Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 13 Μαϊ 2013 22:47 #568

  • Alexkk
  • Το Άβαταρ του/της Alexkk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 59
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (-1)
ΔΗΜΗΤΡΑ έγραψε:
Υπαρχει και η αλλη λυση. Να παει ο δικηγορος μαζι του στην τραπεζα και να διαβασει επι τοπου την συμβαση. Σημερα θα υπεγραφε ο ανθρωπος. Ελπιζω να πηγαν ολα καλα, και αν εχει κατι νεοτερο ας ενημερωσει και εμας. Εμενα προσωπικα μου 3πλασιαζαν τα χρονια, μου αυξαναν το επιτοκιο, κι ακομα με περιμενουν να υπογραψω...........:)

Έχεις δει κανέναν να πηγαίνει με το δικηγόρο του σε υποκατάστημα τράπεζας? Αυτό με το κινητό ίσως είναι μια καλή ιδέα .
anyway ας περιμένουμε να μας πει τι έκανε τελικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 14 Μαϊ 2013 00:56 #569

  • ΔΗΜΗΤΡΑ
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΑ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 59
  • Κάρμα: 0
Alex κανενας δεν σου απαγορευει να πας με τον δικηγορο σου μαζι. Το οτι παλια πηγαιναμε μονοι μας, κακως πηγαιναμε, και τα αποτελεσματα τα βλεπουμε τωρα. Εγω προσωπικα μονη μου στην τραπεζα ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΩ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 15 Μαϊ 2013 18:11 #570

  • ΑΝΩΝΥΜΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΑΝΩΝΥΜΟΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 38
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.
ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΝΕΟΤΕΡΑ. ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΚΟΜΑ ΕΝΩ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΡΙΤΗ..
ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΝΕΟΤΕΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 20 Μαϊ 2013 00:11 #571

  • DIMITRIS1973
  • Το Άβαταρ του/της DIMITRIS1973
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Κάρμα: 0
tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2013/05/blog-post_7687.html?m=1
Διαβάστε την Γ παράγραφο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 20 Μαϊ 2013 22:05 #572

  • ΑΝΩΝΥΜΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΑΝΩΝΥΜΟΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 38
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
ΤΕΛΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ, ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟ 50% ΤΗΣ ΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ.

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ +0,30 ΣΤΟ ΕΠΙΤΟΚΙΟ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ 2,07 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ, ΘΑ ΓΙΝΕΙ 2,37 ΓΙΑ... ΠΑΝΤΑ. ΚΑΙ ΑΝ ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ, ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΧΩ ΤΟ 0,30. ΑΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 0,30 Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ..
ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΝΑ ΤΑ ΜΕΛΕΤΗΣΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ...

ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΕ? ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ... ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 21 Μαϊ 2013 00:04 #573

  • ΑΝΩΝΥΜΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΑΝΩΝΥΜΟΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 38
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΜΕΙΩΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 50 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 21 Μαϊ 2013 03:19 #574

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΑΝΩΝΥΜΟΣ έγραψε:
ΤΕΛΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ, ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟ 50% ΤΗΣ ΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ.

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ +0,30 ΣΤΟ ΕΠΙΤΟΚΙΟ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ 2,07 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ, ΘΑ ΓΙΝΕΙ 2,37 ΓΙΑ... ΠΑΝΤΑ. ΚΑΙ ΑΝ ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ, ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΧΩ ΤΟ 0,30. ΑΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 0,30 Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ..
ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΝΑ ΤΑ ΜΕΛΕΤΗΣΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ...

ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΕ? ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ... ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.....

Φίλε,

Ρωτάς πράματα που για να σου απαντήσει κάποιος πρέπει "να μπει στη θέση σου".
Εννοώ ότι πρέπει να ξέρει τα οικονομικά σου, το συνολικό ποσό που χρωστάς, τα χρόνια που απομένουν, τα εισοδήματά σου, το τι εισπράττεις και ξοδεύεις κάθε μήνα, το τι έχεις στην άκρη, τι άλλες υποχρεώσεις έχεις, όλα αυτά (και άλλα: προοπτικές, περιουσία κλπ) για "να μπει στη θέση σου" και να σου απαντήσει "Τι θα έκανε στη θέση σου".
Τι θα έκανα π.χ. εγώ, αν ήμουν στη θέση σου, γιατί αυτό προφανώς ρωτάς.
Μη γνωρίζοντας όλα αυτά (και μην το πάρεις σαν προτροπή να μας τα πεις - είναι προσωπικά σου θέματα και στοιχεία) δεν μπορεί κάποιος (εγώ συγκεκριμένα) να σου πω "τι θα έκανα".

Αυτό στο οποίο κολλάω άσχημα είναι το "ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΝΑ ΤΑ ΜΕΛΕΤΗΣΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ".
Τους αλήτες! Τι θα πει: "Δεν επιτρέπεται"?
Από ποιόν "Δεν επιτρέπεται"? Ποιός το απαγορεύει?
Για να σε καλέσουν να υπογράψεις, σημαίνει ότι ΘΕΛΟΥΝ να υπογράψεις. Σε κάτι τους βολεύει αυτό. Δεν σου κάνουν κάποια χάρη, τη δουλειά τους κάνουν.
Θέλεις όμως και συ να κάνεις τη δικιά σου.
Λοιπόν: ΔΕΝ θα τους διευκολύνεις (υπογράφοντας), αν δεν σε διευκολύνουν κι αυτοί.
Θα τους πεις τα εξής:
"Δεν είμαι ειδικός, δεν είμαι οικονομολόγος, δεν είμαι νομικός, και επομένως δεν μπορώ να καταλάβω τι λένε τα χαρτιά που θέλετε να υπογράψω. ΠΡΙΝ τα υπογράψω θέλω να ρωτήσω τη γνώμη κάποιων ειδικών. Και σας το λέω, γιατί ο καμμένος απ' το χυλό φυσάει και το γιαούρτι. Όταν πήρα το δάνειο σε CHF δεν ρώτησα ειδικό, και αποδείχτηκε ότι την πάτησα. Δεν θέλω να την ξαναπατήσω, επομένως δεν πρόκειται να υπογράφω τίποτα, αν δεν μου δώσετε τα χαρτιά να τα μελετήσω με άνεση χώρου, χρόνου, και τη συμβουλή όποιου ειδικού συμβούλου εγώ κρίνω ότι πρέπει να ρωτήσω".
Αυτό είναι το γενικό πνεύμα της κουβέντας που θα κάνεις μαζί τους - δεν μπορώ να προβλέψω πως ακριβώς θα εξελιχτεί αυτή, εξαρτάται και από το τι είδους μαλάκας είναι αυτός που "έχει χρεωθεί" την υπόθεσή σου και από το πόσο καίγεται να φέρει αποτέλεσμα - ούτε αυτό το ξέρω.
Σε συμβουλεύω να ΜΗΝ μπεις σε εξειδικευμένες συζητήσεις (με όρους, επιτόκια κλπ), γιατί θα σε τουμπάρουν και θα σε μπλέξουν. Είναι πιο καλοί από σένα σ' αυτό, είναι η δουλειά τους. Εσύ θα "κολλήσεις" και θα επιμένεις στο "Δεν τα καταλαβαίνω, θέλω να τα μελετήσω".

Το "Δεν επιτρέπεται να τα πάρεις έξω" είναι μια μαλακία και μισή. Αν φοβούνται μη "διαρρεύσει" η πνευματική τους ιδιοκτησία (δηλαδή η σύμβαση που σχεδιάσε και έγραψε το νομικό τους τμήμα) προς π.χ. άλλες τράπεζες, αυτό είναι κάτι που δεν μπορούν να το αποφύγουν, γιατί αν υποθέσουμε ότι υπογράφεις, ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ αντίγραφο της (υπογεγραμμένης) σύμβασης, οπότε θα είναι στο χέρι σου να το διαρρεύσεις. Αν επιμένουν στο "Απαγορεύεται να βγει έξω γιατί είναι ο κανονισμός της τράπεζας που το επιβάλλει αυτό" η απάντησή σου θα είναι δυο πράματα:
1) Δεν με ενδιαφέρει ο κανονισμός σας. Αφορά εσάς, όχι εμένα. Έχω κι εγώ κανονισμό, και λέει να μην υπογράφω στα τυφλά.
2) Δώστε μου ένα αντίγραφο από την παράγραφο του κανονισμού που το απαγορεύει.

Το τρίτο που μπορείς να κάνεις (αλλά είναι πιο "τσαμπουκάς") είναι αυτό που είπα νωρίτερα με την αντιγραφή:
Θα πας στην τράπεζα, θα ζητήσεις την προς υπογραφή σύμβαση, και θα κάτσεις σε μια γωνία (ζήτα ένα ήσυχο γραφείο) για να τη μελετήσεις. "Μελετώντας" θα φωτογραφίσεις κάθε σελίδα που αποτελεί στοιχείο της σύμβασης. Αφού τελειώσεις, θα του την δώσεις πίσω, θα του πεις "θα το σκεφτώ και θα σας απαντήσω" και θα φύγεις χωρίς να υπογράψεις.
Όταν τυπώσεις τις φωτογραφίες, πας στο δικηγόρο σου και βλέπετε τη σύμβαση μαζί.

Σε κάθε περίπτωση, ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΤΕΙΣ να υπογράψεις σύμβαση "στα τυφλά". Σε αυτό, ότι κι αν σου λένε, δεν έχουν δίκιο. Δικαιούσαι να μελετήσεις ΜΕ ΟΣΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ τη σύμβαση που σου προτείνουν να υπογράψεις, πριν την υπογράψεις, για να προστατεύσεις τα συμφέροντά σου.
Γι αυτούς είναι ένας αριθμός μέσα στα χιλιάδες δάνεια που έχουν δώσει, αλλά για σένα είναι κάτι που θα κρίνει την οικονομική σου υπόσταση για το μέλλον.
Σε αυτό, ΜΗΝ υποχωρήσεις.

Και ΔΕΝ "ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ". Μη μασάς σε χρονικές πιέσεις. Αυτοί θέλουν να αλλάξουν τη σύμβαση, όχι εσύ. Άρα, take your time.

Ελπίζω να σε φώτισα.

Δεν υπογράφουμε ΠΟΤΕ σύμβαση με το πιστόλι στον κρόταφο:

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 21 Μαϊ 2013 14:46 #575

  • Alexkk
  • Το Άβαταρ του/της Alexkk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 59
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (-1)
Κλασικό.. Αυτό που έλεγεγα.. Δεν πρόκειται να σου επιτρέψουν να μελετήσεις μόνος σου τα έγγραφα. Και να πω την αλήθεια μου ακούγεται σε ένα βαθμό λογικό. Δεν είναι δυνατόν να βγαίνουν σε διάφορα blogs και sites οι συμβάσεις δανείων για μειώσεις κτλ.. Η κάθε περίπτωση αντιμετωπίζεται διαφορετικά. Θα πρεπε να πας να σε ενημερώσουν σχετικά να διαβάσεις την αίτηση μόνος σου, και να συμβουλευτείς κάποιον δικηγόρο.

Οι λύσεις είναι αν σε αφήνουν να πας με τον δικηγόρο σου στην τράπεζα για να υπογράψεις την αίτηση. Είτε αυτό που είπαν πριν, να πας .. να σε αφήσουν να την μελετήσεις προσεχτικά και εκείνη την ώρα να τη βγάλεις φωτογραφία με το κινητό και να τη δώσεις σε δικηγόρο. Να τους πεις να το σκεφτείς μέχρι την επόμενη μέρα πχ..


Επίσης δεν είδα κάπου να λες.. ή δεν το πρόσεξα εγώ..

Τι υπόλοιπο δανείου έχεις? Πόσες δόσεις έχεις ακόμα?
Επίσης είναι σημαντικό η δόση να μην ξεπερνάει το 40% του εισοδήματός σου... Αν το ξεπερνάει είναι πολύ πιθανό στο μέλλον να μην μπορείς να ανταπεξελθεις και δυστυχώς η τράπεζα θα πατήσει πάνω στη νέα σύμβαση που θα αναγνωρίζεις το χρέος σου μέχρι τώρα και θα είναι σχεδόν αδύνατο να κάνεις ανακοπή σε τυχόν διαταγή πληρωμής ή να απαντήσεις κι εσύ με εξώδικα στην τράπεζα εφόσον συμφώνησες και αναγνώρισες το χρέος σου.
Τελευταία διόρθωση: 21 Μαϊ 2013 14:49 από Alexkk.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 21 Μαϊ 2013 23:25 #576

  • ΔΗΜΗΤΡΑ
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΑ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 59
  • Κάρμα: 0
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ. ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ



www.neakriti.gr/?page=newsdetail&DocID=1039330&srv=94
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα