Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Εθνικό νόμισμα

Εθνικό νόμισμα 13 Απρ 2014 20:39 #1

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria έγραψε:
υποστηριζοντας ενα εθνικο νομισμα που πισω του δεν θα εχει εσωτερικη αξια!
Σου έχω δώσει εγώ την εντύπωση ότι υποστηρίζω την έκδοση "εθνικού νομίσματος"?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εθνικό νόμισμα 14 Απρ 2014 00:00 #2

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
maria έγραψε:
υποστηριζοντας ενα εθνικο νομισμα που πισω του δεν θα εχει εσωτερικη αξια!
Σου έχω δώσει εγώ την εντύπωση ότι υποστηρίζω την έκδοση "εθνικού νομίσματος"?

Απο εσενα δεν υποστηριζεται.Αλλα υπαρχουν τετοιες ανιστοριτες ιδεοληψιες σε αλλα νηματα...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εθνικό νόμισμα 14 Απρ 2014 19:08 #3

  • crt
  • Το Άβαταρ του/της crt
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 155
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-7)
Εγώ ήμουν και παραμένω υπέρ της έκδοσης 'εθνικού νομίσματος'. Για τα περί ανιστορήτων ιδεοληψιών παραπέμπω στον Κωνσταντίνο Κόλμερ (πατέρας της οικονομικής δημοσιογραφίας στην Ελλάδα) με βιβλία μεταξύ των οποίων "Η μεγαλειώδης απάτη του ευρώ - το οθνείον νόμισμα" που το εξέδωσε σε ανύποπτο χρόνο (2005, εκδόσεις Λιβάνη).
Τελευταία διόρθωση: 14 Απρ 2014 19:09 από crt.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εθνικό νόμισμα 14 Απρ 2014 19:39 #4

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
crt έγραψε:
Εγώ ήμουν και παραμένω υπέρ της έκδοσης 'εθνικού νομίσματος'. Για τα περί ανιστορήτων ιδεοληψιών παραπέμπω στον Κωνσταντίνο Κόλμερ (πατέρας της οικονομικής δημοσιογραφίας στην Ελλάδα) με βιβλία μεταξύ των οποίων "Η μεγαλειώδης απάτη του ευρώ - το οθνείον νόμισμα" που το εξέδωσε σε ανύποπτο χρόνο (2005, εκδόσεις Λιβάνη).

crt,
Ας μην αντιμετωπίζουμε το θέμα του νομίσματος με δογματικά κριτήρια, δηλαδή σαν να είναι ένα πακέτο τύπου θρησκείας: Αυτό είναι, ή το δέχεσαι, ή δεν το δέχεσαι.
Επειδή έχω εκφραστεί αναλυτικά κατά της έκδοσης (και ύπαρξης) εθνικού νομίσματος, θα σου συνοψίσω εδώ την θέση μου, και θα σε ρωτήσω στο τέλος, για να καταλάβω πως σκέφτεσαι και έχεις καταλήξει στο "υπέρ".

Το εθνικό νόμισμα έχει την δυνατότητα της υποτίμησης.

Αυτό σημαίνει ότι το συναλλακτικό και ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΤΙΚΟ μέσο του πληθυσμού ανεβαίνει ή κατεβαίνει (στην περίπτωσή μας: Μόνο κατεβαίνει) σε αξία, ανάλογα με τις πολιτικές σκοπιμότητες των κυβερνώντων.

Αυτό σημαίνει ότι αυτός που έχει π.χ. 1.000.000 ΕΘΝΙΚΕΣ Μονάδες στην τράπεζα (και που νομίζει ότι είναι π.χ. 100.000 δολλάρια, αν η ισοτιμία του λέει κάποια μέρα ότι 1$=10Ε.Μ.), μπορεί ανά πάσα στιγμή να ξυπνήσει και να τις δει να είναι $80.000, αν η Ε.Μ. υποτιμηθεί κατά 20%.
Σαν αυτόν, είναι ΟΛΟΙ οι κάτοχοι νομίσματος (και καταθέσεων), που σήμερα (μόνο οι καταθέσεις) είναι περί τα 150δις ευρώ (δηλαδή περίπου $210δις).
Δηλαδή, με μια μονοκονδυλιά, οι κυβερνώντες τύποι έχουν τη δυνατότητα να "φτωχήνουν" τον πληθυσμό τους κατά $40 δις, έτσι, επειδή αυτό αποφάσισαν.

Αυτό, γιατί σου αρέσει να υπάρχει σαν δυνατότητα?
Αυτή είναι η ερώτηση μου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εθνικό νόμισμα 14 Απρ 2014 19:57 #5

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
Οσοι εχουν καταθεσεις και ειναι "Μ..........κες" και ταχουνε στην Ελλαδα εχουν λογο να ανησυχουνε εαν φυγει η Ελλαδα απο το ευρω.
Οσοι δεν εχουνε σκασιλα τους.

Εγω θυμαμαι οτι το 2001 με δραχμη ο μαιντανος το ματσακι ειχε 50 δρχ (δηλ 0,15 ευρω).
Την επομενη μερα που μπηκε το ευρω το ματσακι πουλιωτανε 0,50 λεπτε του ευρω δηλ. 171 δραχμες.
Πριν το ευρω περναγα βασιλιας, μαλιστα απο τον μισθο μου μου μενανε και αποταμιευσεις και αγορασα και διαμερισμα.
Με το ευρω λογω προαγωγης στην δουλεια μου πηρα διπλασιο μισθο αλλα δεν μου εμενε ουτε ευρω για αποταμιευση πλεον. Μαλιστα περιορισα και το αριθμο ημερων των διακοπων μου.

Οσοι ειναι υπερ του ευρω ειναι βλακες ή εχουν αλλα συμφεροντα απο πισω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εθνικό νόμισμα 14 Απρ 2014 21:09 #6

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Kratistos έγραψε:
Οσοι εχουν καταθεσεις και ειναι "Μ..........κες" και ταχουνε στην Ελλαδα εχουν λογο να ανησυχουνε εαν φυγει η Ελλαδα απο το ευρω.
Οσοι δεν εχουνε σκασιλα τους.

Εγω θυμαμαι οτι το 2001 με δραχμη ο μαιντανος το ματσακι ειχε 50 δρχ (δηλ 0,15 ευρω).
Την επομενη μερα που μπηκε το ευρω το ματσακι πουλιωτανε 0,50 λεπτε του ευρω δηλ. 171 δραχμες.
Πριν το ευρω περναγα βασιλιας, μαλιστα απο τον μισθο μου μου μενανε και αποταμιευσεις και αγορασα και διαμερισμα.
Με το ευρω λογω προαγωγης στην δουλεια μου πηρα διπλασιο μισθο αλλα δεν μου εμενε ουτε ευρω για αποταμιευση πλεον. Μαλιστα περιορισα και το αριθμο ημερων των διακοπων μου.

Οσοι ειναι υπερ του ευρω ειναι βλακες ή εχουν αλλα συμφεροντα απο πισω.

Τα εισαγωμενα πουκαμισα και παπουτσια (που πιθανον φορας) το εισαγωμενο κινητο και η τηλεοραση (που σιγουρα εχεις) ποσο θα κοστιζουν μετα την αλλαγη νομισματος ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εθνικό νόμισμα 14 Απρ 2014 21:26 #7

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria έγραψε:
το εισαγωμενο κινητο και η τηλεοραση (που σιγουρα εχεις) ποσο θα κοστιζουν μετα την αλλαγη νομισματος ?
Τι ρωτάς τώρα ρε Μαρία?
Θα βαστάει ένα ματσάκι μαϊντανό δίπλα στο αυτί του και θα νομίζει πως μιλάει σε κινητό.
Άλλωστε, δεν θα ξεχωρίζει το κινητό από το κεφάλι του.
Μαϊντανός είναι κι ο ίδιος.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εθνικό νόμισμα 14 Απρ 2014 22:22 #8

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria έγραψε:
To θεμα μας ειναι οι χρυσες λιρες !

Συγγνώμη!

Πάντα μπέρδευα τις λίρες με το μαϊντανό!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εθνικό νόμισμα 14 Απρ 2014 22:30 #9

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
maria έγραψε:
Kratistos έγραψε:
Οσοι εχουν καταθεσεις και ειναι "Μ..........κες" και ταχουνε στην Ελλαδα εχουν λογο να ανησυχουνε εαν φυγει η Ελλαδα απο το ευρω.
Οσοι δεν εχουνε σκασιλα τους.

Εγω θυμαμαι οτι το 2001 με δραχμη ο μαιντανος το ματσακι ειχε 50 δρχ (δηλ 0,15 ευρω).
Την επομενη μερα που μπηκε το ευρω το ματσακι πουλιωτανε 0,50 λεπτε του ευρω δηλ. 171 δραχμες.
Πριν το ευρω περναγα βασιλιας, μαλιστα απο τον μισθο μου μου μενανε και αποταμιευσεις και αγορασα και διαμερισμα.
Με το ευρω λογω προαγωγης στην δουλεια μου πηρα διπλασιο μισθο αλλα δεν μου εμενε ουτε ευρω για αποταμιευση πλεον. Μαλιστα περιορισα και το αριθμο ημερων των διακοπων μου.

Οσοι ειναι υπερ του ευρω ειναι βλακες ή εχουν αλλα συμφεροντα απο πισω.

Τα εισαγωμενα πουκαμισα και παπουτσια (που πιθανον φορας) το εισαγωμενο κινητο και η τηλεοραση (που σιγουρα εχεις) ποσο θα κοστιζουν μετα την αλλαγη νομισματος ?


Λες το ΝΟΚΙΑ που ειχα το 2000 να το φτιαχνανε στην Ελλαδα και γι'αυτο μπορεσα και το αγορασα με δραχμες?
Το ιδιο και η τηλεοραση HITACHI που πηρα μαλλον στην Ελλαδα την φτιαχνανε και το αυτοκινητο που αγορασα. Τα δε μπλουζακια Lacoste που επαιρνα και αυτα εδω τα φτιαχνανε. Εαν ησαν εισαγομενα δεν θα μπορουσα να τα αγορασω με δραχμες.
Το πιο τρελο απο ολα ποιο ητανε?

Το ταξιδι που πηγα στην Ταυλανδη μετην γυναικα μου. Μαλλον θα πρεπει να το ονειρευτηκα.Λες να ειχα φτιαχτει και να ειδα οτι ημουν στην Ταυλανδη?


Τι λετε ρε? Μαλλον για μαστουρομενους Ελληνες ψαχνεται να βρειτε για να πιστεψουν τις βλακειες που γραφετε.
Τελευταία διόρθωση: 14 Απρ 2014 22:33 από Kratistos (Ekratistos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα