αποτελέσει στοιχείο της σχεδιαζόμενης οικονομικής πολιτικής. Επεκτείνονται σε κάθε ευκαιρία, και αποτελούν την πρώτη απάντηση σε κάθε ερώτηση που παραπέμπει στις απορίες των ερωτώντων που συνοψίζονται στο «Που θα βρείτε τα λεφτά?».

Ε) Στις προγραμματικές έγιναν οι εξής αναφορές (το βίντεο υπάρχει):

1) Υπάρχει άμεση ανάγκη να ενισχυθούν τα δημόσια έσοδα.
2) Τα μειωμένα φορολογικά έσοδα κατά τις δεκαετίες του ‘90 και του 2000 ήταν η κύρια αιτία για την αδυναμία της χώρας να μειώσει το εξωτερικό της χρέος.
3) Η ευθύνη γι’ αυτό δεν ανήκε φυσικά στους μισθωτούς και στους συνταξιούχους, κυρίως ανήκε στην οικονομική ελίτ και στα ανώτερα στρώματα των ελευθέρων επαγγελματιών που ποτέ δεν σήκωσαν τα βάρη που τους αναλογούσαν.
4) Η νέα Κυβέρνηση εγγυάται ότι σε αυτόν τον τόπο θα αποδοθεί δικαιοσύνη. Δεν βρισκόμαστε στο σημείο μηδέν, δεν διαγράφουμε το αμαρτωλό παρελθόν, δεν δίνουμε συγχωροχάρτι σε κανέναν.
5) Κάθε πολίτης και κάθε επιχείρηση θα συνεισφέρει στα κοινά βάρη ανάλογα με την φοροδοτική του ικανότητα, όπως ρητά επιβάλλει το Σύνταγμα.
6) Προχωράμε στην καταγραφή των περιουσιών στην Ελλάδα και στο εξωτερικό μέσω του Περιουσιολογίου που θα δίνει σαφή εικόνα για τη φοροδοτική ικανότητα πολιτών και επιχειρήσεων.

ΣΤ) Και για τις τράπεζες:
1) Στο πλαίσιο της εξυγίανσης και ανασυγκρότησης του τραπεζικού συστήματος είναι αναγκαίες σχεδιασμένες και καλά μελετημένες παρεμβάσεις.
2) Οι τράπεζες να αναλαμβάνουν την εκπλήρωση ποσοτικών και ποιοτικών στόχων. Θέλουμε οι τράπεζες να υπηρετούν την οικονομία, την ανάπτυξη, τις επενδύσεις και όχι συμφέροντα. Αυτός άλλωστε είναι ο κοινωνικός τους ρόλος.
3) Ειδικά στην περίπτωση της χώρας μας, οι τράπεζες μπορούν να παίξουν σημαντικό ρόλο και την αντιμετώπιση της διαφθοράς, της διαπλοκής, της φοροδιαφυγής, της φοροαποφυγής.

Ζ) Προσέξτε την αναφορά στην έννοια «Φοροδοτική ικανότητα».
Το Σύνταγμα του 2008, Kεφάλαιο 6ο, (Φoρoλoγία και δημoσιoνoμική διαχείριση), Άρθρo 78, παρ.1, λέει:
1. Kανένας φόρoς δεν επιβάλλεται oύτε εισπράττεται χωρίς τυπικό νόμo πoυ καθoρίζει τo υπoκείμενo της φoρoλoγίας και τo εισόδημα, τo είδoς της περιoυσίας, τις δαπάνες και τις συναλλαγές ή τις κατηγoρίες τoυς, στις oπoίες αναφέρεται o φόρoς.
2. Φόρoς ή άλλo oπoιoδήπoτε oικoνoμικό βάρoς δεν μπoρεί να επιβληθεί με νόμo αναδρoμικής ισχύoς πoυ εκτείνεται πέρα από τo oικoνoμικό έτoς τo πρoηγoύμενo εκείνoυ κατά τo oπoίo επιβλήθηκε.
Και βέβαια, στο άρθρο 4, παρ. 5 λέει:
Oι Έλληνες πoλίτες συνεισφέρoυν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλoγα με τις δυνάμεις τoυς.
Το οποίο είναι ένα γενικό άρθρο, γιατί ο όρος «δυνάμεις» δεν προσδιορίζεται.

Η) Όλοι έχουμε την εντύπωση πως «δύναμη» (που μας υποχρεώνει να συνεισφέρουμε στα δημόσια βάρη) είναι τα εισοδήματα, ΚΑΙ ΟΧΙ η περιουσία, που φορολογείται χωριστά (ΕΕΤΗΔΕ, ΕΝΦΙΑ, ΦΑΠ, ΦΜΑΠ, κλπ), όποτε φορολογείται.

Θ) Φαίνεται πως πάνε να καθιερωθούν νέες έννοιες στη φορολογία. Η «Φοροδοτική ικανότητα» πρόκειται να συσχετισθεί με το «περιουσιολόγιο», που απ’ ότι ακούμε θα περιλαμβάνει όλα τα αποκτήματα του ατόμου, δηλαδή και λεφτά, και μετοχές, και ακίνητα, και έργα τέχνης, τα πάντα όλα.

Ι) Το σύνταγμα λέει «ανάλoγα με τις δυνάμεις τoυς» (χωρίς να προσδιορίζει τι είναι αυτές οι δυνάμεις – θα μπορούσε να ισχυρισθεί κανείς πως εννοεί τη σωματική ρώμη αν ήθελε να το παρατραβήξει), αλλά ο πρωθυπουργός αρχίζει να το προσδιορίζει: Λέει «ανάλογα με την φοροδοτική του ικανότητα», και προσδιορίζει και ποια είναι αυτή: Είναι αυτή που θα προκύψει από το περιουσιολόγιο.

ΙΑ) Τα συγκινησιακά όπως: «Είμαστε κάθε λέξη από το Σύνταγμα αυτής της χώρας. Σε αυτό το Σύνταγμα ορκιστήκαμε, αυτό το Σύνταγμα θα υπηρετήσουμε. Και θα το υπηρετήσουμε μέχρι τέλους, δικαιώνοντας τα οράματα, τις αξίες, τους αγώνες, τις θυσίες του ελληνικού λαού» εγώ τα ακούω βερεσέ. Επιμένω, και δεν έχει βρεθεί τίποτα ώστε να μου αλλάξει γνώμη πως στόχος των κυβερνώντων ΠΑΝΤΑ, είναι η αύξηση του πλούτου που οι ίδιοι διαχειρίζονται (των όποιων κυβερνώντων). Δηλαδή του δημόσιου πλούτου. Μπορεί να λένε (προεκλογικά) για την «αβάσταχτη φορολογία», να πετάνε πυροτεχνήματα τύπου «Θα καταργήσουμε τον ΕΝΦΙΑ», αλλά ο γενικός στόχος, που είναι η αύξηση του πλούτου που οι ίδιοι διαχειρίζονται δεν έχει αλλάξει. Η δε επίκληση του συντάγματος γίνεται (όλα είναι υπολογισμένα γιατί λέγονται και πότε λέγονται) ακριβώς γιατί έτσι που είναι αυτό γραμμένο, αφήνει περιθώρια.

ΙΒ) Φαίνεται πως ετούτοι εδώ δεν αποτελούν εξαίρεση· το αντίθετο μάλλον.

(Σημ: Δεν θα είχα καμία αντίρρηση να αυξάνεται ο πλούτος που διαχειρίζονται οι άρχοντες, αν όμως αυξάνεται ΓΕΝΙΚΩΣ και ο παραγόμενος πλούτος. Δηλαδή αν υπάρχει ανάπτυξη. Αν δηλαδή η οικονομία πάει καλά, που κατά ένα μέρος αυτό (μπορεί και να) οφείλεται στην επιτυχημένη διακυβέρνηση, τότε εν τάξει, ας πάρουν και αυτοί οι διαχειριστές κάτι παραπάνω να διαχειρίζονται. Εδώ όμως δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο. Εδώ πρόκειται για μεθόδευση αρπαγής πλούτου από τους κατέχοντες αυτόν, από τα έτοιμα δηλαδή, και μάλιστα ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ («Η ευθύνη ανήκε στα ανώτερα στρώματα των ελευθέρων επαγγελματιών που ποτέ δεν σήκωσαν τα βάρη που τους αναλογούσαν», και «θα αποδοθεί δικαιοσύνη, δεν διαγράφουμε το αμαρτωλό παρελθόν, δεν δίνουμε συγχωροχάρτι σε κανέναν»), και παρουσιασμένη κατά έναν τρόπο που «θα περάσει χωρίς πολλές αντιρρήσεις από πλευράς λαϊκής συναίνεσης»).

Αυτές τις σκέψεις μου ήρθε να γράψω, σχετικά με το «τι έχουμε πάρει χαμπάρι».
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), maria (mb361), Isidoros, ypozygio

Tους πηρανε χαμπαρι... 13 Φεβ 2015 15:32 #294

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13170
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1250
  • Κάρμα: -29 (-1)
soto51 έγραψε:
Μια που το θέμα εδώ είναι «Τους πήρανε χαμπάρι...», να σας πω τι εγώ έχω πάρει χαμπάρι, από όσα έχω ακούσει τις τελευταίες 15-20 μέρες, και αφού τα συνδυάσω με τα ισχύοντα, και αυτά που πρόκειται (σύμφωνα με διάφορες εξαγγελίες) να καθιερωθούν.

Και αφορμή γι’ αυτές τις διαπιστώσεις αποτέλεσε η αποψινή συνέντευξη τύπου του πρωθυπουργού στις Βρυξέλλες μετά τη σύνοδο κορυφής, την οποία παρακολούθησα ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ.

Α) Ο Τσίπρας δεν χάνει ευκαιρία όπου σταθεί κι όπου βρεθεί να αναφέρεται «στην πάταξη του λαθρεμπορίου και της φοροδιαφυγής», σαν αυτή να είναι η πανάκεια που θα βγάλει τη χώρα απ’ τα όποια αδιέξοδα έχει φτάσει, και να μη χρειάζεται τίποτα άλλο.

Β) Το ίδιο αναμασάνε και τα πάσης λογής παπαγαλάκια-δημοσιογράφοι σε κάθε ευκαιρία, και μάλιστα τον προκαλούν κι όλας, σαν να τον κουρδίζουν, να τα διακηρύσσει όλο και πιο εμφατικά.

Γ) Υποθέτω πως τα ίδια λέει (ο Τσίπρας) και στους ξένους, κάθε φορά που συναντιώνται και βέβαια, οι άνθρωποι θα του λένε: «Ναι, εν τάξει, καλά όλα αυτά που μας λες, αλλά τα νούμερα δεν βγαίνουν». Η απάντηση του Αλέξη πρέπει να είναι (δεν είμαι μέσα για να ξέρω, αλλά δεν βλέπω τι άλλο θα μπορούσε να είναι): «Μην ανησυχείτε, εμείς έχουμε αποφασίσει να πιάσουμε όλα τα κρυμμένα λεφτά, πράμα που οι προηγούμενοι δεν μπορούσαν να κάνουν, γιατί είχαν δεσμεύσεις με αυτούς που τα κρύβουν. Εμείς δεν έχουμε τέτοιες».
Πράγματι, το επιχείρημα είναι αφοπλιστικό, και (ίσως) εν μέρει και αληθές και πραγματικό.

Δ) Οι διακηρύξεις περί «πάταξης της φοροδιαφυγής» δεν περιορίζονται σε μια συνέντευξη, ή σε ένα πρόγραμμα που κάπου ανακοινώθηκε, και θα αποτελέσει στοιχείο της σχεδιαζόμενης οικονομικής πολιτικής. Επεκτείνονται σε κάθε ευκαιρία, και αποτελούν την πρώτη απάντηση σε κάθε ερώτηση που παραπέμπει στις απορίες των ερωτώντων που συνοψίζονται στο «Που θα βρείτε τα λεφτά?».

Ε) Στις προγραμματικές έγιναν οι εξής αναφορές (το βίντεο υπάρχει):

1) Υπάρχει άμεση ανάγκη να ενισχυθούν τα δημόσια έσοδα.
2) Τα μειωμένα φορολογικά έσοδα κατά τις δεκαετίες του ‘90 και του 2000 ήταν η κύρια αιτία για την αδυναμία της χώρας να μειώσει το εξωτερικό της χρέος.
3) Η ευθύνη γι’ αυτό δεν ανήκε φυσικά στους μισθωτούς και στους συνταξιούχους, κυρίως ανήκε στην οικονομική ελίτ και στα ανώτερα στρώματα των ελευθέρων επαγγελματιών που ποτέ δεν σήκωσαν τα βάρη που τους αναλογούσαν.
4) Η νέα Κυβέρνηση εγγυάται ότι σε αυτόν τον τόπο θα αποδοθεί δικαιοσύνη. Δεν βρισκόμαστε στο σημείο μηδέν, δεν διαγράφουμε το αμαρτωλό παρελθόν, δεν δίνουμε συγχωροχάρτι σε κανέναν.
5) Κάθε πολίτης και κάθε επιχείρηση θα συνεισφέρει στα κοινά βάρη ανάλογα με την φοροδοτική του ικανότητα, όπως ρητά επιβάλλει το Σύνταγμα.
6) Προχωράμε στην καταγραφή των περιουσιών στην Ελλάδα και στο εξωτερικό μέσω του Περιουσιολογίου που θα δίνει σαφή εικόνα για τη φοροδοτική ικανότητα πολιτών και επιχειρήσεων.

ΣΤ) Και για τις τράπεζες:
1) Στο πλαίσιο της εξυγίανσης και ανασυγκρότησης του τραπεζικού συστήματος είναι αναγκαίες σχεδιασμένες και καλά μελετημένες παρεμβάσεις.
2) Οι τράπεζες να αναλαμβάνουν την εκπλήρωση ποσοτικών και ποιοτικών στόχων. Θέλουμε οι τράπεζες να υπηρετούν την οικονομία, την ανάπτυξη, τις επενδύσεις και όχι συμφέροντα. Αυτός άλλωστε είναι ο κοινωνικός τους ρόλος.
3) Ειδικά στην περίπτωση της χώρας μας, οι τράπεζες μπορούν να παίξουν σημαντικό ρόλο και την αντιμετώπιση της διαφθοράς, της διαπλοκής, της φοροδιαφυγής, της φοροαποφυγής.

Ζ) Προσέξτε την αναφορά στην έννοια «Φοροδοτική ικανότητα».
Το Σύνταγμα του 2008, Kεφάλαιο 6ο, (Φoρoλoγία και δημoσιoνoμική διαχείριση), Άρθρo 78, παρ.1, λέει:
1. Kανένας φόρoς δεν επιβάλλεται oύτε εισπράττεται χωρίς τυπικό νόμo πoυ καθoρίζει τo υπoκείμενo της φoρoλoγίας και τo εισόδημα, τo είδoς της περιoυσίας, τις δαπάνες και τις συναλλαγές ή τις κατηγoρίες τoυς, στις oπoίες αναφέρεται o φόρoς.
2. Φόρoς ή άλλo oπoιoδήπoτε oικoνoμικό βάρoς δεν μπoρεί να επιβληθεί με νόμo αναδρoμικής ισχύoς πoυ εκτείνεται πέρα από τo oικoνoμικό έτoς τo πρoηγoύμενo εκείνoυ κατά τo oπoίo επιβλήθηκε.
Και βέβαια, στο άρθρο 4, παρ. 5 λέει:
Oι Έλληνες πoλίτες συνεισφέρoυν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλoγα με τις δυνάμεις τoυς.
Το οποίο είναι ένα γενικό άρθρο, γιατί ο όρος «δυνάμεις» δεν προσδιορίζεται.

Η) Όλοι έχουμε την εντύπωση πως «δύναμη» (που μας υποχρεώνει να συνεισφέρουμε στα δημόσια βάρη) είναι τα εισοδήματα, ΚΑΙ ΟΧΙ η περιουσία, που φορολογείται χωριστά (ΕΕΤΗΔΕ, ΕΝΦΙΑ, ΦΑΠ, ΦΜΑΠ, κλπ), όποτε φορολογείται.

Θ) Φαίνεται πως πάνε να καθιερωθούν νέες έννοιες στη φορολογία. Η «Φοροδοτική ικανότητα» πρόκειται να συσχετισθεί με το «περιουσιολόγιο», που απ’ ότι ακούμε θα περιλαμβάνει όλα τα αποκτήματα του ατόμου, δηλαδή και λεφτά, και μετοχές, και ακίνητα, και έργα τέχνης, τα πάντα όλα.

Ι) Το σύνταγμα λέει «ανάλoγα με τις δυνάμεις τoυς» (χωρίς να προσδιορίζει τι είναι αυτές οι δυνάμεις – θα μπορούσε να ισχυρισθεί κανείς πως εννοεί τη σωματική ρώμη αν ήθελε να το παρατραβήξει), αλλά ο πρωθυπουργός αρχίζει να το προσδιορίζει: Λέει «ανάλογα με την φοροδοτική του ικανότητα», και προσδιορίζει και ποια είναι αυτή: Είναι αυτή που θα προκύψει από το περιουσιολόγιο.

ΙΑ) Τα συγκινησιακά όπως: «Είμαστε κάθε λέξη από το Σύνταγμα αυτής της χώρας. Σε αυτό το Σύνταγμα ορκιστήκαμε, αυτό το Σύνταγμα θα υπηρετήσουμε. Και θα το υπηρετήσουμε μέχρι τέλους, δικαιώνοντας τα οράματα, τις αξίες, τους αγώνες, τις θυσίες του ελληνικού λαού» εγώ τα ακούω βερεσέ. Επιμένω, και δεν έχει βρεθεί τίποτα ώστε να μου αλλάξει γνώμη πως στόχος των κυβερνώντων ΠΑΝΤΑ, είναι η αύξηση του πλούτου που οι ίδιοι διαχειρίζονται (των όποιων κυβερνώντων). Δηλαδή του δημόσιου πλούτου. Μπορεί να λένε (προεκλογικά) για την «αβάσταχτη φορολογία», να πετάνε πυροτεχνήματα τύπου «Θα καταργήσουμε τον ΕΝΦΙΑ», αλλά ο γενικός στόχος, που είναι η αύξηση του πλούτου που οι ίδιοι διαχειρίζονται δεν έχει αλλάξει. Η δε επίκληση του συντάγματος γίνεται (όλα είναι υπολογισμένα γιατί λέγονται και πότε λέγονται) ακριβώς γιατί έτσι που είναι αυτό γραμμένο, αφήνει περιθώρια.

ΙΒ) Φαίνεται πως ετούτοι εδώ δεν αποτελούν εξαίρεση· το αντίθετο μάλλον.

(Σημ: Δεν θα είχα καμία αντίρρηση να αυξάνεται ο πλούτος που διαχειρίζονται οι άρχοντες, αν όμως αυξάνεται ΓΕΝΙΚΩΣ και ο παραγόμενος πλούτος. Δηλαδή αν υπάρχει ανάπτυξη. Αν δηλαδή η οικονομία πάει καλά, που κατά ένα μέρος αυτό (μπορεί και να) οφείλεται στην επιτυχημένη διακυβέρνηση, τότε εν τάξει, ας πάρουν και αυτοί οι διαχειριστές κάτι παραπάνω να διαχειρίζονται. Εδώ όμως δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο. Εδώ πρόκειται για μεθόδευση αρπαγής πλούτου από τους κατέχοντες αυτόν, από τα έτοιμα δηλαδή, και μάλιστα ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ («Η ευθύνη ανήκε στα ανώτερα στρώματα των ελευθέρων επαγγελματιών που ποτέ δεν σήκωσαν τα βάρη που τους αναλογούσαν», και «θα αποδοθεί δικαιοσύνη, δεν διαγράφουμε το αμαρτωλό παρελθόν, δεν δίνουμε συγχωροχάρτι σε κανέναν»), και παρουσιασμένη κατά έναν τρόπο που «θα περάσει χωρίς πολλές αντιρρήσεις από πλευράς λαϊκής συναίνεσης»).

Αυτές τις σκέψεις μου ήρθε να γράψω, σχετικά με το «τι έχουμε πάρει χαμπάρι».

Υποκλίνομαι στο λαμπερό σου πνεύμα, φίλε soto51!
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Tους πηρανε χαμπαρι... 13 Φεβ 2015 15:42 #295

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Υποκλίνομαι στο λαμπερό σου πνεύμα, φίλε soto51!
Πλάκα μου κάνεις, έτσι?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Tους πηρανε χαμπαρι... 13 Φεβ 2015 23:18 #296

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Μόλις έγινε γνωστό το περιεχόμενο του βιβλίου Φαλτσιανί που ισχυρίζεται ότι ο πρώην Πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου έφερε την Τρόικα στην Ελλάδα για να μην του βγάλουν στη φόρα τα 500.000.000 ευρώ της μητέρας του Μαργαρίτας!




www.iefimerida.gr/news/190960/ti-apanta-...-eyro-tis-margaritas

πολυ χρημα, 500 εκ, ποθεν εσχες, και δημευση
Τελευταία διόρθωση: 13 Φεβ 2015 23:19 από george123.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Tους πηρανε χαμπαρι... 14 Φεβ 2015 00:29 #297

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
www.tovima.gr/politics/article/?aid=676439&h1=true#commentForm

«Κατάπτυστο νομικό και όχι πολιτικό κείμενο» χαρακτήρισε ο αντιπρόεδρος της Βουλής Αλέξης Μητρόπουλος το προσχέδιο της κοινής δήλωσης του Eurogroup που δεν εκδόθηκε.

1)Θα τα ξαναπουμε σε λιγο καιρο, οταν τα οποια ''κατάπτυστα'' κειμενα θα αναγκαστεις να τα φερνεις προς ψηφιση στην Βο(υ)λη...

«Δεν ανέμενα ότι μετά από αυτό το δεκαήμερο διαβουλεύσεων, καλής εικόνας του Βαρουφάκη, καλής εικόνας του οικονομικού επιτελείου, ότι οι δανειστές θα άφηναν στο τραπέζι αυτό το κατάπτυστο νομικό κείμενο»

2)Τον παλιο καλο καιρο των ΜΟΠ και των επιδοτησεων μηπως ηταν και τα πακετα ''καταπτυστα'', κυριε καθηγητα ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 14 Φεβ 2015 00:37 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.237 δευτερόλεπτα