Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Ti έγινε με τις θυρίδες στην Λαική Τράπεζα?

Ti έγινε με τις θυρίδες στην Λαική Τράπεζα? 10 Απρ 2013 10:29 #10

  • takis600
  • Το Άβαταρ του/της takis600
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 321
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 49
  • Κάρμα: 3
Με απλές ενδείξεις τρομοκρατικής ενέργειας, βόμβα σε θυρίδα για παράδειγμα, δεν τους δίνει το δικαίωμα αυθαίρετα να προβούν σε άνοιγμα όλων των θυρίδων; Μήπως έχουν και το καρπούζι και το μαχαίρι;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ti έγινε με τις θυρίδες στην Λαική Τράπεζα? 10 Απρ 2013 10:41 #11

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
takis600 έγραψε:
Με απλές ενδείξεις τρομοκρατικής ενέργειας, βόμβα σε θυρίδα για παράδειγμα, δεν τους δίνει το δικαίωμα αυθαίρετα να προβούν σε άνοιγμα όλων των θυρίδων; Μήπως έχουν και το καρπούζι και το μαχαίρι;
Τακη μην το χάσουμε κιολας ειναι σαν να μου λες έβαλε κάποιος πρέζα στην θυρίδα και θα ανοίξουν ολες οι θυρίδες . Θυρίδες ανοίγουν συνέχεια με εισαγγελική παραγγελια το γράφει και ο κανονισμός τους σε ολες τις τράπεζες λέμε για το θέμα των χαρτονομισμάτων . Αν υπάρχει νόμος ειναι σοβαρό .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ti έγινε με τις θυρίδες στην Λαική Τράπεζα? 10 Απρ 2013 16:05 #12

  • takis600
  • Το Άβαταρ του/της takis600
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 321
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 49
  • Κάρμα: 3
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
takis600 έγραψε:
Με απλές ενδείξεις τρομοκρατικής ενέργειας, βόμβα σε θυρίδα για παράδειγμα, δεν τους δίνει το δικαίωμα αυθαίρετα να προβούν σε άνοιγμα όλων των θυρίδων; Μήπως έχουν και το καρπούζι και το μαχαίρι;
Τακη μην το χάσουμε κιολας ειναι σαν να μου λες έβαλε κάποιος πρέζα στην θυρίδα και θα ανοίξουν ολες οι θυρίδες . Θυρίδες ανοίγουν συνέχεια με εισαγγελική παραγγελια το γράφει και ο κανονισμός τους σε ολες τις τράπεζες λέμε για το θέμα των χαρτονομισμάτων . Αν υπάρχει νόμος ειναι σοβαρό .

Σταμάτη, ποιό να χάσουμε; το χαμένο; ειλικρινά έχω χάσει τον ύπνο μου με όλα αυτά και το χειρότερο είναι ότι το νιώθεις να έρχεται και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, γνώμη μου έτσι;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ti έγινε με τις θυρίδες στην Λαική Τράπεζα? 10 Απρ 2013 21:27 #13

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Οποτε ας μην μπούμε σε αυτό το σκεπτικό
Δεν καταλαβαίνω!
Υπάρχουν σκεπτικά ταμπού?
Σε όλα θα μπαίνουμε!
takis600 έγραψε:
Ποιά κονέ (ταμίας, κάποιος άλλος;) παίζουν για να ξέρουν κάποια πρόσωπα εκτός τραπέζης πότε κάποιος καταθέτης κάνει μια μεγάλη ανάληψη μετρητών;
Όλοι το ξέρουν, αλλά τι είναι αυτό που ρωτάς?
Η πληροφορία μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τσαντάκηδες και μπουκαδόρους, οπότε δεν δίδεται.
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
ξέρεις τον νόμο που λέει οτι απαγορεύεται η εναποθεση χαρτονομισμάτων στην θυρίδα ;;
- - - - -
για να βρεθούν σε τίποτα τετελεσμένα
Όχι, δεν τον ξέρω, και πρέπει να ρωτήσω (σε τράπεζα, και μάλιστα άτομο που τα ξέρει καλά) για να μάθω, γιατί όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι.
Έχω αυτή την εντύπωση. Κάπου το έχω ακούσει.
Και λογικά, μου κουμπώνει: Στη θυρίδα βάλτε κοσμήματα, κειμήλια, έγγραφα κλπ. Τα λεφτά, στο λογαριασμό σας.

Όσο για τα “τετελεσμένα”, αμφιβάλλεις ότι στόχος είναι ακριβώς αυτός? Να πιάσουν τον κόσμο στον ύπνο?
takis600 έγραψε:
Με απλές ενδείξεις τρομοκρατικής ενέργειας, βόμβα σε θυρίδα για παράδειγμα, δεν τους δίνει το δικαίωμα αυθαίρετα να προβούν σε άνοιγμα όλων των θυρίδων; Μήπως έχουν και το καρπούζι και το μαχαίρι;
Δεν στέκει λογικά, γιατί ο έχων πρόσβαση σε θυρίδα καταγράφεται (με ταυτότητα). Άρα ξέχνα τη μπόμπα.
Το να κρύβει κόκα κάποιος σε θυρίδα παίζει, αλλά τότε μπερδεύεται εισαγγελέας και διατάσσει το άνοιγα.
“Αυθαίρετα”, η τράπεζα δεν μπορεί να την ανοίξει.
Αυτό που θα μπορεί (ίσως, στο μέλλον) να κάνει είναι να κοιτάει τι βάζεις και τι βγάζεις από μέσα. Για το διαμαντένιο κολιέ της κυρίας δεν θα ενδιαφερθεί. Αλλά για πακέτο 500ρικα, θα ενδιαφερθεί.

Το πνεύμα του προηγούμενου ποστ μου ήταν:
ΜΗΝ θεωρείτε ότι έχετε πιάσει τον πάπα απ’ τ’ @ρ_-_δι@, επειδή έχετε μια θυρίδα και λεφτά μέσα.

Έχετε πιάσει @ρ_-_δια, αλλά χωρίς πάπα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ti έγινε με τις θυρίδες στην Λαική Τράπεζα? 12 Απρ 2013 16:03 #14

  • Gas
  • Το Άβαταρ του/της Gas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 63
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 1
Από σύμβαση θυρίδας

"Απαγορεύεται η τοποθέτηση στη θυρίδα παράνομων αντικειμένων, εκρηκτικών υλών, οξέων, μολυσματικών ή αντικειμένων με δυσοσμία ή
οποιωνδήποτε άλλων πραγμάτων που κατά την ανεξέλεγκτη κρίση της τράπεζας μπορούν να επιφέρουν βλάβη στις θυρίδες ή στα αντικείμενα που φυλάσσονται σε αυτές. Η Τράπεζα δικαιούται να ελέγχει το περιεχόμενο της θυρίδας παρουσίας του μισθωτή, καλούμενου προς τούτο με απλή επιστολή. Αν ο μισθωτής δεν προσέλθει εντός 8 ημερών από τη σχετική πρόσκληση ή αν κατά την κρίση της τράπεζας υπάρχει ένδειξη ότι παραβιάζεται η παρούσα απαγόρευση, δικαιούται η τράπεζα να λύση μονομερώς τη μίσθωση και να προβεί στη διαδικασία του όρου 7 του παρόντος, του μισθωτή μη δικαιούμενου να φέρει αντίρρηση ή να ζητήσει την επιστροφή μη δεδουλευμένου τυχόν μισθώματος ή οποιαδήποτε αποζημίωση ακόμη και στην περίπτωση που οι υπόνοιες της τράπεζας ήθελαν αποδειχθεί αβάσιμες."

Επειδή δεν μπορώ να γράψω όλο τον όρο 7:
Ο όρος 7 λέι ότι σου ανοίγουν τη θυρίδα με παρουσία επιτροπής της τράπεζας ή παρουσία συμβολαιογράφου και τα έξοδα βαρύνουν εσένα. Αν το περιέχόμενο είναι σε ευρώ παίρνουν τα Ευρώ που έχεις μέσα δεν φτάνουν για τα έξοδα, τότε τα δίνουν στο Παρακαταθηκών και δανείων, και σου δίνουν το Γραμάτειο Προκαταθέσως μόνο αν πληρώσεις τα έξοδα στην Τράπεζα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aris152

Ti έγινε με τις θυρίδες στην Λαική Τράπεζα? 12 Απρ 2013 23:20 #15

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Gas έγραψε:
αντικειμένων με δυσοσμία
Ναι ρε Gas, αν βάλεις σαρδέλλα μέσα και βρωμίσει όλο το υπόγειο. θα στην ανοίξουν.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ti έγινε με τις θυρίδες στην Λαική Τράπεζα? 13 Απρ 2013 18:31 #16

  • give_me_money
  • Το Άβαταρ του/της give_me_money
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 27
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
O κάθε άσχετος γράφει την αρλούμπα του και επειδή του περισεύει χρόνος να γράψει και ένα κατεβατό μαλ--κίες νομίζει οτι τις τεκμηριώνει κιόλας!!!
ΔΕΝ απαγορεύεται να βάζεις χρήματα στις θυρίδες κύριοι.
Κι επειδή μερικοί λειτουργούν στη ζωή τους με τις πιθανότητες, σήμερα είναι πιο πιθανό να χάσεις τα χρηματά σου απο τον λογαριασμό σου παρά απο τη θυρίδα σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ti έγινε με τις θυρίδες στην Λαική Τράπεζα? 14 Απρ 2013 00:43 #17

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
give_me_money έγραψε:
σήμερα είναι πιο πιθανό να χάσεις τα χρηματά σου απο τον λογαριασμό σου παρά απο τη θυρίδα σου.
Σε αυτό, θα συμφωνήσω.
Για το αν απαγορεύεται ή όχι, διατηρώ μια επιφύλαξη.
Ομολογώ πάντως ότι δεν έχω ακόμα ρωτήσει αυτόν που θέλω.
Πρέπει να πάω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aris152

Ti έγινε με τις θυρίδες στην Λαική Τράπεζα? 14 Απρ 2013 12:55 #18

  • Gas
  • Το Άβαταρ του/της Gas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 63
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 1
Σωτήρη αυτά αναφέρει η σύμβαση για το τι απαγορεύεται και ποιες είναι οι διαδικασίες για να σου την ανοίξουν. Τα χαρτονομίσματα και βέβαια επιτρέπονται και ας είναι και πεντακοσάευρα αν μπορείς τα δικαιολογήσεις. Προφανώς και δεν το έγραψα για να δείξω ότι απαγορεύονται οι σαρδέλες.

Στο μοναδικό που έχω επιφύλαξη είναι αν δημιουργηθούν υπόνοιες ότι υπάρχει προϊόν εγκληματικής ενέργειας (π.χ. μαύρο χρήμα ή ναρκωτικά) τότε κάνει παρέμβαση εισαγγελέας. Ποιες θα είναι οι υπόνοιες (κάρφωμα ότι δεν κόβεις αποδείξεις) που θα χρησιμοποιηθούν ως βάση από εισαγγελέα για να σου ανοίξουν τη θυρίδα δεν γνωρίζω...
Τραβηγμένο το παράδειγμα αλλά στο Μυλιώνη σκάνδαλο Hellas Power πάντως τις άνοιξαν πριν καταδικαστεί με συνοπτικές διαδικασίες...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα