Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό

Μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό 19 Δεκ 2014 20:27 #1

  • Ανδρέας (ani12345678)
  • Το Άβαταρ του/της Ανδρέας (ani12345678)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 273
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2
Καλησπέρα σε όλους

Λόγο της αβεβαιότητας στην Ελλάδα σκέφτομαι να στείλω ένα ποσό της τάξης των 50000 ευρώ σε λογαριασμό που διατηρώ σε τράπεζα της Αυστραλίας. ήθελα να ρωτήσω ποια τράπεζα έχει τα λιγότερα έξοδα αποστολής από ebanking.προτιμώ Πειραιώς αλλά τα έξοδα θα ξεπεράσουν τα 70 ευρώ και σκέφτομαι μήπως υπάρχει καλύτερη εναλλακτική...

Ευχαριστώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό 19 Δεκ 2014 20:52 #2

  • brand-DEU
  • Το Άβαταρ του/της brand-DEU
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 56
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 26
  • Κάρμα: 2 (3)
Αν χρησιμοποιείς το ebanking της Πειραιώς και το WinDirect το κόστος για τα 50.000ευρώ είναι 79 ευρώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Re:Απ: Μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό 19 Δεκ 2014 21:03 #3

  • Ανδρέας (ani12345678)
  • Το Άβαταρ του/της Ανδρέας (ani12345678)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 273
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2
brand-DEU έγραψε:
Αν χρησιμοποιείς το ebanking της Πειραιώς και το WinDirect το κόστος για τα 50.000ευρώ είναι 79 ευρώ.
Ακριβώς επειδή μου φαίνονται πολλά άραγε υπάρχει άλλη τράπεζα που να χρεώνει λιγότερα; διατηρώ ebanking σε alpha και eurobank..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: Μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό 19 Δεκ 2014 21:19 #4

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Αχ πολυ ασχετοσυνη επικρατει στα τραπεζικα και ο ο καθενας λεει οτι θελει. Ακου πως γινεται η δουλεια μέσω winbank εμβάσματα των 15χιλιαδων ευρω=1 ευρω κοστος. Εστω θελεις 60χιλιαδες ευρω: την ιδια μερα βαζεις 4Χ15000 και πληρωνεις 4 ευρω. Μην μου πει κανεις οτι δεν γινεται γιατι το εχω κανει. Τελος υποθεσης..........τοσο απλα
Τελευταία διόρθωση: 19 Δεκ 2014 21:19 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Re:Απ: Μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό 19 Δεκ 2014 21:22 #5

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
starmaker έγραψε:
Αχ πολυ ασχετοσυνη επικρατει στα τραπεζικα και ο ο καθενας λεει οτι θελει. Ακου πως γινεται η δουλεια μέσω winbank εμβάσματα των 15χιλιαδων ευρω=1 ευρω κοστος. Εστω θελεις 60χιλιαδες ευρω: την ιδια μερα βαζεις 4Χ15000 και πληρωνεις 4 ευρω. Μην μου πει κανεις οτι δεν γινεται γιατι το εχω κανει. Τελος υποθεσης..........τοσο απλα

Εννοείται την ιδια μερα μια και η Πειραιως οτι και να γραφει δεν εχει ορια με αυτον τον τροπο. Αντιθετα αλλες τραπεζες οπως η HSBC εχουν ημερησιο οριο οπως στην περιπτωση της χρεωστικης. Δεν ξερω βεβαια αν καποιος πχ κανει 20Χ15χιλιαδες ευρω τι γινεται
Τελευταία διόρθωση: 19 Δεκ 2014 21:23 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: Re:Απ: Μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό 19 Δεκ 2014 21:33 #6

  • Ανδρέας (ani12345678)
  • Το Άβαταρ του/της Ανδρέας (ani12345678)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 273
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2
starmaker έγραψε:
Αχ πολυ ασχετοσυνη επικρατει στα τραπεζικα και ο ο καθενας λεει οτι θελει. Ακου πως γινεται η δουλεια μέσω winbank εμβάσματα των 15χιλιαδων ευρω=1 ευρω κοστος. Εστω θελεις 60χιλιαδες ευρω: την ιδια μερα βαζεις 4Χ15000 και πληρωνεις 4 ευρω. Μην μου πει κανεις οτι δεν γινεται γιατι το εχω κανει. Τελος υποθεσης..........τοσο απλα
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά θέλω να επισημάνω ότι θέλω να στείλω στην Αυστραλία και τα ποσά που λες δεν υπάρχουν..χρεώνει 0.15% επι του ποσού οποτεπως βγάζεις τα ποσά που λες;
Τελευταία διόρθωση: 19 Δεκ 2014 21:35 από Ανδρέας (ani12345678).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: Re:Απ: Μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό 19 Δεκ 2014 21:49 #7

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Ανδρέας έγραψε:
starmaker έγραψε:
Αχ πολυ ασχετοσυνη επικρατει στα τραπεζικα και ο ο καθενας λεει οτι θελει. Ακου πως γινεται η δουλεια μέσω winbank εμβάσματα των 15χιλιαδων ευρω=1 ευρω κοστος. Εστω θελεις 60χιλιαδες ευρω: την ιδια μερα βαζεις 4Χ15000 και πληρωνεις 4 ευρω. Μην μου πει κανεις οτι δεν γινεται γιατι το εχω κανει. Τελος υποθεσης..........τοσο απλα
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά θέλω να επισημάνω ότι θέλω να στείλω στην Αυστραλία και τα ποσά που λες δεν υπάρχουν..χρεώνει 0.15% επι του ποσού οποτεπως βγάζεις τα ποσά που λες;

Απο το ταμπλετ διαβασα Αυστρίας :whistle: και λεω τί βλακειες τσαμπουναει ο καθένας ( :sick: ζητώ προκαταβολικα συγγνώμη για αυτο). Για Αυστραλια όντως παίρνει 79ευρω για αυτο το ποσο ενω στο καταστημα λογικα θα παιρνει τα διπλασια.

Δυο λυσεις για το θεμα σου ιδιαιτερα αν θες να τα μετατρεψεις σε αλλα νομισματα ειναι οι εξης: www.currencyfair.com/

transferwise.com/
Τελευταία διόρθωση: 19 Δεκ 2014 21:56 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: Μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό 19 Δεκ 2014 22:04 #8

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Ανδρέας έγραψε:
brand-DEU έγραψε:
Αν χρησιμοποιείς το ebanking της Πειραιώς και το WinDirect το κόστος για τα 50.000ευρώ είναι 79 ευρώ.
Ακριβώς επειδή μου φαίνονται πολλά άραγε υπάρχει άλλη τράπεζα που να χρεώνει λιγότερα; διατηρώ ebanking σε alpha και eurobank..

Στο web banking της Αλφα νομιζω είναι 10 ευρω για ιδιωτες και 15 για επιχειρησεις ενω το ανωτατο οριο ειναι 50χιλ ευρω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό 19 Δεκ 2014 22:31 #9

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Η Αυστραλία είναι εκτός ΕΕ.Άρα δεν καλύπτεται από την ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίου και θα πρέπει να το δικαιολογήσεις. Άσε που για το κεφάλαιο που αναφέρεις κυριολεκτικά δεν αξίζει τον κόπο. Η επιλογή εξωτερικό είναι μόνο γί αυτούς που έχουν αρκετά πάνω από 100χιλ.
Οι καιροί ου μενετοί...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα