Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Αντληση κεφαλαίων για επένδυση

Αντληση κεφαλαίων για επένδυση 21 Απρ 2015 02:34 #1

  • Κώστας (Sonic)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας (Sonic)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του tsig.gr

Ειμαι νεό μέλος στο site αν και παρακολουθώ τις συζητήσεις σας εδω και περίπου 2 χρόνια με μεγάλο ενδιαφέρον. Εχοντας μάθει αρκετα πράγματα για εγγυήσεις καταθέσεων και διαφορα αλλα θέματα που ασχολουνται τα μελη , θα ήθελα να καταθεσω και εγώ τον δικό μου προβληματισμό :

Είμαι 22 ετών , μόλις έχω τελειώσει τις σπουδές μου και ψάχνω επενδυτή για να υλοποιήσω την επέκτασητις επιχείρησης μου. Ο κλάδος στον οποίο ασχολούμαι είναι η αγροτική αναπτυξη . Εχω οικογενειακή επιχειρηση που την είχε ξεκινησει ο πατερας μου μετα την απογοητευση που εφαγε ( οπως οι περισσότεροι Έλληνες ) απο το χρηματιστήριο . Έτσι επένδυσε στην αγορά χωραφιών οπου τα καλλιεργούμε και παράγουμε ζωοτροφές . Αυτη την στιγμη λόγω αλλαγης της ΚΑΠ (κοινη αγροτικη πολιτικη ) εχει παρουσιαστει μεγαλη ευκαιρια για οσους ασχολουνται σε μεγαλη κλιμακα με την παραγωγη διοτι αλλαζουν χερια οι επιδοτησεις και τα ευρωπαικα κονδυλια που θα προκυψουν ειναι ιδιαιτερα ελκυστικα για εμας .

Υπαρχει bussiness plan απο το οποιο προκυπτει αν π.χ μια τραπεζα μου χορηγησει το ποσο που χρειαζομαι δεν θα μπορεσει να χασει τα χρηματα της διοτι η επενδυση γινεται αποσβεση σε 5,5 περιπου χρονια μονο και μονο απο την επιδοτηση που θα προκυπτει ανα στρεμμα διχως να υπολογιστει η παραγωγη (απο την οποια βεβαια υπολογιζονται και τα ετησια εξοδα της επενδυσης)

Εχω αρκετα μεγαλη εμπειρια με τις τραπεζες λογω του οτι εχω κανει φωτοβολταικο παρκο προ 3ετιας και επειδη ηταν οπως και τωρα τα πραγματα δυσκολα στις τραπεζες , τοτε μου ειχαν ζητησει χρηματα σε προθεσμιακη (ενεχυρωση προθεσμιακης το μισο ποσο) οπως και εγινε ..

Δεν εχω προβλημα με ενημεροτητες και ειμαι τυπικος σε οποιαδηποτε πληρωμη με δημοσιο φορεα.
Το ποσο που χρειαζομαι ειναι 1.500.000 ευρω οσο και η αξια των χωραφιων . Τα μηχανηματα και οι εγκαταστασεις ειναι ιδιοκτητες.

Υπαρχει καποια συμβουλη που θα μπορουσε να μου δωσει καποιο μελος εδω μεσα ωστε να κινηθω για χρηματοδοτηση σε καποιο fund ; Για τραπεζα στην δεδομενη στιγμη ουτε λογος καθως όσες φορες πηγα δεν μου αρνηθηκαν τα χρηματα αλλα με εχουν στην αναμονη επ αοριστον

Υ.Γ Εγινα τοσο λεπτομερης διοτι πολλα μελη λογω του νεαρου τις ηλικιας μου θα το εριχναν στο δουλεμα . Δεν ψαχνω καποιον να ψαρεψω απο το tsigg . Ξερω οτι η κατασταση ειναι τραγικη στην χωρα μας και δυσκολα καποιος επενδυτης θα εδινε χρηματα . Συμβουλες ζηταω για να ολοκληρωσω την επενδυση που πιστευω με εκφραζει και μπορω να διαχειριστώ λογω γνωσεων στο συγκεκριμμενο χωρο .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ,
Κώστας
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντληση κεφαλαίων για επένδυση 21 Απρ 2015 03:40 #2

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Ερωτήσεις (όχι κατ' ανάγκη όλες μαζί, ούτε με σειρά σπουδαιότητας):

1) €1,5Μ χωράφια? Πόσα στρέμματα είναι και σε ποια περιοχή?

2) Τι σημαίνει ακριβώς "Αλλαζουν χερια οι επιδοτησεις"?

3) Με δεδομένο ότι τα χωράφια αποτιμώνται €1,5Μ, που θα πάει το ακόμα €1,5Μ που χρειάζεσαι τώρα για "επένδυση"?

4) "Τα μηχανηματα και οι εγκαταστασεις (που) ειναι ιδιόκτητες" τώρα, τι ακριβώς κάνουν? Και τι αξία έχουν (έστω, κτήσεως).

Δεν έχεις γίνει καθόλου λεπτομερής. Απάντησε σε αυτά, και θα δούμε.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντληση κεφαλαίων για επένδυση 21 Απρ 2015 12:29 #3

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 329
  • Κάρμα: 41
Κώστας (Sonic) έγραψε:
Είμαι 22 ετών , μόλις έχω τελειώσει τις σπουδές μου και ψάχνω επενδυτή...
Κώστας

Κατ΄αρχήν, καλή επιτυχία σε ότι κάνεις στη ζωή σου.

1. Μη θεωρείς ότι έχεις "μεγάλη εμπειρία με τις τράπεζες" σ' αυτή την ηλικία. Γενικά, σε καμιά φάση της ζωής σου, μη πιστέψεις ότι δεν έχεις κάτι άλλο να μάθεις.

2. Εχετε ενταχθεί σε κάποιο ευρωπαϊκό πρόγραμμα; Αν όχι, γιατί θεωρείς δεδομένο ότι θα πάρεις την επιδότηση; Αν έρθει, καλώς να έρθει, αλλά μέχρι να πάρεις το χρήμα κι όχι απλώς να εγκρίνουν την αίτησή σου, μην υπολογίζεις αυτά τα λεφτά.

3. Το business plan (που αναφέρεται σε εκ. ευρώ) ποιος το έχει συντάξει;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντληση κεφαλαίων για επένδυση 21 Απρ 2015 14:38 #4

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Το ποσό που λές οτο θα πάρεις απο την Ε.Ε είναι πολύ μεγάλο.
Και θα το πάρεις σε 5,5 χρόνια;
Και γιατί η Ε.Ε να επιδοτήσει μια Ελληνική εταιρία ζωοτροφών όταν οι αγρότες αγοράζουν κ εισαγόμενες ζωοτροφές που είναι κ πιιο φθηνές;
Το αγροτικό εισόδημα χρονο με το χρόνο μειώνεται, λόγω μείωσης των επιδοτήσεων, αυξημένης φορολογίας των αγροτών, πτώση στις τιμές πώλησης των προϊόντων τους, κ γενικά μείωση της καταναλωσης εγχώριων προϊόντων.
Άρα...λιγότερα ζώα, λιγότερεσ κ οι ζωοτροφές.
Απο την άλλη, πως να εμπιστευτούν την Ελλάδα κ να την επιδοτήσουν όταν τίθεται εν αμφιβόλω ακόμη κ η παραμονή μας στην Ευρωζώνη;
Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες.
Ποιός έβγαλε το επενδυτικό πλάνο; Ποιός σου είπε οτι θα σε επιδοτήσει;
Τις καλές εποχές θα πήγαινες στην τράπεζα, θα σου έδιναν δάνειο, αλλα θα εμπαιναν κ μέτοχοι-με θυγατρική εταιρία φυσικά-στην επιχείρησή σου..
Άν το έκριναν πως τους συμφέρει φυσικά...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντληση κεφαλαίων για επένδυση 21 Απρ 2015 14:56 #5

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 804
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 50 (6)
Συμφωνα με τον νεό νόμο των επιδοτήσεων σταματάει το σύστημα του μέσου όρου της τετραετίας 1999-2003.
Με αυτό που ετοιμάζουν, άτομο με 20000 ευρω επιδότηση το χρόνο θα παίρνει μόλις 600 ευρω
Είμαστε στην φάση της ενεργοποίησης των νέων δικαιωμάτων μεχρι 15 Μαϊου. Οι αγρότες δεν το έχουν μυριστεί ακόμα
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντληση κεφαλαίων για επένδυση 21 Απρ 2015 16:30 #6

  • Κώστας (Sonic)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας (Sonic)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα soto51 και σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου. Δεν εγραψα με περισσοτερες λεπτομερειες στο πρωτο μου μηνυμα γιατι θεωρησα οτι θα ηταν κουραστικο να το διαβασετε . Εκανα λαθος οποτε σου απαντω στις ερωτησεις σου :

1) το 1.5 εκ θα δωθει για αγορα αγροτεμαχίων 4500 στρεμματα και ειναι στην περιοχη των Σερρων . Ο μέσος ορος ανα στρέμμα ειναι 330 ευρω . Μιλαμε παντα για ξηρικα χωραφια

2) Οσον αφορα το'' αλλαζουν χερια οι επιδοτησεις'' . Πλέον η Κ.Α.Π θα δινεται αναλογα με τα στρεμματα που θα καλλιεργει ο καθε αγροτης καθε χρονια . Δηλαδη δεν θα ειναι οπως ισχυε μεχρι σήμερα οπου εκανες μια αρχικη δηλωση Οσδε την πρωτη χρονια και διχως να καλλιεργεις τα χωραφια εισπρατες τις επιδοτησεις . Αυτα τελειωσαν..

3) Το 1.5 εκ θα δωθει για την αγορα των 4500 στρεμματων . Ουσιαστικα θελω να μεγαλωσω την επιχειρηση μου . Αυτη τη στιγμη καλλιεργω 2.000 εκ των οποιων τα 1000 ειναι ιδιοκτητα .

4) Τα μηχανηματα αυτη την στιγμη τα χρησιμοποιω για την εκταση που εχω . Μαζι με τα αγροτεμαχια εχουν εμπορικη αξια περιπου 900,000 ευρω..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντληση κεφαλαίων για επένδυση 21 Απρ 2015 16:43 #7

  • Κώστας (Sonic)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας (Sonic)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
TEV ευχαριστω πολυ για τις ευχες

Απαντω στα ερωτηματα σου :

1) Για την εμπειρια μου για τις τραπεζες δεν εννοουσα οτι τα ξερω ολα . Αυτο ειναι αδυνατον . Απλα ηθελα να γνωριζουν οσοι διαβασουν το μηνυμα μου οτι δεν βγηκα στην αγορα σημερα . Με τις τραπεζες εχω αρχισει να συνεργαζομαι απο το 2010 μολις εγινα 18 λογω οτι δουλευα σαν πωλητης σε μια εταιρια φωτοβολταικων μεχρι το 2012 οπου και εσκασε η αγορα .Ετσι εμαθα καποια πραγματα για το τι ζηταει η τραπεζα για να σου βγαζει ενα επιχειρηματικο δανειο

2)Εχω ατομο τις οικογενειας που εχει ενταχθει σε ευρωπαικο προγραμμα . Πριν περιπου 9 μηνες πηρα και τα χρηματα για αγορα νεων μηχανικων αξιας περιπου 170.000 . Η επιχορηγηση ηταν 60 τις εκατο.

3) Το bussiness plan το εχω συνταξει μονος μου εχοντας υπολογιζει τα οσα εχω μαθει απο την δουλεια μου με το αντικειμενο που ασχολειται ο πατερας μου 20 χρονια . Το bussiness plan που θα το δωσω σε τραπεζα η σε καποιο επενδυτη θα ειναι ετοιμο σε 3 μηνες περιπου αφου το εχω δωσει να το κανει ειδικος . Εκει θα φαινονται ολα αναλυτικα .Στο δικο μου εχω υπολογισει οπως υπολογιζει ο καθενας στην επιχειρηση του . Δεν εχω χρησιμοποιησει δεικτες και τλπ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντληση κεφαλαίων για επένδυση 21 Απρ 2015 16:59 #8

  • Κώστας (Sonic)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας (Sonic)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα Παναγιωτη

1) το ποσο ειναι μεγαλο οντως . Ειναι η Κ.Α.Π . Τα χρηματα που δινονται καθε Δεκεμβρη στους αγροτες η στις εταιριες που ασχολουνται με την παραγωγη . Απο φετος θα ειναι περιπου 44 ευρω συν 10ευρω το καρτελακι για τα σκληρα σιταρια συν 5 ευρω περιπου για το πετρελαιο . Συνολο 59 ευρω ανα στρεμμα μονο απο την επιδοτηση η οποια δινεται καθε χρονια χωρις καμια καθυστερηση ( μερικες φορες αργει το πολυ 15 μερες ) .

2) Ναι θα καλυψω το 1.5 εκ που θα χρειαστω μεσα σε 5.5 χρονια περιπου μονο απο τα εσοδα απο την Κ.α.π .
4500 στρ νεα αγορα + τα 1000 ιδιοκτητα δικα μου ( με αυτην την προυποθεση παντα) * 59 ευρω η καπ 324,500 ανα ετος . Στα 5,5 χρονια ειναι 1,784,750 - 10 τις εκατο φορος γιατι υπαρχει φορος στις επιδοτησεις 178,475 μενει περιπου 1,6 εκ . Τα εξοδα θα καλυφθουν απο την παραγωγη οπου και απο κει περισσευει ενα 25 τις εκατο καθαρο κερδος .

3) χρηματα μας δινουν καθε χρονο και πριν το ευρω . Ειναι χρηματα της Ευρωπαικης Ενωσης οχι τις Ευροζωνης . Τα δινουν και στους Αγγλους σε λιρες . θα μας τα δινουν και σε δραχμες . Προσωπικη αποψη
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντληση κεφαλαίων για επένδυση 21 Απρ 2015 17:06 #9

  • Κώστας (Sonic)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας (Sonic)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Μανθο καλησπερα και σε εσενα

Αυτο που λες ισχυει σε ενα βαθμο . Τα νεα δικαιωματα κατοχυρωνονται μεχρι τις 16 Μαιου . Απλα θα ειναι εκτατικα .Δηλαδη ο κατοχος της εκτασεις και καλλιεργητης (ιδιο ατομο ) θα εισπρατει την επιδοτηση αναλογα με το ποσα σπερνει. Π.χ αν παρεις του χρονου 50 στρεμματα και τα καλλιεργησεις εσυ θα παρεις εσυ την επιδοτηση. Ειναι λιγο δυσκολο να στο εξηγησω γιατι εχει πολλες παραμετρους .

Ξεχασα να αναφερω οτι επιχειρηση φαινεται σαν Επαγγελματιας Αγροτης οπου η φορος εισοδηματος ειναι 13 τις εκατο και η προκατοβολη στο 27.5 τις εκατο. Ελπιζω να εδωσα πολλα στοιχεια για την επενδυση που θελω τα κανω . Ολες οι συμβουλες ειναι ευπροσδεκτες . Ευχαριστω για τον χρονο και την βοηθεια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα