Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 14 Απρ 2015 17:58 #28

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Φίλε Gas εάν δεν δεχόμασταν κανένα σενάριο , πόσο μάλλον όταν κυβέρνηση είναι η εθνολαικίστικη συμμαχία της Ζωίτσας του Κατρούγκαλου του Στρατούλη του Τερενς και του Λαφαζάνη , δεν θα είχε πάρει κανεις εδωμέσα μέτρα για τις οικονομίες του . Θα κοιμόμασταν ολοι άνετα το βράδυ θα αγοράζαμε την ΚΟΝΤΡΑ ΝΕςΣ από τα περιπτερα και το Χωνί και θα κουγαμε τις λαλακιες του iskra και του κάθε τρελαμένου troll . Eγω συζηταω πιο είναι κατά την γνώμη μου το πιο πιθανό σενάριο και μιας και το έφερε η κουβέντα εχω δηλώσει και πολύ πριν τις εκλογες Κουβα η Ελλάδα δεν θα γίνει τέλος . To πρόβλημα για εμένα είναι άλλο και φέρνει πάντα εθνικές και οικονομικές καταστροφές , ότι ένα μεγάλο κομμάτι του λαού μας πιστευει ότι μονο ο ελληνικος λαος εχει δικιο και ολοι οι άλλοι γύρω μας άδικο . Οσοι λαοι πιστεψαν σε αυτό καταστράφηκαν διαχρονικά . Είναι εθνικιστικός παροξισμος που όπως έγραψε και ένας λεβέντης μας κάνει να βλέπουμε τα βράχια όχι κοφτερά αλλά σαν ομορφα βοτσαλάκαι με αρμύρα πάνω που θα κάνουμε ηλιοθεραπεία . Το έπιασες το υπονοούμενο . :whistle: :whistle: :whistle:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 15 Απρ 2015 01:26 #29

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Gas δεν τα εχεις γραψει εσυ αναπαραγωγη σεναριων κάνεις . Εκτος και αν εισαι δημιουργος καποιου τετιου σχεδιου και δεν το ξέρουμε αρα γιατι προσβάλεσαι; Και καλα θα κανεις επισης να διαβασεος τι λεει ο καθηγητης στην καταληξη του αρθρου που αναφερεις απο την Καθημερινη .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 15 Απρ 2015 02:48 #30

  • Gas
  • Το Άβαταρ του/της Gas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 63
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 1
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Gas δεν τα εχεις γραψει εσυ αναπαραγωγη σεναριων κάνεις . Εκτος και αν εισαι δημιουργος καποιου τετιου σχεδιου και δεν το ξέρουμε αρα γιατι προσβάλεσαι; Και καλα θα κανεις επισης να διαβασεος τι λεει ο καθηγητης στην καταληξη του αρθρου που αναφερεις απο την Καθημερινη .

Τα σενάρια δεν τα βγάζω εγώ φυσικά αλλά διαβάζω τι έχει ειπωθεί και λαμβάνω τις αποφάσεις μου για να προφυλαχτώ όσο μπορώ σύμφωνα με τις εμπειρίες μου και την κριτική μου σκέψή.
Από τον επαγγελματικό μου χώρο έχω μάθει να τεκμηριώνω αυτό που λέω και να υποδεικνύω τη λογική πίσω από αυτό γιατί το πρώτο πράγμα που ρωτάει ένας λογικός άνθρωπός είναι από που προκύπτει αυτό.

Το άρθρο το παρέθεσα γιατί ήσουν απόλυτος στην άποψή σου και αποκάλεσες φαντασιόπληκτους όσους είπαν ότι υπάρχει διπλό νόμισμα. Απέδειξα ότι υπάρχει, παρέθεσα σχετικό άρθρο προς επίρρωση όσων είπα και διάψευσής του. Έγραψες κατά λάθος ότι το παραδέχεσαι αλλά πληγώθηκε ο εγωισμός σου. Και έγραψες το προηγούμενο μήνυμα 14 Απρ 2015 11:58 με τα υπονοούμενα που οδηγούν πάλι σε ειρωνείες. Δεν είπα πουθενά ότι θεωρώ επικρατέστερο αυτό ως σενάριο. Γιατί μου βάζεις ταμπέλα; Συμφωνώ και με την άποψη του καθηγητή «Η Ελλάδα δεν έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο, ούτε της πρέπουν παρόμοιες ελαφρόμυαλες προτάσεις».
Ο κ. καθηγητής δεν το αποκλείει στο μέλλον όμως και καλά θα κάνεις να δίνεις προσοχή στις διατυπώσεις που χρησιμοποιεί ο κάθε ένας και να μην τα ισοπεδώνεις όλα.

Το ίδιο έκανες και σε παλαιότερη άποψη που είχα γράψει για το ότι μπορούν τα Ευρώ κάθε χώρας να διαχωριστούν από τους κωδικούς που έχουν, παράθεσα ότι πληροφορία βρήκα που επιβεβαίωνε όσα έγραψα, εσύ χαρακτήρισες την άποψη βλακεία και απλά απάντησα στις ειρωνείες σου ότι ως σενάριο υπάρχει αλλά με μικρές πιθανότητες χωρίς να έχω το ύφος σου.


Ο κανονισμοί του forum είναι:
«1. Προϋπόθεση είναι ο σεβασμός του συνομιλητή.
2. Δεν γίνονται δεκτά υβριστικά, επιθετικά, ειρωνικά κείμενα και όποια επιχειρούν να μειώσουν τον συνομιλητή.
….
2. Δεν γράφουμε με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζουμε και το κείμενο γίνεται δυσανάγνωστο.
….
»

Να επισημάνω στον Τσιγκούνη ότι «Δεν υπάρχουν πονηρές λέξεις αλλά πονηρά μυαλά» (Κωνσταντίνος Τσάτσος πρώην πρόεδρος Ελληνικής Δημοκρατίας) οπότε αυτό που έγραψα και το διέγραψε ο Τσιγκούνης είτε το εξέλαβε ως πονηρό σχόλιο άρα έχει πονηρό μυαλό ο Τσιγκούνης είτε ο Σταμάτης είναι προστατευόμενος και έχει το δικαίωμα να ειρωνεύεται και να φωνάζει στους άλλους αλλά όχι το αντίστροφο.

Τέλος να ευχαριστήσω όλους μηδενός εξαιρουμένου όσους έχουν ρωτήσει ή έχουν εκφέρουν άποψη εδώ στο παρελθόν γιατί με έβαλαν να σκεφτώ πράγματα στα οποία δεν θα μπορούσα να είχα σκεφτεί από μόνος μου.

Tsig διέγραψε αν θέλεις το λογαριασμό μου γιατί δεν μου αρέσει να με ειρωνεύονται και να μη μου δίνουν το δικαίωμα να απαντήσω ανάλογα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 15 Απρ 2015 05:31 #31

  • vacondios
  • Το Άβαταρ του/της vacondios
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 223
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 86
  • Κάρμα: 6 (1)
Johan (larry) έγραψε:


Αρα με αυτο το τροπο οι ευρωκαταθεσεις στις τραπεζες ειναι ασφαλεις? Γλυτωνουμε την αυτοματη μετατροπη σε δραχμες με οτι αυτο συνεπαγεται?


.

Ακριβώς. Εάν ήταν να μετατραπούνε σε δραχμές, καταθέσεις ακόμα και της τάξης των 3000 5000 και 10.000 διότι μόνο τέτοιες έχουν απομείνει θα απεσύροντο ομαδικά και θα πηγαίνανε σε τράπεζες με τη σιγουριά του Ευρώ. Και θα κατέρρεε εντελώς το ήδη κατεστραμένο τραπεζικό σύστημα.

Αλλά αυτό ισχύει για το υποθετικό σενάριο διπλού νομίσματος Εγώ το βρίσκω εντελώς απίθανο. όσο και την έξοδο από το Ευρώ.

Αν καταρρεύσουμε θα καταρρεύσουμε εντός ευρώ και οι συνέπειες θα είναι παρόμοιες

με της Κύπρου πριν δυο χρόνια
Εσύ νόμιζες πως έχεις τίποτα κορτάκηδες
μα ούτε πιτσιρίκια έχεις μήτε και πρεζάκηδες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 15 Απρ 2015 12:58 #32

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Για να ΄το τελειώνουμε το θέμα Gas σου έχω ξαναγράψει και πριν ότι για εμένα ο σχολιασμός μου και προσεξέ τον δεν είναι για εσένα προσωπικά αλλά για αυτούς που βγάζουν αυτές τις θεωρίες και τα σχόλια εσύ γιατί το παίρνεις προσωπικά δεν το καταλαβαίνω από την στιγμή κιόλας που αναφέρεις ότι δεν συμφωνείς με αυτά . Πουθενά δεν θα βρεις να λέω ότι ο Gas λέει ηλιθιότητες ειτε οποιδήποτε χαρακτηρισμό εγώ αναφέρομαι στα σενάρια και σε αυτούς που τα παράγουν και τα αναπαράγουν σε ιστοσελίδες εφημερίδες κτλ . Πάμε παρακάτω δεν το συνεχίζω . Λοιπόν περί του θέματος σήμερα το Κεφάλαιο έχει μια πολύ καλή ανάλυση για το πως λειτουργεί το τραπεζικό σύστημα αν έχεις χρόνο διαβασέ την δεν στηρίζεται σε αίωλες θεωρίες αλλά στην πραγματικότητα λειτουργίας του συστήματος . Και για να το ξαναπώ ότι σε ένα κράτος γίνονται δεκτά κάποια άλλα νομίσματα αυτό δεν θα πει ότι υπάρχει παράλληλο νόμισμα - εκτός Κούβας ( Αν υπάρχει ένας σοβαρός αναλυτής να προτείνει συστημα Κούβας να μας το πει ) παει να πει ότι τα τοπικά νομισματα είναι για πέταμα δεν έχουν αξία και γιαυτο οι πολίτες συναλάσονται με νομισματα άλλων κρατών που έχουν συναλλακτική αξία .
Για να το τελειώνουμε ξαναλέω το τι θα γίνει δεν το ξέρει κανένας ειδικά με την κυβέρνηση που έχουμε σήμερα .Δυστυχώς μέσα στην κυβέρνηση αυτή υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι πιστεύουν διάφορες παλαβομάρες. Ακόμα και ότι μας ψεκάζουν καθημερινά., Υπάρχει υπουργός οικονομικών η οποια προτοστατούσε στο κίνημα δεν πληρώνω και τώρα πρεπει η ιδια να μαζέψει φόρους και τέλη .Υπάρχει υπουργός ο οποιος πιστεύει ότι οι μετανάστες πρεπει να κυκλοφορούν ελεύθεροι παντού με διαβατήρια και ο ιδιος πρεπει να φτιαξει κέντρα υποδοχής μεταναστών .Υπάρχει υπουργός παιδείας που είναι υπερ του να μπορει ενας φοιτητης να εξετάζεται και να εχει το βιβλίο ανοικτο να βλέπει τις απαντήσεις και ότι το πανεπηστήμιο πρεπει να είναι άσυλο και να διοικειται από τους κοινωνικούς φορεις και όχι από τους καθηγητές και ο ιδιος πρπει να διοικήσει τα πανεπηστήμια και τα σχολία . Ναι λοιπον Gas από αυτή την κυβέρνησ μπορώ να τα περιμένω όλα . Αλλά εγώ σαν Σταμάτης γράφω τι είναι κατά την γνώμη μου λογικό και το τι μαθαίνω εγώ προσωπικά . Άλλωστε ποιος ο λογος να προετοιμαζόμαστε ολοι τοσα χρόνια με τροπους που δεν θα βλάψουν το κεφαλαιό μας το κάναμε όλοι για αυτή την στιγμή η στιγμή ήρθε και τώρα να σου πω και στην τελική ας κάνει ο λαός ότι θέλει εγώ εσύ οι άλλοι κάναμε ο καθένας ότι πιστευε σωστό θέλει ο λαος Διπλό νομισμα Κουβα;; Ας το φέρουν Θέλει δραχμή;; Ας την φέρει . Όμως δεν θα λέμε ότι η ηλιθιότητα του καθενα λαικιστή είναι και σωστή και σοβαρή . Είναι καταστροφή αυτό λεω εγώ αυτό λένε ολοι οσοι εχουν γνώσεις πραγματικές .Και εγώ πάω παραπέρα και με αυτά που ξέρω λέω ότι ο Τσιπρας δεν θέλει καταστροφικό σενάριο απλά ΄΄εχει μαζέψει γύρω του οποιον λαικιστή βρέθηκε και υιοθετεί τον λόγο τους γιατί έτσι κοιμήζει την μάζα που εχει και τις μεγαλύτερες οικονομικές ανάγκες προσβλέποντας στο θαύμα .
www.capital.gr/News.asp?id=2278760
Τελευταία διόρθωση: 15 Απρ 2015 13:05 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 15 Απρ 2015 13:28 #33

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Gas έγραψε:
Να επισημάνω στον Τσιγκούνη ότι «Δεν υπάρχουν πονηρές λέξεις αλλά πονηρά μυαλά» (Κωνσταντίνος Τσάτσος πρώην πρόεδρος Ελληνικής Δημοκρατίας) οπότε αυτό που έγραψα και το διέγραψε ο Τσιγκούνης είτε το εξέλαβε ως πονηρό σχόλιο άρα έχει πονηρό μυαλό ο Τσιγκούνης είτε ο Σταμάτης είναι προστατευόμενος και έχει το δικαίωμα να ειρωνεύεται και να φωνάζει στους άλλους αλλά όχι το αντίστροφο.

Tsig διέγραψε αν θέλεις το λογαριασμό μου γιατί δεν μου αρέσει να με ειρωνεύονται και να μη μου δίνουν το δικαίωμα να απαντήσω ανάλογα.
Φίλε Gas,
επέτρεψέ μου να βάλω παραδείγματα τρόπου διαφωνίας, που μπορεί να θεωρηθούν προσβλητικά:

1. "Αυτά είναι ανοησίες"
2. "Αυτά που γράφεις είναι ανοησίες"
3. "Όσοι τα υποστηρίζουν είναι ανόητοι"

Κάποιος που εκφράζεται έτσι, μπορεί απλά να θέλει να εκφράσει την διαφωνία του και να μην έχει σκοπό να προσβάλει τον συνομιλητή.
Αν όμως ο συνομιλητής προσβληθεί, έχει το δικαίωμα να κάνει αναφορά του μηνύματος για να διαγραφεί ως προσβλητικό.
Δεν του δίνει το δικαίωμα να κλιμακώνει την προσβολή π.χ. να πει "ανόητος είσαι εσύ και όλο σου σόι" γιατί έτσι η συζήτηση θα κατρακυλήσει σε μια κατηφόρα χωρίς τέλος.

Όσο για τα πονηρά μυάλα, σίγουρα δεν διεκδικώ την αγνότητα του πνεύματος αλλά θέλω να σε διαβεβαιώσω ότι κανείς δεν είναι προστατευμένος να ειρωνεύεται τους άλλους. Έχω διαγράψει και μηνύματα του Σταμάτη, οποιοσδήποτε μπορεί κάποια στιγμή να ξεπεράσει τα όρια. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει εκτίμηση για το πρόσωπο του οποίου διαγράφεται ένα μήνυμα.

Φίλε Gas, ελπίζω μετά από τις παραπάνω εξηγήσεις, να θέλεις συνεχίσεις να συμετέχεις στις συζητήσεις.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 15 Απρ 2015 18:20 #34

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Θα γίνουμε Κούβα!!!

mashable.com/2015/04/15/cuba-us-state-terrorism-list/


Η Citibank έφυγε από την Ελλάδα...

www.protothema.gr/economy/article/387011...itibank-stin-ellada/

Η Citibank πάει στην Κούβα !!!

www.dinero.com/internacional/articulo/ci...a-volver-cuba/207531
Οι καιροί ου μενετοί...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 16 Απρ 2015 02:26 #35

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
Ας πούμε ότι κάποιος έχει εισόδημα σε ευρώ.
Και θα παραμείνει σε ευρώ, ακόμη και στην περίπτωση αλλαγής νομίσματος (το πως θα γίνει αυτό είναι άλλη ιστορία).
Τον συμφέρει να πάρει κάποιο δάνειο σήμερα σε ευρώ ή "αύριο-μεθαύριο" αν αλλάξει το νόμισμα;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 16 Απρ 2015 08:07 #36

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
TEV έγραψε:
κάποιος

να πάρει κάποιο δάνειο σήμερα

Και ποιος θα δώσει το δάνειο?

Κανας φίλος του που του περισσεύουν?

Ή μήπως ονειρεύεσαι τράπεζα?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα