Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Το tsig.gr γίνεται responsive

Το tsig.gr γίνεται responsive 06 Μαρ 2015 14:22 #19

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
starmaker έγραψε:
Όταν περιηγούμαι με tablet έχω ένα θέμα με όλα τα ελληνικά αλλά και κάποια ξένα sites και ετσι αναγκάζομαι να βάζω την επιλογή request desktop στο android. Στο tsig για πρωτη φορα δεν χρειαστηκε να το κανω αυτο. Μπορω πλεον να πω οτι για mobile ειναι απο τα πιο ευχρηστα ελληνικα sites οπου εχω περιηγηθει.

Στο θεμα του desktop πιστευω οτι υστερει, ενω υπαρχουν και καποια βασικα σημεια που μπερδευουν τον νεο χρηστη οπως στο οτι συνδεεται μεσω του κουμπιου "χρηστη" αντι ενος πιο διαδεδομενου κουμπιου τυπου "εισοδος" "συνδεση". Γενικά πιστευω οτι το lettering θα επρεπε να ειναι πιο fantasy και γενικοτερα τα κουμπια περιηγησης να ειναι πιο ευχρηστα. Μιλαω παντα για το desktop καθοσον στο Mobile περιηγηθηκα ανετα.

Γενικα και απο μενα καλοριζικο, συγχαρητήρια και keep up the good work.
Ευχαριστώ starmaker για καλά σου λόγια και τις προτάσεις σου.
Ήδη άλλαξε το μενού για να λέει σύνδεση.
Για το lettering, βασική προτεραιότητα είναι η γραμματοσειρά να είναι ευανάγνωστη. Αν έχεις δει κάποια γραμματοσειρά πιο fantsasy, χωρίς όμως να χάνει την αναγνωσιμότητά της στις διάφορες συσκευές και λειτουργικά συστήματα, ευχαρίστως να το δούμε.
Για τα κουμπιά περιήγησης ένα παράδειγμα δυσχρηστίας;
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": starmaker

Το tsig.gr γίνεται responsive 06 Μαρ 2015 14:37 #20

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Ο Τσιγκούνης (T$ig) έγραψε:
starmaker έγραψε:
Όταν περιηγούμαι με tablet έχω ένα θέμα με όλα τα ελληνικά αλλά και κάποια ξένα sites και ετσι αναγκάζομαι να βάζω την επιλογή request desktop στο android. Στο tsig για πρωτη φορα δεν χρειαστηκε να το κανω αυτο. Μπορω πλεον να πω οτι για mobile ειναι απο τα πιο ευχρηστα ελληνικα sites οπου εχω περιηγηθει.

Στο θεμα του desktop πιστευω οτι υστερει, ενω υπαρχουν και καποια βασικα σημεια που μπερδευουν τον νεο χρηστη οπως στο οτι συνδεεται μεσω του κουμπιου "χρηστη" αντι ενος πιο διαδεδομενου κουμπιου τυπου "εισοδος" "συνδεση". Γενικά πιστευω οτι το lettering θα επρεπε να ειναι πιο fantasy και γενικοτερα τα κουμπια περιηγησης να ειναι πιο ευχρηστα. Μιλαω παντα για το desktop καθοσον στο Mobile περιηγηθηκα ανετα.

Γενικα και απο μενα καλοριζικο, συγχαρητήρια και keep up the good work.
Ευχαριστώ starmaker για καλά σου λόγια και τις προτάσεις σου.
Ήδη άλλαξε το μενού για να λέει σύνδεση.
Για το lettering, βασική προτεραιότητα είναι η γραμματοσειρά να είναι ευανάγνωστη. Αν έχεις δει κάποια γραμματοσειρά πιο fantsasy, χωρίς όμως να χάνει την αναγνωσιμότητά της στις διάφορες συσκευές και λειτουργικά συστήματα, ευχαρίστως να το δούμε.
Για τα κουμπιά περιήγησης ένα παράδειγμα δυσχρηστίας;

Μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα πανω στην βιασυνη μου. Εννοούσα οτι για παραδειγμα οι επιλογες περιξ του λογοτυπου του ιστοτοπου (Προθεσμιακες, Ταμιευτηριο κοκ) θα μπορουσε να ηταν σαν κουμπια ή πχ σε τετραγωνικά ή ημικυκλικα πλαισια.. τελος παντων να θυμιζουν κουμπια. Αναφορικα με την γραμματοσειρα εννουσα τα χρωματα χωρις να εχω κατι ειδικο στο μυαλο μου. Γενικα παντως δεν εχω παραπονο από τον ιστοτοπο και για αυτο και μπαινω καθημερινα και πολλες φορες την ημερα (αν και σπανια κανω login εκτος οταν θελω να γραψω κατι). Σε καθε περιπτωση επαναλαμβανω οτι στο ταμπλετ τα "σπαει".
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Το tsig.gr γίνεται responsive 06 Μαρ 2015 17:01 #21

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
starmaker έγραψε:
Μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα πανω στην βιασυνη μου. Εννοούσα οτι για παραδειγμα οι επιλογες περιξ του λογοτυπου του ιστοτοπου (Προθεσμιακες, Ταμιευτηριο κοκ) θα μπορουσε να ηταν σαν κουμπια ή πχ σε τετραγωνικά ή ημικυκλικα πλαισια.. τελος παντων να θυμιζουν κουμπια. Αναφορικα με την γραμματοσειρα εννουσα τα χρωματα χωρις να εχω κατι ειδικο στο μυαλο μου. Γενικα παντως δεν εχω παραπονο από τον ιστοτοπο και για αυτο και μπαινω καθημερινα και πολλες φορες την ημερα (αν και σπανια κανω login εκτος οταν θελω να γραψω κατι). Σε καθε περιπτωση επαναλαμβανω οτι στο ταμπλετ τα "σπαει".
Μάλλον έχεις δίκιο: ένας νέος επισκέπτης μάλλον δεν θα καταλάβει εύκολα ότι είναι κουμπιά επιλογής στη πρώτη σειρά. Έτσι "ντύθηκαν" με ανάλογο φόντο.
Για τα χρώματα της γραμματοσειράς έχουν γίνει δοκιμές με διάφορες επιλογές και αυτά που έχουμε κρίνονται τα καλύτερα.
Ευχαριστώ πάντως και πάλι για την ανταπόκριση.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.049 δευτερόλεπτα