Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Βγαίνουν τα λεφτά απ' τα στρώματα

Re:Βγαίνουν τα λεφτά απ' τα στρώματα 20 Αυγ 2015 15:11 #19

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Σχετικά με τα προγράμματα επιστροφής καρτών...

Πάντα επιλεγουμε το ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ μαγαζί εξαρχής κ ΜΕΤΑ κοιταζουμε αν έχει επιστροφη..
Αλλιώς, δεν εχει νόημα..

Πχ, έχω βενζινάδικο πολύ κοντα μου, πολύ φτηνο κ με επιστροφή..

Μόνο τότε αξιζει το πρόγραμμα...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Βγαίνουν τα λεφτά απ' τα στρώματα 20 Αυγ 2015 17:06 #20

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) έγραψε:
Δεν υπάρχει καμία σύνδεση κερδών εταιριών και επιστροφών καρτών, γιατί δεν υπάρχει σύνδεση κρατήσεων από την τιμή πώλησης και επιστροφών ... απλά οι κάρτες από τα κέρδη τους επιστρέφουν ένα μικρό ποσοστό πίσω...

Υποθέτω ότι έχεις κάποια συγκεκριμένη πληροφόρηση για αυτό που γράφεις σε αντίθεση με την δική μου, ομολογώ, απλή εντύπωση. Γεγονός είναι όμως και το ότι οι αυξομειώσεις των ποσοστών των προσφορών δεν μπορεί να συσχετισθεί αυτή την στιγμή με τα CC. Υπήρξαν παλαιότερα και θα υπάρξουν και στο μέλλον.
Όσο για αυτούς που πληρώνουν το μάρμαρο όπως σωστά λες, δεν είναι κάτι νεόφερτο. Ανέκαθεν όποιος έκανε έντοκη χρήση της πιστωτικής κάρτας ήταν με το καλημέρα υποψήφιος για χρεοκοπία.

Τέλος, μακάρι να καταργούνταν τα μετρητά σε παγκόσμιο επίπεδο. Ξέρουμε τι θα έπαυε, αυτομάτως, να υπάρχει. Αλλά πολλοί, σε όλα τα επίπεδα, είναι αυτοί που δεν το θέλουν, για ευνόητους λόγους.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Βγαίνουν τα λεφτά απ' τα στρώματα 20 Αυγ 2015 17:10 #21

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Σχετικά με τα προγράμματα επιστροφής καρτών...

Πάντα επιλεγουμε το ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ μαγαζί εξαρχής κ ΜΕΤΑ κοιταζουμε αν έχει επιστροφη..
Αλλιώς, δεν εχει νόημα..

Πχ, έχω βενζινάδικο πολύ κοντα μου, πολύ φτηνο κ με επιστροφή..

Μόνο τότε αξιζει το πρόγραμμα...

Δυστυχώς (για το θέμα της καταναλωτικής συνείδησης) υπάρχει πολύς κόσμος που ψωνίζει με ... τσίμπλα το μάτι. Αυτή η κατηγορία δεν ασχολείται ούτε με επιστροφές, ούτε με τιμές, ούτε με τίποτα και δεν αναφέρομαι σε ανθρώπους με οικονομική άνεση.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Βγαίνουν τα λεφτά απ' τα στρώματα 20 Αυγ 2015 17:36 #22

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
batista έγραψε:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) έγραψε:
Δεν υπάρχει καμία σύνδεση κερδών εταιριών και επιστροφών καρτών, γιατί δεν υπάρχει σύνδεση κρατήσεων από την τιμή πώλησης και επιστροφών ... απλά οι κάρτες από τα κέρδη τους επιστρέφουν ένα μικρό ποσοστό πίσω...

Υποθέτω ότι έχεις κάποια συγκεκριμένη πληροφόρηση για αυτό που γράφεις σε αντίθεση με την δική μου ....

Ναι δεν υπάρχει διαφορετική κράτηση στις επιχειρήσεις που προσφέρεται από τις κάρτες επιστροφή και λόγω αυτής ... η κράτηση βασίζεται μόνο στον τζίρο, όσο μεγαλύτερο τζίρο έχει μια επιχείρηση, τόσο μικρότερη η κράτηση για την επιχείρηση.
Τελευταία διόρθωση: 20 Αυγ 2015 17:38 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batista

Re:Βγαίνουν τα λεφτά απ' τα στρώματα 20 Αυγ 2015 19:57 #23

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
batista έγραψε:
Τέλος, μακάρι να καταργούνταν τα μετρητά σε παγκόσμιο επίπεδο. Ξέρουμε τι θα έπαυε, αυτομάτως, να υπάρχει. Αλλά πολλοί, σε όλα τα επίπεδα, είναι αυτοί που δεν το θέλουν, για ευνόητους λόγους.

Δεν είμαι σίγουρος σε τι αναφέρεσαι (ίσως στη φοροδιαφυγή). Ξέρω όμως τι θα ΑΡΧΙΖΕ αυτομάτως να ισχύει: 1) η ισόβια παρακολούθηση και καταγραφή κάθε συναλλαγής με τις όποιες συνέπειες για τον καθένα μας. 2) η εξουσία της δημιουργίας και κυκλοφορίας του χρήματος σε παγκόσμιο επίπεδο θα πέρναγε πλέον οριστικά και αμετάκλητα στις τράπεζες.

Σε έναν ιδανικό κόσμο δε θα είχα αντίρρηση. Σε αυτόν τον κόσμο, νομίζω ότι το πλαστικό χρήμα θα δημιουργούσε πολύ περισσότερα προβλήματα από αυτά που θα έλυνε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Βγαίνουν τα λεφτά απ' τα στρώματα 20 Αυγ 2015 23:13 #24

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
vortex έγραψε:
batista έγραψε:
Τέλος, μακάρι να καταργούνταν τα μετρητά σε παγκόσμιο επίπεδο. Ξέρουμε τι θα έπαυε, αυτομάτως, να υπάρχει. Αλλά πολλοί, σε όλα τα επίπεδα, είναι αυτοί που δεν το θέλουν, για ευνόητους λόγους.

Δεν είμαι σίγουρος σε τι αναφέρεσαι (ίσως στη φοροδιαφυγή). Ξέρω όμως τι θα ΑΡΧΙΖΕ αυτομάτως να ισχύει: 1) η ισόβια παρακολούθηση και καταγραφή κάθε συναλλαγής με τις όποιες συνέπειες για τον καθένα μας. 2) η εξουσία της δημιουργίας και κυκλοφορίας του χρήματος σε παγκόσμιο επίπεδο θα πέρναγε πλέον οριστικά και αμετάκλητα στις τράπεζες.

Σε έναν ιδανικό κόσμο δε θα είχα αντίρρηση. Σε αυτόν τον κόσμο, νομίζω ότι το πλαστικό χρήμα θα δημιουργούσε πολύ περισσότερα προβλήματα από αυτά που θα έλυνε.

Ναι, στην φοροδιαφυγή αναφέρθηκα αλλά και στην διαφθορά. Δεν αγνοώ τους άδολους προσωπικούς προβληματισμούς που θέτεις, επίτρεψέ μου όμως να διαφωνήσω κάθετα με το τελικό σου συμπέρασμα.
Και αυτό γιατί όσο εσύ στέκεσαι κριτικά και με καχυποψία (και καλά κάνεις) απέναντι σε κάποιους από αυτούς που θα ήθελαν να γίνει αυτό που περιέγραψα, άλλο τόσο και εγώ στέκομαι κριτικά και με καχυποψία απέναντι σε αυτούς που δεν θέλουν και μάλιστα με περισσότερο απτά επιχειρήματα (λόγω της μέχρι τώρα πράξης).
Ποιοι είναι σίγουρα αυτοί μέχρι τώρα; Αυτοί που φοροδιαφεύγουν, κυρίως οι μεσαίοι και μεγάλοι, οι έμποροι ναρκωτικών, και όλοι οι απατεώνες με την ευρεία έννοια του όρου είτε προσέρχονται από τον χώρο της πολιτικής είτε προέρχονται από των χώρο των επιχειρήσεων, είτε από οποιονδήποτε άλλο χώρο. Όλοι αυτοί επιθυμούν την ανωνυμία και τους φορολογικούς παραδείσους προκειμένου να ξεπλένουν το προιόν των εγκλημάτων τους.

Στο παραπάνω μου αντιπαραθέτεις την "...ισόβια παρακολούθηση και καταγραφή κάθε συναλλαγής με τις όποιες συνέπειες για τον καθένα μας...".
Και σου απαντώ ότι αυτό υπάρχει ήδη. Ποιοι επιδιώκουν να ξεφεύγουν από αυτό και τα καταφέρνουν μέχρι στιγμής;;; Οι "ευγενείς" κατηγορίες που σου ανάφερα πριν. Άρα;; Ποιους θέλουμε τελικά να προστατεύσουμε;;;

Και το δεύτερο που αντιτάσσεις είναι ότι "...η εξουσία της δημιουργίας και κυκλοφορίας του χρήματος σε παγκόσμιο επίπεδο θα πέρναγε πλέον οριστικά και αμετάκλητα στις τράπεζες...".
Μα ήδη, υπάρχει παγκόσμια οικονομία χωρίς τις τράπεζες;; Μάλιστα όλα τα κρούσματα διαφθοράς και οι οικονομικές φούσκες (οι οποίες ξέρουμε ποιους ευνόησαν) βρήκαν πρόσφορο έδαφος χάρις στις αδιαφανείς διαδικασίες και την ταυτόχρονη δυνατότητα του κάθε λογής διεφθαρμένου να κρύψει με τους γνωστούς τρόπους το προιόν του εγκλήματός του.

Φυσικά μια τέτοια δομική αλλαγή απαιτεί πολλές ασφαλιστικές δικλείδες και εποπτεία σε αντίθεση π.χ. με το ξέφραγο αμπέλι του Bush junior που οδήγησε σιγά-σιγά στην φούσκα της Lehman Brothers και τα δεινά που αυτή προκάλεσε σε παγκόσμιο επίπεδο.
Τα οφέλη όμως είναι αδιαμφισβήτητα.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 20 Αυγ 2015 23:26 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Βγαίνουν τα λεφτά απ' τα στρώματα 10 Σεπ 2015 15:31 #25

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Αυτά που διαβάζαμε, για καταθέσεις δυο ταχυτήτων, μάλλον γίνονται στην πράξη...


bankingnews.gr/οικονομία/item/213419-η-ν...πό-τα-σεντούκια.html
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βγαίνουν τα λεφτά απ' τα στρώματα 10 Σεπ 2015 16:21 #26

  • Megs
  • Το Άβαταρ του/της Megs
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 89
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 4
ακομα και αν επιτρεψουν να τα σηκωνεις οποτε θες αυτα που θα καταθεσεις απο το στρωμα κλπ,ουδεμια αναφορα γινεται στο αν θα μπορεις να τα στειλεις εξω.
οποτε under capital control θα εισαι και παλι.
Θεωρω πως το τελευταιο σταδιο αρσης των cc ειναι η μεταφορα χρηματων στο εξωτερικο,οπως γινοταν προ cc,και αυτο δεν θα γινει πραξη τουλαχιστον για 1-2 χρονια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βγαίνουν τα λεφτά απ' τα στρώματα 10 Σεπ 2015 17:03 #27

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Γιατί να τα επιστρέψει κάποιος ; Για το 1,0% ?
Και ποιος διαβεβαιώνει ότι δεν θα υπάρξει δεύτερο κύμα CC που θα τα δεσμεύει κι αυτά ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα