Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Αποσύρονται τα 500ευρα;;;

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 26 Σεπ 2016 20:21 #298

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Αν έχεις λογαριασμό έξω και τα κάνεις ανάληψη, απλά εχεις το αποδεικτικό και το παρουσιάζεις και τέλος. Εφόσων μπήκανε σε ξένη τράπεζα, λογικά ο έλεγχος νομιμότητας εχει γίνει. Εφόσων τα φέρνεις μέσα δε νομίζω να ζητήσουν περισσότερες εξηγήσεις. Δε ξέρω αν μπορούν να σου κάνουν ερωτήσεις αν δε μπορείς να αποδειξεις που τα βρήκες. Πχ αν στα δώσει ενας να τα μεταφέρεις... Εκεί ίσως υπάρχει θέμα ή πρεπει να δηλωθούν.
Τώρα σε σουπερμάρκετ ΑΒ μου είπανε οτι τα δέχονται χωρίς πολλά πολλά. Επίσης αν πάς κάπου και ψωνίσεις και φτάσεις στο ταμείο και δώσεις το 500ευρω και πεις δεν εχω ουτε κάρτα, ούτε ταυτότητα, λέτε να μή το δεχτουν ? Οκ αν παρεις κάτι που κάνει 10 ευρώ λογικό ειναι να πουνε αντε γειά...
Τελευταία διόρθωση: 26 Σεπ 2016 20:25 από ermakos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 26 Σεπ 2016 20:40 #299

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
sonik έγραψε:
τα 10Κ πως πηγαν AMS? λιγα λιγα? λογω cc δεν υπαρχει το γνωστο οριο εμβασματων?
Sonik, ta 10k δεν πήγαν από δω, βρε!
Αν ήσαν εδώ, τι νόημα θα είχε να τα στείλω έξω και να μου τα ξαναφέρουν?

Απόστολος (politis) έγραψε:
Η απορία μου όμως παραμένει.
Με ευρωπαικό διαβατήριο μπάζεις και βγάζεις ελεύθερα, μέχρι 10Κ, σε οποιονδήποτε ευρωπαικό προορισμό.
Με Ελληνικό διαβατήριο βγάζεις έως 2Κ.
Εισάγεις όμως έως 10Κ ή σε ταλαιπωρούν με ερωτήσεις;
Με άλλα λόγια αν είσαι Ελληνας κατα την είσοδο μέχρι 10Κ είσαι σίγουρος οτι ισχύουν τα κόκκινα ή καλείσαι να αποδείξεις οτι δεν είσαι ναρκέμπορας;
Φυσικά η καλύτερη λύση είναι όντως να αγγαρέψεις κάποιον με διαβατήριο σοβαρής ευρωπαικής χώρας χωρίς cc (Βουλγαρίας, Ρουμανίας, κλπ) να κάνει την δουλειά, αλλά αναρωτιέμαι αν κάποιος συμφορουμίτης έχει κάποια εμπειρία επι του θέματος.

Να στη λύσω:
ΜΠΑΖΕΙΣ 10k χωρίς ερωτήσεις. Είναι το "χωρίς ερωτήσεις" όριο.
Οι οδηγίες της FATF (ξέρεις τι είναι αυτό?) είναι σαφείς: Μέχρι 10k η διακίνηση είναι ελεύθερη. Υποχρεωτικά, ακόμα και οι Ελληνικές αρχές τις εφαρμόζουν. Και θα τις εφαρμόζουν, μέχρι να αποφασίσουν να αποστασιοποιηθούν (επίσημα) απ' αυτές.

Δεν χρειάζεται διαβατήριο "σοβαρής" ευρωπαϊκής χώρας. Και το Ελληνικό (ή η ταυτότητα, για ΕΕ) είναι αρκετά για να ταξιδεύεις με 10k πάνω σου.

Η ερώτηση σου θα έπρεπε να είναι άλλη:

"Γιατί αγγαρεύεις ανθρώπους, να σου κουβαλάνε 10k μέσα, αφού θα μπορούσες να κάνεις ένα έμβασμα 10k από την τράπεζα έξω, αυτήν που τα έστειλε στην ING, στη δικιά σου εδώ, και να τα έχεις στη διάθεση σου?"

Οι απαντήσεις είναι δύο:
1) Γιατί "εδώ στην τράπεζα" δεν είναι ακριβώς "στη διάθεσή σου". Ανάληψη μετρητών μόνο το 30% (τα υπόλοιπα κρατούνται βάσει CC).
2) Γιατί παν έμβασμα φακελλώνεται. Αυτοί εδώ είναι ικανοί μετά από 1, 2, 5, 10, 20 χρόνια να σε φωνάξουν και να σου πουν: "Αυτά τα 10k που σου ήρθαν έμβασμα το 2016, τι ήταν? Φρολογήθηκες γι' αυτά? Τα δήλωσες τότε?"
και να σε βάλουν (τότε) να πληρώσεις ένα 40-50-70% φόρο.

Αφήνω στην άκρη το (3), ως επουσιώδες, που είναι ότι αυτή η διακίνηση δεν έχει καθόλου έξοδα. Μόνο €0,20 για την αποστολή από την εκτός ΕΕ τράπεζα προς την ING Ολλανδίας.

Με το μετρητούλι, δεν θα δεχτείς ποτέ, ΚΑΜΙΑ ερώτηση, φίλε Απόστολε.

Ελπίζω ότι σε κάλυψα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Απόστολος (politis)

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 26 Σεπ 2016 20:50 #300

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ermakos έγραψε:
Αν έχεις λογαριασμό έξω και τα κάνεις ανάληψη, απλά εχεις το αποδεικτικό και το παρουσιάζεις

Έχεις κανένα λόγο να πεις στους εδώ τρακαδόρους / γύφτους / εκβιαστές / λιγούρηδες / κλέφτες / παράσιτα / λυσσασμένους / κοπρίτες / [διάλεξε εσύ χαρακτηρισμό] ότι έχεις λεφτά κάπου έξω?
Πας καλά?
ΓΙΑΤΙ να τους το πεις? Για να αρχίσουν να σου ζητάνε μερτικό?

Με 10k (όχι παραπάνω) στην τσέπη, δεν δικαιούνται να σε ρωτήσουν τίποτα. Κι αν σε ρωτήσουν, λες "δεν απαντώ". Κι αν επιμένουν, λες "να φωνάξω το δικηγόρο μου να έρθει να σας εξηγήσει".
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 27 Σεπ 2016 02:49 #301

  • DrKlau
  • Το Άβαταρ του/της DrKlau
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 20
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0
Μόνο €0,20 για την αποστολή από την εκτός ΕΕ τράπεζα προς την ING Ολλανδίας.



Σώτο οι ενέργειες και οι απόψεις σου με βρισκουν απόλυτα σύμφωνο. Αυτό που δεν έχω καταφέρει είναι να έχω τόσο μικρά έξοδα στις μεταφορές. Τα 30, 40, 50 ευρώ ανά έμβασμα δεν μειώνονται με τίποτα. Μα πώς το κάνεις;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 27 Σεπ 2016 03:56 #302

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Απλά αν θέλεις πχ να φέρεις απέξω περισσότερα απο 10.000, τα οποία έκανες ανάληψη (και ειναι νόμιμα), το αποδεικτικό της ανάληψης δεν ειναι αρκετό? Τα σήκωσα απέξω και τα φέρνω μέσα! Τώρα το πώς πήγανε έξω.....ή 1000-1000 ή υπήρχαν απο παλιά, δε νομίζω οτι αφορά τον έλεγχο κατα την είσοδο.
Επίσης μπορεί να σε ελένξουν και στην έξοδο??? Πχ να σου πουν που τα πας τα παραπάνω απο 10000 ή απλά δε γίνεται?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 27 Σεπ 2016 04:41 #303

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
DrKlau έγραψε:
30, 40, 50 ευρώ ανά έμβασμα

Εξαρτάται απ' την τράπεζα, δόκτωρ!
Προφανώς, κι εμένα με βαράνε όταν μπορούν.
Αλλά αυτή τη φορά, δεν...
Ίσως ήμουν υπερβολικός. Δεν ήταν €0,20, αλλά €1.
Σε κάθε περίπτωση, είναι σχεδόν τσάμπα.
Μιλάω για: Λογαριασμό σε ευρώ εκτός ΕΕ προς λογαριασμό σε ευρώ εντός ΕΕ.
Αν μπλέξεις με αλλαγές νομίσματος, αγγλίες, αμερικές, καναδάδες κλπ, πέφτει τσεκούρι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 27 Σεπ 2016 04:49 #304

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ermakos έγραψε:
Απλά αν θέλεις πχ να φέρεις απέξω περισσότερα απο 10.000, τα οποία έκανες ανάληψη (και ειναι νόμιμα), το αποδεικτικό της ανάληψης δεν ειναι αρκετό? Τα σήκωσα απέξω και τα φέρνω μέσα! Τώρα το πώς πήγανε έξω.....ή 1000-1000 ή υπήρχαν απο παλιά, δε νομίζω οτι αφορά τον έλεγχο κατα την είσοδο.
Επίσης μπορεί να σε ελένξουν και στην έξοδο??? Πχ να σου πουν που τα πας τα παραπάνω απο 10000 ή απλά δε γίνεται?

Τι θα πει "νόμιμα" ρε ερμάκο?
Πάλι τα ίδια να λέμε?
Σήμερα είναι νόμιμα.
Αύριο θα είναι? Αφού θα αλλάξουν το νόμο, και θα κάνουν αναδρομικούς ελέγχους. Σου υπογράφει κανείς ότι δεν θα το κάνουν?

Γιατί λοιπόν να φέρεις παραπάνω από 10k (που είσαι υποχρεωμένος να τα δηλώσεις - επομένως να πας μόνος σου να φακελλωθείς) αφού μπορείς (αν μπορείς) να φέρεις 10-10-10 κλπ και να είσαι αφανής?

"Έλεγχο στην έξοδο" δεν σε καταλαβαίνω τι θες να πεις. Έξοδο από που?

Το "τα σήκωσα απ' έξω" που λες, σημαίνει (αυτόματα) και την παραδοχή ότι ΕΧΕΙΣ καθιστά έξω. Γιατί να το ξέρουν?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 27 Σεπ 2016 04:52 #305

  • king (kong)
  • Το Άβαταρ του/της king (kong)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -10
ermakos έγραψε:
Αν έχεις λογαριασμό έξω και τα κάνεις ανάληψη, απλά εχεις το αποδεικτικό και το παρουσιάζεις και τέλος. Εφόσων μπήκανε σε ξένη τράπεζα, λογικά ο έλεγχος νομιμότητας εχει γίνει. Εφόσων τα φέρνεις μέσα δε νομίζω να ζητήσουν περισσότερες εξηγήσεις. Δε ξέρω αν μπορούν να σου κάνουν ερωτήσεις αν δε μπορείς να αποδειξεις που τα βρήκες. Πχ αν στα δώσει ενας να τα μεταφέρεις... Εκεί ίσως υπάρχει θέμα ή πρεπει να δηλωθούν.

Αν τα εχεις στη τσεπη σου θα τα βρουν?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 27 Σεπ 2016 06:10 #306

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
σωτηρη με διασταυρωσεις μπορουν να βρουν τα παντα στο τι εχεις και εξω και εδω φυσικα.δεν ειναι τιποτα δυσκολο.αρκει να ειναι ικανοι και να το θελουν.
οποτε μην ειμαστε τοσο απολυτοι στο τι μπορουν να κανουν.το θεμα ειναι ποτε θα το κανουν.αλλωστε εξω δινουν πλεον οτι πληροφορια ζητηθει απο ελλαδα απλοχερα.

για μενα η κινηση που εκανες σε καθιστα φακελωμενο ηδη εστω και αν ειναι ακριβως 10Κ. το ΄΄αφανης΄΄ για μενα δεν υπαρχει πλεον απο τη στιγμη που εχεις δωσει εστω και και τα ελαχιστα στοιχεια σου εκει που τα ειχες.ειτε αφορα ταυτοτητα,ονομα,αφμ ή κινητο σου τηλεφωνο! το αν υπαρχει φοβος να αποδειξεις αν ειναι μαυρα ή οχι σε αναδρομικους ελεγχους ειτε τα ειχες εδω ειτε εξω δεν παιζει ρολο.απο τη στιγμη που τυχον σε πιασει η δαγκανα οι μετακινησεις των χρηματων ειναι ασκοπες.

βεβαια σαν κινηση δεν λεω οτι ειναι λαθος,καλως επραξες.απλα για μενα ελαχιστοποιεις καποιες πιθανοτητες μελλοντικων προβληματων που ισως εμφανιστουν και δεν το τραβηξουν στα ακρα.με λιγα λογια τους κανεις τη ζωη πιο δυσκολη αν τυχον σε εγκλωβισουν.
Τελευταία διόρθωση: 27 Σεπ 2016 06:22 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα